Dobrý den, mám jednu otázku, moje teta si vzala vdovce is třemi dětmi, vychovávala je jako své děti, když už byly děti dospělé tak se rozvedla s jejich otcem, a pak se znovu vydala kde už manželství bylo bezdětné. Chci jen vědět, jestli nevlastní děti budou dědit po zesnulé, a zda budou i přítomné na dědickém řízení. Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, v případě, že Vaše teta nezřídí závěť, kterým by část majetku vzkázala těmto nevlastním dětem, po její smrti jim nevznikne právo na její dědictví a ani nebudou účastníky dědického řízení. Ve smyslu příslušných zákonných ustanovení, pokud zůstavitel nezanechal závěť dědí se podle zákona. V první dědické skupině dědí manžel a potomci zůstavitele. Pod potomky zůstavitele je třeba chápat pokrevní příbuzenství, ale také potomky osvojených. Pokud má Vaše teta alespoň jednoho potomka, bude se dědit v první dědické skupině. v případě, že by neměla žádných potomků, dědí se podle druhé dědické skupiny, ve které dědí manžel, rodiče a osoby, které se zůstavitelem žily nejméně rok před smrtí ve společné domácnosti, pečovaly o společnou domácnost nebo byly na ni odkázány výživou. V této dědické skupině přichází v úvahu už širší okruh dědiců, který lze určit pouze po zohlednění reálných okolností jejího života, tj zda s ní někdo žil rok před smrtí ve společné domácnosti (v této skupině přicházejí v úvahu také osoby, které nejsou příbuznými zůstavitele).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Píši Vám ohledně rodičovského domu. Rodiče už nežijí. Byli jsme 6 sourozenci, ale žijeme už jen dvě sestry. Budou dědit i děti zemřelých sourozenců, nebo jen mi dvě sestry? Závěť sepsán nebyl. Byla bych ráda za Vaši odpověď. Děkuji.
Dobrý den. Vycházeje z Vaší otázky usuzuji, že ve Vašem případě budou dědit dědicové z první dědické skupiny, kam patří zůstavitelovy děti a manžel. Přitom pokud už manžel nežije, dědí jen děti.
V rámci této skupiny však ve vztahu k dětem zůstavitele platí tzv. dědická reprezentace, která upravená v ustanovení § 473 odst. 2 občanského zákoníku, který určuje: "Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci."
Vycházeje z Vámi zadané otázky az citované zákonné normy budou tedy dědit i děti Vašich zesnulých sourozenců.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat. Mám postavený nový dům a mám dcerku, které jsem slíbil, že jí zůstane všechno i dům, když tu já nebudu už. Jsem rozvedený a mám novou přítelkyni, se kterou čekám děťátko. Časem se jistě i oddat. Ona má ještě jedno dítě s jiným chlapem. Chci jen vědět, jestli budou dědit všechny 3 děti můj dům a majetek nebo jen první moje dcerka.
Dobrý den, v případě Vaší smrti budou po Vás dědit pouze Vaše děti. Pokud byste se s partnerkou nezosobášili, tak by dědila dcera spolu s děťátkem, které očekáváte. V případě, že se vezmou, tak bude dědit spolu s nimi i pozůstalá manželka, čili každý z nich 1/3. Nebude však dědit její druhé dítě, které nejste biologický, ani právní (osvojitel) otec. Následně pokud by se něco stalo pozůstalé manželce, po ní by dědily její děti. V konečném důsledku by Vaše dcera mohla mít nejnižší podíl na domě. Chcete-li zajistit, aby dům zůstal pouze dcerce musíte sepsat závěť. V závěti však nutné odkázat majetek stejné hodnoty i druhému dítěti, aby toto dítě nemohlo napadnout platnost závěti jako tzv. neopomenutelný dědic.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. S mým manželem jsme si koupili byt během manželství vlastníci jsme oba. Chci se zeptat nakolik mame 2 malé dcery a manžel má z předchozího manželství 2 zletilé děti, jak by to bylo při dědění bytu? Jeho děti byly v době koupí plnoleté. Děkuji.
Dobrý den, v případě úmrtí kteréhokoli z Vás, se jako první v dědickém řízení musí vypořádat BSM. S velkou pravděpodobností by 1/2 patřila do dědictví po zůstaviteli a druhá polovina patřila druhému manželovi z titulu vypořádání BSM. Předmětem dědictví by byla pouze polka bytu. Tuto půlku bytu by v případě smrti Vašeho manžela dědily všechny jeho děti spolu s pozůstalou manželkou, čili každý 1/5 z 1/2 = 1/10 bytu. Tzn. že 4 děti by vlastnili po 1/10 bytu a Vy 6/10 bytu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu