Otázka

Kdo dědí majetek získaný dědictvím před sňatkem?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně dědictví. Kdo bude dědit majetek (les), který majitel získal dědictvím před uzavřením manželství a nyní zemřel. Budou to obě jeho vlastní dcery nebo i druhá manželka, se kterou se oženil až po získání dědictví?

02.04.2024
Odpověď

Dobrý den, s ohledem na to, že jste neuvedla, zda majitel po sobě zanechal pořízení pro případ smrti či nikoliv, nastíním obě možné varianty.
Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Sepsáním závěti může zůstavitel pro případ své smrti vyřešit své majetkové záležitosti a předejít tak následným majetkovým sporům mezi dědici. Zde následně musí pořízení splňovat podmínky, jako například neopomenout nepominutelné dědice apod.
Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. OZ.

S ohledem na to, že uvádíte, že zůstavitel má 2 dcery a manželku, připadá v úvahu ihned první třída dědiců: 

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Tedy, pokud bude probíhat dědické řízení na základě zákonné posloupnosti, bude dědit majetek jak manželka, tak dcery, přičemž v tomto případě není důležité zda nabyl majetek před sňatkem či po něm. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace