Otázka

Výpůjčka auta v dědickém řízení


Položit otázku
Otázka

Dobrý den přeji, řada bych dostal odpovědi na následující otázky: Moje stara máma bude dědit majetek po své sestře a její manželovi. Soucasti majetku je i motorové vozidlo. Stara máma mi chce auto půjčit už před dědickém řízení. Po dědického řízení by se auto řádně převedeno do mého vlastnictví. Otazka: Mozem si auto půjčit a uzivat jej ještě před dědickém řízení, jelikož aktuálním majitelem vozidla uz nežije? Není tam nejaky pravni problem? Předem dakujem za zodpovězení otázky.

Odpověď

Dobrý den, v našem právním řádu platí, že osoba nabývá dědictví smrtí zůstavitele. Rozhodnutí vydané notářem jako soudním komisařem je už jen formálním potvrzením o způsobu nabytí majetku po smrti zůstavitele. Tak jak jste sám uvedli, až po pravomocném ukončení dědického řízení se Vaše babička oficiálně stane majitelem motorového vozidla. Při "vypůjčení" motorových vozidel doporučujeme klientům sepsat buď smlouvu o bezplatném užívání motorového vozidla nebo smlouvu o výpůjčce. Právě v tomto směru by mohl ve Vašem případě nastat problém. Pokud by totiž byla smlouva podepsána před skončením dědického řízení, policisté by mohli zkoumat, jak Vám tato osoba půjčit motorové vozidlo. Museli byste prokázat, že původní majitel zemřel a Vaše babička je jedinou dědičkou po ní. Jedinou z důvodu, že v případě více dědiců není možné předem předpokládat jakým způsobem vstoupí dědictví, dokud není vydáno rozhodnutí o způsobu nabytí dědictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Přeji hezký den, částečnou odpověď jsem našel tu, ale mám nějaké nejasnosti / https: // Ficek. Cs / výpůjčka-auta-v-dědickém-řízení-20778 /. Otec zemřel před pár týdny, tedy dědické řízení ještě neproběhlo. Jediným dědicem jsem já (jediné dítě, mamka zemřela už dříve a předpokládám, že otci sourozenci nedědí). Otec vlastnil motorové vozidlo, které bych nyní chtěl půjčit sousedce. Abych byl chráněn, tak by asi bylo vhodné podložit vypůjčení písemnou smlouvou. Na smlouvě (např. O výpůjčce) uvádí půjčovatel. Jsem tímto půjčitelem já jako jediný dědic (i když ještě před dědickým řízením)? Dobře jsem pochopil, že jsem vlastníkem otcových věci už teď? Děkuji.


21.10.2021
Odpověď

Dobrý den, děkujeme za otázku, na kterou odpovídáme následovně:







ROZBOR OTÁZKY A PRÁVNÍ ÚPRAVA





Ptáte se na možnost výpůjčky motorového vozidla, jehož vlastníkem byl dnes již zesnulý Váš otec, a to i přesto, že dědické řízení neproběhlo.





Uvedená problematika je obsažena především v ust. § 461 a násl. Obč. zákoníku (dále jen "OZ").

Třeba vědět, že dědictví se nabývá smrtí zůstavitele. Pojem nabytí dědictví a vlastnictví nejsou totožné, dědění je způsob nabytí vlastnictví (§ 132 OZ). Jako příklad uvádíme způsob nabytí vlastnického práva vydržení, dražbu, prodejní a nákupní smlouvu a podobně.





Dědí se ze zákona, ze závěti nebo z obou těchto důvodů. Ze zákona platí, že pokud nenabude dědictví dědic ze závěti, nastupují místo něho dědici ze zákona. Pokud se nabude ze závěti jen část dědictví, nabývají zbývající část dědici ze zákona.

Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.

Pokud je více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.



Ve Vašem případě za předpokladu neexistence závěti a listiny o vydědění budete jediným dědicem. Pokud by i Váš otec sepsal platný závěť, platí podle ust. § 479 OZ, že "nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatný, jestliže nedošlo k vydědění uvedených potomků. "

Poznamenáváme, že jakékoli podmínky připojené k závěti nemají právní následky.



Je zde také otázka případných dluhů zůstavitele, o kterých se nezmiňují.





Podle ust. Civilního mimosporového řádu v řízení o dědictví soud pověří notáře, aby ve věci konal a rozhodoval.

Rozhodnutí vydané notářem jako soudním komisařem je potvrzením o způsobu nabytí majetku po smrti zůstavitele. Teprve po pravomocném ukončení dědického řízení se stanete oficiálně vlastníkem motorového vozidla a budete povinen zajistit zápis změny držby motorového vozidla na dopravním inspektorátu.



Otázka půjčení motorového vozidla za úhradu případně na základě smlouvy o výpůjčce je věcí vaší svobodné vůle. Je na Vašem zvážení ohledem na všechny okolnosti případu, jakož i na možnost závěti, který Váš otec mohl sepsat, jakož i osobu vypůjčovatele, tedy osobu, která chce od Vás motorové vozidlo získat do užívání na základě smlouvy, zda jí to umožníte nebo ne. Smlouva o výpůjčce nemusí mít písemnou formu, i když z důvodu právní jistoty vzhledem k její předmět je třeba ji dodržet. Je pouze nutné aplikovat zákonná ustanovení jako samotné smlouvy, tak i podmínky prokázání oprávnění k vedení konkrétního vozidla u vypožičivateľa. Zaměřit vaši pozornost i na možnost vzniku ať úmyslného poškození nebo zničení motor. vozidla vypožičivateľom. Ale to už je trochu extrémní případ, i když tento je také možný.





V návaznosti na Vaši otázku uvádíme, že je možné uzavřít smlouvu o výpůjčce podle ust. § 659 a násl. OZ, na jejímž základě vznikne vypůjčiteli právo věc po dohodnutou dobu bezplatně užívat. Půjčitel (Vy) jste povinen předat vypůjčiteli věc ve stavu způsobilém k řádnému užívání. Vypůjčitel je oprávněn užívat věc řádně av souladu s účelem, který byl ve smlouvě dohodne, je povinen ji chránit před poškozením, ztrátou nebo zničením.

Pokud není dohodnuto jinak, nesmí vypůjčitel přenechat věc k užívání jinému.

Vypůjčitel je povinen věc vrátit, jakmile ji nepotřebuje, nejpozději však do konce stanovené doby zapůjčení.

Půjčitel může požadovat vrácení věci i před skončením stanovené doby zapůjčení, jestliže vypůjčitel věc neužívá řádně nebo jestliže ji užívá v rozporu s účelem, kterému slouží, případně dohodnout důvody pro odstoupení od smlouvy o výpůjčce (výpověď není možná, protože tuto lze dohodnout jen při smlouvách na dobu neurčitou).

Smlouvu na základě Vašeho uvážení celkového stavu věci, včetně zhodnocení celé situace, jakož i osoby vypožičivateľa, je možné teoreticky uzavřít na dobu určitou s popisem konkrétního stavu motorového vozidla včetně všech podstatných údajů pro oprávnění řídit podle ust. zákona o silničním provozu na straně vypůjčovatele. Mohli byste sjednat i jistotu pro případ poškození nebo zničení vozidla, fotodokumentace také není na škodu.



Problém v souvislosti s provozem uvedeného vozidla by mohl vzniknout v souvislosti s prokázáním oprávnění vést MV před orgánem policie, který je oprávněn v souladu s ust. § 69 zák. č. 8/2009 Sb o silničním provozu mimo jiné požadovat předložení dokladů stanovených na vedení a provoz vozidla a na dopravu osob a nákladu, včetně potvrzení o pojištění odpovědnosti, které je povinen na výzvu příslušníka Policejního sboru předložit. Uvedené vyplývá z ust. zákona o pojištění. V současnosti Vy sám nemůžete předložit doklad o vlastnictví vozidla, jelikož neproběhlo dědické řízení. Vy můžete vystupovat ve smlouvě jako potomek vlastníka, ne však jako vlastník.





DOPORUČENÍ A ZÁVĚR



Stav dědického řízení resp. notáře projednávajícího dědictví po Vašem otci můžete zjistit na stránce Ministerstva spravedlnosti ČR podle příslušnosti okresního soudu - viz rozvrh práce podle data úmrtí: https://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/zoznam/sud .



Doporučujeme na základě uvedeného konzultaci s příslušným notářem a zřejmě dojde i ke brzkému ukončení dědic. řízení.



Doufáme, že naše právní ráda Vám pomohla.

Budeme rádi pokud nám dáte vědět, jak jste dopadly.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Vchází auto do dědického řízení po manželovi, kdy bylo napsáno na manželku.


30.08.2021
Odpověď

Dobrý den,



evidence v technickém průkazu, resp. na dopravním inspektorátu má jen evidenční charakter. To, kdo je vlastníkem auta, se posuzuje podle občanského zákoníku. Pokud byl ve skutečnosti vlastníkem auta manžel, tak ano, auto bude předmětem dědění. Kdyby auto patřilo do BSM, tedy buď manžel nebo manželka ho např. koupili během manželství, tak se v dědickém řízení vypořádá BSM, kde se dá uzavřít dohoda o tom, komu připadne a následně zbytek majetku se bude dědit.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, koncem července tohoto roku jsem si půjčil od kolegyně auto kvůli stahování z jednoho bytu do druhého a přestěhování věci a skříněk. Jednalo se o starý 15 roční MV, který byl poožgieraný a byli na něm zjevně známky toho, že nejlepší léta mě auto už za sebou. Po přestěhování věci mi kolegyně řekla, ať si ho ještě nechám, že ona ho nyní nepotřebuje a nemá ho kde parkovat, protože si koupila jiné auto. Auto jsem měl tedy necelé 2 měsíce, během, kterých jsem chodil do práce a zpět domů, jednou jsem byl na festivalu (majitelka auta o tom věděla) a odtud jsem musel jít na otočku do PB a zpět do BA. To byla jediná delší trasa, kterou jsem autem jel.

Vzadu v autě něco bušilo, tak to dala zkontrolovat do servisu a zjistilo se, že to je zadní náprava. I, když jsem byl v tom, že to bušilo odkdy jsem auto dostal do rukou, dohodli jsme se, že opravu zaplatíme půl na půl. Půjčil jsem jí předčasně ještě 120 €, napsala mi, že oprava stala 470 e, tak 115 € jí mám ještě dát, ale ze zvědavosti jsem jí řekl, ať mi vyfotí fakturu za opravu auta, nebo alespoň tu částku kolik to stalo, protože přece si mohla dát opravit i klimatizaci a další věci co v autě nefungovaly as nimi nemám nic společně. Zde se situace obrátila a fakturu mi odmítá poslat nebo vyfotit, protože ji ma její účetní v Čechách (je živnostník) a vyjádřila se, že mi nebude nic fotit ani posílat. Vysvětlil jsem jí v klidu, že chci jen vidět tu částku na faktuře, ale stojí si za tím. Pokud jí toto nezaplatím, tak, že mi pošle fakturu za zapůjčení auta a každý kilometr co jsem prošel a ještě i tu opravu mi do toho započítá.

Neměli jsme mezi sebou žádnou smlouvu ani nic, bylo to jen půjčení auta jako známému. Chci Vás poprosit o odpověď, jaké možnosti mám já v tomto případě, jestli jí mám jen tak dát dalších 115 e, nebo si stat za svým, že jí to dám až když mi vyfotí fakturu a co může ona ode mě vymáhat, zda mi může vystavit fakturu za zapůjčení auta a pokud ano, na základě čeho. Jak bych měl správně postupovat?

Děkuji velmi pěkně. S úctou.


31.10.2021
Odpověď

Dobrý den,

z podstaty vámi popsaného problému máme za to, že jste uzavřeli smlouvu o výpůjčce podle ust. § 659 a násl. Obč. zákoníku. Zákon nevyžaduje pro platnost smlouvy písemnou formu (citujeme):

SMLOUVA O VÝPŮJČCE

"§ 659: Smlouvou o výpůjčce vznikne vypůjčiteli právo věc po dohodnutou dobu bezplatně užívat.

§ 660: Půjčitel je povinen předat vypůjčiteli věc ve stavu způsobilém k řádnému užívání. Ustanovení § 617 platí přiměřeně i pro užívání věci.

§ 661:

(1) Vypůjčitel je oprávněn užívat věc řádně av souladu s účelem, který byl ve smlouvě dohodnut nebo kterému obvykle slouží; je povinen chránit ji před poškozením, ztrátou nebo zničením.

(2) Není-li dohodnuto jinak, nesmí vypůjčitel přenechat věc k užívání jinému.

§ 662:

(1) Vypůjčitel je povinen věc vrátit, jakmile ji nepotřebuje, nejpozději však do konce stanovené doby zapůjčení.

(2) Půjčitel může požadovat vrácení věci i před skončením stanovené doby zapůjčení, jestliže vypůjčitel věc neužívá řádně nebo jestliže ji užívá v rozporu s účelem, kterému slouží. "



Z otázky usuzujeme, že MV jste již vrátili. V otázce uvádíte, že jste poskytli zálohu 120 € na opravu 15 ročního auta, přičemž sám uvádíte, že MV bylo z hlediska technického stavu v ne perfektním stavu a je otázkou, zda za jste povinen nést náklady na opravu 15 ročního MV.

Nyní od Vás požičiavateľka vyžaduje další fin. prostředky z důvodu, že oprava MV stála více, přičemž doklad Vám nepředložila.

Správně uvádíte, že Vy v podstatě nevíte co bylo předmětem opravy.



Předpokládáme, že máte alespoň nějaký dokumentaci toho, že požičiavateľka potvrdila převzetí peněz od Vás / SMS, mail /. Vzhledem k obsahu otázky, neboť požičiavateľka odmítá předložit fakturu, doporučujeme nic nehradí a to z těch důvodů jako uvádíte v otázce. Je otázkou v jakém rozsahu a čeho se oprava MV dotýká, zda Vy jako vypůjčitel za tuto i zodpovídáte.

Pokud Vám nebude předložena celá faktura, nejen konečné číslo na úhradu na faktuře / to už znáte / nejste povinen nic platit. Požičiavateľka jako vlastník MV musí prokázat, že za vzniklou škody a náklady na opravu MV zodpovídáte Vy.



V případě problémů nás kontaktujte.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace