Jak ošetřit spravedlivě majetek v SJM v rámci dědictví mezi manžela, děti a nevlastní děti
Položit otázku
Dobrý den, máme s manželem z předchozího vztahu každý 2 děti. Nyní řešíme, jak ošetřit dědictví majetku v SJM tak, aby v případě smrti jednoho z nás zdědil veškerý majetek v SJM pouze manžel nebo já, a všechny naše 4 děti, aby dědily tento majetek až po smrti nás obou, čímž by získaly spravedlivě každý 1/4 našeho majetku v SJM. Prosím o Vaši radu jak v tomto případě postupovat. Zda to lze vyřešit např. sepsáním dědické smlouvy (+ závěti na zbývající 1/4?), kterou bych já sepsala s manželem a mými dětmi v tom duchu, že v případě, že bych zemřela dřív než manžel, bych veškerý majetek v SJM odkázala manželovi, moje děti by se v tom případě zřekly dědictví ve prospěch mého manžela, ale tak aby zároveň získaly jistotu, že po smrti mého manžela se podělí spravedlivou čtvrtinou o celý náš majetek v SJM s manželovo dětmi?
Dobrý den, doporučuji obrátit se na notáře ve Vašem okolí, který by s Vámi věc detailně rozebral a především by za Vás výše uvedené smlouvy sepsal. Současně s Vámi vyřeší problém případného dědění jen jedním z Vás a dále, jaké účinky plynou z ono zřeknutí se dědictví.
Jistota sepisu smluv notářem je taková, že ať již závěť či jiné pořízení pro případ smrti, nebo například smlouva o zřeknutí se dědického práva, se evidují do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky. V této evidenci jsou kromě závětí evidovány také dědické smlouvy, smlouvy o zřeknutí se dědického práva nebo povolání správce pozůstalosti.
Tímto tak budete mít jistotu, že všechna Vámi uvedená jednání budou mít právní důsledky tak, jak zamýšlíte a v rámci dědického řízení nevyvstanou problémy se způsobem rozdělení dědictví.
Co se týče závěti, je třeba být si vědom práv nepominutelných dědiců.
§ 1643 Občanského zákoníku
(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.
(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.
§ 1484 OZ
Zřeknutí se dědického práva
(1) Dědického práva se lze předem zříci smlouvou se zůstavitelem; není-li jinak ujednáno, působí zřeknutí i proti potomkům. Kdo se zřekne dědického práva, zříká se tím i práva na povinný díl; kdo se však zřekne jen práva na povinný díl, nezříká se tím práva z dědické posloupnosti.
(2) Zřekl-li se někdo dědického práva ve prospěch jiné osoby, má se za to, že zřeknutí platí, jen stane-li se tato osoba dědicem.
(3) Smlouva vyžaduje formu veřejné listiny; práva a povinnosti z ní však mohou být zrušeny, pokud strany dodrží písemnou formu.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu