Dobrý den, chtěla bych se poradit. Zemřela mi máma, nyní probíhá dědické řízení. Závěť nezanechala, tím pádem bych měla být dědicem já a děti po zesnulé sestře. Více dědiců neměla. Předmětem dědictví je dům a ještě pozemky. Já bych měla zájem odkoupit dům od ostatních dědiců. Dalo by se to udělat, že přímo u notářky bychom se dohodli, že by mi odstoupili jejich podíl na domě, za úhradu? Ostatních pozemků by se to netýkalo. Posudek na dům mám. V případě, že se to dá, třeba to vyplatit přímo na místě? Děkuji.
Dobrý den, v dědickém řízení je jediným omezujícím faktorem při uzavření dohody mezi dědici její soulad se zákonem. Na uzavření dohody však potřebujete i souhlas všech ostatních dědiců. Pokud s Vámi navrženým postupem souhlasí, tak se můžete stát výlučným vlastníkem nemovitosti. V usnesení o dědictví však budete zároveň zavázána na úhradu náhrady za jejich podíl. Tato částka by měla vycházet z hodnoty nemovitosti a výše jejich dědického podílu. Je možné se však dohodnout i na jiné částce, pokud s ní budou souhlasit. Takovou náhradu za jejich podíl jim není třeba vyplatit namístě v hotovosti. V usnesení Vám bude určena lhůta (většinou 30-90 dní) na vyplacení náhrad pro ostatní dědiců. Lhůta pro výplatu těchto náhrad závisí zejména na výšce jednotlivé náhrady. Lhůta může být také předmětem dohody dědiců.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přeji, jedna se o dědické řízení. Předmětem dědění je byt, kde vlastníky budou dva sourozenci. Jeden ze sourozenců žije mimo SR ao zesnulého se nezajímal, nestaral dlouhá léta. Zesnulý měl v plánu byt darovat synovi avšak to nestihl a druhý sourozenec si na část majetku bude nárokovat, dohodnout se s ní nedalo nakolik komunikace nebyla k věci a výčitky a urážky z její strany odezněly. Měli jste případy, že se v takových věcech soudili i přesto, že právní nárok mě, ale morální ne?
Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Především je třeba uvést, že dědické právo není založeno na principu zásluhovosti ve vztahu zůstavitele a jeho dědiců.
Podle ust. § 460 a násl. Občanského zákoníku platí, že dědictví se nabývá smrtí zůstavitele. Dědí se ze zákona, ze závěti nebo z obou těchto důvodů.
Pokud je více dědiců, vypořádají se u soudu mezi sebou o dědictví dohodou.
Pokud dohoda neodporuje zákonu nebo dobrým mravům, soud ji schválí.
Pokud nedojde mezi dědici k dohodě, soud potvrdí nabytí dědictví těm, jejichž dědické právo bylo prokázáno.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu