Dobrý den, moje otázka zní: co nastane v následující situaci. Daruji byt svému synovi s mým věcným břemenem dožití. Syn zemře dříve než já. Zdědí byt jeho manželka? (Jsou oddáni ještě před darováním). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v první řadě Vám doporučuji, aby Vaše věcné břemeno bylo založeno na věčně-právním základě. Tzn. aby bylo věcné břemeno zapsáno i katastru nemovitosti. V takovém případě totiž dědic zdědí byt po Vašem synovi is věcným břemenem doživotního užívání nemovitosti. Odpověď na otázku, kdo zdědí byt po Vašem synovi závisí na tom, jaké je složení rodiny Vašeho syna. V případě, že Váš syn nemá zatím žádného potomka a nezanechá závěť, tak se bude dědit podle zákona v tzv. druhé dědické skupině. V této skupině dědí manželka (alespoň 1/2), rodiče zůstaviteli (Vy) a osoby, které se zůstavitelem žily ve společné domácnosti alespoň jeden rok a byli na něj odkázány výživou nebo se podíleli na společných nákladech. Pokud by však Váš syn měl potomka (nebo více) tak se dědí v první dědické skupině, ve které dědí manželka a potomci stejným podílem. Celou situaci však může změnit závěť Vašeho syna. Pokud totiž sepíše závěť, tak se dědí ze závěti a ne ze zákona jak jsem uvedl výše. V závěti může odkázat celý svůj majetek jednomu potomkovi nebo pokud nemá žádných i Vám.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry vecer. Prosim Vas, chtěla bych vědět jak se pise darovací smlouva, muzete mi poslat nejaky vzor? Jde o to, že jsme si s přítelem vzali spolecnou hypotéku na byt, ale realitka byt napsala jen na něj a na hypotéku jsme dva as přítelem nejsme manželé. Chci, aby byt byl i na mna napsaný. Mam s nim syna a chci mít jistotu, že má nebude moci vyhodit z tohoto bytu. Chci byt spolumajitelka bytu. Prosim Vas o pomoc. Jak mam napisat darovací smlouvu? Prosim Vas alespon o vzor, aby nam to na katastru přijali jako darovací smlouvu. Dakujem a prosim o Vase vyjádření
Dobrý den, v první řadě je třeba uvést, že k uzavření darovací smlouvy bude potřebný souhlasný projev dárce i obdarovaného. Tzn. že se budete muset s Vaším partnerem dohodnout na darování nemovitosti, žádným způsobem ho k tomu nebudete moci donutit. Stejně je důležité uvést, že darovací smlouva musí mít všechny zákonné náležitosti k tomu, aby na základě ní mohl příslušný okresní úřad, katastrální odbor provést vklad vlastnického práva k nemovitosti. Na internetu najdete řadu vzorů darovacích smluv, avšak při nemovitostech, zejména bytech, musí být darovací smlouva vypracovaná na míru pro konkrétní byt. Každý byt totiž má jiné příslušenství, každý bytový dům má jiné společné zařízení ... V mnoha případech pozemek ani není předmětem vlastnictví k bytu. Stačí, když v darovací smlouvě uděláte jednu chybu a okresní úřad Vám na základě takové smlouvy neprovede vklad vlastnického práva k nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chel bych vas poprosit o odpovědi na následující otázky. Jsme 4 sourozenci, rodice nežije a já jsem svůj podíl daroval sestře s doživotního užívání, ktere je zapisane jako věcně bremebo na katasri. Bratr je dvakrát rozvedeny, ale mě 4 děti a na své částce z rod. domu mě exekuce. Kdyby zemřel, kdo musi platit pohřeb a kdo dedi jeho podíl s dluhy, když já tam uz nemam podíl jen doživotní pravo?
Dobrý den. Po Vašem bratrovi by v první dědické skupině dědily jeho děti, případně jeho manželka, pokud by zemřel v době, kdy byl ženatý. Přitom platí, že dědicové odpovídají do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím o vysvětlení problému pokud mi chce přítel darovat byt, po jeho smrti by byl jen můj, nebo děti z jeho manželství jako neopomenutelní dědicové by měli nárok? V případě mé smrti získá spát svůj byt nebo zase moje děti zdědí je to pro nás dost složité děkuji.
Dobrý den, kdy Vám přítel daruje byt, bude pouze Váš. Ani po jeho smrti nebudou mít jeho děti nárok na byt jako dědicové, protože už nebude v jeho vlastnictví. Jeho děti však mohou napadnout darovací smlouvu. Úspěšně napadnout darovací smlouvu je velmi obtížné - zkoumá se, jak byla uzavřena, resp. zda nebyla uzavřena např. pod nátlakem nebo dárce nebyl nezpůsobilý k právním úkonům ..
V případě Vaší smrti by měly na byt nárok Vaše děti jako dědicové (ne přítel).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Při darování nemovitosti nezletilému může být poručnicí matka? Děkuji.
Dobrý den, v tomto případě je třeba posuzovat, zda dochází ke střetu zájmů, nebo ne. Pokud matka (nebo rodiče) daruje nemovitost svému vlastnímu dítěti, dochází ke střetu zájmů a je třeba, aby soud ustanovil v samostatném řízení kolizního opatrovníka. Pokud však daruje nemovitost nezletilému jiná osoba, při které nedochází ke střetu zájmů, může nezletilého zastupovat v řízení i jeho matka.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Darování bytu a smrt obdarovaného" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Před 14 lety jsem svůj dům dala na syna formou darovací smlouvy no můj syn krátce na to přišel o život nakolik ho srazilo auto a vše přešlo na nevěstu a její dvě děti. Při té darovací smlouvě byl dodatek, že mohu v domě dožít a postarají se o mě chtěla bych se zeptat, jestli se to dá nějak změnit můj vnuk se o dům začal starat a chtěl by tu bydlet no moje nevěsta a vnučka ptají od něj peníze , aby je vyplatil ao nic se nikdy nestarali chtěla bych vědět, jestli se to dá změnit děkuji pěkně za odpověď. Přeji Vám krásný den.
Dobrý den, řešení nabízí ust. § 141 a násl. Obč. zákoníku:
"§ 141
(1) Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná.
(2) Každý ze spoluvlastníků je povinen vydat ostatním na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali, neměla již dohoda o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání písemnou formu.
§ 142
(1) Pokud nedojde k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Pokud není rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom na to, aby věc mohla účelně využít a na násilné chování podílového spoluvlastníka vůči ostatním spoluvlastníkům. Li věc žádný ze spoluvlastníků nechce, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.
(2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku. "
Z uvedeného zák. textu vyplývá, že pokud se podílejí spoluvlastníci nedohodnou na zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví, podíl. spoluvlastník může podat návrh k soudu.
Možností pro Vašeho vnuka je i to, že podíly ostatním dvěma podíl. spoluvlastníkem uhradí v dohodnutých splátkách.
Poznamenáváme, že jelikož Váš vnuk užívá resp. bude užívat i podíly ostatních spoluvlastníků, tito mohou požadovat náhradu za užívání jejich podílů na nemovitosti ve výši obvyklého nájemného za podobný typ nemovitosti v místě a čase, a to zatím titulem bezdůvodného obohacení, jelikož není sepsána smlouva o nájmu.
V otázce uvádíte, že vnuk do nemovitosti investuje, zřejmě souhlas ostatních spoluvlastníků nemá, proto doporučujeme aby ve věcech investic a jejich rozsahu si vyžádal písemný souhlas ostatních spoluvlastníků v souladu s ust. § 139 odst. 2 Obč. zákoníku.
Doporučujeme kontaktovat advokáta za účelem sepsání smlouvy o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví, jelikož případné soudní řízení je jako zdlouhavé, tak i nákladné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,. Chci dvěma dospělým dětem darovat byt stým, že ho budu užívat do smrti. Budou poplatky jako při detičskom řízení? Děkuji.
Dobrý den,
poplatky při dědic. řízení ohledně darovaného bytu nebudou a to z důvodu, že v době úmrtí již nebudete jeho vlastníkem.
Věcné břemeno - právo dožití zanikne Vašim úmrtím a proto nemůže být předmětem dědění a tudíž ani poplatkové povinnosti dědiců.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, manžel daroval byt své matce a chtěla bych se zeptat, zda v případě její smrti dědí byt všechny její děti (dvě ma osvojené a můj muž je její jediný vlastní) nebo pouze můj muž - její syn.
Děkuji Vám pěkně.
Dobrý den,
po smrti matky budou na základě zákona dědit všichni její potomci (tzn. její syn a také obě osvojené děti). Každý z těchto dědiců bude dědit stejný podíl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu