Otázka

Jak postupovat v dědickém řízení?


Položit otázku
Otázka

Dnes proběhlo dědické řízení ze zákona. Bratr žil s mámou, která mu již po smrti otce nechala dům. Žil v tom, že i s pozemkem. Na jednání se vzdal ostatních pozemků ve prospěch obou sourozenců. Notářka nám sice předtím jmenovala pozemky v číslech a dala podepsat souhlas o vyrozumění, avšak až doma po důkladném přečtení jsme zjistili, že pozemek pod domem, ve kterém žije bratr, který se pozemků vzdal, přešel na druhého bratra. Zastavěná plocha s nádvořím nebyla ústně notářkou jmenovaná. Prosím o odpověď, jak dále postupovat.


Odpověď

Dobrý den, pokud v řízení o dědictví byla porušena vaše práva nebo rozhodnutí trpí jinými právními vadami, podejte odvolání proti usnesení o dědictví. Podle § 69 a 70 civilním mimosporového pořádku, proti usnesení vydanému notářem jako soudním komisařem je přípustné odvolání. Odvolání proti usnesení vydanému notářem jako soudním komisařem se podává u notáře, který usnesení vydal. Odvolání je podáno včas také tehdy, jestliže bylo podáno ve lhůtě u soudu první instance, který notáře pověřil nebo na příslušném odvolacího soudu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, mám takový problém, že v roce 1986 proběhlo dědické řízení (právoplatné) a zdědili jsme po rodičích dům a pozemek. V katastru ale nebyly přepsáních jejich jména (jsou tam jini vlastníci). Nyní to nepřepisují na jména dědice, protože nemáme v rukou doklady, které osvědčují, že rodiče byli vlastníkovi. Jak máme postupovat? U okresního soudu v dědickém řízení by mely existovat nějaké doklady? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den. Jelikož soudy vědou o každé věci spis, podle spisové značky se můžete u příslušného soudu objednat na studování spisu. Dědické spisy se archivují 75 let, takže překážka by Nemělo být ani to, že dědické řízení bylo v roce 1986.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jak se odvolat proti darovací smlouvě. Když příteli zemřela matka a darovala byt jeho sestře a svůj pronajímala druhé osobě a uvedla, že se o matku starala co je klam. Děkuji.


22.03.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud matka darovala byt své dceři, přičemž byla způsobilá k právním úkonům, nebo zde nebyl jiný důvod neplatnosti smlouvy, pak se tato smlouva bude dát jen těžko napadnout.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Moje mamka žije v domě kde se starala o babku. Po smrti babky, se dědictví dělí na 3 části, protože mamka má ještě 2 sestry. Mamka by chtěla, aby dům byl přepsán na ni, protože nemá své bydlení, je rozvedená, chtěla by sestry vyplatit, ale jedna sestra dělá problémy, nechce dům, aby zůstal mé mamince, stále chce, aby dům byl dělený na 3 části. Druhá sestra je ochotna svou částku darovat mé mamince, aby se dům přepsal na ni, ale druhá sestra trvá na svém a blíží se dědické řízení. Poraďte co by bylo nejlepší?


20.11.2021
Odpověď

Dobrý den, děkujeme za otázku, na kterou odpovídáme následovně:





1. / Především je třeba vědět, že pokud není dědické řízení, tak více méně není o čem se nyní ještě dohadovat mezi dědici.



2. / zůstavitelka - babička mohla zanechat závěť a ten bude rozhodující, ve kterém mohla určit, že jediným dědicem jejího majetku v celku, tedy i domu, bude dcera, která se o ni starala. V tomto případě, pokud by nedošlo k vydědění, sestry vaší matky by měly ze zákona nárok jen na jednu polovinu jejich dědického podílu ze zákona.



3. / Pro informaci uvádím, že pokud by ve věci zůstavitelka nespísala závěť, pak pro notáře je rozhodující dohoda dědiců. Sestra, která je ochotna, jak píšete v otázce, darovat svůj podíl vaší matce, v dědickém řízení může uvést, že se vzdává dědického podílu ve prospěch vaší matky bez povinnosti výplaty. Sestra, která v současnosti, kdy ještě není dědické řízení, může jen plánovat. Nejlepší by bylo, kdyby se také vzdala svého podílu a nemovitosti ve prospěch vaší matky, s tím, že tato její podíl vyplatí v eurech v dohodnuté době.



4. / Otázkou je jaký další majetek bude předmětem dědického řízení.







Doufáme, že naše právní ráda Vám pomůže.








Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Přeji dobrý den. Prosím o radu jak postupovat pokud po smrti otce, který žil 10 let u přítelkyně tato vystupovala v dědickém řízení jako osoba která zajišťuje pohřeb / pohřeb jsem vybavil a zaplatil já /, tedy jako jediná byla předvolána na předběžné řízení o dědictví. Momentálně jsem se dozvěděl, že, jelikož otec nevlastnil žádný majetek. Co je obrovská lež, dědické řízení se zastavuje. Děkuji.


11.01.2021
Odpověď

Dobrý den,



na Vaši otázku uvádíme, že předmětnou skutečnost je třeba oznámit písemně notáři, jakož i doklady o tom, že jste zařizovali pohřeb, totéž se týká i samotného majetku zůstavitele a požádat notáře o zjištění majetku dožádáním do bank na čísla účtu zůstavitele, případně katastr.



Pokud máte znalosti o majetku zůstavitele, je třeba tento uvést, případně požádat notáře o zajištění dědictví podle ust. § 180 Civil. mimosporového pořádku:



"(1) Zajištění věcí patřících do dědictví se provede zejména jejich uložením do úschovy u notáře, který jedná jako soudní komisař, nebo uložením u schovatele nebo zapečetěním v zůstavitelově bytě nebo na jiném vhodném místě.



(2) Jestliže byl zůstavitel majitelem bankovního účtu nebo vkladní knížky, může soud usnesením zakázat výplatu z bankovního účtu nebo z vkladní knížky.



(3) Jestliže měl zůstavitel pohledávky, může soud usnesením uložit jeho dlužníkovi, aby plnění složil do notářské úschovy a poučí ho, že jinak plnění nebude mít za následek splnění dluhu. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak postupovat v dědickém řízení?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den! Jsme už po dědickém řízení, se kterým ale nesouhlasím. Notářka mi říkala, že mám 2 týdny na odvolání. Když se rozhodnu žít s právem odvolání, budou se dát změnit skutečnosti, které nám přečetla notářka? Za odpověď Děkuji!

27.05.2020
Odpověď

Dobrý den,


proti rozhodnutí v dědickém řízení máte právo podat odvolání. Lhůta pro podání odvolání je 15 dní (ne dva týdny) a plyne od následujícího dne po tom, jak Vám bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí. V rámci odvolání lze namítat i nesprávné skutkové zjištění pověřeného notáře / notářky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
27.05.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace