Otázka

Dědictví a napadení darovací smlouvy


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chci poprosit o radu ohledne dědění. manzelka ma jedinou sestru. tchán zemřel před mnoha lety, obě sestry se zřekli dědictví ve prospěch mámy. po letech zemřela i matka. my jsme se s manželkou přivedli z Prahy a sestra tam zůstala. mámu dala do ústavu a tam ji navštěvovala. cca měsíc před smrtí si nechala od mámy darovat byt, ačkoli máma byla místokrál Léčení na psychiatrii a neznala uz cca dva tři měsíce před smrtí mou zenu a ani nikoho jiného. ked proběhlo dědické řízení, tak se rozdělilo nejake Peníze a sestra dala ženě ústní přislíbil že když byt prodat, tak její da polovinu. teď jsme se náhodou dozvěděli ze byt Prodané už loni. manzelka její volala a Ptal se na peníze. sestra odmítá a řekla že její nic nedá. začátkem srpna uběhne tři roky od dědičky řízení. je moznost este napaden toto řízení? o tři týdny to budou tři roky, byt byl darován v roce 2010 v říjnu a máma jim zemřela prosinec 2010. dakujem za vasi odpoved av případě že by jste nam věděli pomoct, jsme v pripade uspechu srozuměn is odměnou pro vas. s pozdravem.


Odpověď

dobrý den, POkud by se prokázalo, že máma v době podpisu darovací smlouvy nebyla způsobilá k právním úkonům, pak tento právní úkon (darovací smlouva) by byl absolutně neplatný. Při bsolutnej neplatnosti právního úkonu není promlčení limitován třemi lety, proto je možné tuto darovací smlouvu napadnout i dopoledne. POKUD se v soudní řízení prokazuje, že právní úkon darování byl neplatný, tento byt bude předmětem dědictví a bude třeba obnovit dědické řízení.



Doporučujeme Vám proto začít napadeni darovací smlouvy. Soudní poplatky spojené s tímto řízením se nepočítej z hodnoty nemovitosti. Podle v současnosti platné legislativy je poplatek za celé soudní řízení 99,50 €.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, přeji, rodiče mi před lety darovací smlouvou darovali byt. Ostatním sourozencům přispělo na koupi bytů, nejsem si ale jistá, jestli je možné to Dostatečně prokazuje. Momentálně se budeme stehů do jiného bytu, darovaný byt tedy Prodáváme. Bude přesto - i po prodeji - jeho hodnota (v době darování) odečtení z dědičky podílu? POKUD ano, dá se to nějak ošetřit - např. závěti, aby tento dar nebyl zahrnut do dědičky řízení a jako sourozenci bychom dědily stejným dilematem? Je možné takovýto závěť napadnout jak nepravý zvýhodňující jednoho sourozence? Děkuji pěkně.


27.04.2021
Odpověď

Dobrý den,



podle ust. § 484 občanského zákoníku platí:



"Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědička podílu. Při dědění ze zákona se dědičné na jeho podíl zápočtu to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, POkud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2 , zápočty se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně dědičně obdrží předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, POkud k tomu dal zůstavitel PŘÍKAZ anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněném zvýhodněný. "



Podle ustálené judikatury darování nemovitosti se nepovažuje za obvyklý dar, a tedy hodnota daru v dědičné. řízení Při dědění ze zákona započítávat na Váš dědičkou podíl a to v hodnotě, jakou Měla Nemovitost v době darování. Není podstatné to, zda Nemovitost nyní Prod nebo ne. a ani to za jakou cenu.



POKUD Vaši rodiče i sourozencům darovali nějaké fin. prostředky na koupi nemovitostí, řešení z jejich strany je sepsání závěti, kde předmětný okolnost uvedou, kdy a kolik jim darovali, předpokládáme, že tomu budou odpovídat i pohyby finančních prostředků na účty / vkladní knížka, bankovní účet, svědčí /.



POKUD by šlo o zákonné dědění / tj ne podle závěti / notář je povinen toto započtení provést.

POKUD by šlo o závěti dědění, pak se započtení udělá, kdyby dal rodič na to v závěti přikázal k započtení nebe POkud by jinak obdarovaný Dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněném zvýhodněném, totiž rodič Může závětí odkázat svůj majetek komukoliv, přičemž platí podle § 479 Obč. zákoníku, že "nezletilé potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědičkou podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědička podílu ze zákona. POKUD tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, POkud nedošlo k vydědění uvedených potomků. "



POKUD Vaši rodiče i sourozencům darovali nějaké fin. prostředky na koupi nemovitostí, řešení z jejich strany je sepsání závěti, kde předmětný okolnost uvedou, kdy a kolik jim darovali, předpokládáme, že tomu budou odpovídat i pohyby finančních prostředků na účty / vkladní knížka, bankovní účet, svědčí /, takové např. to, že v kterém případě nežádají započtení daru v jednotlivých případech např. vzhledem k okolnosti jak se Dědic o nich Během života staral.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat: Pokud jsem dostala byt darovací smlouvou od rodičů a chci ho prodat má nárok na nějaký podíl z prodeje moje sestra? Děkuji za odpověď.

01.06.2023
Odpověď

Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:


POKUD jste výlučnou držitelem nemovitosti a chcete byt prodat, je to Vaše oprávněna v dispozici s Vašim majetkem.
Vaše sestra nemá nárok na plnění resp. podíl z prodejní ceny, protože není vlastníkem nemovitosti.


©

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, otec nabyl rodinný dům, kt. Měl hodnotu nějakých 600-800 tis.slovenských korun darovacímu smlouvou kde bylo i břemeno, v roce 2010 rodiče brali úvěr a babička, která ještě žije se vzdala břemene před notářem, jelikož je negramotná Měla 2 svedkov.Rodičia vzali úvěr v hodnotě 37000 eur, reálná hodnota domu byla mnohem vyšší kedze můj otec ho stále zveĺadoval.Teraz dům rodiče prodali svému synovi, dům má podle znaleckého posudku hodnotu 89900 eur.A nyní nastal problém protože babička a její děti se dozadu Vyplacení jinak nápadném darovací smlouvu. Vím za jakých podmínek lze napadnout darovací smlouva, a když byly naposledy za notáře tak ten jim este poradil, aby to dali na sud a dal jim kontakt na právníka, který nikdy zadnímu sud neprohrál. Byli jsme za nim i my nebyla nam zmizely darovací smlouvy, a radil nam, abychom přistoupili na jejich dohodu, o které jsme ani my nevěděli, ale on ano a to aby se vyplatily dcery a aby se jí udělal pohřeb protože jinak to půjde k soudu a my prohrajeme. Nejvíc mě zaraza to, že notar ma byt hlavně nestranných a dále ze darocacia smlouva není o penězích! A poučil jejich co maji tvrdit a babička si nyní vymýšlí věci, kt. nejsou pravdivé jako například, že u nas nejí a přitom podle lékařů mě nadváhu kde s ní chodíme a ma u nas vse na co si jen vzpomenu, a dosud byl klid jen odkdy rodice prodali dům synovi su nepokoje, protože chtěj Peníze. A nas nejvíc mrzí to jak lže, protože ve vesnici kazdý ví jak to bylo a stale je, jak o nu je postarání jak s ní chodíme k lékaři, a jak se k ní všichni zprava. Zaraza na chování notáře je to vůbec v jeho kompetenci? a ake su poplatky za napadení darovací smlouvy a Soudal náklady a kdo je platí. Dakujem za odpoved


Odpověď

Dobrý den, nárok na Vyplacení nemají, protože došlo k darování. Vyhrožování soudní řízením je v takových případech časté. Důkazní břemeno o tom, že jsou důvody k vrácení daru má dárce, takže ona by musela prokazuje tuto skutečnost. Vám se státu bránit. Notář Může poradit někomu, co má dělat, to není zákonem zakázán.



Soudní poplatky platí ten, kdo podá návrh k soudu. Soudní poplatek je 99,50 eur.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Potřeboval bych info na mou otázku, která sní mama darovala svůj byt sestřiny dceři ustna dohoda byla že se sestra za to o mamtku postarat. Já jsem zde darovací smlouvu neviděl ale vím že je to darované nebyla vsechny písemnosti ohledem bytu chodí na jméno vnučky. a nyní jsme 3 žijící děti a kazde 3 měsíce platí každý z nas po 100e na hlídání pro matku nakolik sestra nema cas se o mámu starat přesto že je na důchodu ale musi pomáhat právě tého dceři, která vse darovací smlouvou dostala. POKUD třeba něco vybavit tak to řeší povětšinou já nakolik nikdo nema cas apod. je darovací smlouva platna přesto že se sestra navzdory původní ústní dohodě o mámu nestará? dakujem


Odpověď

Dobrý den,



darovací smlouva je v tomto případě platná i přesto, že se vnučka ústní dohodou zavázala babku doopatrovať a nedělá tak. Podstatnými náležitostmi darovací smlouvy jsou vůle darovat věc bezplatně a dobrovolně bez nároku na protiplnění od obdarovaného. Stejně důležitým je přijetí daru obdaorvaným. POKUD to bylo v darovací smlouvě dohodnuto, bylo by možné od ní odstoupit. Požadovat vrácení daru by bylo možné, jen POkud by se obdarovaná k dárci a členům jeho rodiny chovala v tlustém rozporu s dobrými mravy.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dědictví a napadení darovací smlouvy" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Babka vlastnila Nemovitost is pozemkem. Nedávno Nemovitost přepsala na vnuka, já jsem Stejně její vnučka, tj jeho sestřenice. Okolní pozemek si nechala ve vlastnictví. Rada bych věděla jestli si můžu dělat nárok na nemovitost, případě zadá o Vyplacení podílu od bratrance. Předem děkuji za odpověď.


Odpověď

Dobrý den,



Vaše stará matka, jak vlastník předmětných nemovitostí byla oprávněn užívat jejich požívají jejich plody a užitky a Stejně s nimi i volně disponovat.



Tým, že část svých nemovitostí převede na Svého vnuka, jen využila jedno z oprávnění, které jí patřilo.



Z uvedeného důvodu neexistuje žádný Právní Důvod, na základě kterého byste se mohli dožadovat provedení nemovitostí, resp. Zadané o Vyplacení podílu od Vašeho bratrance.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Manželovi v roce 2000 darovala mama dům darovací smlouvou, bez tzv. zaopatřovací smlouvy. Máma zemřela v prosinci 2016, došlo k dědičkou řízení a bratr manžela se dožaduje Vyplacení z domu (dříve jejich manžel vyplatil i sestru i bratra, nyní po 16 letech se to bratrovi vidí, že je to Mělo) chce další Peníze a napadnout darovací smlouvu. Je to možné? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdenka.


17.03.2021
Odpověď

Dobrý den,



POkud byla Vašemu manželovi platit darovaná Nemovitost stal se zapíšeme do katastru radno vlastníkem nemovitosti. Jeho sourozencům nevzniká žádný nárok na tuto Nemovitost. Během dědička řízení se zohledňovat i to, co bylo dědičné darované Během života zůstavitele. Jinak Recent, nedostane celý dědičkou podíl, který by jinak byl dostal. POKUD chtěj sourozenci smlouvu napadnout, MOHOU tak učinit, ale budou neste důkazní břemeno, a tudíž budou musela prokazuje, že smlouva je neplatná.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Stal jsem se obětí lži ze sestřiny strany. Zkusím to stručné popsat. Oba rodiče zemřeli Během 4-ch měsíců. Otec 31. 12 2016 a mama 14. 4 2017, máma Měla silnou rakovinu a věděli jsme že sestrou, že je životní cesta se zanedlouho skončí. Co se vlastně stalo, Já žijí v Irsku 11 let, a tak jsem se rozhodl usnadňuje sestru cestu, aby se předešlé průtahům z mé strany! Abych nemusel každou chvíli cestovat na Slovensko tak jsem se rozhodl, že máme v přítomnosti sestry přes Skype Doporučujeme, aby formou daru napsala byt na sestru. I tak uskutečnila vše bylo růžové až do chvíle, kdy sestra Prodané byt z hrubá 2-3 týdny nazad cena 56000! Nyní mi odmítá vyplatit můj podíl. A ještě se tu objevila další skutečnost maminka mě nějakou pojistku nebo penzijní spoření v Axa bance. A tady přichází další lež, protože se znovu dožaduje, aby se předešlé průtahům a dědické řízení by mohlo Přejít rychlejí POkud bych podepsal dokument, že se vzdávám všeho. Ovšem nic takového neudělují! Sestra mě začíná zavádět a lže. Myslím, že by se to dalo napadnout. A musím Upřesnit darovací listina byla zhotovena v průběhu měsíce únor - březen máma umřela v dubnu. Prosím je tam nějaká šance se ze sestrou rozumně vypořádat?


11.08.2021
Odpověď

Dobrý den,



bohužel POkud se Vaše matka rozhodla, že darovací smlouvou část Svého majetku - v daném případě byt převede na svou dceru, bylo to její právo, jelikož právo disponovat s majetkem je součástí vlastnického práva. POKUD Následně obdarovaná Nemovitost Prodané - opět to bylo její právo své vlastnosti držitelky bytu av takovém případě má nárok i na celou kupní cenu. Za uvedených okolností nemáte žádný právní nárok na to (POkud jste nebyli alespoň spoluvlastníkem provedení podílu), aby Vám část z peněz získaných prodejem bytu prodanou.



Co se tyče majetku, který jí patří v době smrti a patří do dědictví, ten se řední prededí v dědickém řízení. Samozřejmě, POkud chcete věděla o průběhu celého tohoto řízení a aktivně se na něm účastnit a zvláštní POkud chcete vesnici (za předpokladu, že budete dědicem) Můžete se řízení zúčastnit osoby nebe Můžete za tímto úcelem zmocnit jinou osobu - takovou, jejiž důvěry.



Jen pro úplnost je však nutné ještě uvést, že POkud Měla Vaše matka v době smrti uzavřených pojistnou smlouvu, jejímž předmětem bylo pojištění osob av níži bylo dohodnuto, že že pojistnou událostí je smrt pojištění, mohl ten, kdo pojistnou smlouvu s pojistitelem uzavřel, určit osobu, jejiž má pojistnou událostí vzniknout právo na plnění, a to jménem nebo vztahem k pojištění. Až do vzniku pojistné události mohl pojistník určení osoby změny; přičemž POkud jím nebyl ten, kdo smlouvu uzavřel, sám pojištění, mohl tak pojistník učinit jen se souhlasem pojištění. Změna určení osoby je účinná doručením oznámení pojistiteli.





Tedy v případě pojistných smluv nejsou plnění, na které vznikne nárok v důsledku toho, že nastala pojistná událost - smrt Poškození, součástí dědictví, ale uplatňuje se při nich jiný, výše uvedený režim.





POKUD by i nebyla oprávněná osoba v době pojistné události určena nebo nenabude právo na plnění, nabývá toto právo manžel pojištění, a není-li ho, děti pojištění. Za předpokladu, že Existují vyšší nebe zde uvedené osoby, nebude pojistné plněného součástí dědictví, protože nárok na toto pojistné plnění řídí zvláštním, specifický právní úpravou.



To, zda ten který nárok z důchodového pojištění (zejména v závislosti na tom, o který druh důchodového pojištění jde) patří do dědictví, zaniká smrtí zůstavitele zdá se jeho přechod na jiné osoby spravuje zvláštním režimem, upravují zvláštními právními předpisy důchodového pojištění.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Dostala jsem darem od babky dům. Babka ma 2 syny. Když stark zemřel otec vyplatil strýce z poloviny domu. A babička před 5 lety darovala svůj podíl mně, radních před notářem psaná darovacímu smlouvou is věcného břemene a takové bezplatně právo žít v domě. Jedna se o patrový dům, kde žijeme já s rodinou / manžel a 2 děti / a moji rodiče. O babičku jsme se starali až do konce jejího života. Maminka jí byla i opatrovnicí. Ale starala se o ni celá naše rodina. Vše Měla co jen chtěla. Podle sousedkou ai známých jsme se o ni starali krásné. Vše co bylo třeba vybavit jsme dělali my. Jen naše rodina. A z důchodu jsme strýce museli dávat Peníze každý měsíc. Předtím Dokud ještě babka podepisovala důchod ona mu dávala každý měsíc a pak, když už otec podepisuje i tehdy jsme mu museli dat. No a teď je ta otázka, že můj strýc o darování nevěděl, protože babička to mu nechtěla říct bála se ho, protože vždy se jí vyhrožuje a dost často chodil na návštěvy k ní pod vlivem alkoholu. Strycova rodina chilli teta a sestřenice ji nebyli podivné ani jednou za 20 let. Mohou napadnout darovací smlouvu? Ještě jsme neměli ani dědické řízení. Bude dědické řízení, POkud babička nevlastnila už nic kromě účtu kde němého jen kolem 18 eur a bankovní knížku, na kterém Měla 11 eur? Děkuji za odpověď.


27.08.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud babička věděla, co dělala, když Vám darovala Nemovitost ale tam není jiný Důvod neplatnosti, tak potom i kdyby to napadlo u soudu, vyhrajete to.



Ano, dědické řízení proběhne.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dědictví a napadení darovací smlouvy" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Víte mi poradit ve věci darovací smlouvy nakolik moje máma zdědila 1/3 bytu po své mámě a chce mi tento podíl darovat. Jaké úkony třeba poskytnou a jak by měla darovací smlouva vypadat? A co všechno je k tomu třeba? Děkuji


09.04.2021
Odpověď

Dobrý den, darovací smlouva je upravena v § 628 a násl. Občanského zákoníku. Při darovací smlouva je Důležitá její bezplatnost. Proto Nemůže v darovací smlouvě figurovat žádné protiplnění, nebe jiná protihodnota. Jelikož se ve Vašem případě jedná o nemovitost, musí být tato smlouva písemná. Na základě TÉTO darovací smlouvy podáte návrh na vklad do katastru nemovitostí. Z toho důvodu musí být v darovací smlouvě přesně specifikována Nemovitost o kterou se jedná. Doporučujeme uvést všechny podstatné informace z listu vlastnictví. Z darovací smlouvy musí být dále jasné kdo je dárce, kdo je obdarovanému a že se jedná o darovací smlouvu. Doporučujeme do smlouvy přidat odstavec, který bude říkat, že tento právní úkon se PROVÁDÍ Svobody, vážně, určitě, srozumitelně a nebyl proveden pod nátlakem.



Každý případ a každá smlouva má však svá specifika a vyžaduje samostatný přístup. Proto POkud potřeba s darovací smlouvou pomoc, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím našeho formuláře: https://ficek.sk/kontakt-judr.ficek.html




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám zájem o právní radu. Manžel spolu se sestrou, bratrem a otcem uzavřeli při dědickém řízení po nebohé matce v březnu 2016 dohodu, při níži se dohodli, že dům a pozemek ve společné jmeno po nebohé matce a žijícím otci se přepíše celý na manželova bratra s tím, že dva sourozence vyplatí určitou částku do 3 let a žijící otec nebude zadat výplatu s tím, že mezi otcem a synem bude věcná břemena - otec má právo doživotní užívat dům a pozemek a syn má povinnost péče a péče v době nemoci a stáří. Do jednoho roku od dědičné. řízení syn pomáhal otci, ale pak se pohádali a cca po 1,5 roku se syn Přestěhuješ z domu s tím, že se o nemocného a starého otce přestal zajímat, nestaral se o něj, nenavštěvuje ho. Otec celý čas od dědičky řízení přispívati synovi na inkaso a takové sám si platil stravu. Po tom, jak se syn z domu Přestěhuješ, přepsali inkaso ze syna na otce, přičemž si otec platí inkaso sám a takové stravu. Nyní otci pomáhají ostatní dvě děti a syn, který vlastní dům se o něj nezajímá a nemá zájem se o něj starat v nemoci a stáří. Proto ostatní dvě děti s tým nesouhlasí a chtěj, aby celý dům a pozemek nevlastnil jejich sourozenec, nebyla porušil podmínky dohody, a aby se dům a pozemek přepsal na všechny 3 děti Stejně po 1/8, na otce 5/8, a aby se zrušila povinnost výplaty a věcná břemena. Zatím vlastník domu nevyplatil sourozencům žádnou částku, Sky podle dohody má čas do 3 let, takové se nechce dohodnout na nové dohodě nebyla on už mezitím investoval nějaké Peníze do obnovy domu, ale takové se nechce o otce starat v nemoci a stáří. Chce si nechat celý dům a pozemek na sobě. Manžel a švagrová se dohodli na nízké částce výplaty jen proto, že se postará o otce v době nemoci a stáří. Nyní vlastní dům a pozemek jejich sourozenec, který se o otce odmítá starat. Proto mi poraďte, co Můžeme nyní dělat, muzea manžel napadnout dohodu v osvědčení o dědictví a požadovat obnovu dědička řízení, nebe jako máme postupovat. Nebe musí všichni ustupující Dědicové along napadnout dohodu v osvědčení o dědictví. Máme šanci domoci se svých práv? Děkuji.


30.03.2023
Odpověď

Dobrý den, špatně rozhodnutí týkajícím se dohody o darování není Důvodem k napadení smlouvy.



Existují následující možnosti:



1 / zadá vrátit dar - to je možné pouze v případě, jestliže se obdarovaný chová k dárců nebyla jemu blízkým osobám v tlustém rozporu s dobrými mravy



2 / napadnout smlouvu - to je možné, POkud je smlouva špatné udělaná, Což se někdy stává u smluv spojených s věcného břemene. Toto by musel ale prozkoumati advokát, aby zjistil, zda je smlouva napadnutelná. Výsledkem by bylo, že by se vlastnické právo vrátilo zpět na původnímu vlastníka.



3 / svobodné rozhodnutí obdarovaného vrátit dar.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Otec daroval po diagnóze rakoviny se špatnou prognózou byt jeho dobrým známým. O své nemoci a tomto darování své děti neinformoval. Ani obdarovaní se Nejbližší příbuzní neozvali. Až rozhodnutím o dědičné řízení jsme se dozvěděli o smrti otce. V darovací smlouva je zmíněný, že otce musí doopatrovať. Od darování do smrti otce uplynulo asi 8 měsíců. Je možné takovou darovací smlouvu napadnout?


12.04.2023
Odpověď

Dobrý den, Během Svého života je vlastník každé věci oprávněn s ní nakládat podle své vůle. Jedině vlastník nemovitosti Může Nemovitost zcizit, zatížit nebe jinak s ním naložit. Bylo právem Vašeho otce Během Svého života darovat tuto Nemovitost komukoliv. O tomto darování Vás ve smyslu právních předpisů nemusel ani informovat, případ vyžaduje Váš souhlas. Napadnout darovací smlouvu byste mohli, POkud by existovaly důvody relativní nebe absolutní neplatnosti darovací smlouvy (např POkud v době darování Váš otec trpěl takovou duševní chorobou, která ho mohla ovlivňuje na způsobilosti k právním úkonům). POKUD však Vámi zmiňovaný choroba neovlivnila mysl Vašeho otce, je malá pravděpodobnost, že by smlouva mohla být prohlášení za neplatnou, Zejména POkud Příslušný katastr provedl změnu zápisu vlastnického práva v katastru nemovitostí. V případě, že chcete Mít jistotu, Můžete nám darovací smlouvu zaslat e-mailem a my ji posoudit právně stránce.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, moje babička darovala polovinu Svého domu mé mámě (1/4 vlastní můj strýc a jednu 1/4 moje mama- jsou to části zděděné po jejich otci) Darovací smlouva obsahuje i smlouvu o Zřízení věcného břemene (doživotní užívání nemovitosti). Darovací smlouva byla řední Podepsaní na matrice (ověřeno podpisy). Byl podán návrh na vklad, ale bohužel neprosíte nakolik 1/4 vlastnil strýc, a proto to nemohlo byt zapsáno s věcného břemene bez jeho souhlasu. Bohužel se babičce začal zhoršovat zdravotní stav a nechtěli jsme tým už babku zátěž. Po třech měsících babka zemřela. Nyní bude dědické řízení a nevíme, zda je ta smlouva platná, když to nebylo zapsáno na katastru. Můj strýc Neměl zájem o babku za poslední léta bývala babka u mé mámy celé zimy, aniž babičce něco platila. Starali jsme se o ni s mámou a sestrou (vyřizovali lékařů, operace, rehabilitace po operacích kyčelních kloubů). Můj strýc se vyjadřuje, že on se starat nebude, nebe je chlap (má i ženu a dospělého syna, který s ním bydlí v rodinném domě cca 5 km od babky). Moje máma bývá cca 40 km od babky. Máma Měla úraz zlomený obratem, pár dny byla iv nemocnici a pak se bylo třeba starat takové o ni a mého strýce vůbec nezajímalo kdo se o babku bude starat (starali jsme se se sestrou). Strýc jsme o smlouvě neřekl, ale blíží se dědické řízení a už chce dům prodat a hned chce Peníze i přesto, že máma dům nechce v nejbližší době prodávám, protože tam má vzpomínky na svou mámu a není odkázán na peníze za dům. Nemá zájem chodit ani na hrob a ani v domě nic Udělat Zajímají ho jen Peníze. A, když jsme mu připomněli, že se nestaral Řekl pouze větu :, Co bylo bylo s tým si na dědickém řízení nepomůžete "POKUD by se tak nechoval asi by máma ani nechtěla použít zde darovací smlouvu i přesto, že to byla Babkin vola. Po babičce zůstaly ještě Peníze, z nichž polovinu už strýc dostal. je právě smlouva platná? pokuď by to bylo napadnutelné raději by ji máma nepoužila a vyplatila strýce, aby neděli problémy při Vyplacení jeho 1/4 a dům uchovala a Nejbližší roky se neprodával. Děkuji za odpověď.


06.08.2023
Odpověď

Dobrý den, POkud jsme správně z Vaší otázky vyvodili, tak ve Vašem případě nebyl povolen vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, protože Váš strýc jako podílového spoluvlastník tuto smlouvu nepodepsal. POKUD smlouva byla koncipována tak, že jedním návrhem se navrhoval vklad vlastnického práva a takové věcného břemene, tato smlouva nenabyla věčně-právního účinku. V současnosti po smrti Vaší babky už ani není možné, aby tato smlouva nabýt věčně-právními účinky a byla zapsání v katastru nemovitostí. Podle ustálené rozhodovací praxe soudů a takové katastru nemovitostí POkud převodce (shop,) zemře v průběhu katastrálního řízení, jehož výsledkem by byl zápis vlastnických práv do katastru nemovitostí, i tak by věc (Nemovitost) patřila do dědictví po zůstaviteli (převodce). Vycházející ze skutečností popsaných ve Vaší otázce máme za to, že Nemovitost bez Ohlédneme na existenci darovací smlouvy patří do dědictví po Vaší babičce.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dědictví a napadení darovací smlouvy" a chcete pomoci?

Podotázka

Moje máma darovala byt dceři mé sestry, já a moje dcera jsme byli z obdarovanému vynechán, samozřejmě to chci nějaké změny. Jsem potencionální dědičné.


26.08.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádí následující:



Musíme uvést, že vlastník muzea s nemovitostí nakládat dle Svého uvážení a tedy darovat, prodat, pronajmout, komukoliv a není na to třeba souhlasu resp. Informovaný potencionálních dědiců.



Pro posouzeny samotné darovací smlouvy je třeba vědě, zda máma nebyla k předmětu smlouvy donucení, zda byla způsobilá na dotčené právní úkon sepsání darovací smlouvy, resp. znáte samotné okolnosti jako sepsání darovací smlouvy, tak i darovací smlouvu.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, vzhledem k věku mé mámy (69). Jsme s mámou začali resi otázku přepisu bytu na mě. Máma se stala majitelkou bytu po odkupu až po otcově smrti ale mám ještě 4 sourozenci, kterým se po ústní dohodě vzdávají nároku dědění ve prospěch mě, nejmladšího sourozence. Chci se zeptat. Je třeba od nich získat např. nějaké čestné Prohlášení o vzdání se dědění, které mi podpisu nebe nemusím nic, protože máma je jedinou majitelkou bytu? Děkuji, s pozdravem L.


28.08.2023
Odpověď

Dobrý den, předkládáme Vám následující odpověď:

Na případě darování bytu Vám ze strany Vaší matky Vám není nutný žádný souhlas Vašich sourozenci, Vaše matka Může darovat Případně prodat byt za Svého života komu chce.

Čestné Prohlášení ze strany Vašich sourozenci o tom, že se vzdávají nároku na dědění ve váš prospěch, nemá právní účinky, protože se dědí až smrtí zůstavitele / Vaše matka / a ze zákona platí, že není možné se předem vzdát práva, které vznikne až v budoucnosti.



Jen poznamenávají, že v případě dědičkou řízení POkud v tomto řízení bude nějaký majetek, Vám jako vlastníkovi bytu se započítává hodnota bytu na Váš podíl v dědickém řízení, tj o tuto hodnotu bytu zdědí měně.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, moje máma přepsala Pulkit domu na bratra a druhou Pulkit na muže, zůstalo jsme se sestrou na prázdno, Můžeme zadat se sestrou od bratra, aby nás vyplatil z tého jeho půlky?


18.02.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud Vaše matka přepsala byt na syna za života darovací smlouvou, nemáte žádný nárok na Vyplacení. V tomto případě se nejedná ani o vydědění. Vlastník může se svým majetkem nakládat jako chce. Tedy Může jí darovat a převádět bez omezení.



Po smrti matky Můžete napadnout darovací smlouvu. Darovací smlouva se napadá u soudu žalobou o určení neplatnosti darovací smlouvy. Taková žaloba však musí být radno odůvodnění. Důvodem k určení neplatnosti darovací smlouvy je např., Že smlouva byla uzavřena v tísni, za nápadně nevýchodných podmínek pod nátlakem, nebe z důvodu, že Vaše matka byla nezpůsobilá k právním úkonům.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, přeji, už déle mě trápí nevyrozprávané věci mezi sestrou a mámou. Jsme dvě sestry, když jsem se osamostatnila a založila si rodinu, moje sestra nadále bydlet v rodičovském bytě. Po čase jsem se dozvěděla od třetí strany, že sestra odkoupila rodičovský byt a nic mi neoznámila. Po čase nám zemřel otec a nezávisle od rodiny jsem zjistila, že vlastníkem bytu je výhradně pouze sestra, ve kterém nadále bydlí máma. Chci Vás pěkně poprosit o odpověď, zda se vůbec s tím dá něco vydá, a zda mám právo a nárok na polovinu bytu (po odečtení co odkoupila sestra do OV tento byt).


24.02.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

V otázce Není relevant, zda dědické řízení po Vašem otci je ukončena, proto při zodpovězení otázky musíme vycházet z alternativ.



1./Pokiaľ Vaše sestra odkoupila byt od matky v celku, zřejmě v dědickém řízení po Vašem otci bylo dohodnuto dědičné, že vlastníkem bytu v rámci vypořádání BSM jakož i na základě dohody dědiců, se stala jen Vaše matka.

2. / Případně - jen usuzovat, nebyla otázka neobsahuje kompletní údaje- Vaše sestra byt odkoupila od obou rodičů za jejich života a až následně zemřel Váš otec, tj byt ani nebyl předmětem dědičkou řízení po úmrtí Vašeho otce.



POKUD je Vaše sestra jediným vlastníkem bytu a tento odkoupila na základě ŘÁDNÉ smlouvy od rodičů, pak s tím už nic neuděluje. Otázkou je zda Vaše sestra za byt podle smlouvy i radních zaplatila, případně zda cena nebyla určena pouze symbolicky ve výši 1 €, pak by se ve skutečnosti jednalo o darování. Kupní cena za prodej byt POkud byla zaplacena a nebyla mine rodiči, Měla být předmětem vypořádání v rámci dědičné. řízení po Vašem otci.

Poznamenává, že POkud Vaše sestra je jediným vlastníkem bytu, pak v případě úmrtí Vaší matky, se Vaší sestře započítává byt POkud byl KOUPENO např. za jedno euro ,, do jeji dědičky podílu po Vaší matce ao tolik měně bude dědit. Musíme uvést, že v případě, že byt byl darován nebe Prodan Vaší sestře, tato není povinna Vám nic vyplácet v případě úmrtí Vaší matky.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dědictví a napadení darovací smlouvy" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat zdědí jsem po mámě půl bytu druhu Pulkit Měl oco na sobě ale já jsem mou Pulkit daroval tátovi a před pár dny zemřel a nenahal závěť jen, že jsme chtěl prodat byt ale nestihli jsme.


22.03.2021
Odpověď

Dobrý den, z otázky vyplývá, že jste svému otci darovali 1/2 bytu, který jste nabyli dědění po Vaší mámě.

Následně jste chtěl byt prodat, Což se však už neudálo z důvodu úmrtí Vašeho otce.

Jelikož byt je v současnosti veden na LV na jméno zůstavitele, Vašeho otce, tento bude předmětem dědění po Vašem otci.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Mame s manželem dvě děti. Syn žije 13 let v zahraničí a dcera je na Slovensku. Finančně jsme jí pomáhali ale nevíme to dostatečně prokázat. Chtěli bychom nyní pomoci i synovi a to tak, že mu pošleme do zahraničí sumu přibližně v takové výšce jakou dostala od nás dcera. Mame však obavy, aby nebyl o tu částku zkrácen po naší smrti při dědickém řízení, že to byl dar. Jak mame postupovat, případně jsou i jiné možnosti, například závěť? Dcera nás nenavštěvuje, nekontaktuje se s námi, vnuka jsme viděli pouze při narození. Bereme to jako vydírání, protože dcera je na MD a její manžel nepracuje odkdy se vzali.


14.04.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vámi uvedenou otázku uvádíme následující odpověď:

V otázce vyslovujete obavu, že v případě daru pro syna by došlo k započtení tohoto daru na jeho dědického podílu a přitom i dceři jste pomohli finančně ve stejné výši, což však nevíte dostatečně prokázat.



Ve věci darování prostředků synovi nemusí být sepsána darovací smlouva a převod finančních prostředků lze realizovat i přímo vkladem na bankovní účet syna, případně poslání peněz poštovní poukázkou. Je to legální a neporušíte tím žádný právní předpis.

Od 1.1.2013 nabyl účinnosti zákon č. 394/2012 Sb. o omezení plateb v hotovosti, který zakazuje provádět platby v hotovosti převyšující částku 15 000 eur, pokud se jedná o platby mezi fyzickými osobami - nepodnikateli.



Tj: Do částky 15 000 € můžete realizovat i platbu v hotovosti, nad uvedenou částku pouze formou, která odpovídá zákonu: bankovní převod, zaslání poštovní poukázkou, přímý vklad na účet příjemce - syna. Jelikož syn žije v zahraničí, platba v hotovosti není možná, proto přímý vklad na jeho účet nebo zaslání peněz pošt. poukázkou je řešením.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den,

manžel zdědil spolu se svým bratrem byt po rodičích, čili vlastnil polovinu bytu, po čase jsme se vzali a rozhodli odkoupit druhou polovinu bytu od manželova bratra přes hypotéku, čili vlastníkem bytu jsem já a to 1/4 a manžel 3/4 bytu. Jak to je s děděním po manželově smrti? Bude dědit i manželů bratr, protože nabyl tu jednu polovinu před manželstvím? Děkuji.


20.08.2021
Odpověď

Dobrý den,

pro dědění je rozhodující kdo je vlastníkem majetku v době úmrtí zůstavitele.

Pokud bychom teoreticky vycházeli z Vaší otázky a právní stav ohledně vlastnictví bytu se nezmění, pak podle ust. § 473 Obč. zákoníku platí, že "v první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci. "



To, že jste odkoupili od bratra Vašeho manžela jeho podíl na bytě není právním důvodem, aby bratr byl zákonným dědicem po Vašem manželovi.



Bratr jako dědic by přicházel v úvahu pouze v případě dědění ve třetí skupině dědiců podle § 475 Obč. zákoníku:



"(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.



(2) Jestliže některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den,

manželovi darovali rodiče před 7 lety svůj rod. dům a příslušný pozemek, hlavně z důvodu, že se po celý život o ně staral a stará. Jeho sestře návštěvnické rodičů cca 1x ročně max. na 2 noci, žijící v ČR dali rodiče finanční hotovost. Sestra během života matky neměla vůči tomuto jejich rozhodnutí žádné námitky. Máma zemřela před 3 lety. Manželova sestra přestala komunikovat s bratrem, otce nenavštěvuje a při velmi výjimečných telefonickém kontaktu mu vyčítá, že to co dostala od rodičů bylo velmi mělo. S manželem jsme se rozhodli prodat byt az důvodu, že otec mě už 86 r. a je předpoklad, že jeho zdravotní stav se mu může kdykoliv zhoršit, jsme s manželem začali na pozemku za otcovým domem stavět bungalov. Otec ať si dožije ve starém domě av budoucnu plánujeme tento dům zbourat, neboť není vhodný na předělávku. Máme obavy, zda nám manželova sestra po otcově smrti nemůže způsobit nějaké problémy.


20.08.2021
Odpověď

Dobrý den,



úvodem poznamenáváme, že vlastník je oprávněn se svým majetkem nakládat podle svého uvážení a tudíž oprávněním rodičů je darovat svůj majetek komu chtějí.



V otázce uvádíte, že i sestra Vašeho manžela byla ze strany rodičů obdarovaná finančním darem.



V případě úmrtí Vašeho otce platí, že předmětem dědění nebude rodinný dům, který dostal darem Váš manžel a ani finanční částka, kterou dostala sestra Vašeho manžela. Stejně platí, že v případě úmrtí Váš manžel své sestře nemusí nic doplácet z titulu rozdílnosti ve finančním ohodnocení darů.



Pro dědické řízení platí i ust. § 484 občanského zákoníku:



"Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2 , započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědiců předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, pokud k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn. "



Z uvedeného vyplývá, že pokud by předmětem dědění po otci Vašeho manžela byl nějaký majetek, darovaný rodinný dům Vašemu manželovi i finanční dar sestře za započítávají na jejich dědické podíly, tedy o tolik budou méně dědit.



Příklad: Předmět dědění 100 000 €, darovaný dům měl hodnotu 50 000 €, finanční dar pro sestru např. 36 000 €, spolu = 186 000 €: 2 dědicové = po 93 000 € na jednoho dědice, pokud odečteme od dědic. podílu 93 000 € 50 000 €, pak manžel zdědí 43 000 €, a jeho sestra: 93 000 € minus hodnota daru 36 000 € = 57 000 €.



Pokud předmětem dědění nebude žádný majetek, Váš manžel a jeho sestra nemají vůči sobě nárok na finanční vyrovnání.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Dědictví a napadení darovací smlouvy" a chcete pomoci?

Podotázka

Jak napadnout darovací smlouvu?


16.01.2020
Odpověď

Dobrý den,



pokud chcete "napadnout" darovací smlouvu, musíte mít na to zákonný důvod, a to důvodu neplatnosti. Právní úkon musí být učiněn svobodně, vážně, určitě a srozumitelně. Nesmí být v rozporu se zákonem, či dobrými mravy a osoby ho musí udělat v době kdy jsou príčetné (nejsou omezeny na právní úkony). Pokud by existoval některý z těchto důvodů neplatnosti, pak byste se mohli domáhat určení, že smlouva je neplatná.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.01.2020
Podotázka

Dobrý den,
Měla bych dvě otázky:
1. Jakou formou smlouvy je nejvhodnější řešit převod vlastnictví nemovitosti rodičů (byt) na dospělé dítě (mě) ještě během života tak, aby nebylo předmětem dědického řízení po jejich smrti. Podíl bytu rodičů je 1/2.
2. S přátelům stáváme nový dům a chci se také zeptat jakou formou smlouvy je nejlépe řešit vlastnictví nemovitosti dokud nejsme manželé, a když už budeme manželé. Nejsem odborník v těchto věcech čili o BV manželů a PV manželů vím pouze z doslechu známých.
Děkuji velmi pěkně.

01.04.2020
Odpověď

Dobrý den, uvádíme pro Vás odpověď:
1. / Pro Vás jako dceru je nejlepším řešením darovací smlouva se zřízením věcného břemene práva doživotního užívání bydlení v nemovitosti ve prospěch Vašich rodičů.
Předmětem dědění tento podíl na nemovitosti, která by Vám byla darována, nebude, protože nebude ve vlastnictví zůstavitele / dárce / ke dni úmrtí. Je však třeba uvést, že podíl na nemovitosti se Vám započte na Váš dědický podíl ao tolik budete méně dědit. Podmínkou započtení však je, aby předmětem dědění po zůstaviteli byl majetek, na který by se toto započtení provedeno a nejméně dva dědicové.
Pokud byste podíl na nemovitosti od rodičů koupili, tedy byla by podepsána kupní smlouva, pak žádné započtení v dědickém řízení se nebude realizovat av dědickém řízení získá podíl na dědictví podle zákona.

2. / Otázka výstavby RD: Vzhledem k okolnosti, že nejste manželé jediným řešením je podílové spoluvlastnictví k nemovitosti v poměru k vynaloženým fin. prostředků; podíl na nemovitosti nemusí být ze zákona v poměru 1/2 k celku.

Ve věci můžete kontaktovat i naši advokátní kancelář.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
01.04.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace