Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Před cca 9lety jsem dostala darem byt od rodičů.(rodiče jsou v tento moment již rozvedený) A zajímalo by mě zda je darovací smlouva napadnutelná od sousrozenců a jestli je nějaká promlčecí lhůta možnost smlouvu napadnou? Děkuji
Dobrý den,
za trvání života se Vaši rodiče, jako dárci, mohou rozhodnout, že nemovitost darují pouze jednomu ze svých dětí, aniž by bylo třeba souhlasu dalších dětí. Ze zákona není stanovena ani povinnost vyplácet finančně ostatní děti dárců jak dárcem, tak obdarovaným.
Existuje v zákoně ale „omezení“, a to že pokud dojde k úmrtí dárce (rodiče) do 3 let od darování, pak může dojít k započtení na tzv. povinný díl dědictví a obdarovanému (dítěti) by se tak ponížila případná hodnota děděné pozůstalosti.
Ke zpochybnění darovací smlouvy může dojít tehdy, pokud by se prokázalo, že byla uzavřena za podvodných nebo nekalých podmínek. Tento postup by však vyžadoval důkladné prokázání takové situace.
Vzhledem k tomu, že darovací smlouva byla uzavřena před 9 lety, promlčecí lhůta na její napadení již pravděpodobně uplynula. Obecně platí, že promlčecí lhůta pro napadení darovací smlouvy a podání žaloby je 3 roky ode dne, kdy se dědic dozvěděl nebo mohl dozvědět o neplatnosti smlouvy. To znamená, že Vaši sourozenci již nemohou darovací smlouvu napadnout, a to i v případě, že by k darování došlo za neplatných podmínek.
Dobrý den, Vůbec nevím jak já tomu dlouho kdy rodiče darovaly dům a pozemky bratrovi ,další 3 sourozenci o ničem taky nevěděli,mezitím zemřel i otec .dá se s tím ještě něco dělat? Mockrát děkuji za odpověď
Dobrý den,
Občanský zákoník zdůrazňuje smluvní svobodu jednotlivce, a tak má rodič volnost v tom, komu chce darovat svůj majetek. Darování je právní jednání, při kterém dárce bezplatně převádí svůj majetek na obdarovaného s tím, že obdarovaný tento dar přijímá.
Darování se bere jen velmi obtížně zpátky. Zákon pamatuje pouze na dvě situace, kdy lze dar odvolat (a to pouze dárcem) – pro nouzi a pro nevděk. Odvolání daru je velmi komplikované.
Je možné, aby došlo k započtení daru oproti zbylému majetku, který spadá do pozůstalostního řízení. Může se totiž stát, že majetek darovaný za života, obecně darovaný v posledních třech letech před smrtí, bude následně zohledněn při výpočtu nároku dědice (daného syna) v dědickém řízení.
§ 1660
(1) Na povinný díl se započte vše, co nepominutelný dědic z pozůstalosti skutečně nabyl odkazem nebo jiným zůstavitelovým opatřením.
(2) Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu; potomku se kromě toho započte i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při započtení se však nepřihlíží k obvyklým darováním.
Dá se tedy říct, že se s tím nic dělat nedá. Je tady akorát šance, že pokud váš bratr obdržel nemovitosti v posledních 3 letech před smrtí otce, mohla by se jejich hodnota odečíst z dílu, který by měl povinně dostat.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu