Otázka

Dluhy po manželovi


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, potřebuji poradit. Můj manžel mě dluhy v splátkové společnosti, když jsem tam volala nikdy mi nechtěli nic říct, že to se mnou nemá nic společně. Zajímá mě, jestli kdyby se manželovi něco stalo jsem za dluhy zodpovědná? Musím je vrátit? Hlavně mě zajímá, že, když manžel nemá jiný majetek jen dluhy mohu odmítnout dědictví po něm a tím i dluhy? Zdá se mi nespravedlivé, že jako manželka nemám právo vědět co a kde manžel půjčuje ale splácet bych to měla já. Děkuji Vám za odpověď.


Odpověď

Dobrý den.



Je třeba rozlišovat, zda dluhy vznikly za trvání manželství nebo ještě před ním. V případě, že vznikly za trvání manželství, tak může být takový dluh uspokojen při výkonu rozhodnutí iz majetku patřícího do společného jmění manželů.



Společné jmění manželů (BSM)



Občanský zákoník formou společného jmění upravuje společenství vlastnických práv manželů k věcem, které vstoupily během trvání manželství v ustanoveních § 143 a násl.



"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "



Vznikem manželství vzniká i bezpodílové spoluvlastnictví manželů ke všemu, co může být předmětem vlastnictví fyzické osoby a co manželé, resp. některý z nich, nabyly za trvání manželství kromě výjimek uvedených v ustanovení § 143 a 143a.



Manželé mohou dohodou rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění. Obdobně se mohou dohodnout io správě společného majetku. Manželé se mohou dohodnout, že vyhradí vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Tyto dohody vyžadují formu notářského zápisu.



Věci ve společném jmění užívají oba manželé společně; společně hradí též náklady vynaložené na věci nebo spojené s jejich užíváním a udržováním.



Upozorňuje na § 145 občanského zákoníku, podle kterého:



"Běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný. Z právních úkonů týkajících se společných věcí jsou oprávněni a povinni oba manželé společně a nerozdílně."



Zánik BSM smrtí



Úmrtím jednoho z manželů zaniká BSM, jehož vypořádání provede přímo ze zákona soud ve smyslu ustanovení § 195 a násl. Civilního mimosporového pořádku.



"(1) Jestliže zaniklo manželství zůstavitele jeho smrtí nebo prohlášením za mrtvého, vypořádá se bezpodílové spoluvlastnictví manželů v řízení o dědictví po zůstaviteli.

(2) Společné jmění manželů lze vypořádat dohodou mezi pozůstalým manželem a dědici, uzavřenou písemně nebo ústně do protokolu, která podléhá schválení soudem. Pokud nedojde k dohodě, rozhodne o vypořádání soud.

(3) Jestliže jsou mezi účastníky sporné skutečnosti o rozsahu společného jmění manželů, na sporný majetek se nepřihlíží. Ustanovení § 198 odst. 2 se použije přiměřeně.

(4) Dohoda o vypořádání společného jmění manželů nebo rozhodnutí soudu o vypořádání obsahuje vymezení rozsahu majetku zůstavitele a jeho dluhů s údajem o hodnotě majetku a určení, co z tohoto majetku patří do dědictví a co patří pozůstalému manželovi.

(5) Pokud se před skončením řízení zjistí další majetek ve společném jmění manželů, při jeho vypořádání se postupuje podle odstavce 2. "



Proto notář v dědickém řízení musí nejprve vypořádat BSM a následně určí majetek, který bude předmětem dědického řízení po zůstaviteli.



odmítnutí dědictví



O právě odmítnout dědictví musí být dědicové notářem vyrozumění ve smyslu s § 189 CMP:



"(1) Jestliže řízení nebylo zastaveno, vyrozumí soud ty, o nichž se lze důvodně domnívat, že jsou dědici, o jejich dědickém právu ao možnosti dědictví odmítnout ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice o právu dědictví odmítnout uvědomil; tuto lhůtu může soud z důležitých důvodů prodloužit. Současně dědice poučí o náležitostech ao účincích odmítnutí dědictví.

(2) Vyrozumění včetně poučení podle odstavce 1 provede soud ústně do protokolu nebo jej doručí do vlastních rukou. Doručení je účinné tehdy, jestliže písemnost převzal dědic nebo jeho zástupce se zvláštním oprávněním na tento úkon; ustanovení § 111 odst. 3 civilním soudního řádu se nepoužije.

(3) Jestliže se soudu nepodaří vyrozumění o dědickém právu doručit podle odstavce 2, je soud povinen učinit všechny úkony potřebné k zjištění skutečného pobytu dědice. Dědic, kterému se vyrozumění o dědickém právu nepodařilo doručit podle odstavce 2 navzdory potřebným šetřením, se považuje za dědice, jehož pobyt není znám. "



Odmítnutí dědictví je jednostranný právní úkon dědice adresovaný soudu, kterým prohlašuje, že dědictví odmítá. Odmítnutí dědictví lze provést ústně před soudem nebo písemným prohlášením.



Zástupce dědice může za něj dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje.



Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým jednáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout.



Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze vázat na žádné podmínky ani výhrady. Odmítnout dědictví lze jen jako celek. Nelze odmítnout jen část dědictví.



Prohlášení o odmítnutí dědictví může udělat kromě dědice i jeho zástupce, a to na základě plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje. Zákonný zástupce může za nezletilého dědice odmítnout dědictví jen se souhlasem soudu.



Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat. Totéž platí, jestliže dědic prohlásí, že dědictví neodmítá. Nelze tak učinit ani v případě, kdyby se později objevil majetek, o kterém se v původním řízení o dědictví nevědělo.



Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze udělat před smrtí zůstavitele.



závěrem



Vy jako pozůstalá manželka budete účastníkem dědického řízení a jako dědic máte právo odmítnout dědictví zůstavitele, o čem musíte být ze strany notáře vyrozuměna. Pokud bude dědictví zůstavitele prodloužené (zůstavitel má více dluhů než majetku), tak doporučuji dědictví odmítnout.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, jak se postupuje po úmrtí osoby, v případě mé mámy, která zemřela 4.2.2016. Němého žádný majetek, vůbec nic jen kopu kdejaký půjček bankovních i nebankovních. Nevím, jestli automaticky dojde nejaka pozvanka koli dědičkou řízení nebe musim ist sama za právníkem. V každém případě odmítá její dědictví, jelikož jsou to jen dluhy. Mohl byste mi odpovědět na tuto otázku, velice by mi pomohla. Dakujem.

Odpověď

Dobrý den,


POkud dojde k úmrtí osoby, příslušný matriční úřad vyrozumí Příslušný soud, který začne dědické řízení a pověří notáře projednání dědictví. Vy jako zákonný dědic máte právo dědictví i odmítnout.


§ 463 odst. 1 OZ Dědic Může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemná prohlášení jemu zaslaným.


§ 464 OZ Prohlášení o odmítnutí dědictví Může Dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout ao následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů Může soud tuto lhůta prodloužuje.


§ 465 OZ Dědictví Nemůže odmítnout dědičné, který svým počínáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat když manzel podle návrh na rozvod, ci mi zůstanou po něm dluhy Ačkoliv jejich způsobu on. Vyhrožuje, že on si to půjde odseděla. Jak mam postupovat? dakujem

Odpověď

Dobrý den, za to, že si někdo neumí plnit své povinnosti (platit dluhy) nikdo Nemůže být ve smyslu Ústavy ČR odsouzen. Tzn. že si Vás manžel své dluhy Nemůže "odseděla". POKUD si své dluhy a povinnosti nesplní dobrovolně, pravděpodobně proti němu zahájí věřiteli exekuční řízení. Vymáhání pohledávky Prostřednictvím exekutora Může dotknout i vás, ale jen v případě, že jeho dluhy vznikly Během trvání manželství. V takovém případě je možné dluhy uspokojovat iz majetku Patricio do SJM. Pro Vás bude Nejvýhodnější, POkud se po rozvodu co nejdříve s ním dohodnete na vypořádání SJM. Po vypořádání SJM totiž doposud exekutor nebude moci sáhnout na žádný Váš majetek. V případě, že se s ním dohodnout nevíte, bude nejlépe POkud co nejdříve podáte žalobu o vypořádání SJM. Výše uvedené se týká pouze dluhů, které jsou výlučnými dluhy Vašeho manžela a nejde o společný dluh, kde jste uveden oba jako Dlužníci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, přeji. Manžel mi zemřel. Já a našich 7 dětí jsme s ním nežili 16 let. Chci se zeptat, zda dědíme dluhy po manželovi i kdybych se vzdala dědictví. Vzdát se dědictví (aktiv a pasiv) musí všichni jako celek, nebo já zvlášť a moje děti každé zvlášť. Bere se vdovské a Sirotčí jako dědictví po manželovi.


08.02.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud je dědictví po Vašem manželovi prodloužené (tj dluhy jsou vyšší než jeho majetek - aktiva) máte možnost odmítnout po něm dědictví. Dědictví lze odmítnout pouze do jednoho měsíce ode dne kdy Vám bylo doručeno vyrozumění o dědickém právu od notáře (ve Vyrozumění je o tom poučeni). Tuto lhůta si hlídejte, protože po Jejím uplynutí již není možné vzdát se dědictví. Dědictví se budou musela vzdát i všechny Vaše děti, které budou v dědickém řízení zastoupení kolizních opatrovnicí. Vzhledem k tomu, že Vaše manželství zaniklo smrtí Vašeho manžela, bude nutné v rámci dědičkou řízení vypořádat i BSM (společné jmeno manželů). V tomto směru si dejte pozor, aby do BSM nebyly omylem zahrnuty i jeho výlučné dluhy. Vdovské a Sirotčí nepatří do dědictví, nakolik jsou to sociální dávky, které patří určitě osobám po smrti jejich rodinných příslušníků. Do dědictví Patří pouze věci, které Váš manžel vlastnil ke dni smrti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Mám otázku. Dnes jsem se dozvěděla, že můj manžel mě dluhy více než 200 000 Eur, já jsem celou dobu o tom nevěděla. Mame společný majetek. Prosím, poraďte mi, jaké možnosti mám? Jsem si jistá, že se chci rozvěsit, ale dluhy jsou jeho, a já opravdu nechci ztratit všechno pro něj. Děkuji Vám.

25.11.2023
Odpověď

Dobrý den,
v otázce uvádí, že jste se nyní dozvěděli o dluzích manžela ve výši 200 000 €.
Vzhledem k okolnosti, že nepíšete blížit okolnosti resp. to kdy dluh vznikl a na základě čeho, uvádí alternativy:

1. / li dluh vznikl před manželstvím, pak při Nucet výkonu rozhodnutí v exekučním řízení Může být tento uspokojení iz majetku Patricio do společného jmeno manželů v rozsahu podílu manžela na tomto BSM.
2. / V případě, že dluh vznikl za trvání manželství, muzea být v celosti uspokojení z majetku v BSM.
3. / V případě, že manžel je podnikatelem - fyzickou osobou samostatně výdělečně činná osobou, zde platí, že podnikatel ručí za své závazky celým spojím majetkem.
4. / V případě, že manžel je společníkem ve společnosti s ručením omezeným Nejčastěji, zde platí podle ust. § 106 obchodního zákoníku, že "společník ručí za závazky společnosti do výše Svého nesplaceného vkladu zapsání v obchodním rejstříku.", Tj neručí osobním majetkem ve společné jmeno ze zákona, ledaže by převzal ručení jako fyzická osoba.


Doporučujeme kontaktovat advokáta za úcelem podání návrhu podle cit. ustanovenia§ 148a / Obč. zákoníku na zrušení BSM z důvodu podnikání / účinky soudního rozhodnutí o zrušení BSM z důvodu podnikání se však budou týkat jen majetku, který byste získali v budoucnu /.

Můžete aniž jste podali návrh na rozvod manželství podat návrh na zrušení BSM podle ust. § 148 odst. 2 Obč. zákoníku / citujeme /:


"Ze závažných důvodů, Zejména POkud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, muzea soud na návrh některé z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství."


Doporučujeme kontaktovat advokáta.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dluhy po manželovi" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace