Otázka

Je možné napadnout dědické řízení?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Mého otce vynechali z dědění domu, respektive zdědil jen pozemky. Nevím, že proč to tak jeho sestry udělali. Bylo to dávno, a já si to nepamatam. V tom domě teď bydlím. Vlastně jsme tu bydleli já, děda a máma. Děda nedávno zemřel. Tak se chci zeptat, zda je dědictví nějak napadnutelné, kdy se konalo v roce 1994? Nebo měl bych tety vyplatit? Nevím, pokud mi poradíte budu řadu. Děkuji.


Odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že k dědickému řízení došlo v roku 1994, nelze jej obnovit. Na opětovné projednání dědictví ani neexistuje zákonný důvod. Z vašeho příspěvku totiž usuzuji, že k vypořádání dědictví došlo na základě dohody mezi dědici (Váš otec a jeho sourozenci), a to tak, že rodinný dům nabyly sestry Vašeho otce nebo jen jedna z nich. Pokud se Váš otec se svými sestrami takovýmto způsobem dohodl, resp. souhlasil s tímto způsobem vypořádání dědictví, nevidím důvod, pro který byste uvedené právní úkony svého otce měli zpochybňovat nebo právně napadat. Pokud nemáte k rodinnému domu spoluvlastnické právo, nemáte důvod vyplácet ostatních spoluvlastníků, kterými mohou být i Vaše tety.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, já jsem se staral o pana 10 let a žili jsme spolu v jedné domácnosti. On nezanechal žádnou závěť a děti Neměl, má pouze jednoho bratra. Kdo bude Dědic bytu ze zákona?


22.05.2023
Odpověď

Dobrý den, POkud zůstavitel neměli žádné děti a ani pozůstalých manžela (první Dědická skupina) dědí zůstavitelovi rodiče a osoby, které žíly se zůstavitelem nejméně jeden rok před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele (druhá Dědická skupina). POKUD však nežijí ani rodiče zůstavitele, bude se dědit až ve třetí dědické skupině, ve které dědí pozůstalých sourozenci a osoby, které žíly se zůstavitelem nejméně jeden rok před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Osoby, které žíly se zůstavitelem před smrtí ve společné domácnosti nemohl sami vesnici v druhé dědické skupině. Proto, POkud zůstavitel nemá jiného příbuzného pouze bratra, bude se dědit ve třetí dědické skupině. Spolu s ním budete stejným dilema dědí i Vy. Je však sledovat kdy začne dědické řízení, protože se Může stát, že se o Vás notář nedozví a dědické řízení proběhne pouze s jediným dědicem (jeho bratrem).


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsem vdovou už 24 let, po smrti manžela v roce 1994 proběhlo dědické řízení, jehož se zúčastnili i mé 3 dcery. Polovina majetku přešla na mě - dům, zahrada a 2. polovina na mé dcery. Jsem ZTP a mé dcery nejeví o mě žádný zájem, nenavštěvují mě, neplatí daně za dům a zahradu. Je možné je vydědit? Pokud ano, jakou formou se to dá udělat? Za včasnou právní radu předem děkuji.


20.03.2021
Odpověď

Dobrý den, ano je možné je vydědit z důvodu, který uvádíte ve své otázce (neprejavovanie zájmu). Nejlepší je to řešit formou notářského zápisu. Notářský zápis je těžší napadnutelná jako závěť psaný rukou nebo před svědky.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, moc děkuji za informaci, ještě bych se chtěla zeptat, jak av čem by se dala napadnout notářský zápis. Vřela díky.


21.03.2021
Odpověď

Dobrý den, tak by se dala napadnout z důvodu, že nebyly splněny podmínky pro vydědění. To by bylo zkoumáno po smrti zůstavitele.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, já jsem se staral o pána, který zemřel a nezanechal žádný závěť. Staral jsem se déle než jeden rok a žili jsme spolu v jedné domácnosti deset let. Teď jsem ZTP na 70 procent. Kdo je oprávněn dědic on měl jednoho bratra? Mám nárok na slevu z dědických poplatků nebo z daně jako občan ZTP. Děkuji.


02.05.2023
Odpověď

Dobrý den, daň z dědictví byla zrušena v roce 2004. Pokud jste získali v dědickém řízení jakýkoliv majetek, neplatí se z něj daň. Až v případě, že byste takto nabytý majetek zpeněžili a měli z něj příjem je možné, že bude zatížen příjem daní (například při prodeji nemovitosti, pokud nebudou splněny podmínky pro osvobození od daně z příjmu). Co se týče odměny notáře, nejde o soudní poplatek, při kterém byste mohli požádat o částečné nebo úplné osvobození od tohoto poplatku. Odměna notáře se řídí vyhláškou MS SR č. 31/1993 Sb Je třeba dbát zejména na to, aby notář správně vypočítal svou odměnu. V případě soudního poplatku je možné požádat o osvobození od něj (ať už částečné nebo úplné). Za tímto účelem je třeba vyplnit k tomu určený formulář a zaslat ho příslušnému soudu. Formulář najdete na stránce MS SR.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Je možné napadnout dědické řízení?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat: Měli jsme dědické řízení po mámě, jsme 3 sourozenci. Moje mám měla udělaný závěť, kde mě vydědila a redukce: pouze sestra a bratr. Avšak notář na místě určil, že nevidí důvod k vydědění z mé strany, ale sourozenci mi nic nechtějí dát můžu to dát k soudu? Mám možnost tým získat nějakou část dědictví velmi děkuji za odpověď.




28.06.2023
Odpověď

Dobrý den,



Vámi uvedenou problematiku jsme již v naší poradně několikrát řešily.





I. / Uvedenou otázku jsme v naší poradně už několikrát řešily.

Ve smyslu ust. § 193 a násl. Civilní mimosporového řádu, jehož ustanovení platí v dědickém řízení také, spor o dědické právo nastane tehdy, pokud někdo před potvrzením nabytí dědictví tvrdí, že je dědicem, a popírá dědické právo jiného dědice, který dědictví neodmítl.

Pokud vyřešení tohoto sporu bude záviset pouze na právním posouzení skutečností, které nejsou sporné, tento spor bude moci rozhodnout i notář. Součástí rozhodnutí bude to, se kterým účastníkem bude dále řízení a jehož účastenství v řízení o dědictví ukončuje.



Pokud by ale vyřešení sporu záviselo od zjištění sporných skutečností, notář odkáže toho, koho dědické právo se jeví být méně pravděpodobné aby určení sporné skutečnosti uplatnil žalobou ve sporném řízení a určí mu lhůtu k podání této žaloby.



II./ Z otázky nevyplývá, zda je dědické řízení ukončeno.

Pokud Vás notář neodkázal na podání žaloby k soudu a ve věci již rozhodl zřejmě podle ust. Obč. zákoníku o dědění, pak je povinností ostatních dědiců umožnit Vám dát do Vaší dispozice Váš podíl na dědictví / neuvádíte jaký je předmět dědictví - nemovitost, peníze, movitý majetek /.

Proto ve věci doporučujeme podat návrh na provedení exekuce, nakolik podle ust. § 45 exekučního řádu rozhodnutí v dědickém řízení je exekučním titulem.



Před podáním návrhu případně kontaktujte advokáta, aby Vám pomohl s výzvou a věc by mohla být ukončena bez exekučního řízení. Výzva od advokáta často pomůže. Můžete se obrátit i na naši advokátní kancelář na hlavní email: advokat@ficek.sk .





V případě, že jsme ne zcela správně pochopili Vaši otázku, tak ji doplnit podotázoik, na které odpovídáme přednostně.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace