Dobrý den, loni v září byl daný termín u notářky ohledně vyplacení dědictví, bohužel doposud jsem podíl nedostal. Jak mám postupovat?
Dobrý den, obecně s v rámci dědického řízení stanoví lhůta k vyplacení dědického podílu, která však zpravidla nekončí při jednání.
První možností je dohoda dědiců v rámci probíhajícího dědického řízení, kdy se dědicové souladně dohodnout na termínu vyplacení (především s ohledem na možnosti a schopnosti osoby, která má vyplácet ostatní dědice).
Druhou možností je, že je lhůta stanovena přímo v usnesení o dědictví, kterou určil soudní komisař, tedy notář. Pokud je takto určena lhůta je nutné se jí řídit.
Třetí možností je situace, kdy se dědicové na lhůtě nedohodnou, v usnesení o dědictví stanovena lhůta není rovněž, a poté se postupuje dle pravidel stanovených v Občanském zákoníku.
Občanský zákoník stanovuje problematiku promlčení a prekluze v ust. § 609 a následující. Dle výše uvedených ustanoveních platí tříletá promlčecí lhůta, která počíná běžet právní moci usnesení o dědickém řízení.
Pokud ve lhůtě takto stanovené nebude dědictví vyplaceno, bude třeba písemně vyzvat k vyplacení se stanovením lhůty, a pokud ani toto nebude účinné, bude nutné podat žalobu na vyplacení dědického podílu. S tímto Vám pomůže advokát ve Vašem okolí, kdy doporučuji sebou na schůzku sehnat všechny relevantní dokumenty.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu