Dobrý den, potřebovala bych poradit ve věci dědictví po smrti otce. Je tu problém, že jeden z mých sourozenců je rozvedený, občas přijde na návštěvu ale je dost problémový a bez stálého bydlení. Momentálně je doma. Nechová se slušně k mámě, nadává a uráží ji. Domnívám se, že bude problém se s ním dohodnout ve věci dědictví. Je možné ho vydědit nebo dá stanovit nějaká minimální hodnota dědického podílu? Prosím poraďte mi. Děkuji
Dobrý den, vydědit může svého potomka pouze zůstavitel se zákonných důvodů, což znamená, že Váš otec tak mohl učinit pouze během života. Naplněním zákonného důvodu může nastat stav, jehož důsledkem je nezpůsobilost dědice dědit. Podle § 469 občanského zákoníku, nedědí ten, kdo se dopustil úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho manželu, dětem nebo rodičům anebo zavrženíhodného jednání proti projevu poslední vůle zůstavitelovy. Může však dědit, jestliže mu zůstavitel tento čin odpustil. Pokud se Váš bratr uvedeného řízení nedopustil, bude účastníkům dědického řízení se všemi právy a povinnostmi.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsme dva sourozenci chci se zeptat, když jeden s rodičů zemře tak dá se majetek přepsat na jednoho ze sourozenců nebo jen tehdy, když oba rodiče žijí. Děkuji za poradu.
Dobrý den, okamžikem jak zemře některý z rodičů, tak majetek, který vlastnil v té době připadá do dědictví.
Podle zákona platí že dědictví přechází okamžikem smrti ne až rozhodnutím o dědictví. Rozhodnutí o dědictví pouze potvrdí nabytí vlastnictví děděním.
V dědickém řízení se dědici mohou dohodnout, že veškerý majetek si ponechá jeden ze sourozenců. Pokud by se sourozenci nedohodli, notář by rozdělil dědictví podle jejich spoluvlastnických podílů.
Pokud tedy některý z rodičů zemře, pak již není možné podepisovat smlouvu, která je nezbytná pro převod vlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, po svatbě jsme šli bydlet k manželovým rodičům, po jejich smrti manžel zdědil dům s tím, že z domu vyplatil své dvě sestry. Chci se zeptat, zda po smrti manžela bych dědila dům rovným dílem spolu s našimi 3 dětmi, které jsou již dospělé a nebývají s námi. Pokud ano, co se stane když jejich podíly nebudu mít jako vyplatit. Mohou to dát k soudu?
Dobrý den. Ano, po smrti Vašeho manžela byste spolu s Vašimi třemi dětmi dědily všichni rovným dílem (tzn. Každý podíl o velikosti 1/4 na domě). Podíly dětí v zásadě nemusíte vyplácet, jedině pokud by se oni domáhali zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Pokud ale k tomu nedojde, klidně můžete setrvat v podílovém spoluvlastnictví. Dokonce i kdyby se situace vyhrotila tak, že se podá žaloba na zrušení a vypořádání, tak té soud nemusí vyhovět kdyby existovaly důvody hodné zvláštního zřetele, které by bránily zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu