Otázka

Budu dědit, jestliže mám rozdílný trvalý pobyt jako manžel?


Položit otázku
Otázka

Dobry vecer. Mam 35 let a manzela, ktery ma 60 let. Mame 5 ročního syna. V případě manželovy smrti, pokud nezanechá zavet, mame s dítětem pravo na majetek z dědictví? Problem je v tom, že máme rozdílný trvalý pobyt. Moj manzel ma pobyt tam, kde žije a já s dítětem na místě, kde jsem žila předtím. Ale samozřejmě žijeme spolu, i když se více zdržují v zahraničí. Manzel ma este jedno dítě z předchozího manželství a další dvě děti žijící a i přihlášené na pobyt v zahraničí. Jak by to vse bylo v takovém případě? Taktéž plánujeme zůstat zit v zahraničí ale manzel ma na Slovensku firmu, takže on by nic neměnil. Já kvůli dítěti a skole musím nahlásit, ze jdeme zit do zahraničí. Co v takovém případě, pokud se stane, ze manzel zemře? Ake pravo bychom měli? Předem dakujem.

Odpověď

Dobrý den, pro dědickou způsobilost není podstatné, zda pozůstalý manžel má trvalý pobyt totožný s druhým manželem (zůstavitelem). Ve smyslu zásad řízení o dědictví platí, že pokud měl zůstavitel v době své smrti s pozůstalým manželem majetek ve společném jmění, o jehož vypořádání se nezačalo soudní řízení vypořádá se tento majetek v řízení o dědictví. To znamená, že předmětem dědictví bude ta část majetku, která po vypořádání společného jmění připadne zůstaviteli. Podle § 473 odst. 1 občanského zákoníku, pokud zůstavitel nezanechá závěť, v první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Zákon přitom nerozlišuje mezi dětmi narozenými v manželství a mimo manželství.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Po 5-Letem společné bydlení v Jejím domě jsme se nakonec i vzali co jsem se tam zapsal na trvalý pobyt. No už za 13 let jsem nemalé prostředky vložil do její domu, který jsme si spolu od samého začátku opravovali. Koupila dům ve zpětně stavu. Platby za energie jdou z její účtu a jiné dofinancovávam já. Má dvě dospělé děti, které doposud bývaly samostatně no k ní se nehlásí, nenavštěvují, nemá žádné zprávy o nich. Otázka: po její smrti mám nárok dědí z toho domu? Nejsem zapsání jako manžel spoluvlastník nemovitosti, i když jsme již osm let manželé. Veškeré práce v zahradě a na domě ovládá sám jsem zručný. Děkujeme za odpověď.

25.11.2022
Odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste manželé, tak po její smrti se v rámci dědičkou řízení Nejprve vypořádat společné jmeno manželů (BSM). V rámci vypořádání BSM jste oprávněn požadovat, aby se Vám uhradilo to, co jste ze svého výlučného majetku vynaložili na společný majetek a Vaše manželka by byla povinna nahradit Vám vše, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na její výlučný majetek (její dům). Po vypořádání BSM se přistoupíme k samotnému dědičkou řízení. V případě, že Vaše manželka nezanechá závěť, tak se bude dědit podle zákona. V takovém případě se postupuje podle zákona, kde je stanoveno, že v první dědické skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel. Zůstavitelovy děti a manžel dědí stejným podílem, tzn. že POkud má dvě děti, tak Vy a děti dedíte v poměru 1/3.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, před necelým měsícem jsme uzavřeli manželství. Jsem jediným vlastníkem bytu, který jsem si koupila před 15 lety. Manžel vlastní dům, jehož je jediným vlastníkem. Oba máme děti z předchozího manželství. Proto bych chtěla vědět, zda po mé smrti, pokud stále zůstanu jediným vlastníkem mé nemovitosti, by měli nárok manžel a jeho děti na můj majetek a opačně. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, pokud nezanecháte závěť, Váš majetek budou dědit dědicové určený podle zákona. Podle § 473 občanského zákoníku, v první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci. Dědily by tedy Vaše děti a Váš manžel. Váš manžel však nemůže dědit sám ale jen s Vašimi dětmi, a to rovným dílem. Jen, kdyby nemají přebírat Vaše děti a jejich potomci, dědily by v druhé skupině manžel, Vaši rodiče a dále ti, kteří žili s vámi nejméně po dobu jednoho roku před vaší smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni na vaši výživu. Ve druhé skupině by dědily všichni rovným dílem, Váš manžel však nejméně polovinu. Totožná zákonná úprava by se aplikovala i v případě smrti Vašeho manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych poradit. Jde o to, že mi zemřela matka v Rakousku, kde Min.rok měla i trvalé bydliště. S otcem jsou rozvedený 4 roky. Po smrti matky jsem byla zavolána do Rakouska k notáři, který od počátku tvrdil, že nejde o dědické řízení, jen potřeboval informace o matce. Protože v Rakousku nebyla pojištěna, nepracovala, vůbec nic o ní nevdel a ani já protože jsem s ní nebyla ani v kontaktu. Zjišťoval, zda něco vlastnila no nevím o ničem, takže neměla žádný majetek jen dluhy v Rakousku. Jedině, co jsem zmínila bylo, že jelikož po rozvodu se rodiče nesetkali a nedohodli, co s bytem, myslím, že je byt stále půl na půl na obou. No notář stále říkal, že nejde o dědění ani nic. Co vlastně chci poradit je, že on sám - notář jakoby navrhl, že pokud se do měsíce neozvem, zda ten byt vlastnila opravdu či ne, všechno se jakoby zruší. Tedy dluhy které měla v Rakousku (6,500 €) v nemocnici, kde byla před smrtí. Chci vlastně poradit, zda se všechny dluhy zruší tím, že notář v Rakousku vše uzavře nebo jak? A tedy tu na Slovensku se bude projednávat ještě něco, co bylo ohledně její osoby zde? Děkuji pěkně za odpověď

Odpověď

Dobrý den, protože nejsem obeznámen s rakouským právním řádem, nedokážu Vám odpovědět na otázky související s úkony notáře v Rakousku. Vzhledem k tomu, že Vaše matka zanechala majetek (spoluvlastnický podíl k bytu) na Slovensku, musí se o tomto uskutečnit dědické řízení. Podle § 158 civilním mimosporového pořádku, na řízení o dědictví je místně příslušný soud, v jehož obvodu a) měl zůstavitel v době smrti adresu trvalého pobytu, b) se nachází majetek zůstavitele, pokud není dána příslušnost podle písmene a), c) zůstavitel zemřel, pokud není dána příslušnost podle písmene a) nebo písmene b). Soud přitom v řízení o dědictví pověří notáře, aby ve věci konal a rozhodoval.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, řada bych se zeptal o radu. Známá měla v osobním vlastnictví dům. Před 6 lety se provdala za nynějšího manžela dva dní po svatbě sepsala u notáře testament, že po její smrti zanechává svůj majetek pouze svým dětem. Moje otázka je, zda má její manžel nárok na část majetku po její smrti, i když během manželství sepsala závěť. Manžel nemá do dnešního dne trvalý pobyt na uvedené adrese. Děkuji krásné.


10.02.2021
Odpověď

Dobrý den, ve svém příspěvku uvádíte, že Vaše známá rodinný dům "měla" a tudíž ho už nevlastní. Předmětem dědictví mohou být jen věci, které byly v osobním vlastnictví zůstavitele (osoby, která zemřela) v době její smrti. Po smrti jednoho z manželů, soud v dědickém řízení provede vypořádání majetku patřícího do společného jmění manželů. Část z tohoto majetku připadne manželovi a druhá část společně s majetkem, který byl ve výlučném vlastnictví zůstavitele, bude předmětem dědění. Závěť ma přednost před děděním ze zákona, a proto platí, že okruh dědiců bude určen právě závětí.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Budu dědit, jestliže mám rozdílný trvalý pobyt jako manžel?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Zemřel můj strýc, který se v r. 2011 podruhé oženil. Byt ve kterém býval odkoupil ještě před sňatkem a 1/2 bytu daroval partnerce (nyní už manželce). Mě ještě 3 syny. Jak se bude dědit jeho polovina bytu?


15.02.2021
Odpověď

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že během života daroval spoluvlastnický podíl o velikosti 1/2 k bytu jeho partnerce, tak on vlastnil reálně jen spoluvlastnický podíl o velikosti 1/2. Tento bude předmětem dědění, pokud jiný majetek není. Vzhledem k tomu, že už je z partnerky manželka, tak tato bude dědit spolu s jeho dětmi tento spoluvlastnický podíl na bytě také.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Prosím o radu, bratr byl ženatý, bezdětný a zemřel, chtěla bych vědět, zda po smrti jeho manželky budou dědit jen její příbuzní, nebo i já - jeho sourozenec. Děkuji za odpověď. Hezký den přeji.


10.03.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud manželka Vašeho nebohého bratra nezanechá závěť, dědit budou dědici ze zákona, do okruhu kterých patří především její blízké osoby resp. osoby, které s ní budou žít před její smrtí ve společné domácnosti. Okruh dědiců ze zákona je následující:



V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.



Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.



Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele . Pokud některý ze sourozenců zůstavitele Nedědí, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.



Pokud žádný dědic Nedědí ve třetí skupině, ve čtvrté skupině dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Přítelkyni zemřela máma, když byla nezletilá, zůstal otec a mě ještě dvě sestry, jedna byla plnoletá. Měla po mame dědit nebo až, když nabyla 18-let děkuji pěkně za odpověď.


27.03.2021
Odpověď

Dobrý den,



při nabývání dědictví po zůstaviteli nemá věk význam. Dědit mohou i nezletilé děti, ale za ně jednají jejich zákonní zástupci, kteří musí jednat v jejich zájmu a právní úkony, které za ně udělají, musí schválit soud. Právě aby ověřil, zda je právní úkon v zájmu nezletilého dítěte.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás o informaci. Nebohá manželka nabyla byt od firmy, v níž pracovala v roce 1977. Sňatek jsme uzavřeli v roce 1998. V roce 2015 zemřela. Dozvěděl jsem se, že tajně žádala o byt do výlučného BSM, který jí zamítli a pak schválili. Jelikož já měl byt darovaný od matky, měl jsem trvalý pobyt jinde. V roce 2005 jsme darovaný byt prodali společně. V roce 2015 manželka zemřela. Měla z prvního manželství dceru, která mě obvinila, že jsem s manželkou nežil ve společné domácnosti 7 let, což není pravda! Nikdy jsem společnou domácnost neopustil. Ještě je tam i dědic vnuk po manželce, tedy syn po jejím nebohém synovi. Mám nárok vůbec na část bytu? Děkuji.








07.04.2021
Odpověď

Dobrý den, vzhledem ke skutečnosti, že byt Vaše nebohá manželka nabyla před manželstvím, nepatřil do společného jmění manželů (BSM). Proto celý byt jako výlučně vlastnictví vaší nebohé manželky bude předmětem dědění. Pokud Vaše manželka nezanechala závěť, uplatní se ustanovení § 473 občanského zákoníku. Podle tohoto ustanovení, v první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci. Vzhledem k výše, v úvahu připadají kromě Vás jako dědicové dcera po Vaší nebohé manželce a vnuk. Jako manžel máte tedy nárok na spoluvlastnický podíl o velikosti 1/3-ny, a to bez ohledu na to, zda jste s manželkou před její smrtí žili nebo nežili ve společné domácnosti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Budu dědit, jestliže mám rozdílný trvalý pobyt jako manžel?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zijem v zahraničí uz par let a zemřel mi otec. Já jsem dcera z prvního manželství prvorozeného a ma syna z druhého manzelstvi. Táta, uz byl rozvedeny dlouhá léta. A měl jen přítelkyni. Chci se zeptat, ze zákona jsme dědičné jen my dvě děti? Táta neměl ani rodice a ani zenu. Byla jsem i na pohřbu. Jen se bojím, že když žiju v zahraničí tak, že nedostanu předvolání o dědickém řízení. Pokud mi víte více napisat předem dakujem.

07.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud Váš otec neměl zřízen žádný závěť, tak podle zákona budete dědit Vy s bratrem jako jeho děti v první dědické skupině stejným dílem (tj 1/2 a 1/2). Na dědické řízení budete předvolán písemně notářem. Předvolání Vám budou doručovat na poslední známou adresu (pokud Váš bratr ví Vaši adresu v cizině a oznámí ji notáři), jinak na adresu uvedenou v registru obyvatel ČR. Vzhledem k tomu, že jste v zahraničí již dlouhodobě, doporučuji Vám zkontrolovat jakou adresu máte uvedenou v registru obyvatel ČR a na této adrese zajistit zmocnění prostřednictvím nějakého známého stahování pošty. Jinak by se mohlo stát, že dědické řízení proběhne bez Vás (avšak ani v takovém případě byste neměli o svůj podíl přijít, ale Vaše situace by se zkomplikovala).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Vlastním rodinný dům nabytý před uzavřením manželství, mám jednoho syna z prvního manželství, s manželkou máme společného syna, jak je to s děděním v případě mé smrti.


31.05.2021
Odpověď

Dobrý den. V případě Vaší smrti přicházejí v úvahu dědicové z první dědické skupiny, tj manželka a děti (bez ohledu na to, zda jsou z nynějšího manželství, nebo z předchozího manželství), dědí všechny Vaše děti a to každý rovným dílem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsem rozvedená mám jednoho syna. Chtěla bych Vás poprosit o radu, že pokud by se mi náhodou něco stalo dědit po mně bude jen můj syn, nebo mohou dědit rodinní příslušníci jako můj otec nebo moji bratři. Děkuji.


21.06.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud se Vám něco stane a máte jedno dítě, tak toto Vaše dítě je dědicem v první dědické skupině a tudíž bude dědit samy. Pokud by Vaše dítě zemřelo dříve než Vy, tak by dědily jeho děti, tedy Vaši vnuci, nebo pokud by ani tito vnuci nežili, dědily by po Vás Vaši pravnuci. Pokud by nežilo ani Vaše dítě, ani Vaši vnuci a ani pravnuci, tak v tom případě by dědily Vaši rodiče jako dědicové z druhé dědické skupiny. Pokud by rodiče nežili, dědily by po Vás Vaši sourozenci.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s děděním v případě smrti když přítel, se kterým žiji už více než rok a mame spolu jeden a půlročního syna, je stále ženatý. Dům, který koupil s manželkou na úvěr, nechal jí a dceři, pro nás (mě a syna) koupil druhý dům v hotovosti (dům je na jeho jménem), v němž nyní žijeme. Jak je to s děděním pro mě a syna pokud oba domy nabyl během manželství. Děkuji.


26.06.2021
Odpověď

Dobrý den. V pípade smrti známého přicházejí v úvahu dědicové z 1. dědické skupiny a to dědí jeho děti (všechny) a jeho manželka. Vy byste přicházeli v úvahu jako dědic až tehdy, kdyby manželku neměl a to jak dědic z 2. dědické skupiny, pokud byste prokázali, že jste sním žila více než 1 rok před jeho smrtí ve společné domácnosti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Budu dědit, jestliže mám rozdílný trvalý pobyt jako manžel?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Řešíme s manželem téma co se stane s majetkem po smrti. Žijeme s manželem v jedné domácnosti již více než 7 let a máme spolu 2 děti. Manžel nabyl majetek ještě před manželstvím. Já s dětmi máme trvalý pobyt tam kde bydlíme a manžel je majitel ale trv. bydliště má stále u své matky. Otázka je taková, že na koho se majetek po jeho smrti přepisu, či jen na děti nebo půl na mě jako na manželku a další polovička na dvě děti. A pokud děti, jestli já do jejich 18-tky budu moci s majetkem nějak zacházet prodat a tak. Jelikož mame na dům ještě úvěr tam figuruje jako spoludlužník a nevím, jestli budu schopná někdy v budoucnu ho splácet a musela bych dům prodat. Snad byla moje otázka pochopitelná a odpovíte mi na ni. Předem Vám za Vás čas děkuji.


24.10.2023
Odpověď

Dobrý den,

trvalý pobyt ani vás ani vašeho manžela v tomto případě nemá žádný vliv na dědění.



Po manželově smrti přicházíte v úvahu jako dědicové podle zákona Vy a Vaše děti, jako dědicové první skupiny. Dědici první skupiny dědí stejným dílem, to znamená, že na každého z vás připadne 1/3 dědictví.



Vy jako rodič, zákonný zástupce dítěte, který spravuje jeho majetek můžete dítě zastupovat pouze v běžných věcech, do jejichž prodej domu nepatří. Při prodeji domu je třeba podat návrh k soudu a požádat o ustanovení opatrovníka na uzavření konkrétního právního úkonu, přičemž tato osoba musí s poručnictví souhlasit. Pokud soud ustanoví opatrovníka, má tento od soudu povolení projevit vůli jménem nezletilého, to znamená, že může dojít k uskutečnění právního úkonu - v tomto případě podpisu kupní smlouvy. Je však důležité poznamenat, že takto provedený právní úkon jménem nezletilého ještě nenabývá právní účinky. V tomto bodě je ještě třeba aby soud tento právní úkon schválil. Soud, který hájí zájmy nezletilého, musí zkoumat, zda je právní úkon v jeho zájmu. Zkoumá tedy právní a skutkový stav, aby zjistil, zda právní úkon opravdu je v zájmu nezletilého.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jsem bezdětná svobodná žena, která má 3 sestry. Majetek chci darovat jen dvěma z nich. Mohu třetí a její potomky vynechat ze závěti?


29.05.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:



Je na Vašem uvážení komu darujete za života svůj majetek, konkrétně podle otázky, zda všem sestrám nebo jen některé z nich.



V otázce píšete, že jste svobodná a bezdětná; v případě sepsání závěti tedy můžete stejně svůj majetek odkázat komukoliv, tedy i cizí osobě, kterékoliv sestře, dvěma sestrám nebo všem sestrám.



Jelikož ve Vašem případě sestry nejsou Vašimi potomky, v případě sepsání závěti, sestra / -y které nebudou závetným dědicem se nemohou dovolávat svého zákonného podílu jako je tomu v případě potomka zůstavitele.



Podle ust. § 479 Obč. zákoníku platí:



"Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků. "





Z uvedeného vyplývá, že sestra / -y, která nebude / í závetným dědicem se nemůže dovolávat svého podílu jako je tomu v případě potomka zůstavitele ať už plnoletý nebo nezletilý.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, se sourozenci jsme dostali darem od otce pozemky po dědečkovi, které nám však dědeček nestihl kvůli vážné nemoci přepsat přímo. Nás otec je problémový typ, sadi nám na pozemky stromy a keře navzdory našemu výslovnému zákazu / s odůvodněním, že nám je může vzít /. Jak máme postupovat, abychom zbytečné nevyhrocovali situaci a mohli jsme mu zabránit v porušování našich vlastnických práv. Děkuji. S pozdravem Adriana Toporcerova.


30.05.2021
Odpověď

Dobrý den,



vycházíme z předpokladu, že v samotné darovací smlouvě není uveden závazek Vás dětí jako obdarovaných, že umožníte dárci - Vašemu otci - bezplatné užívání darovaných pozemků, tedy že otec jako dárce bude moci tyto užívat v dohodnutém rozsahu.



Pokud vycházíme z tohoto předpokladu, pak Váš otec nemá oprávnění nemovitosti užívat, tedy sázet stromky a keře atd.



Podle ust. § 630 občanského zákoníku platí:



"Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy."



T. j. : Jestliže Váš otec je názoru, že může Vám pozemky vzít zpět, tedy žádat vrácení daru, Váš zákaz výsadby stromů a keřů na pozemku není tím důvodem, který by byl důvodem na možnost domáhat se vrácení daru podle cit. ust. § 630 Obč. zákoníku.



Doporučujeme věc řešit dohodou, např. vymezením části pozemku, aby tento pozemek používal Váš otec na své účely, ale poznamenáváme, že to není Vaše povinnost, je to jen Váš vstřícný krok pro uklidnění situace.






Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám jednu otazocka bydlím v domě u babky, která nedávno zemřela mám zde trvalý pobyt od narození i moje žena je tu přihlášena a chci se zeptat, jestli mě mohou její děti, které budou dědit tuto nemovitost vyhodit, i když jsem babku doopatroval za odpověď předem děkuji.


06.12.2021
Odpověď

Dobrý den,

stav dědického řízení resp. komu byl přidělen dědický spis zjistíte na stránce Ministerstva spravedlnosti ČR a to podle rozvrhu práce přísl. okresního soudu, kde měla babička poslední trvalé bydliště a to podle data úmrtí staré matky. Hledejte proto v rozvrhu práce přísl. okresního soudu.

Je škoda, že jste věc neřešili za života staré matky, např. věcné břemeno spočívající v právu dožívá. užívání RD, případně darovací smlouvou. Otázkou je zda babička nenapsala závěť.



V dědickém řízení se nebude řešit Vaše bydlení v uvedeném RD.



Po skončení dědic. řízení nejste povinen se z RD vystěhovat a to z důvodu, že dotčený DR tvoří Vaše obydlí.



Vlastník - dědic RD není oprávněn Vás z RD vystěhovat svépomocí, ale jen na základě soudního rozhodnutí. Dědic jako vlastník DR, pokud mezi vámi nedojde k dohodě o užívání RD na základě nájemní smlouvy, musel by podat návrh k soudu na vyklizení RD, který soud by rozhodl io bytové náhradě. Pokud ani následně nedojde k dohodě, bude muset dědic jako vlastník DR podat návrh na soudní výkon rozhodnutí.



V souvislosti s Vaším bydlením v RD vzniká však i další otázka, zda jste za života staré matky neinvestovali Vy a Vaše manželka fin. prostředky na zhodnocení RD resp. jeho rekonstrukci. Pokud by na uvedenou otázku byla kladná odpověď, je třeba z vaší strany uplatnit tyto investice do cizí nemovitosti v rámci dědic. řízení is prokázáním jejich výšky a důvodu v písemné formě.



Poznamenáváme, že otázce vystěhování osoby bez vlastnického práva se věnujeme iv našem speciálním článku.



V případě potřeby kontaktujte naši advokátní kancelář.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Budu dědit, jestliže mám rozdílný trvalý pobyt jako manžel?" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace