Otázka

Dluhy po zesnulém otci a jeho splácení.


Položit otázku
Otázka

Otec mi daroval dům ještě, když žil měl však půjčky, o kterých jsem nevěděl v české půjčoven, Homecredit a poštovní banka spolu 9000eur, které space poctivě každý měsíc jako mám postupovat musíme je mi jako dědicové vyplatit za něj nebo je můžeme odmítnout splácet.


Odpověď

Dobrý den.



Předmětem dědictví po Vašem nebohém otci bude to, co vlastnil ke dni své smrti. Pokud Vám ještě za života daroval nemovitost, tato nemovitost nebude předmětem dědictví. Jako dědicové máte právo dědictví odmítnout (je možné odmítnout pouze celé dědictví, ne jen část) ve lhůtě 1 měsíce ode dne oznámení o tomto Vašem právě soudem. Pokud byste dědictví neodmítli, můžete s věřiteli uzavřít dohodu, na jejímž základě jim přenecháte dědictví k úhradě dluhů.



Pokud předmětem dědictví jsou movité nebo nemovité věci převyšující hodnotu dluhů Vašeho otce, je třeba se s věřiteli dohodnout, kteří z dědiců bude dluhy splácet a zároveň jim oznámit úmrtí Vašeho otce. Pokud však půjde o prodloužené dědictví, tj majetek nepostačuje na pokrytí dluhů, odmítněte dědictví a oznamte věřitelům, že dluhy splácet z tohoto důvodu nebudete. Jako dědicové zodpovídáte za zůstavitelovy dluhy jen do výše nabytého majetku, proto nemáte povinnost splácet dluhy Vašeho otce v hodnotě převyšující jeho majetek, který je předmětem dědictví.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, že pokud dědím po zesnulém otci kromě majetku i dluhy tak, jestli mi mohou sáhnout exekutoři na můj osobní účet nebo jen na zděděnou nemovitost. Je běžné v praxi, že se objeví nějaký nový věřitel po skončeném dědickém řízení a jak se to většinou řeší? Díky za odpověď.


20.06.2023
Odpověď

Dobrý den,



děkujeme za otázku, ke které uvádíme následující:



1. / Podle ust. § 460 a násl. Obč. zákoníku platí, že "dědictví se nabývá smrtí zůstavitele."



§ 470: "Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí, pokud je však dědiců více, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví. "



Podle § 471 Obč. zákoníku "pokud je dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, jestliže neodporuje zákonu nebo dobrým mravům."



Z uvedeného vyplývá, že pokud dědictví neodmítnete nebo se nevzdáte ve prospěch ostatních dědiců, budete odpovídat za dluhy zůstavitele do výše ceny nabytého dědictví., Tedy v případě zděděných dluhů budete odpovídat ve výše ceny nabytého dědictví v eurech, proto exekutor může v případě dluhu sáhnout i na Váš osobní účet, dědic odpovídá za dluhy zůstavitele celým svým majetkem do hodnoty nabytého dědictví.



Pokud se jedná o případné dluhy zůstavitele, doporučujeme Vám, abyste notáře požádali, aby provedl tzv. konvokáciu věřitele, tedy aby veřejnou vyhláškou vyzval věřitele, aby přihlásili své pohledávky. Soud poučí věřitelů zůstavitele, že dědicové zůstavitele neodpovídají věřitelem za ty pohledávky, které věřitelé včas neoznámily, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů vyčerpána cena dědictví, které dědicové nabyly.



I pokud se věřitel přihlásí, neznamená to, že tyto dluhy musíte automaticky uhradit. Věřitel musí předložit všechny doklady, kterými prokáže existenci pohledávky vůči zůstaviteli, musí prokázat existenci pohledávky co do výšky i důvodu.



V případě, že po dědickém řízení se objeví nový dluh dědické řízení se již nevykonaná a právě proto doporučujeme, abyste navrhli konvokáciu podle výše uvedeného.



V případě potřeby resp. pokud byste něčemu v dědic. řízení nerozuměli hlavně ohledně přihlášených pohledávek věřitelů, kontaktujte advokáta.



Můžete se obrátit i na naši advokátní kancelář.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, 4 roky do zadu zemřel přátel otec na dědickém řízení in nebyly vyčísleny dluhy a už 4 roky jim chodí papíry, že mě dluhy a stále to všechno zaplatí. Ale teď jim znovu přišel papír, že mají zaplatit 1500 není tam nějaká doba, do které měly přijít po jeho smrti všechny dluhy?


25.03.2021
Odpověď

Dobrý den,



v otázce neuvádíte jaká byl hodnota majetku v dědickém řízení, který smrtí zůstavitele přešel na dědice.



Z otázky vyplývá, že věřitelé zůstavitele nepřihlásili do dědického řízení žádné pohledávky.

Podle ust. Obč. zákoníku platí:

"§ 470:



(1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.

(2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.

§ 471:

(1) Jestliže je dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, jestliže neodporuje zákonu nebo dobrým mravům.

(2) Jestliže nedojde k dohodě mezi dědici a věřiteli, řídí se povinnost dědiců plnit tyto dluhy ustanoveními civilním mimosporového řádu o likvidaci dědictví. Dědici přitom neodpovídají věřitelům, kteří své pohledávky neoznámili přesto, že je k tomu soud na návrh dědiců vyzvalo, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů cena jimi nabytého dědictví vyčerpána. "



Z uvedených zák. ustanovení vyplývá, že dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví z přiměřené náklady spojené s pohřbem a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly smrtí zůstavitele.

Důležité pro přesnější zodpovězení otázky je to, zda věřitelé mají pravomocné a vykonatelné soudní rozhodnutí, z nichž by vyplývala povinnost zůstavitele uhradit nějakou dlužnou částku, nebo ve věci je vedeno exekuční řízení případně ze strany věřitelů Vám byla zaslána pouze výzva k úhradě, tedy ještě nebylo vydáno žádné soudní rozhodnutí. V tomto případě, pokud jsou zasílány jen výzvy k úhradě bez souzení rozhodnutí, pohledávky věřitelů jsou s nejdříve promlčeno.



Doporučujeme nehradí dlužné částky pouze na základě nějakých výzev, ale využít právní pomoc advokáta, který Vám bude umět poradit, zda pohledávku máte ještě uhradit nebo vznést námitku promlčení.

Případně je možné využít i Centrum právní pomoci, jehož kanceláře najdete v jednotlivých městech /www.cpp.sk/.

Bez porady s advokátem doporučujeme nehradí žádné dluhy, nedejte se zastrašovat soudy a podobně.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Odkoupí částku domu od nevlastního bratra. On se smlouvou zříká budoucího dědictví po otci. Je to podle zákona možné? Nemůže po otcově smrti říci, že smlouva je neplatná a přesto může dědit ještě zbytek majetku? A druhá otázka je, když zdědil po otci exekuce, bude se dát s exekutory dohodnout na splátkách? Nebo mě donutí dům prodat? A dá se nějak ještě za života otce zjistit, kde mě všude exekuce a dluhy? Děkuji za brzkou odpověď.


15.05.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:



Váš bratr za života otce se nemůže vzdát dědictví, na které by mu mohlo vzniknout právo v budoucnosti.



V otázce uvádíte, že chcete odkoupit podíl bratra na domě, otázkou však je, kdo další kromě Vás a bratra je podílovým spoluvlastníkem domu, tj zda jste podílovými spoluvlastníky jen vy dva, nebo dům má více podíl. spoluvlastníků např. otce.



Podle ust. § 140 občanského zákoníku platí:



"Pokud se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké ( § 116, 117 ). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů."



Pokud jde o exekuce, které má Váš otec, neznamená to ze zákona, že je musíte zdědit.



Podle ust. § 470 občanského zákoníku platí, že "dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí. Pokud je více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho , což z dědictví nabyli, k celému dědictví. "



Dále platí, že dědictví můžete odmítnout, ale pouze jako celek, pak nebudete odpovídat za žádné dluhy otce a nezdědil nic - ani aktiva ani pasiva, případně se můžete dědictví vzdát ve prospěch jiného dědice, který pokud dědictví přijme, bude odpovídat za dluhy zůstavitele podle výše uvedeného zák. ustanovení, případně dědictví jako celek ponechat věřitelem na úhradu dluhů.



Zjištění exekuci: Měli byste se zeptat především otce, případně je lze zjistit na stránce www.cre.sk - centrální registr exekucí.








Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Po mém otci, se kterým jsem měl uzavřenou zaopatřovací smlouvu, zůstal dluh v penzionu kde bydlel. Nyní můj bratr tvrdí, že ten dluh jsem povinen zaplatit výhradně já. Je to pravda? Díky za odpověď.


12.11.2021
Odpověď

Dobrý den, v rámci dědictví se po zůstaviteli dědí i pasiva - dluhy. Je to však omezené tím, že dluhy se dědí jen do výše hodnoty nabytého dědického podílu.



Nevidím důvod, pro který byste měli snášet daný dluh výlučně Vy. Dluh by se měl projednat v rámci dědického řízení a snášet by ho měly poměrně všichni dědicové podle velikosti jejich zděděných podílů.



Přestože nemám k dispozici Vámi zmíněnou zaopatřovací smlouvu, jsem toho názoru, že na uvedeném nic nemění ani to, že jste měli s zůstavitelem takovou smlouvu uzavřenou. Důležité je hlavně to, kdo byl ze smlouvy s penzionem zavázán a tedy kdo zůstal dlužníkem vůči penzionu. Ve smyslu Vaší otázky to měl být právě Váš otec - zůstavitel.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dluhy po zesnulém otci a jeho splácení." a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, mám otázku můj otec je rozvedený s mojí mámou již 15 let má dluhy nejméně 200 000. Všude dluží nevlastní žádný majetek, dluhy nesplácí. Pokud by náhodou zemřel, zdědí všechny dluhy já. Nebo jak se tomu vyhnout? Dá se dědictví odmítnout?


26.02.2020
Odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že výše jeho dluhů zřejmě přesáhne hodnotu všech věcí, které budou v budoucnu patřit do dědictví, bude vhodnější z Vaší strany odmítnout takové dědictví. Dědictví lze odmítnout pouze ve lhůtě 1 měsíce ode dne, kdy Vás notář vyrozumí o Vašem dědickém právu. Tuto lhůtu si velmi dobře hlídejte a odmítnutí dědictví raději proveďte dříve. Odmítnout dědictví můžete písemně nebo i osobně na notářském úřadě. Musíte však pamatovat na to, že se dědictví odmítá jako celek a zároveň se odmítá i majetek, který se může objevit v budoucnosti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
26.02.2020
Podotázka

Dobrý den, nedávno mi a mým sourozencům zemřel otec, který nevlastnil žádný majetek, ale zůstalo po něm hodně dluhů. Rodiče jsou rozvedení již 17 let takže zůstali jsme po něm jen my. Chtěla bych se informovat jako je třeba v taktomto případě postupovat. Je možné, že se tyto dluhy přenesou nyní na nás? Je třeba jít k notáři a odmítnout dědictví i přesto, že žádné jiné kromě dluhů po něm nezbylo?

20.07.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud je dědictví předluženo (dluhy převyšují majetek) a nechcete, aby tyto dluhy přešly na Vás a museli jste je splácet, pak bych zvažoval odmítnutí dědictví. O dědickém právu Vás musí soud (notář) uvědomit písemně a následně máte 1 měsíc na odmítnutí dědictví. Pokud dědictví odmítnete, dluhy na Vás neprojdou. Takto by ale měli pak postupovat všichni dědicové (pokud nechtějí dědit dluhy).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
20.07.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace