Dobrý den, chci se zeptat, můj otec vlastní dům, který je v plném rozsahu v jeho vlastnictví a nějaké pozemky na jeho jméno. Moje máma tedy jeho manželka nefiguruje v žádném listu vlastnictví. Chci se zeptat, co se stane kdyby otec zemřel, dědím já a moji sourozenci, a tedy i máma stejným dílem? Rada bych předešla situaci, že by sourozenci začali požadovat okamžité vyplacení dědictví, protože máma chce v domě dobývat do konce života. Víte mi prosím poradit, jak předejít nepříjemné situaci, kdy by si sourozenci začali ptát svůj podíl z dědictví? Je jediným řešením závěť? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud Váš otec nezřídí závěť, tak se po jeho smrti bude dědit ze zákona. V první zákonné dědické skupině dědí pozůstalý manžel a děti zůstavitele rovným dílem, tak jak jste to uvedli ve své otázce. Na způsobu nabytí dědictví se však mohou dědicové v rámci dědického řízení dohodnout. Tzn. že nemovitost může nabýt i jeden z nich s povinností výplaty ostatních. Na vyplacení si následně mohou dohodnout i formu splátek, případně delší lhůtu (výjimečně bývají lhůty i 2-3 roky). Závětí v tomto případě bohužel nedosáhnete vyřešení Vašeho problému. I kdyby Váš otec zřídí závěť a odkáže nemovitost např. Vám, jeho ostatní děti jako tzv. neopomenutelní dědicové budou mít nárok na 1/2 svého zákonného dědického podílu. Tzn. že jim stále budete muset vyplatit 1/2 toho, na co by měli při stejných podílech nárok. Výška Vaší povinnosti vyplatit jejich se sice sníží, avšak stále bude trvat. Nejlepším řešením takové situace je dohoda dědiců, k této však potřebujete souhlas všech dědiců.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přeji. Nevím kde se informovat. Moji rodiče zemřeli před 14 lety. Já žiji v zahraničí už 24 let. Kvůli finančním problémům jsem nemohla přijít na Slovensko po smrti rodičů. Vůbec nedostala ani pozvánku na dědické řízení. Bylo mi řečeno, že dům zdědila moje sestra. Jsme 5 sester. Tři se prý vzdali svého dědictví ve prospěch jedné sestry. Já jsem nic nepodepsala. Já nevím kde se obrátit abych zjistila jako je to. Jak to, že jsem nebyla ani písemně seznámena co se týče dědictví. Poprosila bych o radu. Kde bych to mohla zjistit jak to všechno bylo. Děkuji.
Dobrý den,
soudní komisař, a tedy notář vás měl jako neopomenutelným dědice uvědomit o dědickém řízení. Pokud to udělal, respektive máte na SR adresu, na kterou vám někde doručují zásilky a zásilka se notáři vrátila jako nepřevzatá v odběrní lhůtě, mohl konat ve vaší nepřítomnosti, pokud však splnil i podmínku, že veřejně vyhlásil dědické řízení (pokud vám nevěděl doručit vyrozumění ). V každém případě je třeba zjistit, zda vám notář (soudní komisař) doručoval vyrozumění nebo zda někde někdo pochybil. Pokud by po stránce doručování nastala chyba, mohli byste u příslušného notáře namítat, že jste neobdrželi dokumenty a ani vyrozumění, popřípadě podat na konkrétního notáře stížnost.
Ukončení řízení o dědictví však nebrání tomu, kdo nebyl účastníkem řízení (vám) o dědictví, aby se domáhal svého práva žalobou výjimkou případu, kdy byla provedena likvidace dědictví. Pokud by bylo vydáno usnesení o dědictví, je možné se proti němu odvolat. Odvolání proti usnesení vydanému notářem jako soudním komisařem se podává u notáře, který usnesení vydal. Odvolání je podáno včas (do 15 dnů od převzetí osvědčení) i tehdy, jestliže bylo podáno ve lhůtě u soudu první instance, který notáře pověřil nebo na příslušném odvolacího soudu.
Podle ustanovení § 189 odstavce 1 dotčeného ustanovení pokud řízení nebylo zastaveno, vyrozumí soud ty, o nichž se lze důvodně domnívat, že jsou dědici, o jejich dědickém právu ao možnosti dědictví odmítnout ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice o právu dědictví odmítnout uvědomil; tuto lhůtu může soud z důležitých důvodů prodloužit. Současně dědice poučí o náležitostech ao účincích odmítnutí dědictví.
Vylučuje se fikce doručení podle všeobecného CSP. Vyrozumění včetně poučení podle předmětného odstavci 1 provádí soud ústně do protokolu nebo jej doručí do vlastních rukou. Doručení je účinné tehdy, jestliže písemnost převzal dědic nebo jeho zástupce se zvláštním oprávněním na tento úkon, uvádí odstavec 2 dotčeného ustanovení.
Pokud se soudu nepodaří vyrozumění o dědickém právu doručit podle odstavce 2, je soud povinen učinit všechny úkony potřebné k zjištění skutečného pobytu dědice. Dědic, kterému se vyrozumění o dědickém právu nepodařilo doručit podle odstavce 2 navzdory potřebným šetřením se považuje za dědice, jehož pobyt není znám.
Soud disponuje v daném případě instituty jak zajistit přítomnost dědice na jednání (např. Ukládáním pořádkových pokut). Stejně může soud vzhledem k okolnostem daného případu rozhodnout, že bude pojednávat iv nepřítomnosti řádně předvolaného dědice. Nedostavovanie se na jednání nemůže mít však za následek nedořešených dědictví či zastavení řízení o dědictví.
Pokud byste nevěděli jméno notáře, kterému bude přidělena, toto můžete zjistit na příslušném okresního soudu v rozvrhu práce podle data úmrtí zůstavitele, případně kontaktuje informační centrum.
Všechny informace o dědickém řízení by se měly nacházet v spise u soudu příslušného podle sídla notáře, který dělal dědické řízení. Můžete se u něj objednat na nahlédnutí do spisu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, mám dotaz, po dědickém řízení po otci jsme se se sestrou dohodli, že všechno kolem pohřbu vyplatíme napůl. Vyplatila to sestra a mě i všechny bločky, ale já jsem jí vyplatila přesnou polovinu po měsíci. Jelikož nevěřím jí manželovi mohlo by se stát, že v budoucnu mě o tu částku budou žádat opět. Chtěla bych se tedy zeptat jak bychom to právně mohli dát na papír a dokázat podpisy. Děkuji.
Dobrý den,
podle ust. § 470 Obč.zákonníka platí:
"(1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.
(2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví. "
Z uvedeného ustanovení vyplývá v podstatě to, že dědic, který zajišťoval a financoval pohřeb zůstavitele, má nárok vůči ostatním dědicům, aby na tyto pohřební náklady v rozsahu jak je uvedeno v dědickém usnesení přispěly podle poměru tohoto, co nabyly z dědictví.
Pokud jste sestře předmětné náklady již uhradili v zákonném poměru, doporučujeme, aby Vám jen podepsala papír, že do Vás převzala částku, kterou jste jí už předali a to titulem nákladů spojených s pohřbem zůstavitele - Vašeho otce a to s uvedením data a podpisu o převzetí předmětné částky € od Vás jako dcery zůstavitele.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu