Dobrý den, Sestra mojí mámy, chce od ní, aby jí podepsala zmocnění pro zastupování v případném dědickém řízení. V tomto konkrétním zplnomocnění je na závěr tato formulace (mamka přesně neví co to pro ni bude znamenat pokud to podpisu): "Mému zástupci jsem udělil potřebné pokyny, jak mě za mě a mým jménem postupovat. Mezi sebou jsme se dohodli a naše zájmy nikoli jsou ve vzájemném rozporu. Souhlasím, aby můj zástupce uzavřel v tomto dědickém řízení dohodu o vypořádání dědictví iv tomto případě, pokud bych podle této dohody neobdržel z dědictví žádný podíl, a to s povinností peněžní výplaty, jakož i bez povinnosti peněžní výplaty mého podílu v dědictví ". Víte mi to nějak laický vysvětlit? Mamka se obava toho, že pokud to podpisu, tak její sestra bude rozhodovat o tomto, jestli něco vůbec dostane. Že to bude na její vůli, jestli jí něco dá nebo nedá z dědictví? Za Vaše přečtení a případnou odpověď předem děkuji Přeji hezký den.
Dobrý den,
na Vaši otázku odpovídáme následovně:
1. / V otázce uvádíte, že sestra Vaší mamky chce, aby ona- Vaše máma - její podepsala své sestře zmocnění k zastupování v případném dědickém řízení. Nerozumíme resp. z otázky nevyplývá, z jakého důvodu dnes uvádíte, že se jedná o případné dědické řízení. Pro nás z toho vyplývá, že nezemřel nikdo, po kom by měla Vaše máma dědit, to nám vychází ze slova "případném".
2. / Pokud je to tak, že v současné době není žádné dědické řízení, tak potom není ani žádný důvod zplnomocnění podepisovat. Z ust. § 574 Obč. zákoníku vyplývá, že dohoda, kterou se někdo vzdává práv, které mohou vzniknout až v budoucnu, je neplatná.
3. / Pokud by tomu tak nebylo, tedy že v současnosti probíhá dědic. řízení, je třeba zvážit podepsání zmocnění.
Z krátkého textu v podstatě vyplývá to, že Vaše máma by nemusela dostat vůbec nic. Za zmínku je i to, že z jakého důvodu / pokud v současnosti probíhá dědic. řízení / má Vaše mama zplnomocnit sestru / nevládnosť, vzdálenost /. Dále uvádíme, že podle ust. § 22 Obč. zák. zastupovat jiného nemůže ten, kdo sám není způsobilý k právnímu úkonu, o který jde, ani ten, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy zastoupeného.
Z textu zmocnění jako uvádíte v otázce, vyplývá jak rozpor, tak i znevýhodnění zastoupeného / Vaše mama /.
Poznamenáváme, že notář má samostatné tiskopisy na zmocnění, které zajišťují zákonný podíl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Děkuji krásně za Vaši rychlou odpověď. Dotyčná sestra se mě stat zmocněncem v případě dědičkou řízení po jejich nebohém otci. Prý se jdou prodávám nějaké pozemky, které patřily jejich otci (mému dědové). Jsou 6súrodenci a všichni jsou svéprávní, a bývají všichni blízko sebe. Ta dotyčná sestra jen zavolala mamince, že mě přijal na obecní úřad podepsal nějaké papíry. Byla jsem tam s mamkou ale nějak se mi to nezdálo tak jsem jí řekla ať to ještě nepodepisuje. Takže z Vaší odpovědi jsem porozuměla, že v případě podpisu by byla mamka znevýhodněn tak jak jsem si myslela. Takže jsme asi udělali dobře, že to nepodepsala. Děkuji ještě jednou za Vaši odpověď. S pozdravem.
Dobrý den,
děkujeme i Vám za reakci. K bližší specifikaci Původní otázky je třeba uvést, že předmětný pozemek bude musela proj znovu dědičkou řízením jako když starý otec zemřel. Předmětný návrh Může podat i Vaše máma, kde odkážete i na Původní dědické řízení.
Podle toho co píšete výše ve Vaší reakci, není problém, aby se Vaše máma samostatně zúčastnila dědičky řízení tak, jak to bylo v původní dědickém řízení, když starý otec zemřel.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zastupování v dědickém řízení. Můj otec dal predediť pozemky po babičce (nově objevený majetek). Otcova sestřenice však žije ve Spojených státech, proto chce zmocnit někoho z rodiny, aby ji zastoupil v dědickém řízení, přičemž svého dědického podílu by se zároveň za dohodnutou sumu vzdala ve prospěch mého otce. Já se chci zeptat, jak je vhodné sepsat zplnomocnění, aby dědický podíl otcově sestřenice byl napsán v prospeh otce. Můj otec však chce, abych ho na dědickém řízení zastoupil, přičemž jeho podíl i podíl jeho sestřenice by napsal na mě jako jeho syna. Může otcova sestřenice zmocnit na její zastupování mě a stejně i můj otec může zmocnit mne, a oba podíly by u notáře napsali při dědění přímo na mě?
Dobrý den, vycházejíce ze obecné právní teorie by neměl být mezi zmocnitelem a zmocněncem střet (kolize) zájmů. Z pohledu práva by bylo vhodnější, aby tyto dvě osoby zastupoval někdo jiný, než ten, na koho má být tento majetek přepsán. Pokud byste se však rozhodli takto postupovat bude z pohledu právní jistoty vhodnější, pokud nad rámec zmocnění sepíšete s oběma dohodu, v níž se jako dědicové dohodnou, že majetek máte nabýt Vy jako dědic. Situace bude ve Vašem případě ještě komplikovanější, pokud nejste dědicem po babičce. V takovém případě by bylo nejvhodnější postupovat tak, že dědictví po babičce nabude Váš otec, který Vám po právoplatnosti provede tento majetek. Tím předejdete i možné kolizi zájmů při zastupování dědiců v dědickém řízení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně plné moci - práva na Slovensku. Moje máma, která bývá v Kanadě, její matka zemřela minulý úterý (14. dubna) a nemůže se dostat na Slovensko kvůli koronavirus. Ona by chtěla s kontrolovat její mámin byt (ať tam vše je v pořádku (např. Zda věci zmizely)) a mě tam poslala ale jsem neměla klíč (je v Kanadě). Mojí mámy bratr a sestra mě tam nechtěli pustit podívat zda je vše v pořádku.
Otázka tedy je, zda je možné vytvořit plnou moc, které by mi dalo povolení vstoupit do bytu?
A když budu mít zplnomocnění, může jít do bytu bez problémů? A mám právo zavolat zámečníky, aby odemkl dveře?
Dobrý den p. Vronika,
v otázce uvádíte, že Vaše máma, jakož i klíče od bytu její matky se nacházejí v Kanadě. Podle znění otázky, klíče jsou i na Slovensku.
Na vstup do bytu bez sourozenců Vaší matky byste potřebovali zplnomocnění ale toto by muselo být úředně ověřeny v Kanadě.
Nepíšete zda Vaše máma se dostaví na dědic. řízení, ale z hlediska rychlosti řízení i vzhledem k položenou otázku, je třeba, aby Vaše máma Vám dala písemné zmocnění k zastupování v dědickém řízení. Podpis Vaší matky nemusí být ověřen, ale z důvodu právní jistoty a nespochybniteľnosti, podpis může nechat ověřit i v Kanadě na zástup. úřadě SR. S předmětným pověřením se následně obrátíte na notáře / viz dále /.
Doporučujeme v této věci zjistit komu byl přidělen dědický spis, což zjistíte podle rozvrhu práce přísl. okresního soudu místa trvalého bydliště, kde měla matka trvalý pobyt. Následně je třeba hledat v rozvrhu práce přísl. okresního soudu a to podle data úmrtí Vaší staré matky a zjistěte takto komu byl přidělen dědický spis. Následně je třeba obratem kontaktovat přísl. notáře a žádat o zajištění dědictví - zapečetění bytu a to v souladu s ust. § 180 Civil. mimosporového řádů u:
"Zabezpečení dědictví
(1) Zajištění věcí patřících do dědictví se provede zejména jejich uložením do úschovy u notáře, který jedná jako soudní komisař, nebo uložením u schovatele nebo zapečetěním v zůstavitelově bytě nebo na jiném vhodném místě.
(2) Jestliže byl zůstavitel majitelem bankovního účtu nebo vkladní knížky, může soud usnesením zakázat výplatu z bankovního účtu nebo z vkladní knížky.
(3) Jestliže měl zůstavitel pohledávky, může soud usnesením uložit jeho dlužníkovi, aby plnění složil do notářské úschovy a poučí ho, že jinak plnění nebude mít za následek splnění dluhu. "

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu