Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj děda byl z 11 sourozenců a všech vyplatil, aby mohl zůstat bydlet v rodičovském domě. Jeho část se prededila až na mě. Při 2 sourozencích to ale nebylo zapsáno do katastru, a tak stále figurují na listu vlastnictví (již jsou po smrti, ale jejich děti si to ani neprededili). Existuje nějaká možnost, že když svědci dosvědčí, že byly vyplacení (několik svědků ještě žije), aby se toto spoluvlastnictví z katastru převedeno na mě. Bydlíme s manželem v tomto domě, protože je starý, chtěli bychom do něj investovat, ale chtěli bychom mít nejprve vyřešeny tyto záležitosti. Za odpověď děkuji. S pozdravem.
Dobrý den, děkuji za otázku, na kterou odpovídám následovně:
PRÁVNÍ ÚPRAVA a ROZBOR DOTAZY
Základní právní úprava této problematiky je obsažena v ust. Občanského zákoníku ( "OZ") av procesním předpise civilních mimosporovom řádu ( "ČMSP").
1. / Ve smyslu ust. OZ vlastnictví věci lze nabýt kupní, darovací nebo jinou smlouvou, děděním, rozhodnutím státního orgánu nebo na základě jiných skutečností stanovených zákonem. Pokud se provádí nemovitá věc na základě smlouvy, nabývá se vlastnictví vkladem do katastru nemovitostí podle zvláštních předpisů, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.
V otázce uvádíte, že jste vlastníkem zřejmě větší části nemovitosti po svém předkovi. Část nemovitosti nebyla předmětem dědického řízení a tato je proto ve vlastnictví původního / -ních vlastníků, přičemž Váš dědeček ostatních případných dědiců nemovitosti za života vyplatil.
Chybou je, že v uvedeném čase nebyla sepsána příslušná smlouva za účelem úplného majetkoprávních vypořádání nemovitosti.
2. / Ve smyslu ust. § 460 a násl. OZ dědictví se nabývá smrtí zůstavitele. Dědí se ze zákona, ze závěti nebo z obou těchto důvodů. Nenabude dědictví dědic ze závěti, nastupují místo něho dědici ze zákona. Pokud se nabude ze závěti jen část dědictví, nabývají zbývající část dědici ze zákona.
Zákon rozeznává 4 dědické skupiny:
I. skupina: V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Pokud nedědí některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.
II. skupina: Jestliže nedědí zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele . Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu dědictví.
III. skupina: Jestliže nedědí manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Pokud některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.
IV. skupina: Jestliže žádný dědic Nedědí ve třetí skupině, ve čtvrté skupině dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti.
K dědění uvádím i podstatnou informaci pro Vás:
Ve smyslu ust. § 484 OZ platí: "Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědiců předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, pokud k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn. "
3. / Jelikož část nemovitosti je ve vlastnictví osob, které zemřely, a tato část nebyla předmětem dědického řízení, budete muset podat návrh na příslušný soud podle ust. § 211 CSP (cituji):
"Pokud se objeví po právní moci usnesení, kterým se řízení o dědictví skončilo, další zůstavitelův majetek, popřípadě i dluh, soud na návrh provede o tomto majetku dodatečné řízení o dědictví. Pokud se objeví pouze dluh zůstavitele, dodatečné řízení o dědictví se neprovede."
DOPORUČENÍ
1. / Doporučuji podat návrh na přísl. soud na dodatečné řízení o dědictví.
2. / Pokud máte doklady o tom, že Váš právní předchůdce / starý otec / už vyplatil nynějších dědiců, resp. jejich předchůdců, titulem možného dědění v budoucnu určitého podílu na nemovitosti, bude nutné tyto doklady předložit v dědickém řízení, případně opatřit svědků. Zde zaměřit vaši pozornost na výše uvedené ust. § 484 OZ o započtení (viz výše).
3. / Vhodným řešením je i osobní konzultace u notáře případně advokáta za účelem projednání věci resp. porady o Vašich konkrétních dědicích a stanovení nejjednoduššího postupu. Jsem toho názoru, že řešením by bylo, kdyby nynější dědicové se vzdali dědictví bez povinnosti náhrady za nemovitost, která bude předmětem dědického řízení, resp. byste uzavřeli dohodu, že jediným dědicem budete Vy a tím by se vyřešil i problém vlastnictví celé nemovitosti. Při této části odpovědi vycházím z předpokladu, že i Vy budete dědicem. Je třeba počítat i s poplatky u notáře za projednání dědictví a soudním poplatkům.
4. / Otázka investice: Doporučujeme zdokumentovat stav nemovitosti v současnosti.
ZÁVĚR
V uvedené věci se můžete obrátit i na naši advokátní kancelář za účelem posouzení, ale to bychom museli znát podrobně celou situaci.
Pokud by se vám odpověď na Vaši otázku zamlouvala trochu široká, uvádím, že naším cílem, kromě zodpovězení otázky, je i to, aby tazatel získal i přehled o souvislostech a návaznosti řešení jeho problému.
Doufám, že tato právní ráda Vám pomůže.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás o informace. Tchán zemřel, jdeme na dědické řízení, tchýně, manžel a jeho sestra. Mám já právo jako manželka syna zemřelého účastni se dědičkou řízení? S manželem jsme jeho sestru ještě, když tchán žil vyplatili z domu, jen tak mezi sebou ne před notářem, takže nyní po tchánově smrti chceme, aby tchýně Měla polovinu domu, Dokud nezemře a já s manželem druhu polovinu domu, po tchýnin smrti by Zust celý dům nás. Tchýně však chce, aby dům byl Napsáno na ni a mého manžela, ale my tento dům spolu obývají, investovali jsme do něj along i na jeho Vyplacení jsme šli along. Mám právo byt na listu vlastnictví tedy i já? Děkuji krásně za odpověď.
Dobrý den, k Vašim jednotlivým otázkám uvádí:
1. / Podle ust. § 460 Obč. zákoníku dědictví se nabývá smrtí zůstavitele; dědí se ze základny zákona, ze závěti nebo z obou těchto důvodů. Ve Vámi uvedené případy se bude jednat o dědění v první dědické skupině podle ust. § 473 Obč. zákoníku, nakolik smrti zůstavitele se dožili děti zůstavitele a jeho manželka.
Za tohoto právního stavu byste mohli být dědicem a tedy účastnit se dědičkou řízení pouze jako závetný dědičné, tedy POkud by tchán zanechal závěť a ustanovil by Vás jako závetného dědičné. Podle ust. § 165 civilního mimosporového pořádku "účastník řízení o dědictví jsou ti, o nichž se lze důvody domnívá, že jsou zůstavitelovými dědičné."
2. / I když jste Vy jako manželé, syn zůstavitele a Vy jako jeho manželka, "vyplatily" dceru zůstavitele za života zůstavitele jako / předpokladů / bezpodílového spoluvlastníka nemovitosti, k převodu nemovitosti na tomto skutkovém základě nedošlo. Třeba věděla, že smlouvy, jejichž předmětem je Nemovitost musí mít obligatorně písemnou formu a zákonem stanovené náležitosti. Z právního hlediska POkud Nemovitost nebyla ve vlastnictví Vás a Vašeho manžela, a neměli jste souhlas vlastníka nemovitosti, investovali jste do cizí nemovitosti. Na straně dcery zůstavitele za tohoto stavu vzniklo bezdůvodně obohacená podle ust. § 451 Obč. zákoníku.
3. / pokuď v dědickém řízení nedojde mezi dědičné k dohodě is přihlédnutím k doposud realizované platbě ze strany Vás a Vašeho manžela, tedy dcera zůstavitele se vzdá Svého podílu ve prospěch druhého Dědice bez povinnosti výplaty, pak budete musela zadat od dcery zůstavitele vydání bezdůvodného obohacená podle ust. § 451 Obč. zákoníku. Předpokládáme, že máte doklad o převodu finančních prostředků převodem na bankovní účet Případně poštovní poukázkou. Manželovi doporučujeme v dědickém řízení uplatnit pohledávky titulem vložených investic do nemovitosti.
Za tohoto právního stavu POkud nebudete závetným dědicům, na základě usnesení v dědickém řízení nemůžete být vedena na listu vlastnictví.
Ve věci doporučujeme kontaktovat advokáta za úcelem vypořádání vyplacené částky sestry Vašeho manžela, jakož i vložených investic do nemovitosti, resp. následného uspořádání vlastnických vztahů podle dohody.
K převodu nahnuteľnosti resp. k jiné uspořádání vlastnických vztahů k nemovitosti budete moci Následně přistoupíme po dědickém řízení a zápisu Usnesení o dědictví do katastru nemovitostí.
©
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den.
Po otci jsme objevili pozemky v C. parcelách. Neprededili, je tomu tak i u několika dědictví našem okolí. Jediný sourozenec můj sourozenec je již zesnulý, a tak zůstaly po něm jen děti, které nemají zájem o obnovení dědického řízení. Mohu obnovit řízení jen já sám bez ostatních dědiců? V případě uznání dědictví mohu tyto pozemky převést přímo na moje vnoučata.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ve věci je třeba podat návrh na dodatečné řízení o dědictví. Souhlas původních dědiců resp. jejich právní nástupce nepotřebujete. Platí ust. § 211 Civil. mimosporového pořádku:
"(1) Jestliže se objeví po právní moci usnesení, kterým se řízení o dědictví skončilo, další zůstavitelův majetek, popřípadě i dluh, soud na návrh provede o tomto majetku dodatečné řízení o dědictví. Pokud se objeví pouze dluh zůstavitele, dodatečné řízení o dědictví se neprovede.
(2) V odůvodněných případech, zejména na podnět soudu, notáře, státního orgánu nebo orgánu územní samosprávy může soud o majetku uvedeném v odstavci 1 zahájit řízení i bez návrhu.
(3) Soud dodatečné řízení o dědictví zastaví, pokud majetek označený v návrhu nebyl ve vlastnictví zůstavitele. "
Možností v dědickém řízení je, aby se děti původního dědice (Vašeho nebohého bratra) vzdali dědictví ve Váš prospěch s tím, že jim vyplatíte alikvotní část hodnoty nemovitosti - pozemku v současně dohodnuté lhůtě.
Zděděné pozemky můžete prodat, darovat v souladu s ust. Obč. zákoníku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu