Otázka

Jaká je lhůta pro rozhodnutí soudu o dědictví?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Dne 8. listopadu mi ze soudu přišlo Oznámení o pozastavení dědického řízení. V závěti mi zůstavitelka zanechala všechen svůj majetek, přičemž jiní účastníci ded. řízení (její sourozenci) s tím nesouhlasili / namítali vůči závěti sepsaném u notáře. V pozastavení bylo uvedeno, že mají 30- denní lhůtu pro podání žaloby. Chtěla bych se informovat, zda má i samotný soud nějakou lhůtu, během níž musí k danému případu vyjádřit. Pokud na mě podali žalobu, kdy se to dozvím? A pokud žalobu nepodali, je tam také nějaká lhůta, do které se musí soud vyjádřit? Předem děkuji za Vaši odpověď.


Odpověď

Dobrý den, soud nemá zákonem stanovenou lhůtu pro rozhodnutí ve věci, protože každý případ je specifický a vyžaduje různý rozsah dokazování. Pokud byla žaloba vůči Vám podána, soud Vám je povinen tuto doručit do vlastních rukou a to se všemi přílohami tak, abyste ve lhůtě stanovené soudem k žalobě písemně vyjádřili, a pokud uplatněný nárok v celém rozsahu neuznal, abyste uvedli ve vyjádření rozhodující skutečnosti na svou obranu, připojili listiny, na které se odvoláváte, a označili důkazy k prokázání svých tvrzení. Ve smyslu § 194 civilním mimosporového pořádku, pokud rozhodnutí o dědickém právu závisí na zjištění sporných skutečností, odkáže soud usnesením po marném pokusu o smír toho z dědiců, jehož dědické právo se jeví jako méně pravděpodobné, aby určení sporné skutečnosti uplatnil žalobou. Na podání žaloby určí lhůtu, která nesmí být kratší než jeden měsíc. Pokud žaloba nebyla podána ve lhůtě, pokud bylo řízení o žalobě zastaveno nebo pokud byla žaloba odmítnuta, platí, že spor o dědické právo byl rozhodnut v neprospěch žalobce.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobry den. Mam taku otazku. Moje babička žila na východě, starala se o nevlastní nemocného dceru, cize dceru druhého manžela. Nyní v březnu babka zemřela. Zde dceru chceme dat do domu důchodců nebyla dům chci prodat, co jsem zdědila po babičce. Nyní jsme poprosili tého Babkin nevlastní dcery bratra, aby nam pomohl najit zařízení kde se nemusi doplácí do důchodu ještě. A on začal, že z domu sestry nic nepatří atd ... Jeho sestra je bezvládný, ona se neví ani podepisuje ani nic. Dům je na mém jménu. Tak se chci zeptat, že já musím dávat z majetku jejímu bratrovi neco? Jelikož ani dům nebyl jeho otce. To byl dům Babkin druha a druh pak přepsal na babku a babka před dvěma lety na mna. Dakujem.

Odpověď

Dobrý den, informace uvedené ve Vaší otázce si odporují. Nejprve jste uvedli, že jste dům po Vaší babičce zdědila, na konci své otázky uvádí, že Vám dům darovala Během Svého života. POKUD Vám babka dům darovala ještě Během Svého života, tak tento dům vůbec Neměl patří do dědictví, protože v době jejího úmrtí jste byli vlastníkem nemovitosti Vy. Vlastníkem jste se stali právě na základě darovací smlouvy a zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. POKUD z nějakého důvodu tento dům přece patří do dědictví po zůstavitelka (Vaší babičce) bylo by třeba vedeny, kdo všechno byl jí dědicem a jakým způsobem se dědilo (tj či ze zákona nebo ze závěti). V případě, že se dědilo ze zákona, je možné, že nevlastní dcera, o kterou se Vaše máma starala by mohla Mít určitý nárok vyplývající z dědičky řízení, i když není s ní nebo krevní příbuzná. Ve smyslu občanského zákona jsou totiž za určitých podmínek dědičné zůstavitele i osoby, které s zůstavitelka nejméně jeden rok před její smrtí žili ve společné domácnosti az toho důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byly odkázáni na ni výživou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, plnoletá dcera podávala u soudu návrh na zrušení výživného v lednu 2018, stále nemá vyjádření, po telefonátu na soud paní v podatelně řekla, že daný návrh se ještě neřeší. Jaký čas je zákonem daný? Musí se vyjádřit do 30 dnů? Děkuji.


13.04.2023
Odpověď

Dobrý den, soudy v takových případech nemají zákonem stanovenou žádnou lhůtu pro rozhodnutí ve věci. Procesní postup soudu je takový, že po podání návrhu na zrušení výživného je tento návrh doručen povinnému rodiči z výživného na vyjádření. Zatímco to soud doručí tomuto rodiči může to trvat 2-3 měsíce (v závislosti na pracovní vytíženosti soudu). Po vyjádření povinného rodiče z výživného (zvláště pokud se zrušením souhlasí oba) soud ve věci nařídí jednání, na kterém rozhodně. Opět, čas potřebný na nařízení termínu jednání není upraven v zákoně. Závisí na pracovní vytíženosti soudu. Pokud by soud ve věci Vaší dcery nekonal 3-4 měsíce, můžete ho písemně urgovat, aby jednal. V případě, že soud bude déle nečinný, můžete podat stížnost na průtahy v řízení přímo předsedovi okresního soudu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Má právo dědit cizinka, která žije 50 rokou v Maďarsku a má maďarské občanství. A nebyla zmíněna při dědictví jako dcera, jen syn (při před běžném šetření dědictví). Děkuji Vám předem za odpověď MK.


13.07.2023
Odpověď

Dobrý den,



naše odpověď je následující:



Podstatné je položit si otázku, z jakého důvodu by nemohl dědit státní příslušník Maďarské republiky, který tam žije 50 let?



Princip dědění není postaven na státní příslušnosti.



Podstatné je, že dědic splňuje podmínky pro zákonné a závěti dědění, že nedošlo k jeho vydědění nebo se nejedná o dědickou nezpůsobilost.





Pokud by i došlo k zatajení dědice, ust. § 485 a násl. Občanského zákoníku chrání oprávněného dědice (citujeme):



"§ 485:

(1) Jestliže se po projednání dědictví zjistí, že oprávněným dědicem je někdo jiný, je povinen ten, kdo dědictví nabyl, vydat oprávněnému dědici majetek, který z dědictví má, podle zásad o bezdůvodném obohacení tak, aby neměl majetkový prospěch na újmu pravého dědice .


(2) Nepravý dědic má právo, aby mu oprávněný dědic nahradil náklady, které na majetek z dědictví vynaložil; rovněž mu patří užitky z dědictví. Pokud však věděl nebo mohl vědět, že oprávněným dědicem je někdo jiný, má právo jen na náhradu nutných nákladů a je povinen oprávněnému dědici kromě dědictví vydat i jeho užitky.



§ 486:

Kdo v dobré víře něco nabyl od nepravého dědice, jemuž bylo dědictví potvrzeno, je chráněn tak, jako by to nabyl od oprávněného dědice.

§ 487

Ustanovení § 485 a 486 platí i tehdy, jestliže dědictví připadlo státu. "






Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace