Otázka

Vkladní knížka a dispoziční právo


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, moje máma má dispoziční právo na vkladní knížku, která je uzavřena na otcovo jméno. V případě otcovy smrti by z ní chtěla vybrat peníze, ale obává se, jestli s tím nebude problém, protože by zřejmě vklad měl patřit do dědického řízení. Peníze šetří na své pohřby as tím spojené výdaje. My - jejich dcery - z těch peněz nechceme nic, dokud by jeden z rodičů zůstal naživu. Prosím o radu, jak vyřešit to, aby si je všechny mohla beztrestně ponechat. Dá se to nějakou notářským zápisem ještě během jejich života, příp. v dědickém řízení? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, jak disponentka bude mít po smrti majitele vkladní knížky dispoziční právo vybrat z ní finance. Tyto finance však ve smyslu občanského zákoníku patří do dědictví po zůstaviteli. Notář, jako pověřený soudní komisař, zablokuje všechny účty a vkladní knížky zůstavitele jakmile o nich nabude vědomost. V případě, že Vaše matka peníze z knížky vybere spíše než jejich notář zablokuje a použije na pohřeb zůstavitele, mám za to, že nic nebrání tomu, aby se dědicové v rámci dědického řízení dohodli ohledně těchto financí. V rámci dědického řízení se dědici vždy mohou dohodnout o vypořádání dědictví po zůstaviteli. Soud (notář) tuto dohodu schválí pokud neodporuje zákonu. Proto nevidím žádné překážky v tom, aby Vaše máma tyto peníze vybrala, použila na pohřeb a následně se v rámci dědického s vámi dohodla o vypořádání těchto peněz.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Pokud mám vkladní knížka na mé jméno, po smrti mého manžela je tato vkladní knížka předmětem dědění? Nebo je výlučně mým vlastnictvím?

12.08.2020
Odpověď

Dobrý den,


v případě smrti jednoho z manželů musí dojít nejdříve k vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů (BSM). Pokud peníze, které máte na vkladní knížce byly vydělané během manželství patří do BSM, a proto by byly předmětem vypořádání a následně i předmětem dědění.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
12.08.2020
Podotázka

Dobrý den,
před deseti lety jsem si založila vkladní knížku, kde jsem si uložila 2000, -eur (na pohřeb as ním spojené výdaje), protože mi tehdy diagnostikovali nádorové onemocnění. Jak spoludisponenta jsem požádala svého otce. Za deset let na vkladní knížce neproběhl žádný pohyb. Můj otec zemřel. Rada bych se dozvěděla, zda tato vkladní knížka bude podléhat dědickému řízení.
Děkuji.

03.01.2021
Odpověď

Dobrý den,
vzhledem k okolnosti, že Váš otec nebyl majitelem vkladní knížky, ale jen disponentem, vklad na vkladní knížce nebude předmětem dědění po Vašem otci. Dispoziční právo disponenta ke vkladu na vkladní knížce zaniká jeho smrtí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
03.01.2021
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace