Dobrý den, chci se zeptat, jak bude probíhat dědické řízení v případě, že moje máma zemře dříve než já. Můj táta a můj jediný sourozenec (bratr) už dávno nežijí. Můj zesnulý bratr má dospělé děti. Bude se dědické řízení, v případě úmrtí mé mámi za mého života, týkat i dětí mého zesnulého bratra?
Dobrý den, odpověď na Vaši otázku je možné nalézt v ustanoveních Občanského zákoníku. Zde však připadají v úvahu 2 možné varianty.
Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Sepsáním závěti může zůstavitel pro případ své smrti vyřešit své majetkové záležitosti a předejít tak následným majetkovým sporům mezi dědici.
Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. OZ:
Pro Váš dotaz je důležité nastínit ihned první třídu dědiců, která zní:
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tedy, pokud zůstavitelův potomek zemřel, nabývají jeho podíl jeho potomci.
Trápi vás "dědické řízení" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěl bych se optat na možnosti a šanci na úspěch při napadnutí dědění majetků a k nim sepsané darovací smlouvy na jinou osobu (nyní vlastník). Darovací smlouva byla oficiálně ověřena a sepsána za života darovatele, ale v té době měl již diagnostikovaného Alzhaimera. Vlastním také závěť darovatele, která byla napsána o několik let dříve v plném zdraví dárce, ve které je napsáno a podepsáno vlastní rukou převedení po smrti na mě. Budu rád za vaši odpověď.
Dobrý den,
Ve Vámi popsané situaci existuje možnost napadnout platnost darovací smlouvy, a to zejména v případě, že lze zpochybnit způsobilost dárce (darovatele) k právním úkonům v době, kdy byla darovací smlouva uzavřena.
Podle § 581 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) je právní jednání neplatné, pokud bylo učiněno osobou, která nebyla schopna právně jednat (např. z důvodu duševní poruchy, jako je pokročilá forma Alzheimerovy choroby).
§ 581
Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.
Pokud byl v době podpisu darovací smlouvy dárce v pokročilém stádiu nemoci, existuje reálná šance na zpochybnění platnosti této smlouvy, zejména pokud existují lékařské zprávy prokazující jeho neschopnost chápat význam svého jednání, nebo pokud je zjevné, že nebyl schopen projevit svou skutečnou a svobodnou vůli.
Dále uvádíte, že vlastníte závěť, ve které Vás dárce (pozdější darovatel) určil jako dědice. Podle § 1475 a násl. občanského zákoníku má závěť přednost před zákonnými dědici, pokud je platná.
§ 1494
(1) Závěť je odvolatelný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Není-li zřejmé, který den, měsíc a rok byla závěť pořízena a pořídil-li zůstavitel více závětí, které si odporují nebo závisí-li jinak právní účinky závěti na určení doby jejího pořízení, je závěť neplatná.
(2) Závěť je třeba vyložit tak, aby bylo co nejvíce vyhověno vůli zůstavitele. Slova použitá v závěti se vykládají podle jejich obvyklého významu, ledaže se prokáže, že si zůstavitel navykl spojovat s určitými výrazy zvláštní, sobě vlastní smysl.
Jestliže byl ale majetek již darován za života jiné osobě, nemůže být předmětem dědictví, protože v okamžiku smrti již dárce nebyl jeho vlastníkem. Nicméně prokáže-li se, že darovací smlouva byla neplatná, pak se majetek vrací zpět do pozůstalosti, a tím pádem by se opět uplatnila závěť (pokud neexistuje nějaká novější), kde jste uveden jako dědic.
Trápi vás "dědické řízení" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu