Dobrý den, jde obnovit dědické řízení po smrti otce po dvou letech a ověřit zda notářka neudělala chybu při dědickém řízení? Jsem jediná dcera po mém otci, ale některé věci po letech se mi nezdají a nesedí mi. Bylo mi v době úmrtí táty 16 let.
Dobrý den, Váš dotaz postrádá jakékoliv bližší informace, kdy by byl možné dotaz detailněji zodpovědět, tudíž nastíním obecnou problematiku možnosti znovuprojednání dědictví, kdy rozhodnutí již nabylo právní moci.
České civilní právo nezná obnovu dědického řízení jako takové, ale namísto toho je možné domáhat se tzv. dodatečného projednání dědictví dle ust. § 193 Zákona o zvláštních řízeních soudních:
§ 193
Dodatečné projednání po rozhodnutí o pozůstalosti
(1) Objeví-li se po právní moci rozhodnutí o pozůstalosti majetek, který tvoří aktivum pozůstalosti, popřípadě též pasivum pozůstalosti, soud o ně doplní v dosavadním řízení vyhotovený soupis nebo seznam o aktivech a pasivech pozůstalosti; to neplatí, jde-li o aktiva nebo pasiva, k nimž se v důsledku postupu podle § 162 odst. 2 věty druhé, § 172 odst. 2 věty druhé nebo § 173 věty druhé nepřihlíží.
(2) Nepožádal-li žádný z dědiců ve lhůtě k tomu určené, aby soud projednal pozůstalost o aktivech pozůstalosti, které se objevily až po právní moci rozhodnutí o pozůstalosti, platí, že podle pravomocného rozhodnutí o pozůstalosti došlo rovněž k nabytí aktiv pozůstalosti uvedených v odstavci 1; v případě, že pozůstalost byla rozdělena mezi více dědiců nebo že bylo potvrzeno nabytí pozůstalosti více dědicům podle dědických podílů, nabývají dědicové majetek uvedený v odstavci 1 v podílech, vyplývajících z provedeného vypořádání dědictví. Je-li to potřebné, soud o tom vydá usnesení.
(3) Lhůtu k podání žádosti o projednání pozůstalosti o aktivech pozůstalosti, které se objevily až po právní moci rozhodnutí o pozůstalosti podle odstavce 2, soud určí ve vyhlášce, kterou uveřejní na úřední desce soudu. Tato lhůta nesmí být kratší než 2 měsíce.
Pokud však dědické řízení nabylo právní moci a není možné využít výše uvedené, není možné jej napadnout z jiných důvodů. Bylo by možné však uvažovat též o žalobě oprávněného dědice, nicméně mám za to, že ani toto ustanovení se s ohledem na Vámi položený dotaz neužije.
S ohledem na výše uvedené doporučuji kontaktovat advokáta ve Vašem okolí, sjednat si s ním schůzku a především přinést veškeré relevantní dokumenty týkající se proběhnuvšího dědického řízení.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu