Otázka

Vydědění


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Chtěla bych se informovat jak je to s dědictvím. Tchyně mě 85 let a 2 děti syn se onu stará navštěvuje ji a nosí její jíst. A dcera se již 10 let a více neozvala ani telefonem. Může ji tchyně vydědit? Nebo bude mít v Dědictví práva na majetek :? A její bratr, který s ní nežil vspolocnom domě, tchyně obývá dům její bratr nedal žádné peníze na ten dům mě na nho nárok? Její bratr tam není minimálně 60 let ale je to jejich majetek. Pokud se dá vydědit stačí jít k notáři? Nebo je potřebný právník? Jaký je postup? . Děkuji za brzkou odpověď. Katarína.


Odpověď

Dobrý den,



pokud se jedná o vydědění platí ust. Obč. zákoníku / § 469a /, kde je uvedeno, že zůstavitel může vydědit potomka, jestliže a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,



b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl, c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku, d) trvale vede nezřízený život.



V samotné listině o vydědění musí být uveden důvod vydědění, nestačí citace zákona.



Pouhá skutečnost, že dcera se neozvala ani telefonicky 10 let není důvodem vydědění. Nevíme jestli znáte důvod, že se tak stalo, tedy že se neozvala. V případě jejího vydědění a dědického řízení dcera by mohla u soudu napadnout neplatnost vydědění. Listinu o vydědění Vám může sepsat jako advokát, i notář.



Věc podle našeho názoru není třeba vydědění. Nejjednodušší by bylo podíl na nemovitosti, který přísluší vaší tchyni, řešit darovací nebo kupní smlouvy, s věcným břemenem - právo doživotního bydlení tchýně v uvedené nemovitosti.



Pokud se jedná o investice do nemovitosti doporučujeme věc řešit písemně se spoluvlastníkem, případně mu navrhnout zrušení spoluvlastnictví a majetkové vyrovnání realizovaných investic. To, že tchyně investovala do nemovitosti, vlastnictví druhého případně ostatních spoluvlastníků nezaniká.



V uvedené věci se můžete obrátit i na naši advokátní kancelář.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Jaká nemoc se Může uznat na zrušení aktu vydědění na základě duševní poruchy.

Odpověď

Dobrý den, není možné uvést seznam chorob, na které se má podle ustanovení § 38 odst. 2 občanského zákoníku přihlížet jako na duvodu neplatnosti právního úkonu. Tak jak je uvedeno v ustanovení § 38 odst. 2 OZ musí jít o duševní poruchu, která dělá jednající osobu neschopnou na tento právní úkon. Neschopnost osoby na konkrétní právní úkon musí v rámci soudního řízení prokazuje. Prokazuje se to znalecký posudek (posudkem) z oboru psychologie, kdy soudní znalec na základě pohovoru s osobou, případně její vyšetření zjistí a určí, zda byla osoba schopna Udělat tento právní úkon. Tuto neschopnost nemusí zpusobu jedna výrazná duševní porucha, ale Může ji zpusobu i současná existence Několik menších poruch. Proto není možné uvést vyčerpávající seznam duševních poruch, které by podle ustanovení § 38 odst. 2 OZ způsobovaly neplatnost právního úkonu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, toto bude trosku náročné, ce téma - jedna se mi o to, že můj přítel mě z předchozího vztahu 2 děti (syn 17, dcera 10) a chci, aby neměli nárok na podíl z dědictví, které já nadobudem s jejich otcem v manželství. Doposud jak svobodná jsem náby byt (který splácí úvěrem na 10 let) a auto - co by se Nemělo zahrnovat do BSM, avšak tento rok jsme se s přítelem rozhodli Vzít v srpnu 2016 - budeme s majetkem nakládat along a tím, že jsem těhotná se radikály snížil můj příjem (jsem PN a rovnou už půjdu na mateřskou). Mám nějaké finančně úspory, z nichž realizujeme přestavbu bytu od dubna 2016. Já finančně a přítel prací (elektrika, stěrky, odpad, obladačky).



Poraďtemi prosím jak postupovat, protože na Slovensku nelze sepsat předmanželskou smlouvu. Jak se pojistné, aby v případě úmrtí dědily jen naše along děti, které s ním budu mít já a ne děti z předchozího manželství.





A rovn jak se pojistné, kdyby náhodou došlo k rozvodu, aby si přítel nenárokoval na Jakékoliv vynaložení prostředků v naší domácnosti? Zda postačí zrušení BSM nebe nějak jinak? Děkuji za odpověď.


Odpověď

dobrý den



podle § 473 odst. 1 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dilemat.





"POKUD byste zemřeli Vy, Nejdříve se vypořádat BSM a následný zůstatek by se dělil mezi manžela a Vaše děti. POKUD by zemřel Váš manžel, takové by se Nejdříve vypořádali BSM a následovat by dědily společné děti, jakož i jeho děti. Naše právo nedělá rozdíl mezi dětmi narozen v manželství a mimo manželství, tedy pod dětmi se rozumí děti manželské, mimomanželské aj osvojenci.





Podle zákona je možné dědí na základě zákona nebo na základě závěti, tedy Váš manžel Může sepsat závěť.



Podle § 477 Občanský zákoník:





"V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíl nebe věci a práva, která jim mají připadnout. Pokud nejsou podíl více dědiců v závěti určení, platí, že podíl jsou Stejné."





Avšak iv Závěti je omezeným svoboda zůstavitele a to tím, že podle § 479 Občanský zákoník:





"Nezletilé potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědičkou podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědička podílu ze zákona. POKUD tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomka. "





Co se tyče vydědění na to musí být splněna zákonné podmínky podle § 469a občanského zákoníku:



"1) Zůstavitel Může vydědit potomka, jestliže



a) v rozporu s dobrými mravy neposkytly zůstaviteli potřebné pomoci v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,



b) o zůstavitele trvale neprojevit opravdový zájem, který by jako potomek Projevy Měl,



c) byl odsouzen pro úmyslná trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,



d) trvale vědě nezřízenému život. "





Pokud jde o BSM toto, Můžete podle zákona zúžit, případně se dohodnout, že BSM vznikne ke dni zániku manželství, Což je možné pouze notářsky zapíšeme.





Podle § 143a: "1) Manželé MOHOU dohodou rozšířit nebe zúžit stanovený rozsah společného jmeno. Období se MOHOU dohodnout io správnou společného majetku.





2) Manželé se MOHOU dohodnout, že vyhradí vznik společného jmeno ke dni zániku manželství.



3) Dohoda podle odstavce 1 a 2 vyžaduje formu notářského zápisu. Manželé se MOHOU vůči jiné osobě na smlouvu odvolat jen tehdy, jestliže je jí tato dohoda známa. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Po matčiny smrti jsem zdědila 16,6% podíl na rodičovském domě a stejný podíl při tomto dědickém řízení jsem dostala z podílu otce, který se ho vzdal ve prospěch svých tří dcer stejným dilematem. Stejně jsem 1/3 podílu na přístupové cesty k TÉTO nemovitosti od otce získala darovací smlouvou. Jelikož jsem se vydala bez jeho souhlasu, zbytek nemovitého majetku rozdělit jen mezi mé dvě sestry a je velký předpoklad, že mě závěti vydědit. Může v závěti můj otec sáhnout i na nemovitosti, které mi už jednou daroval po maminčinu smrti a připravit mě o ně? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den. V první řadě považuj za nutné uvést, že vydědění potomka je přípustné pouze tehdy, POkud k tomu existuje některých ze zákonných důvodů uvedených v ustanovení § 469a občanského zákoníku. Pokud jde o případný závěť Vašeho otce, tak v rámci něj Nemůže být Sázení na nemovitosti, které Vám už otec jednou daroval a které jsou doposud ve Vašem vlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, rodiče nejsou rozvedeni, ale nežijí spolu cca 10 let. Mamina je v Anglii a otec tu na Slovenku. Žije v jejich společné 3 pokojovém bytě. Dalo by se něco řešit a zajistit, když se někomu něco stane? Například aby nas otec nevydedil kdyz se Mamina nedejbože něco stane? dakujem

Odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že Vaši rodiče nejsou rozvedení a smrtí jednoho z nich by došlo zároveň k zániku jejich BSM, tak by se v první řadě muselo vypořádat jejich BSM. Po vypořádání BSM zjistit jaká část jejich společného majetku patří do jejich BSM a toto bude takové předmětem dědictví. Pro vydědění musí být splněna zákonné podmínky, jinak není možné žádného Dědice vydědit. Až kdybyste Vy nebe Vaši sourozenci naplnili zákonem Předpokládané podmínky na vydědění, mohl by Vás Váš otec nebe matka vydědit (vydědění musí mít zákonem předepsaných formu). POKUD by Vás chtěl vydědit z jakýchkoliv vymyšlených důvodů, Takové vydědění by bylo neplatné. Druhou možností je, že by některé z nich zřídit závěť, ve kterém by určitým způsobem disponoval Dědictví pro případ smrti. V tomto směru Vás už MOHOU o část Vašeho nároku zkrátit. Avšak vzhledem k tomu, že jste tzv. Neopomenutelnou dědičnými (potomek zůstavitele), muzea Vás v závěti zkrátit pouze o polovinu majetku, který by Vám jinak patřil (zákonný podíl).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vydědění" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, při kontrole rodinnych vlastnických vztahů jsem zjistil, že sestra náby Nemovitost do výlučného vlastnictví Pravděpodobně absolutně neplatný právní úkon. Řada bych Vas Pozadí o kratky komentar, jak v této věci postupovat. Dakujem. Co se stalo: Před 15 lety bylo mozne ziskat družstevní byt (v té době ještě žijící) mé babičky do osobního vlastnictví. Moje matka (jako dcera) se finančně vyrovnala se svým sourozencem. Nemovitost obdržené později do výlučného vlastnictví Podepsaní smlouvy o převodu bytu na stavebním bytovém družstvu (bez součinnosti notáře nebo advokáta) moje sestra. Přitom došlo k opomenutí mna jako syna v laickém domnění matky, ze "jelikož jsem v té době na rozdíl od mé sestry este nedovršil 18 let, Nemovitost (resp. 1/2 podíl z ní) nebylo mozne napsat i na mna". To Mělo účinek vydědění, ačkoli podmínky pro Vydědění podle § 469a zákona č. 40/1964 Sb. Občanského zákoníku nebyly splněna. Předpokládám, že smlouva o převodu bytu je proto absolutně neplatný. Navíc mezitím došlo ik plnění na zaklade smlouvy, a to opakovaným Pronájmy předmětů nemovitosti.

Odpověď

Dobrý den, POkud došlo k nabytí bytu v době, kdy ještě matka žila, nelze hovořit o dědickém řízení a proto ani o vydědění. I když de facto došlo k tomu, že Vás opomenuly, nebylo to nezákonné jednání az toho, co jste napsali nevyplývá, že by šlo o neplatný právní úkon.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer. Měla bych jednu otázku. Jedna se o mou tchyni a mého manžela. S manželem jsme spolu už 6 let a jeho matka se s tím ještě nesmířila. Problém byl v tom, že, když přepisovány dům, ve kterém roky žil můj manžel a staral se o celý chod domu a vylepšoval, co se dalo jeho matka ho před advokátem zamlčela a tým pádem ho vydědila. Naše otázka je, co se s tím dá dělat? Promysleli jsme nad mimosoudní vyrovnání, ale dobře víme, že by s tím i tak nesouhlasila. Jaké jsou naše šance na úspěch? Děkuji za odpověď.


10.02.2021
Odpověď

Dobrý den,



ve Vaší situaci přichází v úvahu možnost požadovat náhradu tedy to, co Váš manžel, spolu s Vámi vynaložil na Nemovitost patřící jeho matce. POKUD jste totiž investovali vlastní prostředky do nemovitosti jiné osoby, přičemž tato osoba Vám za to neposkytla náhradu, bezdůvodně se na Váš úkor obohatila. Podle zákona, kdo se bezdůvodně obohatí na úkor jiného je povinen toto obohacená vydat. Pokud jde o vymahatelnost, problematické je v takových případech Zejména prokázanou Skuteč vynaložených prostředků, protože při podání žaloby, byste museli prokazuje, kolik jste do nemovitosti Skuteč investovali ze svého. Stejně by se muselo zřejmě provést znalecké dokazování.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den! Mám 5 dospělých děti. Jednomu ze synů jsem za posledních 5 let půjčila spolu 26 tisíc eur a dalších 5 tisíc darovala. Původní jsme se dohodli, že mi tuto částku bude ve stáří splácet po menších částech. Nyní se vyjádřil, že to slíbit nemůže, protože by chtěl podnikat, že ať ho raději vydědím a nebude si dělat nárok na dědictví, které bych chtěla z tohoto důvodu odkázat ostatním 4 dětem. Žije a pracuje v ČR a situaci komplikuje fakt, že mě na Slovensku několik exekuci v celkové částce cca 10 tisíc korun, které se ani nesnaží splácet. Zároveň bych chtěla, aby v mém bytě zděděném po rodičích mohl dožít můj manžel, i když nebude jeho spoluvlastníkem. Děkuji za odpověď. K.


03.11.2023
Odpověď

Dobrý den,



Vámi položená otázka obsahuje několik právních problémů, které postupně rozebereme:



1. / Půjčení peněz synovi: Nepíšete v otázce, zda máte uzavřenou nějakou smlouvu, resp. doklady o tom, ze kterých je možné jednoznačně usuzovat, že peníze byly skutečně jen půjčené. Předpokládáme, že peníze jste provedli bankovním převodem.

V případě, že byste chtěli dotčené částky od syna vymáhat, museli byste vědět v soudním řízení prokázat, že došlo k jejich zapůjčení a také předání.

Předpokládáme však, že peníze vymáhat v současnosti nechcete. Z důvodu právní jistoty pro Vás, tak Vašich dětí pro případ dědic. řízení, byste mohli sepsat tzv. uznání dluhu, jehož vzor a postup jak ho uzavřít můžete získat na naší stránce uznání dluhu.



Proč toto uvádíme?

V případě Vašeho úmrtí by předmětná pohledávka vůči synovi tvořila předmět dědického řízení. Bylo by věcí dědiců jako by se následně dohodli.



2. / Pokud má syn dluhy v SR, je třeba je řešit, předpokládáme, že jsou to možná i nebankovní společnosti. Je třeba je řešit (nepřijatelné sml. Podmínky, vznesení námitky promlčení apod.).



3. / Byt zděděný po rodičích: Píšete v otázce, že chcete, aby v případě Vašeho úmrtí mohl v předmětném bytě žít Váš manžel i když nebude jeho vlastníkem.

K této části otázky uvádíme, že věc můžete řešit darováním nemovitosti Vašim dětem do podílového spoluvlastnictví případně i Vašemu manželovi, s tím, že se zřizuje právo doživotního užívání a bydlení v předmětné nemovitosti pro Vašeho manžela.



4. / V otázce uvádíte, že zděděný byt chcete závětí odkázat svým dětem. Zde ej však riziko, že navzdory sepsání závěti se dědici mohou dohodnout i jinak.

Proto jistější by bylo předmětný byt vypořádat už teď.

V případě, že byste byt darovali svým dětem kromě syna, který má dluhy, těmto dětem se tento dar bude započítat do jejich dědického podílu v případě Vašeho úmrtí, tedy v případě, kdyby předmětem dědictví byl nějaký majetek. Syn - dlužník darovací smlouvu nebude moci napadnout v tom směru, že by žádal z ní svůj podíl v dědickém řízení. Důvod je ten, že předmětem dědění je pouze majetek, který byl ve vlastnictví zůstavitele v době jeho smrti.



5. / Věc doporučujeme konzultovat s advokátem.





Děkujeme za projevenou důvodu. Jména tazatelům nezveřejňujeme.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jen pro doplnění - vydědění manžela z mé části majetku zvažuji z důvodu jeho 25 let trvajících problémů s hracími automaty. Chci však zajistit, aby nebylo ohroženo jeho bydlení. S úctou D.


04.11.2023
Odpověď

Dobrý den,



vydědění manžela není právně možné, protože vydědit lze jen potomky.



Proto řešením je darovat byt nabytý děděním Vašim dětem za Vašeho života se zřízením věcného břemene ve prospěch Vašeho manžela - doživotní právo bydlení v předmětném bytě, případně sepsat závěť a byt odkázat pouze dětem as požadavkem na zřízení věcného břemene, resp. ještě jedna možnost - sepsat závěť, byt odkázat dětem a věcné břemeno zřídit už teď.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vydědění" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý večer. Chtěla bych se informovat, zda je právní možnost bez vydědění syna převést i jeho polovinu domu a pozemku. Můj bratranec žije už téměř dvě desetiletí v zahraničí, jeho matka zemřela před 7 lety, zdědil po ní polovinu domu a polovinu pozemku. Druhu polovinu vlastnil jeho otec. Nedávno jsme zjistili, že jeho otec daroval čtvrtinu domu své nynější manželce. Slyšela jsem však, že prý existuje možnost, že pokud se spolumajitel nemovitosti vůbec nezdržuje v dané nemovitosti, neplatí daně (bratranec jejich platí, ale v domě nebyl od matčiny smrti, dokonce nemá od něj ani klíče), nehradí investice, které byly vynaloženy na rekonstrukci a pod., nemovitost se může přepsat na spolumajitele, který danou nemovitost užívá. Je to pravda? Mohl by bratranec o svou polovinu přijít?


11.11.2023
Odpověď

Dobrý den,



z textu otázky vyplývá, že bratrancova matka zemřela před 7 lety a jeho otec zřejmě také / v otázce používáte slova - druhou polovinu vlastnil jeho otec /, to znamená, že rodiče bratrance už nežijí.



Podle ust. Obč. zákoníku vydědit lze jen potomka.



Pokud se bratranec zdržuje v zahraničí a Vy máte zájem nabýt jeho podíl na nemovitosti, bude to možné pouze na základě darování nebo kupní smlouvy.



Z ust. Občanského zákoníku platí, že vlastnické právo se nepromlčuje.



K nejsou hrazeny investici uvádíme, že podle § 139 Obč. zákoníku platí, že "o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo pokud se většina nebo dohoda nedosáhne, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. Pokud jde o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud. "



Tedy není to tak, že vlastník nemovitosti v zahraničí je automaticky povinen hradit investice na nemovitosti v ČR kdy se na nich písemně nedohodly nebo o nich nerozhodl soud. Třeba dále rozlišovat obvyklé náklady a investice do nemovitosti.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Předem Vám chci velmi pěkně poděkovat za odpověď. Bratranců otec ještě žije. A otázka zní, zda je možné, aby bratrancova polovina domu mohla nějakým způsobem připadnout jeho otci, případně otcovy nynější manželce, pokud se v domě bratranec nezdržuje a nepřispěl na rekonstrukci. Děkuji velmi pěkně a přeji hezký zbytek dna. S pozdravem, Barbora


12.11.2023
Odpověď

Dobrý den,



na otázku odpovídáme následovně:



Odpověď je ne, nemůže propadnout polovina domu, který je ve vlastnictví bratrance ani když nepřispívá na rekonstrukci ani když se v domě nezdržuje.



Povinností vlastníků bylo, aby potřebu rekonstrukce bratranci oznámili předem písemně a dohodli.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, poprosím o radu, mám velké problémy se synem. Míním ho vydědit, jak je to možné pojmout do závěti? Děkuji. S pozdravem a úctou


10.01.2021
Odpověď

Dobrý den, svého syna můžete vydědit pouze za zákonem stanovených podmínek. Tyto podmínky stanoví občanský zákoník v § 469a odst. 1:



"a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,



b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,



c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,



d) trvale vede nezřízený život. "



V první řadě je tedy třeba zkoumat, zda Váš případ spadá pod jednu z těchto podmínek. V opačném případě by byl Váš závěť v části vydědění neplatný. Plnoletý Neopomenutelnou dědici, kterým Váš syn je, se musí dostat alespoň polovina z toho, co mu přísluší zákonem, proto, pokud nesplňuje Váš případ ani jednu z výše uvedených podmínek, můžete závětí jeho dědictví alespoň takto omezit.



V závěti je třeba výslovně uvést Váš úmysl vydědit syna a uvést důvody, pod zákonné podmínky vydědění podle ustanovení uvedeného výše. Doporučuji to udělat u notáře. Ten s Vámi sepíše listinu od vydědění.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Moje matka před dvěma lety sepsala závěť o vydědění dvou dcer a jako jediného dědice označila mě. Sestra chce napadnout závěť. Mě šanci to vyhrát?


29.03.2021
Odpověď

Dobrý den, záleží na tom, z jakých důvodů matka dcery vydedlila. K vydědění může dojít pouze ze zákonem stanovených důvodů.

Podle § 469a občanského zákoníku:



"Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže



a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo jiných závažných případech,



b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,



c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,



d) trvale vede nezřízený život. "



Pokud tedy nebyly splněny zákonné podmínky vydědění, mají Vaše sestry nárok minimálně na polovinu toho, co jim náleží ze zákona, ve smyslu § 479 občanského zákoníku: "Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům alespoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vydědění" a chcete pomoci?

Podotázka

Můj bývalý muž chce vydědit naši dceru, pravém, ona od něj nic nechce, od narození se nestýkají. Když se narodila všichni jsme měli slovenské občanství. Dnes je to jinak, on je Francouz, i tam má trvalé bydliště, ona je Belgičanka, a tam má trvalé bydliště. Jsme už dávno rozvedení, on je znovu ženatý a má dvě děti. Nám to vydědění nevadí, jen jak na to.

13.08.2020
Odpověď

Dobrý den,
položili jste zajímavou otázku; spíše se setkáváme s otázkou o vydědění ze strany budoucího zůstavitele, tedy že otázku ohledně vydědění položí, v tomto případě, otec dítěte.


Podle ust. č. 21 a násl. NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 650/2012 ze 4.7.2012 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a přijímání a výkonu veřejných listin v dědických věcech ao vytvoření evropského dědického osvědčení platí:


"Článek 21 Obecné pravidlo


1. Pokud není v tomto nařízení stanoveno jinak, je rozhodným právem ve věci celého dědictví je právní řád státu, ve kterém měl zůstavitel obvyklý pobyt v době smrti.

2. Pokud ze všech okolností případu jasně vyplývá, že v době smrti měl zůstavitel zjevně užší vazby na jiný stát, než je stát, jehož právo by bylo rozhodným právem podle odstavce 1, rozhodným právem v dědických věcech je výjimečně právo tohoto jiného státu.

Článek 22 Volba práva

1. Osoba si může za rozhodné právo, kterým se bude řídit dědění celého jejího dědictví, zvolit právo státu, jehož je v době volby nebo úmrtí státním příslušníkem.

Osoba s vícenásobnou státní příslušností si může zvolit právo kteréhokoli ze států, kterých je v době volby nebo v době úmrtí státním příslušníkem.

2. Volba se provede výslovně v prohlášení ve formě právního pořízení pro případ smrti nebo vyplývá z podmínek tohoto právního úkonu.

3. Věcná platnost úkonu volby práva se řídí zvoleným právem.

4. Každá změna nebo odvolání volby práva musí splňovat formální náležitosti změny nebo odvolání právního pořízení pro případ smrti. "


Poznamenáváme, že uvedené Nařízení EU se vztahuje i na vydědění. Z citovaného čl. 21 vyplývá, že pokud je otec dítěte Francouz ai žije ve Francii, pak listina o vydědění musí splňovat náležitosti právního řádu Francie.


Jen pro Vaši informaci uvádíme, že podle ust. slov. právního řádu podle ust. § 469a / Obč. zákoník a pro vydědění platí:


"(1) Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže
a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo jiných závažných případech,
b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,
d) trvale vede nezřízený život.
(2) Pokud to zůstavitel v listině o vydědění výslovně určí, vztahují se důsledky vydědění i na osoby uvedené v § 473 odst. 2.
(3) O náležitostech listiny o vydědění ao jejím zrušení platí obdobně ustanovení § 476 a 480; v listině však musí být uveden důvod vydědění. "


Z uvedeného ustanovení vyplývá, že zůstavitel může vydědit jen svého potomka a v případě, že v listině o vydědění výslovně uvedeno, důsledky vydědění se vztahují i na potomky svého potomka / vnuky /. Důvod vydědění v listině o vydědění musí být výslovně uveden, přičemž nepostačuje citace zákona, v tomto případě fr. právního řádu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
13.08.2020
Podotázka

Co je jistější vydědit syna nebo přepsat dům na dceru, syn se o nás nezajímá stále pije a nežije dobrý život s manželku děkuji pěkně.

01.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
podle ust. § 469a / Obč. zákoníku platí:


"(1) Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže
a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo jiných závažných případech,
b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,
d) trvale vede nezřízený život. "


Uvedené zák. ustanovení stanoví podmínky vydědění, které musí být splněny, resp. některá z nich, v době sepsání listiny o vydědění. Samotný nezájem o rodiče ze strany dětí není důvodem k vydědění; posouzení uvedené jednání jako důvodu vydědění by bylo na posouzení soudu, pokud by syn napadl neplatnost vydědění, neboť soud bere v úvahu i tu okolnost, že stejně i budoucí zůstavitel má možnost projevovat zájem o syna a zda tedy na toto chování syna / nezájem o rodiče / nebyl dán důvod, který je výlučně na straně zůstavitele. Otázka pití alkoholu a vedení nedobrého života s manželkou by stejně byla otázkou posouzení konkrétních okolností v případ napadení neplatnosti závěti. Otázkou je tedy, co je důvodem pití alkoholu.


Z hlediska dcery je určitě lepší byt její darovat.


Za zvážení z Vaší strany je darovat byt synovi a dceři do podíl. spoluvlastnictví se současným zřízením věcného břemene ve prospěch Vás jako rodičů. Možností í stejně sepsat závěť ve prospěch dcery i syna, bude následně věcí jejich dohody, jak se vypořádají.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
01.11.2020
Podotázka

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat jak je to s vydědění otce. Jelikož otec neprojevuje žádný zájem a ani nejsem s ním v kontaktu?

19.11.2020
Odpověď

Dobrý den,


ve smyslu občanského zákoníku může vydědit jen zůstavitel potomka, nikoli naopak. Po vás dědí v rámci první dědické skupiny manžel a děti. V případě pokud by nededeli vaše děti, tak by nastoupila druhá dědická skupina, v jejímž rámci by dědil váš manžel a vaši rodiče, kde manžel by dědil nejméně polovinu dědictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
19.11.2020
Podotázka

Prosím poraďte mé mamince. V den narozenin 27. 10.zomrel mamince manžel můj otčím, který po smrti mého otce byl mým vlastním. Můj otčím měl z prvního manželství dceru, kterou se chystal vydědit. Bohužel předčasná smrt vše zkomplikovala. 11 let žijí v Košicích, manželé jsou 11 let a spolu žili dohromady s manželstvím 24 let. Dcera o otce neprojevovala žádný zájem ani vnuci, kteří ho sice viděli, ale obcházeli, stejně ani bratr. Na pohřeb přišla dokonce bez jednoho věnce, nešla ani k truhle svého otce, jakoby se přišla přesvědčit, zda zemřel, což bylo velmi smutné. Můj otčím se neskutečně kvůli dceři trápil. Vím, ale, že zákon v tomto směru nedívá skutečnosti, kde jsem se o otčíma starala já se sestrami. Proto se chci zeptat, zda v tomto případě platí, že si manželstvím přibral i nás jako děti, když nás takto bral, nebo ne. Můj syn například se starými rodiči bydlel, aby jim pomáhal a staral se o nich. Přihlíží se i na něj? Děkuji

25.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
rozumím. Věc se má tak, že u nás se dědí buď podle závěti nebo ze zákona. Pokud nezanechal platný závěť, dědí se ze zákona a tam dědí jeho vlastní a případně osvojené děti a manželka. Pokud Vás neosvojil u soudu, tak přestože mezi vámi existoval hluboký a intenzivní vztah, jako kdyby byl Váš otec bohužel dědit nebudete. V první dědické skupině dědí děti a manžel. Tak je bohužel nastavený zákon.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
25.11.2020

Trápi vás "Vydědění" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace