Otázka

Dědické řízení a dědění


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, velmi prosím o radu. Jsem vdova manžel si ještě před sňatkem koupil byt na hypotéku, když jsme už byli svoji, tak jsem mu šla ručit na hypotéku. Nejsem ale majitel bytu, to jsem nestihla se jít zapsat. Manžel má ještě nezletilou 8 letou dceru. Já hypotéku od manželovy smrti platím řádně sama. Už jsme měli jedno předběžné dědické jednání a p. notářka rozhodla tak, že já s nezletilou zákonnou zástupkyní budeme spolumajitelky bytu. Ale přitom já mám ještě nezletilou vyplatit polovinou částky hodnoty bytu. Tímto Vás žádám o radu, protože mi to přijde velmi nelogické, abych se měla já ještě více zadlužit a vyplatit manželovu dceru, když na bytě je hypotéka, kterou je třeba splatit. Tu hypotéku platím asi rok čili jsou tam jen úroky splaceny. Nezletilé zákonná zástupkyně nejeví o byt žádný zájem, protože ví, že je na něm dluh, žádá jen o polovinu bytu ode mne. Děkuji předem za odpověď.


Odpověď

Dobrý den. Jelikož v zadané otázce nevzpomínáte žádný závěť, zřejmě jde o dědění ve smyslu zákonných dědických skupin. V takovém případě je ve Vaší situaci rozhodující ustanovení § 473 odst. 1 OZ, které určuje: "V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem."



Vycházeje z uvedeného ustanovení vyplývá, že Vy a dcera Vašeho zesnulého manžela byste měli dědit 50: 50. Přitom dědí se tak aktiva, tak zůstavitelovy pasiva - dluhy. Dluhy se však dědí jen do výše hodnoty nabytého dědického podílu.



Jsem proto toho názoru, že by se za daných okolností nemělo dědit tak, že s nezletilou dcerou zůstavitele zdědíte každá polovinu bytu, přičemž Vy byste ještě měli nezletilou vyplácet. Není však vyloučeno, že jde jen o omyl nebo nedorozumění na prvním sezení s notářkou. Určitě si při nejbližší příležitosti nechte notářkou detailně vysvětlit, jak by se podle ní mělo dědit.



Pokud chce matka nezletilé vyplatit z podílu na bytě až po dědění, tak na to by měla právo, kdyby žádala po dědění zrušit a vypořádat spoluvlastnictví. Předmětem dědění by měl být i úvěr, pokud byl manžel dlužníkem. Pokud platíte úvěr i za nezletilou (jelikož zdědí i úvěr), tak máte právo od ní požadovat náhradu ve výši v jaké dědí podíl na úvěru. Spoluvlastnictví na bytě a úvěru můžete vypořádat společně. V úvahu je třeba brát i budoucí úroky. Určitě jí jen tak nevyplacajte peníze z bytu, pokud se nedořešil úvěr. Pozor na 2 roční promlčecí lhůtu. Chcete-li můžeme to probrat i telefonicky, máme i telefonickou poradnu, je sice placená ale pomůže Vám to se zorientovat a ušetřit tak peníze.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den,

chci se poradit, zda mohou získat vnuk a vnučka část bytu po starých rodičích v následující situaci.

Mým ex-svokrovcov zemřeli v průběhu 4 let obě děti. Tedy můj ex-manžel (jejich syn), se kterým mám dvě děti a později moje ex švagrová (jejich dcera), po které také zůstaly 2 děti. Ex-svokrovci ještě žijí. Nedávno jsem však zjistila, že jejich byt v BA zdědily děti mé zemřelé ex-švagrové, na základě dědického řízení (předpokládám, že před úmrtím ex-švagrové (možná po smrti mého ex-manžela, ale mohlo to byt i dříve) přepsali svokrovci svůj byt jen na jejich dceru. po její smrti zdědili byt pouze její děti (jsou zapsáni v listu vlastnictví), a tedy v podstatě obrali druhé dvě vnoučata po synovi o možnost zdědění části bytu.

Je v této věci možné, aby se děti po synovi domáhali podílu z bytu, ve kterém tchána do dnešního dna ještě bývá (je věcným břemenem na LV až do dožití)? Pokud ano, jaké kroky je třeba udělat, protože ex-svokrovci ještě žijí?

Děkuji za radu předem.


21.02.2020
Odpověď

Dobrý den,



z otázky vyplývá, že rodiče Vašeho bývalého manžela byly vlastníky bytu. Předmětný byt darovali případně prodali své dceři. Ve věci bylo zřízeno ve prospěch rodičů Vašeho bývalého manžela věcné břemeno s právem doživotního bydlení v předmětném bytě. Dcera následně zemřela.



Pokud je skutkový stav takový jako uvádíme, pak dědici po dceři rodičů Vašeho bývalého manžela mohly být pouze děti této dcery a ne i Vaše děti.



Věc se má tak, že s bytem může jeho vlastník zacházet podle svého uvážení a není vázán tím, že své vlastnictví musí za svého života darovat všem svým dětem stejným dílem.



V této věci Vy jako matka dětí Vašeho bývalého manžela nemůžete nic udělat, protože je oprávněním vlastníka nakládat s věcí dle svého uvážení.



Otázkou následně v případě úmrtí svokrovcov je to jen to, že tento dar se vnoučatům jako dědicům započítává na dědický podíl a tedy o tolik méně budou dědit po starých rodičích pravda za předpokladu, že bude majetek jako předmět dědění po svokrovcov. Uvedené vyplývá z ust. § 484 Obč. zákoníku:



"Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2 , započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědiců předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, pokud k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn. "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
21.02.2020
Podotázka

Dobrý den. Mám otázku. Měli jsme dědické řízení po mém otci. Máma už zemřela. Byli jsme 3 sourozenci. Sestra zemřela a zůstaly po ní 2 děti: plnoletá a nezletilá. Sestra se ještě předtím než umřela rozvedla. Dědici po mámě jsme byli 3 sourozenci a otec. Dědici po otci jsme my dva sourozenci a 2 sestřiny děti. Notářka rozhodla tak, že dům se dělí na všech a nezletilá mě největší podíl? A to je to čemu nechápeme, ale notářka řekla, že je to zákonem. No nechápeme proč nezletilá mě největší podíl z domu, když my s bratrem s nejbližší příbuzný otci, a mame tam ještě podíl po naší mámě. Víte mi v tomto prosím poradit, jestli je to opravdu tak?

Děkuji.


16.03.2020
Odpověď

Dobrý den, v první dědické skupině (podle níž se dědilo v obou případech) se dědí rovným dílem. Tzn. že pokud předmětem prvního dědického řízení byla polovina domu, tuto polovinu zdědily 3 sourozenci a otec (čili každý 1/4 z 1/2). Následně pokud zemřel Váš otec, předmětem dědického řízení byl jeho podíl na době, což mělo být 5/8. Tuto osminu jste dědily tři sourozenci, každý 1/3 z 5/8, přičemž sestřin podíl dědily rovným dílem její dcery. Mezitím samozřejmě sestřin podíl zdědily opět její dcery, rovným dílem. Jelikož nevíme, zda v tomto dědickém řízení nebyla uzavřena dědická dohoda, že všechno zdědila nezletilá, těžko se vyjadřovat k dalším výškám podílů. Matematicky to však vychází tak, že přibližně všichni byste měli mít zhruba stejné podíly. Nevíme jaký předpis měla notářka na mysli, protože občanský zákoník neupravuje žádnou výjimku, že nezletilý dědic musí dostat největší podíl (ohledně výšky podílů se v občanském zákoníku zmiňují pouze neopomenutelní dědicové při vydědění - to však zřejmě není tento případ). Doporučujeme Vám navštívit osobně nebo prostřednictvím e-mailu zaslat advokátovi ve Vašem okolí rozhodnutí o dědickém řízení, aby věděl ověřit správnost postupu notářky.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.03.2020
Podotázka

Dobrý den.
Na dědickém řízení po otcově smrti v r.2013 jsme každý z 3 sourozenců získali 1/8 rodinného domu a mama zdědila 5/8 domu. Máma v tom domě bydlí sama a chce v něm dožít.
Jak bude probíhat 2. dědické řízení co se týče domu? Bude se rozhodovat o matčiných 5/8? To, že každý z dětí máme po 1/8 je fakt, který se již nezmění?

08.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
v dědickém řízení po úmrtí Vaší matky může být předmětem dědění jen majetek, který bude v jejím vlastnictví ke dni úmrtí. Jelikož Vy a Vaši sourozenci jste již spoluvlastníky RD v podílu po 1/8 k celku, tyto podíly nemohou být předmětem dědění po Vaší mámě, protože není jejich vlastníkem, ovšem za podmínky, že byste Vaše podíly nepřevedli na Vaši mámu ještě za jejího života.


Podíl matky na nemovitosti můžete však řešit i nyní, čímž se vyhnete poplatkům v dědic. řízení. Máma může svůj podíl darovat za života více dětem, nebo některým z nich, se zřízením věcného břemene - doživotní užívání a bydlení v nemovitosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
08.11.2020
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: v rodině, kde měli manželé spolu 4 děti a jedno z nich zemřelo jako první, následně zemřeli časem oba rodiče. Dědí majetek rodičů tři děti, které zůstaly nebo tři děti, které zůstaly děti zemřelého dítěte? Děkuji za odpověď.

17.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud zemřelý potomek měl vlastní děti, tak tyto v souladu se zásadou reprezentace nastupují na jeho místo. Tzn. že celý majetek se bude dědit stejným podílem 1/4, a pokud měl zemřelý potomek více dětí, tyto dědí společně 1/4 (resp. každý 1/8 kdyby byli dva).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
17.11.2020

Trápi vás "Dědické řízení a dědění" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace