Otázka

Dědění druha nebo družky


Položit otázku
Otázka

Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat: můj bratr si našel partnerku rozvedenou se synem, se kterou nyní čeká dítě. Nejsou vzati ani zatím neplánují. Naši rodiče mají dům, který po jejich smrti zůstane bratrovi, to je už tak rozděleno. On má v tom domě i Tval bydliště, ale nebývá tam. Bývá s tou přítelkyní a jejím synem v jiném městě a nedávno se stala věc, že bratr přišel za otcem, že aby jeho přítelkyni i jejímu synovi tam dovolil trvalý pobyt, prý kvůli poště, aby jí měla kam chodit. Tak ho získala, ale v tom domě nebývají ani se o rodiče nestarají, staráme se my s manželem. To, co se chci zeptat je, jestli nebude mít ona nebo nedejbože její syn, který má svého otce, nějaký nárok na dům? Jak je to s děděním, když žije někdo spolu jako druh a družka?


Odpověď

Dobrý den. Pokud jde o trvalý pobyt, jeho zřízení samo o sobě nezakládá žádné věcného nároky na nemovitost. Hlášení trvalého pobytu má v zásadě evidenční charakter.



Dědění druha a družky lze zařadit pod tzv. druhou dědickou skupinu (resp. i třetí). Druhou dědickou skupinu tvoří manžel zůstavitele, zůstavitelovi rodiče a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Právě poslední skupinu osob může tvořit druh a družka. Zákonné dědění po druhovi nebo družce proto v zásadě nelze vyloučit. Rovněž nelze vyloučit ani dědění ze závěti v případě, že by druh nebo družka zřídili závěť ve prospěch toho druhého.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý večer! Moje sestra žila v jedné domácnosti, trvalý pobyt měli na jedné adrese, děti neměli a on zemřel. On měl mladšího bratra ale nebyly nikdy v kontaktu. Během tohoto soužití založili si firmu, která dosud já aktivní, byt, 2 auta jen vše on měl na měně. On byl majitelem. Chtěla bych se zeptat, jestli ona mě právo na dědictví? Něco takového jsem slyšela, že, když sousedé dosvědčí, že dlouhá léta žili jako manželé tak mě právo dědit. Za odpověď Vám předem děkuji.


18.01.2020
Odpověď

Dobrý den,



otázkám soužití druh - družka, jakož i souvisejícím otázkám, hlavně otázkám dědění se zabýváme v mnoha našich odpovědích.



Jelikož Vaše sestra a její druh nebyli manželé, neměli děti, přichází v úvahu dědění ve druhé nebo třetí skupině podle ust. Obč. zákoníku:



"§ 474:



(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.



(2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu dědictví.



§ 475



(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.



(2) Jestliže některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. "





Svědectví sousedů není nutné.



Komu byl přidělen dědický spis, zjistíte na stránce Ministerstva spravedlnosti ČR podle sídla okresního soudu, kde měl druh jako zůstavitel trvalé bydliště. Je třeba hledat v rozvrhu práce přísl. okresního soudu podle data úmrtí druha.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
18.01.2020
Podotázka

DOBRÝ DEN. KRÁTKÁ OTÁZKA. Obdarovaný syn se zastřelil.

Dědí jeho jediná dcerka, je tam šance, že by se to soudem vrátilo dárců, kteří ještě žijí? ĎAKUJEM / v dobré víře mu to darovali, že se postará pomůže ve stáří iv nemoci /.


23.01.2020
Odpověď

Dobrý den, z důvodu smrti obdarovaného se darovací smlouva neruší a nemovitost přechází na dědice. V případě, že Vaše právo doživotního bydlení a užívání nemovitosti je v katastru nemovitostí evidovány jako právo odpovídající věcnému břemenu, budete moci nadále nemovitost užívat. Pokud by toto právo bylo dohodnuto pouze jako obligační vztah mezi účastníky darovací smlouvy, Vaše právo na doživotní užívání nemovitosti mohlo zaniknout. Doporučuji Vám, abyste spolu s darovací smlouvou navštívili advokáta ve Vašem okolí, který Vám poradí jak ve věci dále postupovat.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
23.01.2020
Podotázka

Dobrý den. Prosím pěkně o radu. On a ona žijí v domě. Žijí jako partneři. Nejsou manželé. Dům nabyly koupí 1/2 a 1/2. Ona mě z prvního manželství dvě malé děti. Spolu se současným partnerem mají jedno. Dohromady jsou 3 děti pod jednou střechou. On mě velké zdravotní problémy. Jaký je klíč dědictví "půl domu" při úmrtí tohoto muže? Je otcem pouze třetího dítěte, ale jeho žena není jeho manželka. Jak pak vypadá v praxi pozůstalost? Je tu jeho bratr, jeho máma, kteří by se eventuálně měli právo dožadovat peněz po synovi- bratovi- na úkor takové ženy a jejich tří děti, když s ním nikdo z nich nežil a žila s ním jen žena se zmíněnými 3 dětmi?



Jak celou situaci změní "jeho platný závěť", kdyby se rozhodl "odkázat" po smrti svoji polovinu domu pouze SVÉMU synovi a třeba bratrovi?

Děkuji za Vás čas a Vaši odpověď.

Ps: život. Člověka. Komplikovaný. Nejkomplikovanější.

Děkuji.

14.05.2020
Odpověď

Dobrý den,



situace je z pohledu dědění poměrně jednoduchá. Pokud by zemřel zůstavitel, který nebyl v manželství a který zanechal pouze jedno dítě, vše by zdědilo toto dítě jako jediný dědic v první dědické skupině.



Pokud je dítě (jako neopomenutelný dědic) nezletilé, tak závěť by ani o jiném rozdělení majetku nemohl mluvit, resp. pokud by se mělo s majetkem naložit jinak, byl by závěť napadnutelný. Nezletilému dítěti by se totiž mělo vždy dostat tolik, kolik je jeho zákonný dědický podíl, což vv daném případě prakticky veškerý zůstavitelův majetek.



Pokud by bylo dítě (jako neopomenutelný dědic) zletilé, tak zdědit by mělo minimálně polovinu zákonného dědického podílu, jinak by byl závěť v převyšující části opětovně napadnutelný.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
14.05.2020
Podotázka

Dobrý den,

můj bratr si koupil byt a je jeho výlučným vlastníkem. Později si do bytu nastěhoval družku a prý jsou jako druh a družka, děti nemá ani rodiče jen dva sourozence s rodinami. V případě smrti bratra mě družka právo zdědit po něm zmíněný byt, když žijí spolu 15 let?

16.07.2020
Odpověď

Dobrý den,
ano, určitý zákonný dědický podíl připadá podle občanského zákoníku i takové osobě, ačkoli nejsou oddáni. Nezdědí sice celý byt do svého vlastnictví, ale bude dědit s ostatními sourozenci zůstavitele.


Pokud by chtěl tomu Váš bratr zabránit, stačí mu zřídit závěť, ve kterém byt odkáže některému synovci nebo neteři, případně jiné osobě. Stejně však může celý byt odkázat družce a tím ostatních dědiců vyloučí z dědění (jelikož nejde o přímých potomků zůstavitele, tak to bude platný závěť).



Podle ustanovení § 475 odst. 1 OZ


Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele .

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.07.2020

Trápi vás "Dědění druha nebo družky" a chcete pomoci?

Podotázka

Žiji s přítelem, se kterým jsme si postavili společně dům. Já mám syna, on děti nemá. Otázka je, kdo dostane jeho podíl 1/2 kdyby zemřel, když nejsme oddáni.

Děkuji.

01.12.2020
Odpověď

Dobrý den,
závětí by mohl odkázat např. vše Vám. Pokud by závěť nezanechal a měl by ještě žijících rodičů, tak byste dědily s nimi ve 2. dědické skupině. Pokud by neměl rodičů a nezanechal by závěť, tak byste dědily ve 3. dědické skupině. Záleží ale, zda měl sourozenců. Ideální je tedy zanechat závěť.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
01.12.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace