Otázka

Nevyplacené dědické podíly


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, zemřel mi otec, matka v dědickém řízení přepsala byt na sestru, která se zavázala vyplatit můj podíl z dědictví do 31.12.2022. Nyní stále obtěžuje matku, aby mě přesvědčila, že se mám vzdát svého podílu, jinak bude za mne matka platit jí každý měsíc peníze, protože kdysi za života otce ji slíbili, že jednou byt na ni přepíší. Matka se svého podílu na nemovitosti vzdala ve prospěch obdarované sestry. Já trvám na vyplacení, ona stále zkouší přes matku, ať po ní nic nechci, a mně píše, že stejně nemá peníze, tak maximálně nějakou částku menší mi může poslat, na splátky však nepřistupuji. Mám sestře zaslat před uplynutím lhůty na vyplacení podílu dopis, že je povinna mi to zaplatit? A může potom exekutor vymoci celou částku najednou?

19.10.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud bylo rozhodnuto o podílu na nemovitosti, je možné se na jeho vyplacení dohodnout (přičemž je možno vyplácet i ve splátkách), nebo se v případě nevyplacení podílu stanete podílovým spoluvlastníkem. Stanete se tak vlastníkem ideálního podílu. Pokud je sepsána dohoda o vypořádání dědictví, postupuje se dle ní. 

Pokud sestra nemá peníze na vyplacení dědického podílu, je možné požádat o sjednání úvěru na vyplacení pozůstalých. 
Bohužel je však otázka položena natolik obecně, že není možné přesně odpovědět, a je možno hovořit pouze v obecné rovině.

Pokud máte rozhodnutí o dědictví, kde je stanoveno, že sestra je povinna vyplatit Vám podíl na dané nemovitosti, uplatní se postup stanovený výše. Pokud tomu takto není, doporučuji obrátit se na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty, včetně všech listin z dědického řízení a vybere s Vámi nejlepší možné řešení daného problému. Druhou možností je obrátit se na notáře, který o dědictví rozhodoval. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Jak postupovat, když mi nebylo vyplaceno celé dědictví? Děkuji za odpověď.

26.09.2023
Odpověď

Dobrý den, 

Z Vašeho dotazu přesně nevyplývá, kde došlo k pochybení a následnému nevyplacení dědictví a není možné poskytnout přesnou odpověď, pouze v obecné rovině. Je tedy několik variant, jak se dědictví, na které máte právní nárok domáhat. 

Pokud Vás opomněl již zůstavil ve své poslední vůli, přestože spadáte do skupiny nepominutelných dědiců (dle současné právní úpravy se jedná pouze o potomky zůstavitele). Ti mají vždy právo na povinný díl a je tedy možné se ho domáhat soudně. Nepominutelný dědic, který byl opomenut zůstavitelovým pořízením pro případ smrti a má tedy nárok na povinný díl, má právo vyvolat spor o dědické právo podle ustanovení § 168 až 170 zákona o zvláštních řízeních soudních. Podle těchto ustanovení má nepominutelný dědic právo na určení svého povinného dílu, který mu náleží z dědictví, a to i v případě, kdy byl opomenut zůstavitelovým pořízením. Spor o dědické právo se týká vyměření a uplatnění tohoto povinného dílu. Nepominutelný dědic může tedy po vyrozumění o svém právu na povinný díl a jeho výši podat žalobu u soudu a požadovat, aby mu byl jeho povinný díl přiznán. Soud pak rozhodne o vyměření a uplatnění povinného dílu a zajistí, aby byl nepominutelnému dědici přiznán jeho dědický podíl v souladu se zákonnými ustanoveními. 

Další možnou situací je, že v řízení o dědictví došlo k tomu, že dědictví bylo potvrzeno někomu, komu být potvrzeno nemělo, a jedná se o tzv. nepravého dědice. V takovém případě se můžete vy, jakožto oprávněný dědic, tedy ten, kdo skutečně měl být dědicem, proti nepravému dědici domáhat, aby Vám dědictví vydal. Je třeba však myslet na to, že takové právo na vydání dědictví se promlčuje. Promlčuje se ve lhůtě do 3 let ode dne právní moci rozhodnutí, kterým se skončilo dědické řízení. V rámci této lhůty je nutné právo proti nepravému dědici uplatnit u soudu, jinak hrozí zamítnutí a ztráta možnosti se dědictví domáhat. Pokud nastalo to, že nepravý dědic již mezitím majetek, který byl předmětem dědictví, např. prodal, pak máte Vy jako oprávněný dědic právo se domáhat, aby za to vydal peněžitou náhradu.

26.09.2023

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,co můžeme dělat v případě,že nám ostatním sourozencům nevyplatí sestra dědické podíly do sjednané lhůty notářem? Sestře jsme dali spolu s dvěma bratry plnou moc aby dědictví po otci v bance vyřídila,totiž že jí banka vyplatí peníze a ona pak vyplatí nás (2 měsíce na vyplacení). Následně jsme zjistili,že je sestra v exekuci a byl jí zamrazen účet. Ona ale prý sdělila a předala dokumenty od notářky exekutorovi,že peníze patří i nám sourozencům a tak teď prý čeká než jí exekutor naše peníze uvolní a jak to bude,že je nám pošle. Lhůtu pro vyplacení má do 20.ledna 2025. Nikdo tomu,že peníze zašle bohužel nevěříme a teď nevíme jak postupovat dále.Děkuji za odpověď.

31.12.2024
Odpověď

Dobrý den,

Doporučil bych vám, abyste informovali notáře, který vedl dědické řízení, o této situaci. Notář může být nápomocný při ověření, zda byly všechny prostředky z dědictví řádně vyplaceny a jestli byly dokumenty o dědickém vypořádání správně předány bance i exekutorovi. Dále by bylo vhodné se spojit s exekutorem, který má povinnost zajistit, aby prostředky nepatřící dlužníkovi nebyly exekučně zabaveny. Pokud vaše sestra opravdu předložila dokumenty prokazující, že část peněz patří vám, měl by exekutor jednat rychle. Peníze z dědictví, které patří vám, nejsou součástí majetku vaší sestry (dlužnice). Podle zákona o exekucích by tyto prostředky neměly být exekučně zabaveny. Pokud exekutor peníze zadržuje, je možné požádat o vyloučení těchto prostředků z exekučního řízení. Tato žádost se podává k exekutorovi, a pokud nevyhoví, můžete podat návrh na soud.

Pokud sestra peníze ve stanovené lhůtě nevyplatí, budete mít možnost vymáhat svůj nárok soudní cestou, případně opět exekuční. 

31.12.2024

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Moje matka měla být vyplacena s dědictvý po otcovy bratrem a doteď se tak nestalo .Je to po 40 letech promlčené.?Navíc v restituci jim byli navráceny pole a měla na to taky nárok?

27.04.2025
Odpověď

Dobrý den,

Nárok, pravděpodobně je promlčený. Podle § 629 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) obecná promlčecí lhůta je 3 roky, u práva z dědictví se počítá od okamžiku, kdy bylo dědictví právně uzavřeno (pravomocné usnesení o dědictví).

Pokud bylo dědické řízení po otci pravomocně ukončeno před 40 lety, a matka tehdy nebyla vyplacena, ale měla být (např. jí byl přiznán podíl) a nepodala žádnou žalobu ani se nedomáhala výplaty u soudu, pak je její nárok promlčený a dnes by již nebylo možné jej vymáhat.

Jestliže bratr restituoval majetek, který měl být i částečně navrácen matce, a ona nebyla přizvána jako spoludědic nebo spoluvlastník, může to být problém, ale muselo by se to řešit tehdy (většina restitucí probíhala v 90. letech) a dnes je to s největší pravděpodobností promlčeno. Promlčecí lhůty u nároků z restitucí jsou velmi krátké – běžně 3 roky od doby, kdy se oprávněný mohl o právu dozvědět.

27.04.2025

Trápi vás "Nevyplacené dědické podíly" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace