Otázka

Dědické řízení, je nutný znalecký posudek?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, nedávno nám umřela máma a brzy nás čeká dědické řízení. Polovina majetku půjde na manžela - našeho otce, druhá dětem (jsme čtyři). Chtěl jsem se zeptat, zda je povinen znalecký posudek nemovitosti. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, dědicové mohou v rámci dědického řízení určit hodnotu majetku patřícího do dědictví i na základě dohody. Žádné zákonné ustanovení nevyžaduje povinně provést znalecké dokazování k určení hodnoty dědictví, resp. hodnoty nemovitosti patřící do dědictví. Až v případě, že by se dědici nedokázali dohodnout na hodnotě nemovitosti, bylo by třeba provést znalecké dokazování. Pokud se nebudete vědět dohodnout, doporučuji Vám, abyste se svými sourozenci spolu vybrali jednoho znalce z oboru odhad hodnoty nemovitosti (aby nedošlo ke konfliktu ohledně výběru osoby znalce) a následně ho požádali o vyhotovení znaleckého posudku. Znalcem určenou hodnotu nemovitosti budou muset následně akceptovat všichni dědicové.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Chtěla bych se zeptat, zda je nutný znalecký posudek k nemovitosti na dědické řízení, jestliže se umíme se sestrou dohodnout na ceně nemovitosti?


20.03.2023
Odpověď

Dobrý den, znalecký posudek v rámci dědického řízení není nutností. Ve většině případů notářem postačuje i vyjádření realitní kanceláře o odhadované ceně nemovitosti. Notáři však nemusí postačovat Vaše dohoda o hodnotě nemovitosti. Civilní mimosporový řád mu totiž ukládá povinnost ohodnotit nemovitost tak, aby cena odpovídala poctivému prodeji při volné soutěži v tržních podmínkách. Pokud byste cenu nemovitost podcenili a uvedli notáři příliš nízkou cenu, nemusel by se s ní ztotožnit a cenu nemovitosti by zkoumal právě prostřednictvím realitních kanceláří.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, na předběžném šetření po smrti manžela mi notářka řekla, že budu potřebovat znalecký posudek na rozestavěný dům. Dědici jsou naše dvě děti a já (manželka). Dcera je dospělá, ale syn nezletilý. Je to prý kvůli němu. Musí to být? Je to pro mě přece jen nemalá položka navíc. Děkuji


09.10.2023
Odpověď

Dobrý den, notář jako soudní komisař musí v dědickém řízení zjistit hodnotu majetku zůstavitele v dědickém řízení. Postupuje přitom v souladu s ustanovením § 200 odst. 2 civilním mimosporového řádu, podle něhož: "Obecnou hodnotou majetku je cena, která by se měla dosáhnout na trhu v podmínkách volné soutěže při poctivém prodeji, kdy kupující i prodávající budou jednat s náležitou informovaností a opatrností as předpokladem, že cena není ovlivněna nepřiměřenou pohnutkou. "Všeobecnou hodnotu majetku je možné určit v dědickém řízení dvěma způsoby. Buď znaleckým posudkem jak to od Vás požaduje notář nebo vyjádřením odborníka (makléře) k ceně nemovitosti. Právě za účelem hospodárného vyřešení dědického řízení akceptují často notáři vyjádření makléře. Nikde v zákoně není předepsáno, že pokud je účastníkem dědického řízení nezletilé dítě, je nutné provést znalecký posudek. Vzhledem k hospodárnosti řízení a zřejmý nedostatek financí k zajištění znaleckého posudku doporučujeme znovu kontaktovat notáře a informovat se, zda s ohledem na hospodárnost řízení nebude postačovat vyjádření makléře, případně více makléřů.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer.

Chci se zeptat nedávno nám zemřel otec a dědí se nemovitosti typu byt a chata. Na prvním dědickém jednání nám u notáře řekli, že jsou potřeba 2 ohodnocení realitními kancelářemi. Že jedno si dáváme vyhotovit my jako pozůstalí a druhé, že oslovuje notář nějakou realitní agenturu ale poplatek si hradí sami. Ok to chápu vždyť nikdo zdarma nedělá. Ale moje otázka zní je to tak, že notář vybírá realitku na druhé ohodnocení? Nebo si můžeme mi sami dát vyhotovit posudky a sami si vybrat konkrétní realitky?

Děkuji za odpověď.


22.07.2021
Odpověď

Dobrý den,



dědicové mohou v rámci dědického řízení určit hodnotu majetku patřícího do dědictví i na základě dohody. Žádné zákonné ustanovení nevyžaduje povinně provést znalecké dokazování k určení hodnoty dědictví, resp. hodnoty nemovitosti patřící do dědictví.



Pokud by se dědici následně nedokázali dohodnout na hodnotě nemovitosti, je třeba provést znalecké dokazování. Dědicové mají však v takovém právo se sami dohodnout a určit příslušného znalce, jehož požádají o vypracování znaleckého posudku.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

V rámci dědického řízení po mém tatínka mi notářka poslala soupis majetku, kde největší část tvoří zahrada. Notářka ji ocenila tržní hodnotou, aniž se mě zeptala v jakém stavu ta zahrada je. Ta zahrada nemá již desítky let vypořádán přístupový chodník a vzhledem k rozhádaný stav rodiny, není vyhlídka, že se to v nejbližší době bude dát vypořádat. Zahrada bez přístupu je v momentálním stavu neprodejná. Jelikož se mi celý přístup a komunikace naší notářky zdá dost neseriózní, obracím se na Vás s otázkou, jaké mám možnosti v takovém případě. Předem děkuji.


11.10.2021
Odpověď

Dobrý den, na vaši otázku uvádíme:



Podle ust. § 200 Civil. mimosporového řádu platí:



"(1) Na základě soupisu majetku a dluhů zůstavitele soud usnesením určí obecnou hodnotu majetku, výši dluhů a čistou hodnotu dědictví, popřípadě výši jeho předlužení v době smrti zůstavitele.



(2) Obecnou hodnotou majetku je cena, která by se měla dosáhnout na trhu v podmínkách volné soutěže při poctivém prodeji, kdy kupující i prodávající budou jednat s náležitou informovaností a opatrností as předpokladem, že cena není ovlivněna nepřiměřenou pohnutkou.



(3) Usnesení podle odstavce 1 lze i bez návrhu změnit, pokud se před pravomocným skončením řízení o dědictví zjistí nové skutečnosti. "



V otázce neuvádíte na základě čehož byla stanovena hodnota nemovitosti ze strany notáře. To, že do zahrady není přístup přímo z cesty, mohla by být okolností v případě znaleckého posudku jako okolnost, která sníží hodnotu nemovitosti.



Žádné ustanovení zákona nestanoví povinnost notáře zajistit znalecké ohodnocení nemovitosti. Možností pro vás je proto u notáře zjistit na základě čehož postupoval při stanovení hodnoty zahrady a pokud s tímto nebude souhlasit můžete si nechat vypracovat znalecký posudek. Možností pro Vás v zájmu snížení nákladů za vypracování znal. posudku, je zjistit u real. kanceláří za jakou cenu se podobné pozemky ve vaší lokalitě prodávají a kupují az srovnání cen budete vědět případně posoudit ohodnocení provedeno notářem.



Neznáme okolností případu, umístění zahrady z hlediska přístupu do ní, ale jsme názoru, že i přístup lze řešit; možností je např. nájem části sousedního pozemku, zřízení věcného břemene spočívajícího v právu přechodu a průjezdu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dědické řízení, je nutný znalecký posudek?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, po smrti otce jsme v procesu dědického řízení. Ve společném vlastnictví rodičů je chalupa a pozemek. Já a máma jsme jediné dědičky a na rozdělení majetku jsme se dohodli. Je nutné iv tomto případě přizvat znalce na ohodnocení nemovitosti a pozemku?

Děkuji předem za odpověď.


21.10.2021
Odpověď

Dobrý den,

v dědickém řízení notář určuje obecnou hodnotu majetku, kterou ve smyslu ust. § 200 Civil. mimosporového pořádku, se rozumí "cena, která by se měla dosáhnout na trhu v podmínkách volné soutěže při poctivém prodeji, kdy kupující i prodávající budou jednat s náležitou informovaností a opatrností as předpokladem, že cena není ovlivněna nepřiměřenou pohnutkou."

Žádné ustanovení Civil. mimosporov. pořádku nestanoví, že je třeba v dědic. řízení vyhotovit znalecký posudek.



Podle ust. § 482 Obč. zákoníku platí, že pokud je více dědiců vypořádají se mezi sebou o dědictví dohodou.



Možností pro Vás je zjistit na internetu případně poptávkou u realitních kanceláří, za jakou cenu by se nemovitosti, které budou předmětem dědění, prodávají resp. kupují, jaký je po obdobných nemovitostech v příslušném místě a čase nabídka a poptávka. Je samozřejmostí, že o uvedené ceně byste v zájmu urychlení řízení notáři předložili písemný doklad.

Notář ze své praxe a zkušeností ví posoudit, zda nemovitosti, které budou ve Vašem případě předmětem dědění, zda tato cena je reálná a tudíž odpovídá i zákonnému pojmu "obecná hodnota majetku", jak je uvedeno v ust. § 200 Civil. mimospor. pořádku.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat a radu ohledně dědického řízení, můj otec bude účastníkem dědického řízení po svých rodičích. Do řízení vstupuje rodinný dům, ve kterém celý život bydlí jeho bratr a rodiče. Moje otázka zní mame přinést na řízení i odhad nemovitostí, mě tato cena vliv pak na následný prodej, určitě bude chtít bratr odkoupit dům za nižší cenu než je komerční cena na trhu. Takže pokud přistoupíme na nízkou cenu, následně ho asi nebudeme moci prodat dražší? Vztahy v rodině nejsou vybalancované. Děkuji za odpověď.

10.06.2020
Odpověď

Dobrý den,
podle ust. § 200 Civil. mimosporového řádu platí:


"(1) Na základě soupisu majetku a dluhů zůstavitele soud usnesením určí obecnou hodnotu majetku, výši dluhů a čistou hodnotu dědictví, popřípadě výši jeho předlužení v době smrti zůstavitele.
(2) Obecnou hodnotou majetku je cena, která by se měla dosáhnout na trhu v podmínkách volné soutěže při poctivém prodeji, kdy kupující i prodávající budou jednat s náležitou informovaností a opatrností as předpokladem, že cena není ovlivněna nepřiměřenou pohnutkou.
(3) Usnesení podle odstavce 1 lze i bez návrhu změnit, pokud se před pravomocným skončením řízení o dědictví zjistí nové skutečnosti. "


Z cit. ustanovení nevyplývá povinnost dědiců předložit v dědickém řízení znalecký posudek. Až v případě, že by se dědici nedokázali dohodnout na hodnotě nemovitosti, bylo by třeba provést znalecké dokazování.


V otázce uvádíte, že vztahy nejsou zcela vybalancované, proto z důvodu ochrany dědiců, je nechat vypracovat znalecký posudek konkrétním znalcem, na kterém se všichni dědicové dohodnou. Výhodou znal. posudku je, že znalec nemovitost přesně identifikuje, její stavební a technický stav, přičemž nemovitost i ofotografuje (příloha znal. posudku). Seznam soudních znalců naleznete na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR.
Můžete také kontaktovat real. kanceláře, aby určili cenu nemovitosti; ocenění provedeno realitní kanceláří není rovnocenné k ohodnocení znalce.
Ohodnocení RD v dědickém řízení neznamená, že RD nebudete moci prodat dražší, kupní cena bude věcí dohody.
Pokud by mělo v dědickém řízení být rozhodnuto podle dědických podílů, znamená to, že RD bude v podílovém spoluvlastnictví. Pokud se následně nedohodnete na zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví, tedy např. aby bratr by byl jediným výlučným vlastníkem domu, možností je následně podání na soud o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví, ve kterém řízení soud ustanoví soudního znalce. Rovněž v soudním řízení budete moci poukázat i na znalecký posudek z dědic. řízení.
Možností na vypořádání nemovitosti je několik, jen třeba znát konkrétní okolnosti a souvislosti, aby nedošlo ke zbytečným soudním sporům (pronájem nemovitosti, rozdělení nemovitosti, prodej nemovitosti).
Za účelem vypořádání RD doporučujeme kontaktovat advokáta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
10.06.2020
Podotázka

Dobrý den,
dědíme pozemek, který se nedá rozdělit. Jsme čtyři dědicové. Ten, kdo pozemek zdědí, by měl vyplatit ostatních. Jak se určuje hodnota pozemku?
Děkuji.

16.12.2020
Odpověď

Dobrý den,
Civilní vedení soudních sporů řád výslovně nestanoví, že k určení hodnoty nemovitosti v dědickém řízení je nutný znalecký posudek.


Nejjednodušší bude, pokud zjistíte na intertnete např. poptávkou na realitní kanceláře jaká je tržní hodnota pozemku v konkrétním místě a čase a tyto potvrzení předložíte v dědickém řízení. Pokud se na hodnotě nemovitosti nedohodnete v dědickém řízení, je třeba vypracovat znalecký posudek o hodnotě nemovitosti soudním znalcem / szoznam znalců najdete na stránce Ministerstva spravedlnosti SR /.


Podle ust. § 200 odst. 2 Civil. mimospor. řádu platí:


"Obecnou hodnotou majetku je cena, která by se měla dosáhnout na trhu v podmínkách volné soutěže při poctivém prodeji, kdy kupující i prodávající budou jednat s náležitou informovaností a opatrností as předpokladem, že cena není ovlivněna nepřiměřenou pohnutkou."

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.12.2020
Podotázka

Dobrý den.
Potřebuji znalecký posudek při dědickém řízení na stavbu domu, chatu a auta ?. Jsem manželka a máme jednu dceru. Stavba domu byla psaná na manžela, chata na obou, auta na manžela. Děkuji.

17.12.2020
Odpověď

Dobrý den,



aktiva v dědickém řízení víte ohodnotit i dohodou. Znalecké posudky jsou zpravidla potřebné při sporných hodnotách. Navíc ne vždy je nezbytný znalecký posudek, dá se použít například i odborný odhad jiné osoby, např. realitního makléře (pokud jde o nemovitosti).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
17.12.2020

Trápi vás "Dědické řízení, je nutný znalecký posudek?" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace