Otázka

Kdo zdědí majetek po druhovi?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Jak je to při dědění v případě, pokud jsem rozvedená a mám dvě děti, přitom žiji s partnerem, který je také rozvedený a má dvě děti? Společně jsme postavili dům, který je postaven na pozemku, který jsem já dostala darem. Hypotéku vyřizoval přítel a je psána na něj. Stavební povolení a zápis v katastru je na obou. Je možné sepsat nějaký závěť, kdyby se partnerovi něco stalo, aby vše přešlo na mě, případně mé děti, nakolik jsme se i tak dohodli. Nebo musí dědit i jeho děti? Děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den, v případě úmrtí Vašeho partnera, bude předmětem dědictví, kromě jiných majetkových práv, jeho spoluvlastnický podíl k rodinnému domu. V případě absence závěti, budou způsobilí dědit v první řadě jeho děti jako osoby v první skupině zákonných dědiců. Jediným právním úkonem, kterým může osoba disponovat se svým majetkem pro případ smrti, je závěť. Ve smyslu § 476 odst. 1 občanského zákoníku, zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu. V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout. Pokud nejsou podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné. Zároveň však platí, že nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, poprosím Vás o odpověď na mou otázku: kdy se vezmeme s přítelem, se kterým žiji 16 let v mém domě, který mi darovali rodiče, měli by nárok na dědictví, po jeho nebo mé smrti i jeho dvě dospělé děti? Spolu děti nemáme, a já mám také dvě děti z prvního manželství?


18.12.2021
Odpověď

Dobrý den,



děti jsou neopomenutelný dědicové, takže je nelze vynechat (opomenout) při dědění, kromě případů vydědění. Děti v zásadě vždy dědí jen po svém rodiči, nikdy po jeho manželovi či partnerovi. Výjimkou je situace, kdyby manžel rodiče uvedl děti své manželky v závěti. Takže, jeho děti po Vás a Vaše děti po něm dědit podle zákona nebudou. Jedině, pokud byste na ně pamatovali v závěti a zahrnuli byste ho do něj.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Nejdříve velká díky za Vaši brzkou a jasnou odpověď na mou otázku, byla jsem mile překvapená, že přišla obratem, ale teď mám otázku trochu jinou, i mám obavu, zda se mi dostane odpovědi, ale zkusím Vás o ni poprosit: v roce 1999 jsem koupila bývalému, již zesnulému manželovi, garsonku, neboť jsem měla povinnost po rozvodu mu poskytnout náhradní byt, tuto Garsonka nevím kdy ani za jakých okolností převedl na bratra, čímž vlastně vydědil své dva syny. Jeho bratr po smrti mého bývalého manžela / budou tomu již tři roky v červenci 2020 / tuto Garsonka do měsíce prodal a peníze si ponechal. Mým synem přišlo jen poštou oznámení z advokátní kanceláře, že jejich otec nic nevlastnil tak nic nedědí. Moje otázka: mě význam soudní cestou se domáhat dědictví po jejich otci, od jeho bratra? Garsonka jsem mu koupila z prodeje našeho společného 3-pokojového bytu. Předem děkuji za přečtení a snad i odpověď. Zůstávám s pozdravem.


20.12.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,



v tomto případě podle mého názoru nemají nárok na dědictví. Pokud byl jako vlastník na listu vlastnictví zapsán bývalý manžel a převedli jste na něj výlučné vlastnictví, tak v takovém případě mohl s nemovitostí disponovat podle vlastního uvážení a mohl ji i převést na jinou osobu. Ta mohla dále nemovitost převádět. V tomto případě se nejedná o vydědění, takže skutečně, ani podle mého názoru nemají nárok na podíl na dědictví, protože v době smrti už byt nebyl jeho, ale jiné osoby.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, 5 let žiji s dcerou s prvního manželství s přítelem v jeho domě, který postavil po rozvodu, takže je jediným majitelem. Oba jsme rozvedený. Přítel nemá žádné děti. Přítel splácí sám hypotéku. Já mu měsíčně přispívám 300 e, které posílám přes účet a cca 200e dávám a stravu. Do domu jsem investovala peníze při výstavbě garáže a financovala jsem všechny vestavěné skříně. Nemáme u něj bydliště. Otázka 1: pokud by se partnerovi něco stalo mám nárok na dědictví, nebo zůstat bydlet v jeho domě, pokud bych nadále spláceny hypotéku? Otázka 2: pokud bychom se rozešli, jak se dostanu k penězům, které jsem do domu investovala. Popřípadě jak to celé ošetřit. Děkuji.

19.10.2020
Odpověď

Dobrý den,



k Vaší první otázce jsi dovoluji uvést, že za daných okolností byste mohli po partnerovi dědit v druhé dědické skupině, protože jsem toho názoru že patříte mezi okruh tzv. "Spolužijúcich osob". To jsou osoby, které žily se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zůstavitele.



Pokud jde o druhou otázku, tak tu v podstatě jde o bezdůvodné obohacení, které by Vám měl jako vlastník majetku, do kterého jste investovali nahradit. Při bezdůvodném obohacení však bývá problém zpravidla s promlčením, protože zde je lhůta pro promlčení jen 2 roky. Bylo však judikované, že pokud žijete ve vztahu druh družka, tak bezdůvodné obohacení vzniká až když se rozejdete, nikoli tehdy, když jste do cizího majetku investovali. Druhá problém je také to, zda byste uměli investice prokázat. Pokud ano, tak máte možnost domáhat se zmíněného vydání bezdůvodného obohacení po Vašem případném rozchodu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
19.10.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace