Otázka

Kdo bude dědit po bezdětném bratrovi?


Položit otázku
Otázka

Prosim o radu. V dohledné době mě proběhnout dědické řízení po nebohém bratrovi. Bratr neměl nikoho, pouze mna, nakolik dalsi dva bratři uz zemřeli. Neteře - dcery druheho bratra se nechovají přiměřeně, po vesnici říkají, že mi oni este ukázal. Mam uz svá léta a az se bojim toho jednání, aby na mě nezaútočili. Jako majetek v dědictví případě v úvahu stary dům a pole. Nechci prodat nic z toho, přičemž neteř to plánují. Maji pravo takto se chovat a vůbec, mají nárok na dědictví, jelikož oni su az dalsia skupina dědiců? Dakujem za radu

Odpověď

Dobrý den, do okruhu zákonných dědiců připadáte samozřejmě Vy a dcery Vašeho nebohého bratra (neteře zůstavitele). Podle § 475 občanského zákoníku, pokud nedědí manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Pokud některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Na základě citované právní úpravy, byste měli zdědit jednu polovinu dědictví po bratrovi a neteře po jedné čtvrtině. Dovoluji si Vás upozornit, že je nepřípustné jednání, jímž se Vám někdo vyhrožuje způsobením újmy nebo na Vás fyzicky zaútočí. V takovém případě neváhejte podat trestní oznámení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Podle Vaseho výkladu pokud dědí po bezdětném bratru bratr, dědí ve třetí skupině. Můžete mi prosim dát informaci, zda se toto dědictví zdání 20% danou nebo je osvobozeny od daně z příjmů. Dakujem.

Odpověď

Dobrý den. "Předmětem daně z příjmů není peněžní a nepeněžní příjem získaný děděním podle občanského zákoníku v okamžiku nabytí vlastnictví k nemovitosti, movité věci nebo práva a jiné majetkové hodnoty s výjimkou příjmu z něj plynoucího. Za příjem získaný děděním se považuje nemovitost, byt, nebytový prostor nebo jejich části (nemovitost), movitá věc, práva nebo jiné majetkové hodnoty. " Další užitečné informace k Vaší otázce lze najít na internetové stránce finanční správy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Mám otázku, kdo bude dědit po mně, pokud jsme s manželem bezdětní manželé a nikdo jiný nežije s námi v domácnosti. Předpokládám, že dědí jen manžel. A kdo pokud zemře i manžel. Děkuji.

13.01.2021
Odpověď

Dobrý den. Ve druhé dědické skupině může dědit manžel zůstavitele i samostatně. Ve druhé dědické skupině jsou však kromě manžela zůstavitele a spolužijúcich osob i zůstavitelovi rodiče. Pokud tedy žijí i Vaši rodiče, dědit budou i oni. Pokud však Vaši rodiče nežijí, dědit bude pouze Váš manžel.


Uvedené platí obdobně i pokud by byla situace opačná, a sice pokud by byl zůstavitelem Váš manžel.


Co se týče situace, kdy bude dědit nejdříve Váš manžel po Vás a následně by zemřel i on, dědily by jeho rodiče (za předpokladu, že žijí). Pokud by jeho rodiče nežili, dědily by dědicové ze třetí dědické skupiny (§ 475 občanského zákoníku), případně dědicové ze čtvrté dědické skupiny (§ 475a občanského zákoníku).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, po zemřelé sestře, která žila sama a které zemřel manžel i syn, jsme zůstali tři dědicové: já, sestra a syn po další nebohé sestře. Notářka chce v dědickém řízení rozdělit majetek tak, že každému z nás případně 1/3. Chci se zeptat, zda postup notářky je správný, a zda synovci, který je dědicem začtvrté patří také 1/3 dědictví. Za Vaši odpověď děkuji.


27.01.2021
Odpověď

Dobrý den,



podle ust. § 475 občanského zákoníku platí:



"(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.



(2) Jestliže některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. "



Ano, postup notářky je správný.



Otázkou je zda zůstavitelka nedarovala nějaký majetek některému z dědiců za života, který má notář povinně započíst na jeho - dědice - dědický podíl.



Platí i ust. § 484 občanského zákoníku (citujeme):



"Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2 , započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědiců předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, pokud k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat ohledně dědictví po nebohém strýci. On byl svobodný a neměl ani děti. Jeho rodiče také zemřeli. Býval se mnou, mou dcerou, mým otcem a mámou ve společné domácnosti celý svůj život. Kromě toho měl ještě dva sourozence a třetím je můj otec. Děkuji.


11.06.2021
Odpověď

Dobrý den,



Pokud váš strýc nesepisuje během života závěť, přichází v úvahu dědění ze zákona. Zákon obligatorně v 473 a násl. občanského zákoníku stanoví čtyři dědické skupiny. Protože váš strýc nebyl ženatý a neměl ani děti tak první dědická skupina nepřichází v úvahu.



Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele .



Pojem společná domácnost lze obecně charakterizovat jako skutečné a trvalé soužití dvou nebo více lidí, kde jednotliví členové společně přispívají na úhradu a zakázky společných potřeb.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Kdo bude dědit po bezdětném bratrovi?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně dědictví mému manželovi zemřel otec, a zda bude dědit pouze on, protože zůstal jediný žijící dědic bratr mu zemřel před 3 lety. Po něm zůstala manželka a dvě děti. Děkuji.


22.07.2021
Odpověď

Dobrý den,



platí ust. § 473 Obč. zákoníku:



"(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem.



(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci. "



Zákonným dědicem po otci Vašeho manžela nemůže být manželka jeho nebohého bratra, jen bratrovy děti.










Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně dědění po bratrovi. Manželů bratr vážně onemocněl. Bratr manžela je svobodný, nemá nikoho. Býval v rodičovském domě, který před časem prodal, ale manželovi z prodeje nedal žádné peníze. Koupil si garsonku. Nyní, když onemocněl nevím, jestli udělal nějaký závěť nebo nějakou smlouvu, neřekl nám, jen nám zavolal a řekl, že 70% dává neteři a 30% synovci. Manželovi ani naší dceři nedal nic. Chtěla bych vědět, jestli je to v pořádku nebo to máme napadnout pokud s tím nesouhlasíme. Za včasnou odpověď Vám předem děkuji L.


01.08.2021
Odpověď

Dobrý den, Vámi položená otázka má v podstatě dva okruhy problematiky:



1. / V otázce uvádíte, že bratr Vašeho manžela prodal rodičovský dům. Nepíšete v této souvislosti jako bylo rozhodnuto v dědickém řízení, resp. zda vůbec bylo / rodiče zřejmě nežijí / a tudíž zda bratr Vašeho manžela byl povinen mu vyplatit nějaký podíl na tomto rodičovském domě. Pokud bratr Vašeho manžela zdědil rodičovský dům bez povinnosti výplaty ostatním dědicům, s fin. prostředky může nakládat dle svého uvážení.



2. / li bratr žije ai kdyby sepsal závěť není povinen nikoho o tomto svém rozhodnutí a hlavně o obsahu závěti nikoho informovat, je to jeho soukromá vec.Je věc dohody mezi Vámi pokud on s tím bude souhlasit, aby např. část majetku daroval za života i Vaší dceři případně Vašemu manželovi, ale právně se toho domáhat za života nemocného bratra nemůžete, tedy aby majetek daroval i Vaší dceři případně manželovi.



Je na jeho rozhodnutí jak bude se svým majetkem nakládat.



Aktuální stav pokud již k převodu došlo můžete zjistit na stránce katasterportal.sk nebo na stránce https://kataster.skgeodesy.sk/Portal/sk/Search/NaturalPersons.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Poprosím o radu. Zemřel mi bratr a nyní i otec. Máma už nežije. Budou dědit po otci i bratrovy děti?


12.11.2021
Odpověď

Dobrý den. V odpovědi budu vycházet z toho, že Váš zesnulý otec neměl zřízen závěť a tudíž se bude dědit podle zákonných dědických skupin. V takovém případě budete po otci dědit v první dědické skupině Vy (syn), přičemž Vám bude patřit dědický podíl o velikosti 1/2 a druhou polovinu zdědí děti Vašeho bratra. V rámci první dědické skupiny se totiž použije dědická reprezentace, co ve Vašem případě v praxi znamená, že na místo Vašeho bratra nastoupí jako dědicové jeho děti.



Zákonná úprava je v ustanovení § 473 odst. 2 občanského zákoníku, který určuje: "Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci."


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, zemřela mi bezdětná teta vdova. Už i její rodiče zemřeli. Měla dvě sestry. Jedna ještě žije. Druhá její sestra, moje máma už ne. Mám ještě jednoho sourozence. Jakým poměrem dědíme? Pravděpodobně moje teta 1/2 a já se sourozencem druhu polovinu? Děkuji.

29.04.2020
Odpověď

Dobrý den,
v otázce uvažujete správně, aplikuje se ust. § 475 Obč. zákoník a:


"(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.





(2) Jestliže některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. "


Kterému notáři bude dědický spis přidělen zjistíte v rozvrhu práce příslušného okresního soudu podle místa trvalého pobytu tety v době úmrtí a to podle data úmrtí. Třeba hledat v rozvrhu práce.

Seznam soudů najdete na stránce justice.sk.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
29.04.2020

Trápi vás "Kdo bude dědit po bezdětném bratrovi?" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace