Dobrý den, Potřebovala bych radu.Asi před 38 lety získal bratr darem nemovitost,,kterou otec zdědil s tím že já jednou zdědím byt..Nasledně před 20 lety zdědil po otci louku.. Nyní zemřela matka .Chci se zeptat zda mám nárok na vyšší podíl dědictví .Nechci se s ním dohadovat jen mě mrzí že o matku zájem nejevil .A ještě jeden dotaz.Bratr mi oznámil že louku vloží do dědictví zda je to možné když to zdědil po otci před 20ti lety Moc děkuji za odpověď
Dobrý den, děkuji za dotaz. Podle platného práva – občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) platí:
Vždy záleží, jestli existuje závěť nebo se dědí podle zákonné posloupnosti. Dle zákona spadáte s bratrem do první třídy dědiců:
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tedy Vy i Váš bratr máte nárok na stejný podíl z dědictví po matce, i když o ni bratr v životě nejevil zájem – morální rovina se v dědictví většinou nepromítá.
Pokud však existuje závěť, může být dědický podíl jiný. Ale i tehdy máte jako dítě nárok na tzv. povinný díl (§ 1642 an. OZ) – alespoň 1/4 zákonného podílu, pokud jste způsobilá dědit.
§ 1660
(1) Na povinný díl se započte vše, co nepominutelný dědic z pozůstalosti skutečně nabyl odkazem nebo jiným zůstavitelovým opatřením.
(2) Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu; potomku se kromě toho započte i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při započtení se však nepřihlíží k obvyklým darováním.
§ 1663
Při posloupnosti dědiců podle pořízení pro případ smrti nebo při zákonné dědické posloupnosti se započtení na dědický podíl provede, jen přikázal-li to zůstavitel projevem vůle učiněným ve formě předepsané pro pořízení závěti.
§ 1664
Soud může provést započtení na dědický podíl, i když to zůstavitel nepřikázal, byl-li by jinak nepominutelný dědic neodůvodněně znevýhodněn; k obvyklým darováním se však nepřihlíží.
Louka, kterou bratr zdědil po otci před 20 lety, je jeho výlučné vlastnictví a nepatří do dědictví po matce.
Podle § 1475 do dědictví patří pouze majetek, který patřil zůstaviteli (matce) ke dni její smrti. Bratr nemůže jednostranně vložit svůj vlastní majetek do dědictví po matce – ledaže by se rozhodl dobrovolně ho darovat nebo jinak vypořádat, ale to není právní součást dědického řízení.
Shrnutí:
• Máte nárok na rovným dílem na dědictví po matce (§ 1635 OZ), pokud není závěť.
• Morální hledisko (zájem o matku) soud většinou nezohledňuje.
• Louka, kterou bratr zdědil po otci, nepatří do dědictví po matce – bratr ji nemůže „vložit“ do dědictví.
• Pokud byl bratr dříve zvýhodněn darem od otce, mohlo to mít význam při dědictví po otci, ale ne po matce.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu