Dobrý den, můj muž před lety dostal od matky darovací smlouvou část nemovitosti - v té době jsme již byli manželé. Z předchozího manželství má 1 dítě, my dva společného potomka nemáme. Měla bych v případě úmrtí manžela nárok na dědictví i z této nemovitosti?
Dobrý den, pokud jste nerozhodli po darování nemovitost Vašemu manželovi o tzv. rozšíření SJM o danou nemovitost, je nemovitost v jeho výlučném vlastnictví, a to z následujících důvodů:
Dle § 709 Občanského zákoníku platí, že:
§ 709
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
Co se týče dědictví, bude záležet na tom, zda sepíše manžel pořízení pro případ smrti či se bude dědit na základě zákonných dědických tříd.
Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Pokud zůstavitel tuto závěť sepíše, je určení dědictví jednoznačné (přičemž manžel narozdíl od potomka není nepominutelným dědicem, a tudíž dědit nemusí), neboť rodič zesnulého potomka není povinen ze zákon dědit. Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku.
Co se týče dědických tříd, těchto je celkem 6 a platí, že pokud se nenachází dědicové třídy předchozí, dědí dědicové tříd následujících.
Ve Vašem případě by dle zákonné posloupnosti připadala v úvahu první třída dědiců:
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Dle výše uvedené třídy byste měla nárok na dědictví po zesnulém manželovi, přičemž byste s potomkem dědila stejným dílem.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu