Dobrý den, před rokem a půl mi zemřel otec, kterého jsem neznala, mám ho však uvedeného v rodném listě. Nikdo mě neinformoval ani o smrti, ani o dědickém řízení. Otec měl pravděpodobně dluhy a teď se obavám, že jsem prošvihla lhůtu pro odmítnutí dědictví. Je možné, že jsem zdědila dluhy, aniž bych o nich věděla a nikdo mě neinformoval? Pokud ano, dá se s tím v takovém případě něco dělat?
Dobrý den, domnívám se, že Vám nemohla uplynout lhůta k odmítnutí dědictví, a to z následujících důvodů:
Zákon o zvláštních řízeních soudních ve svém ust. § 164 stanoví, že každý dědic, musí být o dědickém právu vyrozuměn, a až v okamžiku, co se tomuto tak stane, bude poučen o možností dědictví odmítnout:
§ 164
Vyrozumění o dědickém právu
(1) Nebylo-li řízení zastaveno podle § 153 nebo 154, soud usnesením vyrozumí každého, o němž lze mít podle dosavadních výsledků řízení za to, že je zůstavitelovým dědicem, o jeho dědickém právu a poučí ho o tom, že může dědictví odmítnout, a jaké jsou náležitosti a následky odmítnutí dědictví. K odmítnutí dědictví soud v usnesení stanoví lhůtu 1 měsíce nebo, má-li vyrozumívaný jediné bydliště v zahraničí, 3 měsíce od doručení usnesení; z důležitých důvodů může být lhůta k odmítnutí dědictví přiměřeně prodloužena.
(2) Procesního nástupce soud vyrozumí podle odstavce 1 jen tehdy, jestliže ten, o němž lze mít podle dosavadních výsledků řízení za to, že je zůstavitelovým dědicem, ztratil způsobilost být účastníkem ještě dříve, než mu uplynula lhůta stanovená pro odmítnutí dědictví.
(3) Zjistí-li se podle dosavadních výsledků řízení, že pořízením pro případ smrti byl zřízen svěřenský fond, soud vyrozumí usnesením svěřenského správce, je-li znám; odstavec 1 věta první se použije přiměřeně. Opis tohoto usnesení zašle soud bez zbytečného odkladu tomu, kdo vede evidenci svěřenských fondů. Usnesení podle věty první obsahuje dosud známé údaje, které se podle jiného zákona zapisují o svěřenském fondu do evidence svěřenských fondů.
Tedy lhůta Vám poběží až skutečně ve chvíli, kdy budete od notáře - soudního komisaře příslušného k projednání dědictví, vyrozuměna.
Pokud byste se však chtěla domoci dědického řízení i pro Vaší osobu, uvádím následující:
Oprávněný dědic pak musí mít možnost se svých práv domoci i po skončení řízení o pozůstalosti.
Žaloba oprávněného dědice upravená v § 189 odst. 2 zákona o zvláštních řízeních soudních představuje možnost dědice, se kterým nebylo v řízení o pozůstalosti jako s dědicem jednáno, domáhat se práv k pozůstalosti.
Pokud byste se tedy chtěla pokusit domáhat se svých práv, doporučuji v tomto případě s ohledem na poskytnutí nedostatku informací kontaktovat advokáta ve Vašem okolí, domluvit si s ním schůzku, na kterou byste donesla veškeré listiny a podklady a následně se dohodnout na učinění dalších kroků v této věci.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu