Dobry den. Měla bych prosim otazku. Jsme bezdětný manželský pár. Jestliže jeden z nas zemře, cast majetku přechází na manžela / jp, a cast na děti. Ale pokud my děti nemáme? Kdo je dědicem? Dakujem velmi pekne.
Dobrý den, situace závisí také na tom, zda zřídíte závěť nebo se bude dědit ze zákona. Pokud by každý z Vás zřídil závěť, ve kterém by disponoval pozůstalostí lze právně docílit stav, že v případě úmrtí jednoho, zdědí ten druhý úplně všechno. Pokud závěť nezřídí, bude se dědit podle zákonných ustanovení. V případě, že nemáte děti, tak se bude dědit v tzv. druhé zákonné skupiny. V této skupině jsou dědici manžel zůstavitele, jeho rodiče a také ti, kteří se zůstavitelem žili ve společné domácnosti nejméně jeden rok před jeho smrtí, pečovaly o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Stejně je však v zákoně uvedeno, že pokud se dědí podle tohoto zákonného ustanovení, tak manžel zůstavitele zdědí alespoň polovinu dědictví. Jinak dědí dědicové v této skupině rovným dílem. Z toho důvodu Vám s ohledem na Vaši právní jistotu doporučuji oběma zřídit závěť (společný závěť v našem právním řádu není možné zřídit), ve kterém budete disponovat svojí pozůstalostí tak, že všechno zdědí druhý manžel.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
čtu samé vynikající recenze na Vaše poradenství, tak jsem se rozhodla Vám také napsat. Jsme s partnerem oba rozvedení, on je bezdětní se žijícími rodiči a sestrou, já mám plnoletou dceru z prvního manželství, žijícího otce a 2 sestry. Oba s partnerem mame své byty nabyté každý pro sebe (ve výlučném vlastnictví). Chtěli bychom se vzít a po svatbě nabýt společný dům, přičemž si ponecháme i dosud nabyté byty, každý pro sebe. Společný dům bude spadat pod BSM, byty zřejmě ne. Potřebovala bych radu: Jak bychom měli vyřešit dědění v případě smrti jednoho z nás? Já navrhuji, sepsat závěť, hlavně kvůli mé dceři, kde bych v případě mé smrti odkázala celý můj byt ve výlučném vlastnictví dceři a dům v BSM pouze partnerovi (mou část). Je to takto možné? Děkuji.
Dobrý den,
Ano, pro případ smrti můžete sepsat závěť. Podle současně platné právní úpravy je možné dědit pouze na základě zákona (jde o 4 dědické skupiny vypsány v příslušných ustanoveních občanského zákoníku) nebo na základě sepsaného závěti. Při psaní závěti je nezbytné mít na mysli, že ve smyslu občanského zákoníku zůstavitel nemůže zapomenout na tzv. Neopomenutelnou dědiců (potomci zůstavitele).
Pokud jde o nezletilé děti, musí se jim dostat alespoň tolik, kolik činí jejich zákonný dědický podíl. Pokud jde o zletilé děti, musí se jim dostat alespoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich zákonného podílu (ustanovení § 479 občanského zákoníku).
Je to možné, tak, jak uvádíte, ale jak jsem uvedl, pokud bude dcera plnoletá, nemůže dostat méně než poloviční podíl z Vašeho majetku. Záleží na hodnotě Vašeho majetku ke dni smrti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu