Dobrý den přeji, manžel byl předvolán na dědičné řízení po otci. Chce se vzdát dědictví ve prospěch svého bratra i to písemně oznámil (osobně se neúčastnil řízení je ZTP), že se vzdává dědictví ve prospěch svého bratra. Dědičné řízení se přeložilo, nakolik notářka řekla, že nestačí to písemné vyjádření ale musí i zplnomocnění dát bratrovi, aby ho zastupoval. Není nám jasné, proč zplnomocnění, když že se vzdává dědictví a hlavně nechceme aby manžel platil dědičné náklady. Děkuji za radu, jak máme postupovat. S pozdravem a přáním pěkného dne.
Dobrý den,
dědic má právo vzdát se dědictví ve prospěch druhého dědice, notář v takovém případě potřebuje řádný doklad, k tomuto vzdání se, protože jde o závažnou věc. List notáři obvykle nestačí. Notáři to nejčastěji řeší formou zmocnění jednoho dědice druhým. Toto splnmocnenie se založí do dědického spisu. Podpis by měl být úředně ověřen (notáři to vyžadují). V zplnomocnění se přímo mohou dohodnout, že všechny náklady bude hradit zmocněn bratr.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, pokud se vzdám dědictví po otci (spolu se všemi sourozenci) a vše tak zdědí máma, tak potom, po smrti mámy, mám (spolu s bratry) znovu nárok na dědění majetku po mámě? Děkuji
Dobrý den. Pokud všichni sourozenci odmítnete dědictví po Vašem otci, jak zůstaviteli, a jedinou zákonnou dědičkou bude Vaše matka (zůstavitelovy manželka), celé dědictví by měla dostat ona. Pokud pak Vaše matka zemře, spolu s Vašimi ostatními sourozenci budete její zákonnými dědici. To, že odmítnete dědictví po otci neznamená, že nebudete dědit po matce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Chci se vzdát svého podílu po pradědečkovi a prababička ve prospěch své neteře, spoludedičky, Dědí také ještě dvě sestřenice a ještě jedna vnučka. Navzájem se nedohodli, neboť sestřenice jen chtějí dědictví a odmítají komunikovat. Notářka chce pozemky rozdělit pro každého zvlášť, přičemž já mám třetinu a ostatních 5 dědiček zbytek. Pověřila jsem neteř, ale notářka to nechce akceptovat, neboť nebylo dosaženo dohody mezi všemi, tak ale ztratí majetek na ceně, proto se ho chci vzdát ve prospěch jedné neteře. Notářka však postavila otázku, zda odmítám nebo neodmítám dědictví, s tím, že pak proběhne rozdělení pozemků. Jak zajistit přechod mého podílu na neteř přímo na dědičném řízení. Jak přimět notářka, aby to realizovala takto, protože já neupírá nikom jeho podíl, pouze svůj chci přímo v dědičném řízení přesunout za to, že moje neteř za mě uhradí poplatky s tím spojené. Dědičné řízení ještě není realizováno, kvůli pravidelné neúčasti sestřenic.
Dobrý den, na Vaši otázku odpovíme tak, že nejprve vysvětlíme pojmy:
Odmítnutí dědictví: Dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením jemu zaslaným. Zástupce dědice může za něj dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje. Prohlášení o odmítnutí dědictví může dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout ao následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit. Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým počínáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout. Pokud byste dědictví odmítla pak hledí se na Vás, jako byste se nedožila smrti zůstavitele, tzn. jakoby jste zemřeli dříve než zůstavitel. Má to dále ten právní následek, že pokud v budoucnu by se našel další majetek zůstavitele, už byste nededila, protože jste dědictví odmítla. Odmítnutí dědictví už nelze odvolat. Odmítnout dědictví částečně není možné, ani odmítnout dědictví s podmínkami není možné.
Vzdání se dědictví ve prospěch jiného dědice: Dědicům jste nadále, jen v řízení přenecháváte svůj podíl jinému dědici Vámi určenému nebo i všem ostatním dědicům s právem výplaty za Váš podíl nebo bezplatně. Zde platí, že pokud by se v budoucnu našel další majetek zůstavitele, byla byste dědičkou.
Závěr: notářka oznamte, že dědictví neodmítá, ale svého zákonného dědického podílu na pozemku se vzdáváte ve prospěch jiného dědice xyz. Pokud by předmětem dědictví byl i jiný majetek, můžete udělat podle svého uvážení, ale nepoužívejte termín resp. slovo odomietam dědictví.
Poplatek za projednání dědictví u notáře / § 50 CSP /: V řízení o dědictví platí odměnu notáře a jeho hotové výdaje dědic, který nabyl dědictví. Pokud je dědiců několik, platí tyto náklady podle vzájemného poměru ceny nabytého dědictví.
Notářka Vám tvrdí dobře, když chce, abyste jako dědici dohodli.
Podle ust. Civil. mimospor. řádu / § 203 / platí, že soud v uznsení o dědictví potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů, pokud mezi účastníky nedojde k dohodě, nebo provede vypořádání mezi dědici a rozhodne o tom, co který z dědiců nabyl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Našli se pozemky po otci mé mámy. Jde být vlastně znovu dědické řízení, neboť jedno dediské řízení již bylo. Dědici jsou 3 osoby děti. Máma se nemůže zúčastnit dědického řízení ze zdravotních důvodů. Musí zmocnit jednu ze sester nebo může zmocnit i dceru na zastupování před notářem na dědickém řízení? Dá se dědictví přijmout a následně v rámci projednání dědictví svůj podíl převést - rozdělit mezi její dvě dcery? A v případě, že je to možné, může se dát zastupovat v dědickém řízení i její duha dcera? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, maminka může zmocnit i dceru, notáři vyžadují ověřené zplnomocnění, přičemž zplnomocnění musí být dostatečně široké na to, aby opravňovalo dceru nakládat s podílem, který by jí připadl.
V rámci dědického řízení se mohou přímo dohodnout, jak se rozdělí s dědictvím (tj komu připadne). Zastupování v dědickém řízení je možné i tak, že všechny osoby by zastupovala jedna osoba. Důležité je mít správné vypracované zplnomocnění k zastupování.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Zdravim. Zastupuji manželku na dědickém řízení. Mam oficiálně notáře ověřené zplnomocnění. Jedna se o rodičovský dům po nebohém bratrovi a auto. Dědiců je sedm sester. Dva sestry dali manželce zplnomocnění, že jejich může zastupovat, zkratka nechtějí nic. Manželka měla v úmyslu dům odkoupí, ale tých pat sester neakceptuje cenu navrženou notáře. Žádají několikanásobně vyšší částku jako mě dům hodnotu. Cize jsem navrhl notáře uzavřít spor podílovým vlastnictvím. Moje manzelka by měla tři podíly na domě i autě az tých pat sester bude mat kazda po jednom podílu. Notar mi řekl, že se to tak nedá a že když bude rozdělovat podílových vlastnictvím da kazdemu stejný díl, i přesto, že má ve spisech zmocnění mých dvou sester. Ma v tomto případě pravdu. Dakujem za odpoved.
Dobrý den, notář mě v tomto případě pravdu. Po dědickém řízení Vám však sestry mohou převést své podíly darovací smlouvou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den přeji, prosím o radu jak postupovat, když se chci vzdát dědictví po babičce ve prospěch mých dvou bratrů ale problém je, že dědictví již bylo uzavřeno před 5 lety. Dědici jsme tři, dvě otcovy sestry a já a moji dva bratři jako dědicové po otci. Nevíme se dohodnout co s majetkem a proto se chci tohoto břemene vzdát ve prospěch bratří. Prosím o radu co musím vyřídit a jaké poplatky asi budu platit, protože jsem ve finanční tísni. Pokud by se dalo doporučte mi na koho se mohu obrátit v rámci BA. Děkuji BD.
Dobrý den, v tomto případě není možné vzdání se dědictví ale můžete uzavřít dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.
Budete tedy potřebovat písemnou dohodu, návrh na vklad do katastru a kolek 66, - eur. Pokud si nevíte s dohodou rady, pomůžeme Vám s tím. Tato služba je však již zpoplatněna. Výše odměny závisí na tom, co bude předmětem vypořádání.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Chci AVAS poprosit o.radu .. Potřebovala bych poradit jak postupovať..v říjnu mi zemřel můj biologicky otec, kterého jsem neviděla 25 let .. Stejně jako můj bratr .. Když zemřel, byli jsme vyhledáním policií, protože ten pán zemřel v base. Tři dny jsem je ujišťovala, že nemám zájem se jakkoliv podílet na jeho pohřbu. Teď mě ohlásil notar, kde jsem byla evidována jako jediná žadatelka o jeho pohřeb .. ale to je podvod z mého pohledu .. Ale k dědictví .. Jak se zbavím já a můj bratr jakýchkoliv spojitosti s mým biologickým otcem ?! Neznám jeho rodinu, nevím o něm absolutně nic .. A ještě informativní .. Mám syna, na jehož nechci, aby to mělo nějaký dopad ... Chci se stejně vzdát jakýchkoliv finančních nákladů v dané souvislosti !!! Děkuji za radu !!
Dobrý den, máte právo odmítnout dědit. Notář je povinen Vás o tomto právu informovat. Následně Vám nevzniknou povinnosti v souvislosti s úhradami.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den.chcem se zeptat, že jestli je mozne zmenit nebo odvolat vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice po 20-ti letech? Dakujem. Robo.
Dobrý den, zpětně to není možné zrušit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Zemřel mi manžel, moje dcera by ráda vzdala dědictví po svém otci v můj prospěch, ale mám ještě nezletilou vnučku po synovi, který zemřel před 3 lety. Bývala nevěstě by se také vzdala dědictví ve prospěch mě, ale vnučka je nezletilá. Stačí zplnomocnění podepsaná zákonný zástupcem, nebo jak má nevěsta postupovat.
Dobrý den, pokud se má nezletilé dítě vzdát dědictví, bude nutné schválení úkonu za nezletilého soudem. Počítejte s tím, že soud nemusí schválit úkon za nezletilé dítě, protože je to v jeho neprospěch. Proto je lepší vyřešit to formou vyplacení dítěte, to soud určitě schválí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobry den. Chci se zeptat, že můj synovec se vzdal dědictví před 20-ti lety prohlášením potvrzeno notář, nyní si to rozmyslel a že se nevzdává dedictvi podedkovi a odmítá i podepsat souhlas na vyhlášení o vydržení dedictvi v můj prospěch, aby se mohl provést vklad do katastru , jaký je další postup? Dakujem, s pozdravem.
Dobrý den, pokud se vzdal dědictví v minulosti a toto vzdání se bylo v souladu se zákonem, pak to nemůže odvolat. Co se týče vydržení dědictví, něco takového není možné. Vydržet je možné pouze věc, ne dědictví jako tak.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
V prosinci 2015 nám zemřela dcera, po níž zůstal nezletilý syn z předchozího vztahu, a manžel, za kterého se provdala v roce 2014. Náklady spojené a pohřbem jsme zajišťovali my- rodiče. Za ten krátký společný vztah zanechala spolu s manželem dluhy, které odmítá její manžel platit. Zatím ještě celkovou výši dluhů neznáme. Z rozhodnutí soudu máme vnuka svěřeného do poručnictví, nakolik je oboustranná sirotek. Budeme ho na dědickém řízení zastupovat. Uvažovali jsme, že se vzdáme po nebohé dceři dědictví, ale nyní jsme obdrželi z Allianz list o výši penzijního spoření od roku 2005, což není zanedbatelná částka. Dcera v smlouvě ale neuvedla dědice v případě jejího úmrtí. Má její manžel jako dědic nárok na uvedené spoření av jaké výši? Jak se dědí dluhy v tomto prípade.Ďakujem za odpoveď.Hela
Dobrý den, nakolik spoření je ve formě peněz, určitě doporučuji nevzdávat se dědictví, protože dědicové ručí pouze do výše nabytého dědictví. Tím pádem, i kdyby dluhy převyšovaly dědictví, pak byste přišli maximálně o to, co jste zdědili.
Nevím, jestli jste správně pojmenovali to "spoření" v Allianz, protože je rozdíl spoření a pojištění. Pojištění pro případ smrti nepatří do dědictví a vztahuje se na to zvláštní režim podle občanského zákoníku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Žijí v Praze moje rodina na Slovensku. Zemřel mi táta. Rodiče byli 30 let rozvedeny. Vlastnili along rodiný dům, který si po rozvodu rozdělili na půl. Já a moje sestra jsme dědičné 1/2 domu po otci. Je možný se vzati majetku ve prospěch naší mámy? děkuji
Dobrý den, pokud byli rodiče rozvedení, pak matka Nedědí a tím pádem pokud se vzdáte dědictví, pak připadne sestře. Můžete však přijmout dědictví a pak jej převést na matku smlouvou (darovací). V případě, že budete chtít, můžeme Vám s tou smlouvou pomoci.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Zemřela mi máma, zůstal po ní byt, který bych měl zdědit nakolik jsem jediný dědic. Chtěl bych se zeptat jestli se můžu vzdát dědictví ve prospěch mého syna, pokud ano, jak postupovat. Děkuji
Dobrý den, Váš syn není dědic, můžete to však udělat tak, že být zdědíte a pak jej na syna převedete darovací smlouvou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobry den .Prosim o radu. Zanedlouho budeme mat dědického řízení po mém otci. Při předchozím Dědické jsme se všichni 3 ja sourozenci vzdali dědictví ve prospěch otce. Jde o nemovitost (byt) ktery si chci já nechat a vyplatit ostatních dědiců, kteří s tím souhlasí .. Byt mame ohodnocena realitního makléře. Koncipientku na předběžných jednáních mi řekla, že máme sepsat mezi sebou dohodu a přinést na dediske. Prosim Vas jak by měla vypadat takováto dohoda. Dakujem za brzkou odpověď. S pozdravem AB
Dobrý den, dohoda vůbec nemusí být komplikovaná, mě v ní byt zachyceny, kdo si co ponechává a aka je částka na vyplacení. Notářka to i tak učinit tak, ze to spise do zapisnice a vydá rozhodnutí, ktere Hude podkladem pro zápis do katastru. Takže se velmi nad dohodou netrapte. Obvykle stačí, když řeknete svou dohodu před notářka.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den. Chtěla bych zeptat na vzdání se dědictví ve prospěch jiné osoby, ktera není v příbuzenském stavu osoby ktera dedi s tím, že tata osoba, ktera se vzdává dedictvi, ve prospěch jiné osoby si chce dát podmínku dožití v této nemovitosti. Co vyplývá pro obdarovaného? platit dan z daru? a ake ine problemy muze obdarovaná osoba očekávat? Dakujem za odpoved.
Dobrý den, tato pravidlo se da vznést na dědickém řízení, notar to muze udelat formou zapisnice a tak se třetí osoba stane vlastníkem nemovitosti.
Dan z darování se neplatí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, rád bych se zeptat. Žijí v Praze, matka a bratr žijí na Slovensku. Minulý rok nám zemřel otec, po kterém bychom Meli vesnici (naše matka, já a bratr). Mele jsem sestru, která však před Několik lety zemřela. Sestra Měla 2 děti. Mají její děti právo nárokovat si podíl na majetku po našem otci?
Dobrý den, pokud bude dědické řízení probíhat na Slovensku, podle Slovenské předpisů, tak ve smyslu tzv. zásady reprezentace upravené v ustanovení § 473 odst. 2 občanského zákoníku budou po zemřelé sestře jako účastníci dědického řízení vystupovat její děti, které budou rovným dílem dědit její dědický podíl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné vzdát se dědictví po matce ještě před matčinou smrtí. Mám 2 sourozenců a už nyní se chci vzdát případného dědictví v jejich prospěch. Děkuji.
Dobrý den, právo odmítnout dědictví vzniká až po zahájení dědického řízení a oznámení notáře jako soudního komisaře o Vašem dědickém právu. Od tohoto oznámení Vám následně běží lhůta 1 měsíce v rámci které můžete dědictví odmítnout. Tuto lhůtu je třeba si velmi dobře hlídat, neboť ji lze prodloužit pouze velmi výjimečně.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den, jsme dva sourozenci a máme ještě žijících rodičů. Otec je vlastníkem rodinného domu a žije v něm se svou manželkou, naší mámou. Otec chce převést vlastnictví RD na dceru s doživotním užíváním RD pro oba rodiče, přičemž syn se už nyní chce vzdát nároku na svůj podíl v případě, že se rodiče pominou. Víte prosím poradit: 1. jako napsat vzdání se nároku na dědictví v době kdy rodiče ještě žijí, 2. jaké kroky je třeba udělat / co je třeba sepsat v případě převodu vlastnického práva s doživotním užíváním rodičů na jedno z dětí? Děkuji velmi pěkně za radu a pomoc. S pozdravem
Dobrý den, vzdát se dědictví nelze dokud Vaši rodiče žijí. Právo odmítnout dědictví vzniká až jejich smrtí, přičemž dědictví bude nutné odmítnout ve lhůtě 1 měsíce ode dne oznámení o dědickém řízení, které Vám zašle notář. Předem nelze odmítnout dědictví. K druhé podotázce si Vám dovoluji uvést, že pokud Vám chtějí rodiče darovat nemovitost s věcným břemenem doživotního užívání a bydlení, bude nutné s nimi sepsat darovací smlouvu, ve které bude zahrnuto i předmětné věcné břemeno. Na základě darovací smlouvy, která obsahuje všechny zákonné náležitosti provede příslušný okresní úřad, katastrální odbor vklad vlastnického práva k nemovitosti a také zapíše věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Kdybych odmítla dědictví po matce, případně kdybych se vzdala dědictví po mé matce ve prospěch jiných dědiců (sestřiny tří dětí - sestra před šesti lety zemřela) byla bych povinna zaplatit poplatky vyplývající z dědického řízení (odměna notáři ...)?
Dobrý den, ve smyslu ustanovení § 50 odst. 1 CMP platí odměnu notáře a jeho hotové výdaje dědic, který nabyl dědictví. Pokud dědictví nabudou více dědicové, platí tyto náklady podle vzájemného poměru ceny nabytého dědictví. Pokud Vy nenabyl žádné dědictví, nebudete povinná ani hradit náklady dědického řízení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat, da se vzdát dědictví po rodičích ve prospěch jiného dědice ačkoliv rodice este žijí?
Dobrý den, ve smyslu příslušných ustanovení občanského zákoníku je možné vzdát se dědictví do jednoho měsíce ode dne kdy byl dědic vyrozuměn o právu odmítnout dědictví. Práva na dědictví se nemůžete vzdát za trvání života Vašich rodičů, neboť Vám toto právo v současnosti ještě nevzniklo a není možné se vzdát práva, které má osobě vzniknout až v budoucnosti. Odmítnout dědictví budete moci až po zahájení dědického řízení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý deň.Môj muž se na ded. právním řízení vzdal dědictví po tetě ve prospěch svých dvou tet. Před notářkou ústně. Když však přišlo osvědčení o dědictví, zjistili jsme že ta jeho částka byla připsána jeho sestře, se kterou se vůbec nestýká sedm let, a dvěma tetám zůstalo co jim i předtím připadlo. Ještě neuplynulo 15 dní od převzetí listiny, takže bych se chtěla zeptat, jestli se to dá ještě nějak zrušit. Děkuji
Dobrý den, na osbedceni je uvede, ze je mozne proti němu podat odvolání. Podejte tedy odvolání.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den. Zemřel druhý manžel mé mámy, který má dvě vlastní dcery. Moje máma je těžce nemocná a nemůže sama sebe zastupovat při dědickém řízení. Nemám od ní písemný souhlas nebo pověření k jejímu zastupování. Jaký je v takovém případě postup. Mohu, ji zastupovat? Děkuji.
Dobrý den, budete potřebovat zmocnění. Chcete-li se vzdát dědictví, je třeba to přímo uvést do zmocnění.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, od dědické řízení proběhlo 3 dny já bych se chtěl zeptat - je mozne se odvolat proti rozhodnutí i elektronickou postou? ked je dědické řízení opět otevřeně, kdo urcuje nebo jak je to z termínem dalšího jednání nakolik zijem v zahraničí a není mi unoznene kdykoliv se dostavit. je mozne se odvolat proti mému rozhodnutí, kde jsem se vzdal casti majetku ve prospěch tety bez nároku na vyplacení? A zpětně vrátit cast, ktera mi náleží do mého vlastictva? dakujem
Dobrý den, proti rozhodnutí můžete podat opravný prostředek. Můžete to podat i elektronicky, ale musíte mít zaručený elektronický podpis. Pokud ho nemáte, musíte do 3 dnů doplnit své podání písemně poštou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás o radu zemřela nám máma. Bydlíme v rodinném domě spolu s otcem as bratrem. Bratr má dluhy které si neplatí. Dá se nějak zabránit tomu, abychom nepřišli o rodinný dům? Děkuji pěkně za radu
Dobrý den, o rodinný dům byste v takovém případě mohli přijít dvěma způsoby. 1 / li dluhy Vašeho bratra zajištěné zástavním právem na nemovitosti. 2 / kdyby Váš bratr nabyl v rámci dědění spoluvlastnický podíl na nemovitosti a následně by se vedlo exekuční řízení na jeho spoluvlastnický podíl. Předpokládám, že jelikož vlastníky nemovitosti byly Vaši rodiče, první případ nepřichází v úvahu. Druhému případu můžete zabránit tak, že se s bratrem dohodnete, že odmítne dědictví po Vaší mámě, aby neohrozil rodičovský dům (v tomto případě byste však nepřišli o celý rodinný dům, avšak by se mohlo stát, že by se třetí osoba stala spoluvlastníkem nemovitosti ). Pokud by dědictví nechtěl odmítnout a soudní exekutor by přistoupil k zpeněžení jeho spoluvlastnického podílu, jako spoluvlastník byste měli Vy a Váš otec přednostní právo na odkoupení tohoto podílu. Tím byste zabránili exekuci jeho spoluvlastnického podílu, avšak museli byste vyplatit určitou částku za jeho spoluvlastnický podíl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Před více než rokem jsme měli dědické řízení po mamince. Nezdědili jsme žádné dluhy (tedy do té doby se nám nikdo neozval) po dědickém řízení nám začaly chodit papíry, že maminka nám zanechala dluhy, tak se ptám, je možné otevřít dědické řízení a vzdát se dědictví? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, dědické řízení není možné obnovit z důvodu, že byste chtěli dědictví odmítnout. Odmítnout dědictví bylo možné ve lhůtě 1 měsíce ode dne kdy Vás notář uvědomil o Vašem dědickém právu. Li se po projednání dědictví objeví po zůstavitelka pouze dluhy dodatečné projednání dědictví se neprovede. Majetek i dluhy po zůstavitelka jste získali okamžikem její smrti. Není nutné, aby byly dluhy předmětem dědického řízení. Ustanovení § 470 občanského zákoníku však poskytuje dědicem ochranu tím, že odpovídají za dluhy zůstavitele pouze do výše ceny nabytého dědictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Mám dědit část bytu po mamince, ale mám exekuci. Když se vzdám dědictví ve prospěch sestry mohou přijít o tu mou část v rámci exekuci? Děkuji.
Dobrý den. Vaše exekuce se vztahuje pouze na Vás. Pokud byste nabyli majetek, je možné, že i tento majetek bude zahrnut do exekučního řízení. Pokud se však v dědickém řízení vzdáte dědictví ve prospěch vaší sestry, tak Vaše sestra bude výlučnou držitelem tohoto majetku. Vy však podle exekučního řádu máte zákaz nakládat s majetkem, čili pokud byste se vzdali dědictví ve prospěch vaší sestry a Váš věřitel, by se o tomto dozvěděl může odporovat tomuto úkonu u soudu, protože svým jednáním byste mohli krátit možnost uspokojit pohledávku vymáhanou věřitelem a takový právní úkon (zřeknutí se dědictví) by mohlo být vůči Vašemu věřiteli neúčinné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. V případě, že matka odmítne dědictví po svém otci, notářské poplatky jsou povinné uhradit osoby, které budou dědit?
Dobrý den. Prohlášení o odmítnutí dědictví se musí týkat celého dědictví, přičemž odmítnutí dědictví je definitivně (nevratné) a má zpětné účinky ke dni smrti zůstavitele. Odmítnutím dědictví se tedy navozuje stav, jakoby dědic, který dědictví odmítl, vůbec nebyl. Na jeho místě pak dědí ostatní dědici ze zákona. Proto ani osobě, která odmítla dědictví, nemůže vzniknout v rámci dědického řízení žádná poplatková povinnost. Poplatky za dědické řízení ponesou osoby, které reálně dědily.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, na dědickém řízení po úmrtí mámy jsme se oba synové vzdali dědictví ve prospěch otce. Je možné toto rozhodnutí odvolat? Pokud ano, jakým způsobem? Je tam nějaká lhůta? Děkuji.
Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následovně:
Ve smyslu ust. Obč. zákoníku dědic může dědictví odmítnout, dědictví přijmout a může se také dědictví vzdát ve prospěch jiného dědice, což je Váš případ. V otázce nepíšete, zda je rozhodnutí pravomocné. Pokud je pravomocné, pak již není možné jej napadnout cestou soudu.
Pokud pro Vašeho otce jako dědice vyplývá z rozhodnutí povinnost vyplatit Vám určitou částku jako ustupujícím dědicem pak můžete uvedenou částku žádat resp. vymáhat i cestou soudu.
Nepíšete, zda rozhodnutí už nabylo právní moci.
Ve smyslu ust. Civil. mimosporového pořádku § 75 je možná žaloba na obnovu řízení i proti pravomocnému usnesení vydanému v řízení o dědictví, pokud změnu nebo zrušení usnesení nelze dosáhnout jinak. Civilní vedení soudních sporů řád stanovuje podmínky obnovy řízení v § 397 tak, že proti pravomocnému rozsudku je přípustná žaloba na obnovu řízení, pokud
a) jsou tu skutečnosti, rozhodnutí nebo důkazy týkající se stran a předmětu původního řízení, které ten, kdo podal žalobu na obnovu řízení, bez své viny nemohl použít v původním řízení, pokud mohou přivodit pro něho příznivější rozhodnutí ve věci,
b) lze provést důkazy, které nemohly provést v původním řízení, pokud mohou přivodit pro stranu příznivější rozhodnutí ve věci, atd.
Žaloba na obnovu řízení se podává ve lhůtě tří měsíců, odkdy se ten, kdo podal žalobu na obnovu řízení, mohl dozvědět o důvodu obnovy, nebo ode dne, kdy ho mohl uplatnit, nejpozději ve lhůtě tří let od právní moci rozhodnutí.
Nedáme velkou šanci na obnovu řízení, protože předpokládáme, že v řízení o dědictví jste se tak dohodli, že se vzdáváte svého podílu na dědictví ve prospěch Vašeho otce.
Zvrátit stav byste mohli dohodou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, vzdala jsem se dědictví ve prospěch ostatních dědiců. Nyní asi po půl roce mi přišel dopis, že zůstavitel měl i dluhy, a že bude soud. Moje otázka zní musím splácet dluhy po zůstavitelův, když sama jsem nic nezdědila a vzdala jsem se dědictví ve prospěch sourozenců bez nároku na úplatu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podle § 470 zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník v účinném znění:
(1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.
(2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.
Z uvedeného vyplývá, že pokud jste z dědictví nic nevstoupily (žádné aktiva) de facto neodpovídá podle uvedených ustanovení občanského zákoníku ani za zůstavitelovy dluhy (de iure za ně zodpovídáte, ale v poměru 0%).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den, Chtěl bych Vás požádat o radu jak nejefektivněji převést nemovitost v současném vlastnictví rodičů (oba žijí) na mě. Mám sestru. Dohoda se sestrou je možná. Chci se vyhnout dědickému řízení na zmíněnou nemovitost resp. chtěl bych dostat nemovitost do vlastnictví (rodiče souhlasí i sestra) a přestěhovat se do ní po založení vlastní rodiny. Děkuji.
Dobrý den, postupovat je možné dvěma způsoby. Buď Vám rodiče nemovitost darují s tím, že v příštím dědickém řízení po nich bude hodnota daru započítána na Váš dědický podíl, a tím pádem dorovnala dědické podíly Vaší sestry a Vás. Druhou možností je, že Vám nemovitost prodají. V tomto případě se hodnota této věci nezapočítá na Váš dědický podíl a proto je vhodné, aby část kupní ceny byla určena Vaší sestře jako kvazi vyplacení její dědického podílu. Ani v jednom případě by nemovitost nebyla již předmětem dědictví. Při druhé možnosti byste si zároveň mohli vzít hypoteční úvěr za účelem zaplacení kupní ceny nemovitosti a její případné rekonstrukce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Můj otec dostal darem dům, který časem přepsal polovinu na svou druhou ženu, s níž má dceru. V tom domě má doživotní právo otcova matka a její sestra. Otec se vzdal dědictví. Jak jsou na tom nyní babička se sestrou? A jak jsem na tom já, jako jeho dcera z prvního manželství? Vzdal se dědictví, protože mě exekuci. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Ačkoli z Vaší otázky není zřejmé, po kom by měl Váš otec dědit, ve vztahu ke vzdání se dědictví, resp. odmítnutí dědictví v souladu s ustanovením § 463 a násl. Občanského zákoníku lze z Vašeho úhlu pohledu konstatovat, že majetek, který by byl býval Váš otec zdědil, po něm už nezdědil jako jeho dcera. Není však vyloučeno, že tento majetek nabudete jinak.
Pokud jde o doživotní právo užívání domu Vaši starou matkou a její sestrou lze uvést, že pokud je toto právo konstruované jako právo odpovídající věcnému břemenu zapsané v katastru nemovitostí, pouhá skutečnost, že Váš otec odmítl dědictví, ještě nemění ani nezpůsobuje zánik věcného břemene a jemu odpovídajícímu právu doživotního užívání domu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Rodiče se staly dědici v první řadě po zemřelém synovi. Dědí s jeho manželkou. Mohou se rodiče zemřelého vzdát tohoto dědictví ve prospěch jednoho ze svých děti? Děkuji za odpověď.
Dobrý večer, děkuji za otázku, na kterou odpovídám následovně:
1. / V první dědické skupině rodiče zůstavitele nedědí. Zřejmě se jedná o druhou dědickou skupinu podle ust. § 474 Obč. zákoníku (cituji):
Odst. (1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
Odst. (2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu dědictví.
2. / Dědic ve smyslu zákona může dědictví vzdát za náhradu nebo bez náhrady, avšak pouze ve prospěch ostatních dědiců podle jejich dohody. Tedy nemůže se vzdát dědictví ve prospěch někoho, kdo dědicem v příslušném dědickém řízení není.
Doufám, že tato právní rada byla pro Vás užitečná.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer. Maminka nám zemřela začátkem června tohoto roku po těžkém onemocnění poslední půlrok byla ležící a veškerá péče byla na mně jednou za čas mi přišli pomoci sestra a občas i bratr. Po mamince jsme zůstali 4 dědicové já nejmladší, která ji opatrovala a celý život jsem s ní žila v rodičovském domě. A moji 3 sourozenci. Nejstarší bratr, který mamince nijak nepomáhal sotva ji přišel podívat na 5 minut jednou za 2-3 měsíce celou dobu vykřikoval, že se vzdá dědictví. Maminka ho chtěla i vydědit ale vzhledem k tomu, že měla po těžkém zánětu mozku trochu psychické problémy jsme to neřešili. V říjnu bylo dědické řízení samozřejmě všichni 4 dědicové souhlasili z dědictvím dokud nedošlo k maminčiným dlouhém a poplatkům za dědické řízení. Tehdy nejstarší bratr řekl, že on to nemá s čeho zaplatit. Jako kdybych já měla s čeho, protože jsem z dětmi a maminkou žila z pečovatelských aa pomáhala jí z dráhou léčbou i občas další dva sourozenci. Sestra bratru řekla, že když nemáš s čeho platit tak se vzdej a bratr řekl, že se vzdává, notářka mu zdůraznila, že to není rozhodnutí jen tak z minuty na minutu ať si to dobře rozmyslí a nechala mu čas on opakoval, že se vzdává dědictví, když nebude muset platit ani dluhy ani náklady z dědického, notářka mu opět zopakovala, zda si to nechce jít rozmyslet, že to není jen tak na takové rychlé rozhodnutí a on, že se vzdává a notářka se ho ještě jednou zeptala určitě? Na to jsem já řekla, že on celou dobu vykřikoval, když měl nějak pomoci mamince, že se vzdá dědictví, a i když zemřela. A bratr řekl, že se i vzdává ve prospěch všech dědiců. Tak se to sepsala a podepsalo se osvečenie o dědictví a také papír, že se nemůžeme odvolat. Po mamince jsme dědily polovinu domu po tatínka jsme zdědili druhu polovinu už dávno a tam jsme 4 vlastníci. Nyní po více než dvou měsících bratr, který se vzdal i s dalším bratrem chtějí podat k soudu žádost o neplatnost dědického řízení, protože, že prý na něj byly vyvíjeny nátlaky od sestry, že i když on nepotřebuje to dědictví ale, že raději ho napíše na druhého bratra. Myslím si, že nás bratr mu nabídl peníze za to, že napíše svůj podíl, kterého se vzdal na něj. Otázka. Je možné, aby nějak anulovali dědictví? Co můžeme od toho očekávat? A jak postupovat? Další otázka je, že co mohu udělat, když chtějí sourozenci prodat dům ale já s mými dětmi a partnerem nemáme kam jít bydlet, bydlím tu stále od svého narození a mladší bratr sem chodívá na víkendy, a když si vypije dělá bordel a vyčítá a vyhazuje nás s tudy a to jsem dům dost poopravovala dokud maminka žila, protože i tehdy dost vyváděl. Poďalšie vyhrožuje, že pokud nebudu souhlasit s prodejem domu vezme si na něj půjčku nebo ho prodá Romům nebo používá i jiné výhrůžky. Prosím co s tím můžu udělat? Děkuji velmi pěkně za brzkou odpověď.
Dobrý den, pokud se již vzdal dědictví, velmi těžko prokáže, že to bylo pod nátlakem, bylo tam velmi mnoho svědků a notářka by to neschválila, pokud viděla, že je to pod nátlakem. Takže toto se vůbec nemusíte obávat.
Ohledně prodeje domu, také to nemůže udělat, protože máte předkupní právo. Pokud by chtěl prodat svůj podíl, musí Vám ho nejdříve nabídnout. Pokud by to prodal bez souhlasu, máte možnost to napadnout do 3 let u soudu. Taková smlouva by byla soudem určena za neplatnou. Také bez Vašeho souhlasu tam nikoho nenastěhoval.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den. Já se chci zeptat. Jsme dva sourozenci. V roce 2016 nám zemřela máma, otec ještě žije a 2017 jsme byli na dědickém řízení. Jedna se o 3 + kk. S tátou jsem se dohodla i mi dal zplnomocnění veškerý majetek přechází na mě. Rodiče bratrovi dali dost peněz, jenže závěť neexistuje, protože jsme to pro její nemoc nestihli napsat. S bratrem jsem se nijak nedohodla, protože on se nechtěl o tom bavit. Před notářem řekl, že i on chce podíl v € z bytu, a tak jsem vyhrkla, že mu dám 5000 €. Jenže teď po 1 roce vyšly na povrch věci, které bych nečekala a prostě začal žít neuspořádaným životem i družka ho nechala. Když jsem mu to vyčítala řekl, že je to jeho věc a nedá se s ním mluvit. Proto chci vědět co mám dělat. Já jsem přemýšlela, že se vzdám dědictví prospěch otce a on ať pak rozhodne. Nevím, jestli se to dá, že by ho vydědil on. Tak asi v krátkosti. Děkuji.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
1. / Podle ust. § 482 a násl. Obč. zákoníku platí:
"§ 481: Jestliže je jen jeden dědic, potvrdí mu soud, že dědictví nabyl.
§ 482:
(1) Je-li více dědiců, vypořádají se u soudu mezi sebou o dědictví dohodou.
(2) Jestliže dohoda neodporuje zákonu nebo dobrým mravům, soud ji schválí.
§ 483: Pokud nedojde k dohodě, soud potvrdí nabytí dědictví těm, jejichž dědické právo bylo prokázáno. "
2. / Nevíme kdy v roce v 2017 bylo dědické jednání, zřejmě Vám notář poskytl lhůtu pro uzavření dohody, to však nevíme, jen usuzujeme. To že bratr, jak píšete, žije neuspořádaně, není důvodem, aby nebyl dědicem. Současně, to že Vy jste se starali o Vaši mámu, ze zákona nezakládá ten zákonný právní důvod, abyste získali větší podíl na dědictví z uvedeného důvodu péče. Takový je zákon.
3. / Píšete, že Váš bratr dostal od rodičů dostatek finančních prostředků. Nevíme, jestli víte tyto dary a jejich výšku i zdokumentovat. Uvádíme to z důvodu, že podle ust. § 484 Obč. zákoníku platí, že "p ri dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování;"
Jelikož ve Vašem případě se jedná o dědění ze zákona, doporučujeme předmětné dary a jejich výši, včetně dokladů, předložit notáři a žádat započíst na dědický podíl bratra, tj o hodnotu darů, pokud nejde o obvyklé darování, se sníží podíl bratra na dědictví, takže pokud hodnota darů bude převyšovat jeho podíl na dědictví, pak by neměl dostat nic.
Zjednodušeně: Byt hodnota 40 000 €, dary pro bratra: 15 000 €. Výpočet: 40 000 € dělené 2 dědicové = podíl na dědictví je po 20 000 €, jelikož však bratr už dostal 15 000 €, jeho podíl na dědictví bude 5 000 €.
©
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jaký doklad - forma je třeba sepsat, pokud se sestra vzdává nároku na polovinu z poloviny domu v případě úmrtí otce. V roce 2011 zemřela naše maminka, otec s mámou pomohli sestře finančně při stavbě nového domu, po maminčině smrti bylo dohodnuto, že otec daroval sestře vyšší finanční částku na vyplacení hypotéky s dohodou, že si nebude nárokovat rodičovský dům. Polovina domu je napsána na mě, polovina na otce (čili z této části, že si nebude nárokovat). Sestra s tím souhlasí ale chtěla bych to mít doložena účetními doklady, aby to bylo v pořádku. Máme my dvě sepsat nějaký dokument - prosím v jaké formě a potvrdit si u notáře, nebo to ma napsat otec. Děkuji.
Dobrý den, v právě platí, že se nikdo nemůže svého práva vzdát dříve, než mu toto právo vzniklo. To se vztahuje i na Váš případ. Vaše sestra se nemůže vzdát dříve svého dědického práva, než její vznikne. Vaši situaci nelze řešit žádným způsobem vzdání se práva na dědictví. Dědictví bude moci Vaše sestra odmítnout, až v dědickém řízení po oznámení jejího dědického práva notářem. Vaši situaci můžete řešit buď darovací smlouvou (Váš otec by Vám daroval svůj spoluvlastnický podíl a zároveň by se pro něj zřízeno věcné břemeno) nebo může sepsat závěť av něm výslovně uvést, že odkazuje nemovitost Vám (v tomto případě však jde o jeho dceru jako Neopomenutelné dědičku, která by měla dostat navzdory znění závěti polovinu svého zákonného dědického podílu).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych poradit ve věci již skončeného a právoplatného řízení o dědictví. V usnesení jsem zdědila nepatrný pozemek, jehož hodnota je nízká. Ve smyslu usnesení o DK mi vzniká povinnost vyplatit dalších dědiců stejným dílem. Během řízení jsem jaksi očekávala od sourozenců projevení díků za těžce nemocnou matku a zřeknutí se nároku na tuto půdu. Tuto skutečnost jsem si s bratrem vydiskutovala a řekl, že se nároku na zisk z půdy zříká. Jakým způsobem je třeba tento úkon ošetřit, aby měl právní a relevantní hodnotu. Stačí čestné prohlášení a podpis, příp. podpis svědka? Děkuji.
Dobrý den,
pokud již proběhlo dědické řízení a je pravomocně ukončeno, potom je závazné. Pokud jste byli zavázána uhradit ostatním dědicům podíl, pak byste tak měli učinit. Teoreticky přichází v úvahu dohoda o odpuštění dluhu, podle § 574 odst. 1 občanského zákoníku: Věřitel se může s dlužníkem dohodnout, že se vzdává svého práva nebo že dluh promíjí; tato dohoda musí být uzavřena písemně.
Pokud bratr projevil vůli, že nechce, abyste ho vyplatily, pak se dohodněte písemně na tom, že Vám dluh odpouští, resp. že se vzdává svého práva na vyplacení podílu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat, když máma zdědila pozemky a na prvním dědickém řízení podepsala, že dědictví přijímá, ale nyní se ho chce vzdát ve prospěch dětí, dá se s tím něco udělat?
Dobrý den. Pokud Váš dotaz směřuje k uplatnění institutu odmítnutí dědictví podle § 463 a násl. Občanského zákoníku (dále jen "OZ"), dovoluji si Vám uvést, že pokud již dědic dal svým počínáním najevo, že dědictví nechce odmítnout, dědictví již následně odmítnout nemůže (vyplývá to z § 465 OZ).
Pro úplnost však uvádím, že pokud už dědické řízení proběhlo a Vaše matka, jak uvádíte v zadané otázce, zdědila předmětné pozemky, v zásadě jí nic nebrání v tom, aby tyto zděděné pozemky následně smluvně převedla na své děti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den, jsme dva bratři a žijeme s matkou po rozvodu já už mám 21 a bratr 18. Pracuji a chci se osamostatnit. No těží mě to, že když zemře jeden nebo druhý podědil po rodičích jejich dluhy nemají žádný majetek, ale exekuci a dluhy ano. Bývají v podnájmech. Prosím Vás mohu se vzdát dědictví a zřeknu se tím i dluhů po nich?
Dobrý den,
v otázce se ptáte, jestli se můžete v dědickém řízení vzdát dědictví. Vzdát se dědictví znamená, že na Vaše místo by nastoupil jiný dědic ve smyslu ust. Občanského zákoníku. Poznamenáváme však, že dědic podle ust. § 470 občanského zákoníku "dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí."
Pokud Vaši rodiče mají dluhy, pak, abyste nenesli odpovědnost za tyto dluhy, museli byste dědictví odmítnout. dědictví lze odmítnout pouze jako celek bez podmínek.
Pokud chcete rodičům pomoci je třeba řešit dluhy, zřejmě jde o půjčky od nebankovních společností / namítat promlčení, nepřijatelné smluvní podmínky a podobně /. Doporučujeme se jedná o půjčky poslat smlouvy k posouzení na Ministerstvo spravedlnosti SR, Župné náměstí 13, 813 11 Bratislava, Komise pro posuzování podmínek ve spotřebitelských smlouvách.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Je možné pokud jsem jediný dědic vzdát se dědictví ve prospěch zcela cizí osoby? I, když jde o zemědělskou půdu, kt. zákon o zemědělské půdě zakazuje prodávat a převést na fyzickou osobu. Jde o 7 ha. Děkuji.
Dobrý den,
v dědickém řízení se sice můžete vzdát dědictví, ale jen ve prospěch jiných dědiců jako účastníků řízení, tedy ne ve prospěch osoby, která dědicem není.
Není pravdou, že by zemědělskou půdu nebylo možné prodat.
Jen je třeba dodržet podmínky stanovené zákonem č. 140/2014 Sb o nabývání vlastnictví zemědělského pozemku .
Obecně je možné uvést, že vlastník, tedy Vy, můžete zemědělský pozemek, bez povinného poměrně složitého postupu podle citovaného zákona převést do vlastnictví následujícím osobám:
a) osobě, která provozuje zemědělskou výrobu jako podnikání nejméně tři roky přede dnem uzavření smlouvy o převodu vlastnictví zemědělského pozemku v obci, v níž se zemědělský pozemek nachází,
b) spoluvlastníku zemědělského pozemku, pokud jde o spoluvlastnický podíl podle zvláštních předpisů,
c) osobě blízké podle § 116 občanského zákoníku a osobě příbuzné podle § 117 občanského zákoníku .
Pokud byste si našli kupce, pak této cizí sobe můžete převést vlastnictví zemědělského pozemku jen postupem podle cit. zákona a to zveřejněním nabídky na převod vlastnictví zemědělského pozemku, který rejstřík vede Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova ČR a následně je třeba ověření a prokázání podmínek nabytí vlastnictví zemědělského pozemku, které ověřuje příslušný okresní úřad.
O uvedené problematice jsme se zmínili i dalším našem článku.
Není tedy důvod, abyste se vzdali dědictví pokud se jedná jen o tu okolnost, že Vám byla poskytnuta informace, že zemědělskou půdu nelze prodat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Pokud je dědicem občan Maďarské republiky a předmětem dědění je zemědělská podle je při prodeji této půdy vázán také zákonem č. 140/2014 Sb. o nabývání vlastnictví zemědělského pozemku? Nebo jej může prodat komukoliv? I fyzické osobě? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud je dědicem občan Maďarské republiky při prodeji půdy popřípadě darování nebo nájmu musí dodržet podmínky zákona č. 140/2014 Sb.
Jak jsme již uvedli zemědělskou půdu může převést do vlastnictví bez dodržení podmínek zákona:
a) osobě, která provozuje zemědělskou výrobu jako podnikání nejméně tři roky přede dnem uzavření smlouvy o převodu vlastnictví zemědělského pozemku v obci, v níž se zemědělský pozemek nachází,
b) spoluvlastníku zemědělského pozemku, pokud jde o spoluvlastnický podíl podle zvláštních předpisů,
c) osobě blízké podle § 116 občanského zákoníku a osobě příbuzné podle § 117 občanského zákoníku.
V případě, že by měl zeměděl. půdu převést do vlastnictví jiné osobě než je uvedeno výše musí dodržet podmínky zákona - zveřejnění nabídky k prodeji na stránkách Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova SR .
Na tyto všechny úkony může zmocnit i advokáta.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den! Jak mám postupovat při nalezeném majetku po babičce, která zemřela v r. 1964 a / dědické řízení tr / nyní jsme našli pozemky, které nebyly v dědickém řízení? Babka měla dvě dcery, které žily v Maďarsku a po smrti své matky se zřekli veškerého majetku ve prospěch nezletilých synů svého bratra, který zemřel 14 dny před svou matkou. Mám vyhledat v Maďarsku pozůstalé? Jak podat o řízení? Předem Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den,
je třeba podat k soudu návrh na dodatečné řízení o dědictví po zůstaviteli, ve kterém sdělíte Vám známé údaje o pozemcích a připojíte původní rozhodnutí státního notářství. Návrh podejte na přísl. okresní soud, kde bylo poslední trvalé pobyt zůstavitele.
Podle ust. § 211 Civil. mimosporového řádu platí (citujeme):
"(1) Jestliže se objeví po právní moci usnesení, kterým se řízení o dědictví skončilo, další zůstavitelův majetek, popřípadě i dluh, soud na návrh provede o tomto majetku dodatečné řízení o dědictví. Pokud se objeví pouze dluh zůstavitele, dodatečné řízení o dědictví se neprovede. "
V souladu s ust. § 158 Civil. mimospor. pořádku platí, že "místně příslušným je soud, v jehož obvodu
a) měl zůstavitel v době smrti adresu trvalého pobytu,
b) se nachází majetek zůstavitele, pokud není dána příslušnost podle písmene a),
c) zůstavitel zemřel, pokud není dána příslušnost podle písmene a) nebo písmene b). "
Pokud jsou Vám známé adresy dědiců, můžete je kontaktovat a samozřejmě Vám známé adresy uvést v návrhu na dodatečné řízení o dědictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den, po úmrtí mé mámy / vdovy /, která zemřela v únoru 2019 budeme mít dědické řízení. Jsme dvě sestry. Do dědictví se zahrnuje pouze dvojgarzónku v Petržalce v původním stavu. Dědit budeme rovným dílem. Já chci svou polovinu dát synovi, který by vyplatil z druhé poloviny mou sestru. Jelikož si potřebuje vyřídit hypotéku, / předpokládám, že list vlastnictví by měl být na něj napsaný /. Prosím proto o radu jak to právně pojistit, aby sestra měla jistotu, že dostane peníze a nevznikly zbytečné pochybnosti, že ji chci o dědictví připravit. Nebo to řešit prodejem na syna? Byt je v osobním vlastnictví mé mámy více než 15 let. Platili bychom daň z prodeje? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Řešením ve Vámi uvedeném případě je, aby se Vaše sestra vzdala svého podílu na dědictví ve Váš prospěch s tím, že se zavážete, že v dohodnuté době jejího vyplatíte její podíl na dědictví, přičemž byste měli brát v úvahu okolnost, v jakém časovém horizontu umí Váš syn vyřídit úvěr.
Vy následně prodat synovi byt a kupní cenu uhradí Váš syn přes úvěr, který bude sloužit k vyplacení Vaší sestry v dědickém řízení, tedy vyplatíte Vaší sestře její podíl v dědickém řízení.
Podle ust. zákona o dani z příjmu platí, že příjem z prodeje nemovitosti, která byla získána děděním (postupným děděním) v řadě přímé nebo některým z manželů je od daně osvobozen, pokud uplyne alespoň 5 let ode dne nabytí této nemovitosti prokazatelně do vlastnictví nebo spoluvlastnictví zůstavitele ( nebo zůstavitelův),
Tj: Z uvedeného vyplývá, že jelikož Vaše paní matka vlastnila byt více než 15 let a Vy jste jejím přímým dědicem, v případě prodeje předmětného bytu Vašemu synovi i před uplynutím doby 5 let od nabytí dědictví nebudete platit daň z příjmu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás chci se vzdát svého podílu dědictví z bytu ve prospěch sestry. Rodiče jsou ještě žijící. Polovinu bytu jdou přepsat na sestru nakolik s nimi žije a stará se o ně. Druhá polovina zůstává rodičům. Tam zůstáváme dědicové já, sestra a bratr. Já chci svůj podíl již nyní přenechat sestře. Dá se něco sepsat u notáře, aby to bylo už písemně daně, že můj podíl přenechávám sestře? S bratrem se chce sestra dohodnout o vyplacení. Jedna se pouze o můj podíl z bytu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v otázce uvádíte, že vaši rodiče žijí a polovinu bytu chtějí darovat vaší sestře.
Právní ošetřit váš záměr, tedy abyste vzdali dědictví ve prospěch vaší sestry, přičemž rodiče žijí, není možné. Věc se má tak, že předmětem dědění je majetek, který byl ve vlastnictví zůstavitele ke dni jeho úmrtí a vzdát se dědictví předem není možné a to z důvodu, že nevíte co bude předmětem dědění a současně podle ust. § 574 odst. 2 Obč. zákoníku platí, že "dohoda, kterou se někdo vzdává práv, které mohou vzniknout až v budoucnu, je neplatná."
Pokud jde o vyplacení podílu z budoucího dědictví bratrovi nebo vám ze strany sestry, tedy z případného budoucího podílu na bytě v případě dědění, stejně to není možné, protože vaše sestra není vlastníkem bytu a stejně váš bratr nemůže předem vzdát svého podílu na budoucím dědictví, neboť dědictví právně neexistuje.
O dědictví jako majetek, který bude předmětem dědického řízení půjde až v případě, že jeho vlastník zemře.
Řešením vaší situace, pokud byste se chtěli stát výlučným vlastníkem celého bytu, by bylo sepsání darovacích smluv, kde rodiče by vystupovali na straně dárců a vy jako 3 děti na straně obdarovaných. Následně vaši sourozenci - bratr a sestra - by vám prodali jejich podíly na bytě a stanete se výlučnou držitelem bytu. Netřeba zapomenout na zřízení věcného břemene ve prospěch vašich rodičů (právo dožívají. Bydlení v bytě).
Doporučujeme kontaktovat advokáta za účelem sepsání smluv.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
prosím Vás o radu / odpověď na následující situaci:
Moje máma si vzala otce, z něhož prvního manželství měl otec 3 syny. S mým otcem mě máma 3 dcery. Po otcově smrti při dědickém řízení byl byt rozdělen následovně: 3/4 patří mame, 1/4 sestře, neboť v době smrti mého otce nebyla plnoletá. Všechny ostatní děti (i z otcova 1. i 2. manželství) se nároku na dědictví vzdali až na jednoho otcova syna z 1. manželství - oficiálně se vzdal, ale po dohodě mu moje máma vyplatila jeho podíl (cca 5000 e), od čehož mě máma doklad - převod peněz do banky s jeho podpisem a čestným prohlášením o přijetí.
Tímto objasněním situace se dostávám k otázce, na kterou potřebujeme vědět odpověď a to je, zda syn z otcova 1. manželství, který byl vyplacen, ale mě na naší adrese uvedený trvalý pobyt (bydlel u nás přechodně jedno období cca půl roku), má v budoucnu nárok se do bytu nastěhovat, protože tam mě trvalý pobyt. Děkuji velmi pěkně. S pozdravem M.
Dobrý den,
v otázce uvádíte, že syn vašeho otce se v dědickém řízení vzdal podílu na dědictví a na základě dohody mu vaše máma vyplatila 5000 €.
Zřejmě otázka vyplacení částky 5000 € jako ustupující dědici nebyla předmětem dědického usnesení a tedy v právním slova smyslu na tuto částku ani neměl nárok a vaše máma mu nebyla povinna částku vyplatit 5000 € li ji k tomu nezavazovalo dědické usnesení.
Z uvedeného vyplývá, že syn vašeho otce z jeho 1. manželství není vlastníkem nemovitosti.
Samotné přihlášení občana k trvalému pobytu v souladu s ust. § 3 odst. 3 zákona o hlášení pobytu občanů nezakládá žádné právo k budově ani k jejímu vlastníkovi a má pouze evidenční charakter.
Na vaši otázku zda má právo nastěhovat s do bytu, kde má hlášen trvalý pobyt, odpověď je, že nemá právo se tam nastěhovat, protože není vlastníkem, spoluvlastníkem a ani nemá žádnou smlouvu o nájmu, která by ho na uvedené užívání nemovitosti opravňovala.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, pane Ficek, prosím o info:
Po prastarém otci jsme objevili ještě neprededený urbár -spoločnú nemovitost. Měl dvě děti. Syn zůstal na Slovensku - z jeho rodinné větve pocházím i já. Dcera se vystěhovala do USA v. R 1921 kde se vdala a kde žijí její právní nástupci, na kterých ale nemám kontakt. Dá se toto nově objevené dědictví predediť v 1/2 pro Slovenské dědiců a druhu polovinu nepredediť? Nechat ji otevřenou pro dědice z USA?
Prosím o Vás právní názor, případně radu jak dál. Dá se to vůbec nějak predediť? Děkuji.
Dobrý den, v případě, že se objevil nový majetek, který nebyl předmětem původního dědického řízení, je ho možné (az pohledu několika jiných aspektů i nutné - například případný převod nemovitosti na jinou osobu) predediť. Nově objevený majetek však musí v řízení posuzovat jako celek. Není možné, aby řízení probíhalo o této věci pouze zčásti, a to například takovým způsobem, že ve vztahu pouze k jedné větvi dědiců. Pokud podáte návrh na dodatečné dědické řízení, notář bude v řízení postupovat i v součinnosti s dědici, kteří přicházejí v úvahu v USA. Samozřejmě v takovém případě je vhodné pro urychlení celého řízení, aby tito dědicové, dědicové z USA, byli zastoupeni na Slovensku právním zástupcem, který se bude účastnit jednání, přebírat jejich zásilky ... V rámci dědického řízení je možné s nimi uzavřít dědickou dohodu, kde by se například za úplatu nebo i bezplatně vzdali svého podílu ve prospěch jiného dědice. Právní řád neumožňuje provést dědické řízení pouze o části dědického práva.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den, mám dotaz ohledně dědického řízení. Po otci zůstalo 5 děti a manželka, kteří dědí dům a ostatní majetek. Jedno z děti se chce vzdát své části domu ve prospěch sourozenců, ale ostatní majetek zdědit chce. Moje otázka zní, jaké podklady, dokumenty, ověření k tomuto úkonu třeba, stačí jít pouze k notáři nebo je třeba i něco jiného?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ve Vámi uvedeném případě ohledně podílu dědice na nemovitosti je možné i takové řešení, že dědic se svého podílu na domě vzdá ve prospěch ostatních dědiců nemovitosti a to s finanční náhradou nebo bez finanční náhrady za jeho podíl. Ostatní majetek, který bude předmětem dědění bude samozřejmě dědit buď na základě dohody dědiců nebo podle dědických podílů ze zákona.
V podstatě tedy jde o dohodu dědiců o vypořádání dědictví ve smyslu ust. § 481 a násl. Obč. zákoníku, jejíž dohodě dává přednost i samotný zákon (citujeme):
"§ 481: Jestliže je jen jeden dědic, potvrdí mu soud, že dědictví nabyl.
§ 482
(1) Je-li více dědiců, vypořádají se u soudu mezi sebou o dědictví dohodou.
(2) Jestliže dohoda neodporuje zákonu nebo dobrým mravům, soud ji schválí.
§ 483: Pokud nedojde k dohodě, soud potvrdí nabytí dědictví těm, jejichž dědické právo bylo prokázáno. "
Odpověď na Vaši otázku je ta, že je třeba dostavit se na dědické jednání a uzavřít dohodu o dědictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Po 50-ti letech od smrti starého otce jsme otevřeli dědické řízení. Jednalo se výhradně o půdu a dědily jsme tři. Po jeho ukončení, před pěti lety, aby se půda dále netrieštila, notářka zapsala mě jako vlastnického s povinností je v případě prodeje vyplatit. Tím pádem jsem zveřejněna na katastrálním portály jako vlastník. Mám s tím samy problémy, a tak bych chtěla, aby tam byl zapsán místo mě kterýkoli z bratrů i za cenu vzdání se svého podílu. Jak se to dá udělat a co když ani oni s tím nebudou souhlasit? Dali by se tyto podíly pozemků darovat např. státu?
Dobrý den, nejjednodušší by zřejmě bylo, kdyby se Vám je podaří prodat, vyplatit sourozence a celá záležitost by byla ukončena pro vás všechny. Ve většině lokalit je možné najít zemědělce nebo lesníky, který vykupují drobné části pozemků. Přestože je stát v některých pohledech soukromoprávním subjektem, nelze tomuto subjektu cokoli darovat. Stát má omezené možnosti nabývání vlastnického práva. Stejně pokud byste pozemky darovali komukoliv, mohlo by to vyvolat mezi ostatními dědici spor, že jste je svým jednáním připravili o svůj podíl na pozemcích. Převod vlastnického práva na jednoho z nich by byl možný, nicméně je třeba zohlednit to, že podle usnesení notáře Vy jste zavázána k plnění v budoucnosti. Tzn. že pokud by druhý dědic následně pozemky prodal, nebyl by touto povinností vázán. Vyžadovalo by to dohodu mezi dědici.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
já mám jen jednoduchou otázku, před 10 lety jsem se vzdala dědictví, šlo o polovinu domu - můj podíl dostal můj bratr, nyní bychom to už chtěli vypořádat, dá se znovu otevřít dědictví, nebo mi svůj podíl musí bratr darovat, což je lepší , nebo co se dá udělat. Děkuji.
Dobrý den,
pokud jste se v dědickém řízení vzdali svého podílu na dědictví, rozhodující je to, zda bratr byl povinen Vám vyplatit podíl na dědictví jako ustupující dědici nebo tato povinnost bratra nebyla sjednána v dědickém řízení.
Pokud jste se vzdali podílu na dědictví ve prospěch bratra bez povinnosti výplaty Vám jako ustupující dědici, pak nemůžete právní cestou od bratra žádat vyplacení podílu na dědictví.
Jiná věc je, pokud by Vám bratr daroval podíl na nemovitosti a to na základě darovací smlouvy. Ale právně vynutit darování podílu na RD není možné.
Závěr: Bratr Vám může darovat podíl na nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, po švagrová smrti se sestra se svým synem vzdali dědictví (bytu) ve prospěch své dcery s právem doživotního užívání matky. Po dvou letech začala dcera chodit domů opilá a napadala matku, která musela zavolat policii. Dcera se nyní matce vyhrožuje, že přestane platit půjčku, a že byt přenechá exekutorovi. Má její máma (i se synem) nějakou šanci zrušit vzdání se dědictví v její prospěch? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
předpokládám, že rozhodnutí o dědickém řízení, a tedy rozhodnutí o schválení dědické dohody je už pravomocné. Toto rozhodnutí je pro ně závazné.
Bohužel v takových případech ani s ohledem na změnu chování "obdarované" dědičky nelze změnit dědickou dohodu. Dědická dohoda je specifickým právním institutem. Přestože de facto jde o darování dědického podílu jinému, není možné pro takové situace požadovat vrácení daru.
Pokud by byt "přenechala" exekutorovi, budou moci (matka nebo syn) nabýt vlastnické právo k bytu na dražbě nemovitosti (pokud tomu soudní exekutor přistoupí).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Vzdání se dědictví ve prospěch druhého dědice" a chcete pomoci?
Dobrý den, dovolíme si Vás kontaktovat a požádat o odpověď na otázku k dědickému právu. V létě nám zemřela matka a čeká nás dědické řízení. Dědit její polovinu by měl po správnosti otec, který žije. Je možné, aby otec zděděný majetek po matce hned při prvním jednání daroval dětem a vyhnul se placení daně z dědictví? Podle čeho se vlastně daň z dědictví vypočítá?
Za odpověď velmi děkuji.
Dobrý den,
úvodem poznamenáváme, že daň z dědictví byla zrušena s účinností od 1.1.2004, takže žádnou daň z dědictví nemůžete ani platit.
Z otázky předpokládáme, že v dědickém řízení jde io nemovitost, která byla v bezdpodielovom spoluvlastnictví manželů / BSM /.
Pokud chcete, aby podíl po matce, který bude předmětem dědění, věc můžete řešit tak, že otec se vzdá dědictví v celosti a pak dědit podíl matky budou jen děti, nebo jen některé z nich dle dohody dědiců v dědickém řízení a to s povinností výplaty ustupujícím dědicem nebo bez povinnosti výplaty. Tj: otec nemusí dětem darovat předmětný majetek v tom směru, že během dědic. řízení bude sepsána darovací smlouva; otec se vzdá svého podílu na dědictví ve prospěch ostatních dědiců, tedy Vás jako dětí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
Chtěli bychom se zeptat budeme mít dědické řízení po babičce. Vlastnila dům a nevypořádané pozemky. Chtěli bychom se vzdát dědictví tak aby nám byl vyplacen podíl. Protože to chtějí prodat přes realitní kancelář. Jaký zákon bychom měli použít, aby nám bylo vyhověno nebo jako máme postupovat?
Děkujeme za odpověď hezký den.
Dobrý den,
pokud chcete přenechat svůj dědický podíl jednomu nebo více dědicům, s tím aby Vám vyplatily hodnotu Vašeho podílu, tak toto je nejjednodušší udělat dědická dohodou v rámci dědického řízení. S takovou dohodou však musí souhlasit všichni dědicové a zejména dohodnout se na hodnotě Vašeho dědického podílu, který Vám má být vyplacen. Pokud se však nedohodnete, notář nebude mít jinou možnost než vypořádat dědictví způsobem, že každému přikáže jeho zákonný dědický podíl.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu