Otázka

Provedení financí z účtu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, je možné dostat se k finančním prostředkům, které bratr převedl za života matky na základě generální plné moci určené ke správě majetku / placení nájemného apod./ během jejího pobytu v sociálním zařízení? Matka s výběrem nesouhlasila, co nevím dokázat. Peníze převedl pravděpodobně na svůj účet. Notář se vyjádřil, že on řeší stav účtu v dědickém řízení ke dni úmrtí matky. Jak mám postupovat, dá se v této věci něco dělat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, v případě, že Váš bratr převedl z účtu vaší mámy finanční prostředky bez jejího vědomí na základě udělené plné moci a bez jakéhokoliv právního důvodu, bezdůvodně se obohatil na její úkor. Vaší mame vznikl ještě za jejího života nárok na vydání bezdůvodného obohacení. V případě, že si toto své právo na vydání bezdůvodného obohacení neuplatnila během svého života u soudu, její smrtí prošlo toto právo na její dědice, tedy i na Vás. Na to, abyste měli v případném soudním řízení šanci na úspěch, bude z Vašeho pohledu důležité předem zjistit, resp. posoudit dvě věci. V první řadě musíte získat důkaz o tom, že peníze byly z účtu Vaší mámy odeslány. Bude třeba v bance vyžádat výpis z bankovního účtu vaší mámy za co nejdelší období. V soudním řízení totiž bude důležité prokázat, že Váš bratr z jejího účtu poslal (posílal) peníze na svůj účet. Po vyžádání výpisu z bankovního účtu bude třeba posoudit i uplynulý čas, jelikož při bezdůvodném obohacení je promlčecí lhůta dvouletá a běží ode dne provedení platby. Po posouzení těchto dvou věcí bude možné lépe odhadnout možnosti postupu ve Vaší věci a případný úspěch v řízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Kdo může žádat o dílčí z účtu matky. 9.1. Mame druhe setkání u notáře nakolik se bratr prvy krat nedostavil. To znamená že dědické řízení bude pozastaveno? dakujem

01.01.2021
Odpověď

Dobrý den, obecně je možno uvést, že o výpis z bankovního účtu může požádat vlastník bankovního účtu. Jelikož však Vaše matka zemřela toto právo přechází na dědice. V případě, že bance prokážete, že jste dědicem majitele účtu měly by Vám poskytnout výpis z jejího účtu. K prokázání toho však může od Vás banka vyžadovat doklady, ohledně přesného postupu Vám doporučuji se informovat přímo v bance, kde měla Vaše maminka účet. Notář pokud požádá banku o zjištění stavu účtu Vaší mámy, bude tento stav zjišťovat pouze ke dni úmrtí a ne i zpětně. Dědické řízení může být přerušeno pouze ze zákonných důvodů. Pokud notář zjistí, že zůstavitelka neměla žádný majetek, dědické řízení bude zastaveno.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Mohu u soudu požádat při jednání o určení výživného, aby můj exmanžel doložil výpisy ze svého účtu i účtu své nynější manželky, abych dokázala, že o výši svého příjmu lže? Nebo může o to požádat na můj návrh soudce? Děkuji za odpověď. S pozdravem Silvia


11.01.2021
Odpověď

Dobrý den,



podle ust. zákona o rodině platí, že při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného, jakož i na schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného přihlédne soud také tehdy, jestliže se povinný vzdá bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání, výdělku, majetkového prospěchu; stejně přihlédne i na nepřiměřené majetkové rizika, která povinen na sebe bere. Výživné nelze přiznat, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy; to neplatí, jde-li o výživné pro nezletilé dítě.



Zároveň podle § 63 zákona o rodině platí:



"(1) Rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmu, je povinen prokázat jejich soudu, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštního předpisu zjištění i dalších skutečností potřebných k rozhodnutí. Pokud si rodič nesplní tuto povinnost, předpokládá se, že výše jeho průměrného měsíčního příjmu představuje dvacetinásobek částky životního minima.



(2) U rodiče, který má příjmy z jiné než závislé činnosti podléhající dani z příjmu, soud nebere v úvahu výdaje, které není nezbytné vynaložit nebo které není nezbytné vynaložit v takovém rozsahu v souvislosti s touto činností, a možnosti a schopnosti povinného posuzuje podle předpokládaného příjmu, jaký by povinný dosáhl, kdyby tyto výdaje nerealizoval.



(3) Jestliže to majetkové poměry povinného rodiče dovolují, za odůvodněné potřeby dítěte považovat i tvorbu úspor. V takovém případě soud uvede při určení výživného částku výživného, která je určena na tvorbu úspor, a uloží povinnému rodiči, aby tuto částku poukazoval na zvláštní účet nezletilého dítěte, který ve prospěch něj zřídí rodič, kterému bylo nezletilé dítě svěřeno do péče. Na nakládání s prostředky na účtu nezletilého dítěte je třeba souhlasu soudu. "



V soudním řízení požádejte o předložení daňového přiznání.



To, zda Váš bývalý manžel vykonává činnost jako podnikatel zjistíte na stránce www.orsr.sk a na stránce www.zrsr.sk.



Bankovní účet podléhá bankovnímu tajemství dle ust. zákona o bankách. Na účtu může být i 10 €, proto je podstatné daňové přiznání.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně výběru z účtu, matka měla založený účet v bance, k účtu měl přístup i syn měl dispoziční právo, matka zemřela a on vybral peníze 2 dny po smrti matky. Je to v pořádku-děkuji.


13.03.2021
Odpověď

Dobrý den, je třeba uvést, že úmrtím Vaší matky jako zůstavitelky zanikají všechny plné moci a tedy i disponenta účtu; syn zůstavitelky již nebyl oprávněn s účtem disponovat a tedy vybrat peníz z účtu.



Rozhodující pro dědické řízení je stav účtu ke dni úmrtí zůstavitelky a není rozhodující to, že syn vybral peníze z účtu.

Problém zřejmě vznikne s tím, že tyto peníze bude muset vyplatit dědici podle usnesení o dědictví.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace