Otázka

Závěť a jeho platnost


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Prosím Vás, mohli byste mi odpovědět na mou otázku ohledně závěti? Opatrovala jsem 5 let pána, který býval ve společném domě s bratrem. Před smrtí daroval bratrovi polovinu domu darovací listinou. Po smrti se našel závěť, ve kterém druhu polovinu přepsal na mě, což jsem i předala paní notářka. Po předvolání na notářský úřad mi notářka řekla, že bratr, kterému daroval polovinu domu, napadl tento závěť. Jako důvod uvedl, že jeho bratr nebyl duševní způsobilý, a tím pádem je závěť neplatný. Podotýkám, že dědečka, kterého jsem 5 let opatrovala a měla i mám trvalý pobyt v domě, který mi nechal jako dědictví, nebyl zbaven svéprávnosti. Všechny úřední věci si vyřizoval sám. Poraďte mi prosím kam se mám obrátit. Děkuji a přeji hezký den.


Odpověď

Dobrý den, to že osoba, která sepsala závěť nebyla zbavena nebo omezena způsobilosti k právním úkonům ještě automaticky neznamená, že závěť nebo jiný právní úkon musí být platný. Pokud totiž osoba v době kdy předmětný právní úkon (např. Závěť) dělá trpí duševní poruchou, která by mohla znamenat omezení způsobilosti k právním úkonům (nedostatek právní způsobilosti), způsobuje neplatnost závěti. V současnosti tak jako Vám řekla notářka, probíhá pravděpodobně u soudu řízení o určení neplatnosti závěti. V tomto řízení bude na žalobci (jeho bratrovi), aby prokázal, že v době kdy sepisoval jeho bratr závěť už nevěděl posoudit význam a následky svého jednání. V případě, že se to prokáže, soud prohlásí závěť za neplatný av rámci dědického řízení se na Vás přihlédnuto.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás, je platný závěť napsaný vlastní rukou, vlastnoručně podepsán, uvedeným datem a místem, ale uložený doma a ne na notářství? Děkuji, přeji hezký den.


14.08.2023
Odpověď

Dobrý den,



na Vaši otázku předkládáme odpověď:



Podle ust.§ 476 a násl. Obč. zákoníku pro oblast závětí platí:



"(1) Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.



(2) V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatný.



(3) Společný závěť více zůstavitelů je neplatný.



§ 476a: Vlastnoruční závěť musí být napsána a podepsána vlastní rukou, jinak je neplatný.



§ 476b: Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat.



§ 476d:



(1) Zůstavitel může projevit svoji poslední vůli do notářského zápisu; zvláštní zákon stanoví, kdy se musí úkon provést před svědky. "





Pokud Váš závěť z formálního hlediska splňuje náležitosti Obč. zákoníku / vlastnoručně napsaný, podepsaný, uveden den, měsíc a rok, vlastnoruční podpis a kdy byla podepsána, je platný. Otázkou je obsah závěti, aby tento např. neobsahoval podmínky a podobně.



Žádný zákon neurčuje, že závěť musí být uložen u notáře, který ho uchová v elektronické podobě v centrálním registru závětí a uložením v uvedené evidenci nelze do závěti zasáhnout a měnit jeho obsah. Uložením závěti u notáře byste měli jistotu, že závěť bude sepsán ve smyslu ust. zákona a bude předložen do dědického řízení, a tedy že se najde.



Je to však na Vašem rozhodnutí.



V případě chtění porady v uvedené věci obsahu závěti se můžete na nás obrátit na hlavní email advokat@ficek.sk. Advokát je ze zákona povinen dodržovat mlčenlivost.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, chci se zeptat. Manžel udělal závěť kde stojí, že penzion, který vlastní a nabyl darem, po jeho smrti budu vlastnit jen já. Děti nemáme. Ale dal podmínku, že 3 měsíce od jeho smrti musím vyplatit 100 tisíc euro jeho matce. Umřel před týdnem. Může byt závěť takto podmíněná. Nebylo ještě ani dědické řízení. A penzion je firma. Nemám co založit, abych jí vyplatila 100 000 EUR. Děkuji za odpověď.


28.02.2021
Odpověď

Dobrý den,



podle ust. § 478 občanského zákoníku platí, že "jakékoli podmínky připojené k závěti nemají právní následky; ustanovení § 484 odst. 1 věty druhé tím není dotčeno."



/ Ust. § 484 Obč. zákoníku hovoří o započtení darů na dědický podíl dědice /.



Z uvedeného ustanovení vyplývá, že matka Vašeho manžela v případě soudního řízení nebude úspěšná v tom, abyste byli zavázána k úhradě částky 100 000 € z důvodu, že tak určil zůstavitel v závěti.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, chci vědět, jestli je platný závěť, kdy byl sepsán v roce 1952 mou tetou na mých rodičů. Já jsem tetu doopatrovala a udělala pohřeb a na mě teta nespisala závěť. Nyní, když je po tetě bezdětné dědické řízení moji sourozenci chtějí dědit ale tetu nepečovali a nezaplatili její pohřeb. Prosím můžete mi poradit advokátka řekla, i když jsem ji doopatrovala tak dědí po tetě, i moji sourozenci. Děkuji.


08.03.2021
Odpověď

Dobrý den,



zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu. V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatný. Vlastnoruční závěť musí být napsána a podepsána vlastní rukou, jinak je neplatný.



Pokud splňuje závěť tyto náležitosti měl by být považován za platný. Zůstavitel může svobodně rozhodnout, komu svůj majetek přenechá, přičemž musí respektovat pouze práva svých dětí, tedy ne jiných osob, které by přicházely v úvahu, jako dědicové.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Zdravím, babička sepsala testament, v němž mám vše po ní zdědit já ale babička měla ještě 5 děti as toho 4 řekli, že souhlasí s testamentem a 1 ne. Dá se s tím něco dělat? Vyplatí se mi vůbec ozývat nebo mě nárok na svých 10% ze všeho. Testament byl sepsán u notářky a byl platný úplně ve všem.


27.02.2020
Odpověď

Dobrý den, platnost závěti jako neopomenutelný dědic bude muset napadnout u soudu. Pokud pouze ústně uvádí, že nesouhlasí, ale nepodá žalobu, závěť bude považován za platný. Pokud by i soud rozhodl, že v této části je závěť neplatný, a měl by nárok na 10% dědictví a Vy na zbytek. Stejně se s ním můžete v dědickém řízení dohodnout, že 10% hodnoty nemovitosti (pokud je předmětem dědictví) vyplatíte a výlučným vlastníkem nemovitosti se stanete Vy.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
27.02.2020

Trápi vás "Závěť a jeho platnost" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace