Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s dědictvím, když si otec vzal hypotéku na byt, do kterého na začátku investoval své úspory a na zbytek si vzal hypotéku. Po několika letech se oženil. A 7 let po svatbě hypotéku doplatil. Vlastníkem nemovistosti je otec. Chtěla bych se zeptat, jestli má jeho manželka nárok na dědictví, pokud by otec zemřel.
Dobrý den, obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel tuto závěť sepíše, je určení dědictví jasné.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku. Co se týče dědických tříd, těchto je celkem 6 a platí, že pokud se nenachází dědicové třídy předchozí, dědí dědicové tříd následujících.
Tedy, pokud otec nesepíše závěť, kde vynechá svou manželku z dědictví, stane se i mimo jiné nemovitost součástí pozůstalosti, přičemž se bude dědit dle první třídy dědiců:
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Jak je uvedeno ve výše uvedeném ustanovení zákona, pokud nedědí potomek, nabývají jeho podíl jeho potomci stejným dílem.
Dle výše uvedeného případu by manželka dědila s potomky stejným dílem.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu