Dobrý den, jsem vlastník bytu, který jsem nabyla před manželstvím. Z prvního manželství mám dceru a dvě vnučky po nebohé druhé dceři. Pro případ, že umřu spíše než manžel, chci napsat závěť v tom smyslu, že respektuji dědictví podle zákona, ale s podmínkou, že manžel po mé smrti má právo v bytě dožít a dědičky nemohou během jeho života žádat o vyplacení svého dědického podílu. Prosím - dá se to takto řešit? Dakujem za odpoved
Dobrý den, ve Vašem případě jedná o závěť s podmínkou. V závěti nemůžete dávat podmínky, taková podmínka je neplatná. To znamená, že pokud byste to i do závěti dali, pak by tato podmínka nebyla závazná.
Pokud chcete, aby dědily všichni zákonní dědici, pak se nevyhnete tomu, že se stanou spoluvlastníky. Vás manžel (nakolik jste nemovitost nabyly před manželstvím) bude dědit ve stejném podílu jako ostatní dědicové. Vnučky budou mít podíl zesnulé dcery rozdělen po jedné polovině.
Nelze tedy zabránit tomu, aby dědičky nežádali vyplacení svého podílu. Můžete to však udělat tak, že manžel bude mít v konečném důsledku takový podíl, aby nebylo pro něj problémem, aby vyplatil ostatní dědičky (bude mít tedy vyšší podíl). To můžete udělat tak, že mu ještě před smrtí převedete část nemovitosti. Také je třeba brát v úvahu to, jakou smlouvu použijete. Pokud by to byla darovací smlouva, pak při dědickém řízení se přihlíží na dary, které dědic získal od zůstavitele během jeho života bezplatně. Takže by se mu dar započítával. Proto by bylo vhodné použít spíše kupní smlouvu nebo darovat mu vyšší podíl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, mám dvě děti (nezletilé) a nechci, aby v případě mé smrti dědila moje expřítelkyně majetek (byt, peníze a podobně). Mám zato, že ona jako zákonný zástupce děti by spravovala zděděný majetek mých nezletilých děti. Je to tak? Dá se to ošetřit závětí? Že bych napsal závěť kde bych všechno odkázal mým rodičů a po jejich smrti mým dětem? Existuje nějaký vzor?
Děkuji.
Dobrý den,
Vaše bývalá přítelkyně nebude dědicem po Vás.
Pro děti vyloučit z dědění, je to možné pouze cestou vydědění / vzhledem k nezletilost - nepíšete věk - se důvod vydědění bude hledat těžko.
Nepíšete Váš věk, okolnosti, důvody, které Vás zatím vedou k tomu, abyste sepsali závěť atd.
Možností je darovat majetek např. Vašim sourozencům, rodičům a pod., Ovšem s doživotním právem bydlení v nemovitosti. Nemůžete v závěti určit, že dědicem po Vás budou Vaši rodiče a až následně v případě jejich úmrtí, až potom zdědí Váš majetek Vaše děti.
Děti patří mezi neopomenutelným dědiců. Podle ust. § 479 Obč. zákoník a platí:
"Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků . "
Pro sepsání závěti doporučujeme kontaktovat notáře.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu