Otázka

Právo dědění dědeček a vnuk


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat následující otázku. Náš otec zemřel a mě by zajímalo, jestli nemovitosti, které by měl dědit po svém otci, čili mém dědovi se automatický přepíší na mě nebo otce podíl zůstává sourozencům pokud to dědeček neupraví v závěti. Děkuji pěkně za odpověď. S pozdravem

Odpověď

dobrý den


v dědění platí zásada dědické reprezentace což znamená, že pokud dědictví z nějakého důvodu nenabude některý z dědiců, zákon na jejich místo povolává jejich ptomkov. Uvolněný dědický podíl připadne rovným dílem každému z jeho žijících dětí. Tedy pokud nedědí dítě zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu jeho děti tj zůstaviteli vnuci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné a má právo být do dědického řízení zahrnut vnuk / vnučka v případě, že jeho rodič, který měl dědit zemřel. Zemřeli oba starý rodiče. Po zůstaviteli zůstal syn (můj otec) ten se vzdal dědictví ve prospěch mě (vnučka prarodičů). Otec, ale měl bratra, který zemřel ještě před prarodiči. Zůstala po něm vdova a dvě děti. Teta se později opět provdala za jiného muže. Otázka tedy je, že, zda děti, které zůstaly po zesnulém bratrovi mého otce mají právní nárok dědit po starých rodičích? Komplikovaná otázka, ale byla bych ráda, kdyby byla zodpovězena. Děkuji za odpověď.


24.04.2023
Odpověď

Dobrý den, děti zesnulého syna zůstavitelův mají právo být dědici. Toto jejich právo vyplývá z ustanovení § 473 odst. 2 občanského zákoníku, ve kterém se odráží tzv. zásada reprezentace. Mají nárok na dědictví ve stejném podílu z podílu jejich otce. Tzn. že Vás otec by měl v dědickém řízení dědit 1/2 a děti po jeho bratrovi 1/2 (každé dítě 1/4). To jakým způsobem naloží Váš otec s dědictvím závisí pouze na něm. Je třeba si však dát pozor na to, že Vy nejste dědicům v tomto řízení av případě, že by se Váš otec dědictví vzdal, přijde o dědictví. Občanský zákoník nezná institut vzdání se dědictví ve prospěch někoho jiného.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

V případě úmrtí prarodičů a následného dědění dědictví prochází část dědictví i na vnučku, nebo jen na matku / matka se rozvedla /? Za odpověď děkuji pěkně.


06.09.2023
Odpověď

Dobrý den. Pokud zůstavitel nezanechal závěť, dědí se ve smyslu zákona.



Pokud zemřou Vaši prarodiče, primárně po nich dědí jejich dítě / děti. Vnuci / vnučky prarodičů po nich dědí pouze v případě, že nedědí dítě / děti těchto osob. Jde o tzv. dědickou reprezentaci v první dědické skupině.



Pokud tedy žije vnučka, ale i dítě prarodičů (Vaše matka), primárně by mělo dědit toto dítě.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, babka má 12 děti, je už ve věku, kdy chce sepsat testament, no, protože je mnoho děti, nechce dědictví zanechat jim, protože by musel ten, na, jehož sepíše vyplatit ostatních 11, ale pokud sepíše dům na mě (vnuka) jako jediného dědice, vyplácí i já všech 12?

Děkuji za odpověď.


28.07.2021
Odpověď

Dobrý den,

babička za svého života je oprávněna se svým majetkem nakládat podle svého uvážení (darovat prodat, pronajmout).

Pokud by i babička sepsala v současnosti závěť a to v tom směru, že celý dům odkáže Vám jako vnukovi, podle ust. § 477 Obč. zákoníku platí:

"V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout. Pokud nejsou podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné."



Současně však platí ust. § 479 Obč. zákoníku:

"Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků . "



Z uvedeného zákonného textu vyplývá, že pokud nebudete dědicem, závěť sepsán ve výhradně Váš prospěch bude neplatný.



Řešením je věc vyřídit za života staré matky, aby nemovitost darovala případně případně prodala svým dětem do podíl. spoluvlastnictví a následně předmětný dům nebude v dědickém řízení tvořit předmět dědění.










Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace