Dobrý den, ráda bych se zeptala na mou situaci která je velice pravděpodobná. Mám s bývalým přítelem 3 děti. Nejsme sezdaní, ale bydlí u mne. V budoucnu se má v plánu odstěhovat. Tento člověk jezdí na motorce. Každou co měl tak na ní měl nehodu. Nyní (poslední nehoda tento víkend) si chce koupit novou na půjčku. Čekám že při další nehodě se může zabít. Existují dluhy které by mohly přejít na děti a nemohly by se jich zříci? Jsou ještě malé (8, 6 a 5 let) takže bych to za ně musela řešit já. A co s půjčkou kterou by měl na onu motorku? Předpokládám, že když se mu na ní něco stane, tak ji už ani neprodám abych půjčku mohla splatit. Navíc má zlozvyk, že když si bere půjčku, vezme si něco navíc a něco si ještě koupí (momentálně má v plánu nové oblečení na motorku a helmu). A měli by děti nárok například na sirotčí důchod? V rodném listu všech je zapsán jako otec. Děkuji za pomoc a přeji hezký den.
Dobrý den,
dluhy zesnulého se stávají součástí pozůstalosti a dědí se stejně jako majetek. Dědici (v tomto případě vaše děti, pokud by byly jedinými dědici po otci) zdědí dluhy v poměru k velikosti svého dědického podílu. To znamená, že pokud například dítě zdědí 1/3 majetku, zdědí i 1/3 dluhů.
Dědici, v případě že uplatní výhradu soupisu pozůstalosti, odpovídají za dluhy zesnulého jen do výše nabytého dědictví - pokud by tedy dluhy převyšovaly hodnotu zděděného majetku, děti by nemusely doplácet ze svého.
Výhrada soupisu – občanský zákoník
§ 1674
(1) Zůstavitel nemůže dědici odejmout právo na výhradu soupisu pozůstalosti. Vzdají-li se tohoto práva strany dědické smlouvy, nepřihlíží se k tomu.
(2) Právo na výhradu soupisu lze uplatnit prohlášením učiněným ústně před soudem, anebo prohlášením zaslaným soudu v písemné formě. Vyhradí-li si dědic soupis s výhradami nebo podmínkami, nepřihlíží se k nim. To platí i pro prohlášení dědice, že výhradu soupisu neuplatňuje.
§ 1675
Dědic má právo vyhradit si soupis pozůstalosti, uplatní-li je do jednoho měsíce ode dne, kdy ho soud o tomto právu vyrozuměl. Jsou-li pro to důležité důvody, soud lhůtu dědici prodlouží.
Děti (v jejich zastoupení jako zákonný zástupce, tedy vy) mají také právo dědictví odmítnout. Pokud by dědictví bylo předluženo (tj. dluhy by převyšovaly majetek), je v zájmu dětí dědictví odmítnout. O odmítnutí dědictví za nezletilé děti musí rozhodnout soud opatrovnickým řízením (soud potvrdí, zda je odmítnutí v zájmu dítěte). Pokud se dědictví odmítne, děti nedědí ani majetek, ani dluhy. Toto odmítnutí nelze už nikdy vzít zpět.
Půjčka by byla součástí dluhů, které by se dědily. Pokud by se mu něco stalo a motorka by musela být prodána, výtěžek z prodeje by šel na splacení půjčky. Pokud by to nestačilo, zbytek by byl dluhem.
Vaše děti budou mít nárok na sirotčí důchod v případě úmrtí jejich otce, pokud splní podmínky dané zákonem o důchodovém pojištění. Otec musí ke dni smrti získat potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod (nebo splnit podmínky pro starobní důchod), nebo zemřít následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání. Většinou to znamená, že musí být alespoň nějakou dobu zaměstnán nebo platit sociální pojištění. Děti pak musí být nezaopatřené (tj. do ukončení povinné školní docházky, nejdéle do 26 let, pokud se soustavně připravují na budoucí povolání, nebo jsou invalidní).

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu