Dobrý den, v dědičkou řízení po otci sourozenec žádá, aby se na můj dědický podíl započítaly to, že jsem s rodiči žila 15 let v jejich domě a neplatila žádné nájemné. Má na to pravo? Rodiče mi bydlení sami nabídli, nežádali nájemné, já jsem ale platila 50 procent za energie a spolu s manželem jsme se podíleli na údržbě domu, za co jsme také nic od nich nežádali. Během života rodice mému sourozenci vyplatily hodnotu domu a mně dům darovali.Teraz se mu měli a navrhuje započítat 1000 eur za každý rok. Má na to pravo? Dakujem za odpověď.
Dobrý den, ve smyslu § 484 občanského zákoníku, při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklé darování. Podle mého názoru, soužití s Vašimi rodiči za Vámi uvedených podmínek nesplňuje definici neobvyklého darování, které je způsobilé k započtení do Vašeho dědického podílu ze zákona.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, otec daroval svou nemovitost větší hodnoty mé sestře. Matka vlastní také jednu nemovitost, kt. aktuální užívá. Chtěl jsem se zeptat, pokud bude náhodou tato nemovitost v budoucnu předmětem dědického řízení, zda budeme dědit rovným dílem sestra a já, nebo se přihlédne k tomu, že sestra získala nepoměrně dražší nemovitost darem, a tak ten její podíl z této nemovitosti nebude takový velký , případně žádný?
Dobrý den,
v otázce uvádíte, že Váš otec daroval nemovitost Vaší sestře a matka je držitelem nemovitosti, která má nižší hodnotu.
Ptáte se zda uvedený dar bude mít vliv na dědické řízení.
Započtení daru v dědickém řízení upravuje ust. § 484 Obč. zákoníku:
"Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědiců předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, pokud k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn. "
Problémem ve Vámi uvedeném případě je to, že pokud by bylo dědické řízení po Vašem otci, hodnota daru, který nabyla Vaše sestra se jí započte na její dědický podíl v dědickém řízení po otci a tedy o tolik méně bude dědit.
V případě dědického řízení po Vaší mámě se její hodnota daru, který jí daroval otec se nezapočítává, protože se započítává pouze dar, který dědic obdržel od zůstavitele.
Řešením by bylo, kdyby Vám nemovitost darovala Vaše máma za života, případně sepsala závěť, kde určí závetného dědice. Zde však platí i ust. § 479 Obč. zákoníku, že "nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, pokud nedošlo k vydědění uvedených potomků. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, po rodičích jsme dědily tři sourozenci stejným dílem, dědické řízení nabylo právní moci, ale nyní po dvou měsících jsme zjistili, že jeden sourozenec dostal darovací smlouvou nemovitost (pozemky) a ten nebyl zahrnut do dědického řízení. Je možné znovu otevřít dědické řízení z toho důvodu, že jsme nevěděli o tomto daru? Je to nespravedlivé, neboť nyní sestra vlastní 4 / 6podielu na pozemku a já s druhou sestrou jen po1 / 6 rodinný dům všichni tři sourozenci po1 / 3. Děkuji.
Dobrý den,
obávám se, že za daných okolností již dědické řízení nemůžete "otevírat". Pokud je dědické rozhodnutí pravomocně ukončeno, mimo jiné to znamená, že věc je ukončena definitivně. Právoplatnost totiž vyjadřuje zásadní neměnnost soudního rozhodnutí. Myslím, že byste v daném případě neuspěli ani s mimořádným opravným prostředkem, protože jde o nemovitosti av katastru jsou údaje veřejně dostupné (objektivně bylo tedy darování zjistitelné).
Chápu, že celou situaci vnímáte jako skrivodlivosť, ale započítací projev z důvodu neobvyklého daru během života zůstavitele jednomu z dědiců bylo třeba provést během dědického řízení, ne po jeho pravomocném skončení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu