Dobrý den, po přepsání v katastru nemovitostí máme s bratrem každý polovinu domu. Bratr se poté oženil. Co bude dědit jeho manželka v případě úmrtí bratra?
Dobrý den, bude záležet samozřejmě na tom, zda se v případě smrti bratra bude dědit dle závěti, dědické smlouvy, či se bude dědit klasicky dle zákonné posloupnosti.
Poku bratr nesepíše závěť či smlouvu a bude se dědit dle zákonné posloupnosti, užije se ustanovení § 1635 Občanského zákoníku, dědění v první třídě dědiců.
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tudíž v případě smrti bratra bude dědit manželka a případně děti, každý z nich stejným dílem. Nejprve bude třeba vypořádat zaniklé SJM, kdy vypořádané SJM po zůstaviteli připadne do ostatního dědictví. Manželka a případně děti následně budou dědici veškerého jmění, které po zůstaviteli zůstalo.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dědictví po manželovi. Dělí se majetek stejným dílem společně s našimi dětmi, nebo já zdědím polovinu a z druhé poloviny se rozděluji stejným dílem s dětmi. Náklady na pohřeb se odečítají z celé částky nebo popřípadě z té poloviny?
Dobrý den, dle tzv. dědických tříd (pokud se bude dědit na základě zákonné posloupnosti) ustanovených v § 1635 a následující Občanského zákoníku se dědí v první třídě dědiců:
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Majetek ve společném jmění manželů se nejdříve vypořádá a do dědictví připadne to, co dle vypořádání patří zemřelému manželovi, kdy se připojí k výlučnému majetku zůstavitele a tvoří obsah dědictví.
Náklady na pohřeb se hradí z pozůstalosti.
Dobrý den, v listopadu mi zemřel děda, můj otec se babičky zřekl z rodinných důvodů. A teď po smrti dědy to vypadá, že mu bude babička muset vyplatit část svých úspor ze svého soukromého účtu. Prý spadá do společného jmění. Bylo mi řečeno, že dědictví připadne tomu, kdo zařizoval pohřeb. To byl otec, který se s babičkou ani nespojil. Nevidím důvod, aby mu vyplácela svoje uspořené peníze.
Dobrý den, Váš dotaz není nikterak konkrétní, kdy pro přesnou odpověď potřebuji podrobnější informace, proto Vám odpovím na daný problém obecně.
Především mám za to, že dědictví nepřipadá tomu, kdo zařizoval pohřeb, pokud zůstavitel před svou smrtí nesepsal pořízení pro případ smrti (závěť apod.), kde by tuto podmínku takto stanovil.
Pokud se dědí na základě zákonné posloupnosti, kdy zůstavitel nezanechal pořízení pro případ smrti, dědí se na základě tzv dědických případ, kdy dle Vám položeného dotazu usuzuji, že se bude jednat ihned o první třídu dědiců. Dle ust. § 1635 Občanského zákoníku: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tudíž, Váš otec je právoplatným dědicem jeho otce na základě zákona, a mimo jiné je i nepominutelným dědicem, kdy má minimálně právo na zákonný podíl. Co se týče účtu manželky zůstavitele, který připadá do SJM, postupuje se v rámci dědického řízení tak, že je nutné zaniklé SJM vypořádat, přičemž část vypořádaného SJM, které připadlo zůstaviteli, se stává součástí dědictví.
Trápi vás "Co připadne manželce po smrti manžela" a chcete pomoci?
Dobrý den, manžel před naší svatbu pořídil dům. On má z prvního manželství 2 děti a spolu máme s manželem další 2 společné děti. Jak to bude po jeho smrti s rozdělením nemovitosti?
Dobrý den, s ohledem na to, že se manžel stal vlastníkem nemovitosti před uzavřením manželství, je nemovitost (pokud ji po sňatku nezahrnul do SJM) v jeho výlučném vlastnictví.
V případě jeho smrti by tak celá nemovitost byla součástí dědického řízení.
Současně bude záležet na tom, na základě jakého titulu se bude dědit.
Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku.
Tedy, buď se buď se rozdělí dědictví po zůstaviteli dle jeho vůle sepsané v závěti, nebo se využije dědění dle zákonných dědických tříd.
S ohledem na Vámi uvedené potomky by v případě zákonné posloupnosti připadala v úvahu první třída dědiců, kdy se dědí následovně
§ 1635První třída dědiců(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Současně je možné též v rámci dědického řízení uplatnit vnosy do daného majetku ze společného jmění manželů, nicméně toto by bylo řešením až v okamžiku projednávaného dědictví.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu