Dobrý den, zesnulý přepsal pozemek na synovce své sestry. Jaká práva mají děti zesnulého?
Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, zda zesnulý přepsal majetek za trvání života či zda jej přepsal například v zanechané závěti.
K tomuto proto uvádím následující:
Dle českého civilního práva platí, že za trvání života si může výhradní vlastník se svojí věci nakládat libovolným způsobem.Tedy, pokud chce vlastník za trvání života darovat nemovitost určité osobě, nemá povinnost potomky vydědit či je též obdarovat. Pokud tedy byla sepsána platná darovací smlouva, která v sobě nezakotvila určitá omezení ( zákaz přepisu části vlastnického práva apod.), stane se dárce výlučným vlastníkem nemovitosti.
Pokud však zesnulý zanechal závěť, ve které žádá přepsat pozemek na synovce, mají potomci jakožto nepominutelní dědicové právo na to, aby jim byl zanechán alespoň tzv. povinný díl.
§ 1642 Občanského zákoníku
Nepominutelnému dědici náleží z pozůstalosti povinný díl.
(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.
(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.
Zde je následně třeba v rámci dědického řízení Vaše námitky uplatnit, kdy se jimi bude dále zabývat příslušný soudní komisař - notář projednávající dědictví.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu