Otázka

Dědické řízení - nově objevený majetek


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, poprosím Vás o radu, který notářský úřad by měl projednat dědické řízení o nove objeveném majetku po zemřelé matce mého otce. Narodila se v roce 1902 v obci Uhliská na Slovensku, kde se nacházejí pozemky, které jsou předmětem nově objeveného dědictví. V roce 1930 zemřela ve Francii. Můj otec zemřel v roce 1997. Do dnešního dne je matka mého otce vedena na listu vlastnictví, jako vlastník uvedených pozemků. Účastníkem právního vztahu je i správce vyznačen na příslušném listu vlastnictví a je jím Slovenský pozemkový fond Bratislava. Děkuji.


Odpověď

Dobrý den, pokud nežila na území České republiky, podejte návrh na projednání dědictví u soudu, v jehož obvodu se nacházejí nemovitosti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně zatajeným dědictví.
zemřel nám otec, jsme tři sourozenci. Jediná sestra měla dispoziční právo k otcovu účtu. Po smrti otce neoznámila bance otcovo úmrtí a po otcově smrti celý účet vybělila. Následně jak vybavovateľ pohřbu byla předvolána na předběžné slyšení u notáře, kde uvedla, že otec žádný účet nevlastnil. Mně a bratrovi řekla, že otec účet stihl zrušit před smrtí. Jednoduše nás oklamala.
následně jsme s bratrem zjistili, že účet byl po smrti otce stále aktivní. Podali jsme na okresní soud návrh na prededenie nově objeveného majetku (zatajení účtu). Přidělený notář zjistil, že ke dni smrti bylo na účtu 41 tisíc eur. Banka nám vydala potvrzení a výpis z účtu, že ke dnešnímu dni je účet prázdný, a peníze vybrala sestra po otcově smrti. My s bratrem jsme každý zdědili třetinu finančních prostředků z tohoto účtu. Jelikož je účet prázdný, můžeme vymáhat tyto finančně prostředky od banky? Jelikož sestra uvedla v omyl i banku (tvářila se při výběru peněz, že otec žije), uvedla v omyl i notáře (když mu tvrdila, že otec účet nevlastní) a vlastně se obohatila na úkor mě s bratrem. Můj bratr podal trestní oznámení na sestru, nic se však neděje, přidělen vyšetřovatel už půl roku ve věci nedělá téměř nic. Abych zopakoval otázku, na kterou neumím najít odpověď: mohu si vymáhat svůj zděděný podíl od banky s tím, ať si podvedená banka vymáhá svou škodu od sestry sama? Děkuji za odpověď. S přáním příjemného dne Ivan

03.08.2020
Odpověď

Dobrý den,


pokud máte právoplatné usnesení o dědictví, z něhož vyplývá skutečnost, že jste se stali dědicem přísl. podílu fin. prostředků na bankovním účtu, a toto usnesení je pravomocné a vykonatelné, doporučujeme sestře poslat výzvu k úhradě fin. prostředků ve Vámi uvedené lhůtě. Pokud k úhradě z její strany nedojde, přičemž sestru můžete upozornit na to, že pokud k úhradě € nedojde, podáte návrh na provedení exekuce, musíte kontaktovat soudního exekutora s žádostí o sepsání návrhu na provedení exekuce. Návrh na provedení exekuce Vám sepíše kterýkoli soudní exekutor, neboť návrh musí být podán elektronicky.


Uvedené vyplývá z ust. § 45 odst. 2 písm. e / exek. řádu, podle kterého platí, že exekučním titulem je i rozhodnutí o dědictví.


Jsme názoru, že pokud banka postupovala v souladu se smlouvou o vkladovém účtu a také za podmínky, že disponent disponoval s účtem v souladu s jeho dispozočným oprávněním, tedy nebylo např. omezené dispoziční oprávnění pouze na určitou částku nebo určité úkony, peníze od banky nevymôžete. V tomto směru musíte poslat výzvu přímo bance. Banka se o úmrtí majitele účtu může dozvědět pouze na základě poptávky notáře resp. od disponenta a dědiců.



Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
03.08.2020
Podotázka

Dobrý den! Chtěla bych Vás poprosit o radu. Před pěti lety zemřel můj dědeček. Notář odpovědný za dědické řízení všechny majetkově-právní vztahy urovnal. Alespoň jsme si to mysleli. Včera nám však po pěti letech přišel výpis ze spořícího účtu starého otce, o kterém nikdo nevěděl a na něm je částka 1500 €. V bance nám pracovnice oznámila, že musíme znovu otevírat dědické řízení, protože zřejmě došlo ze strany banky k neúplnému vyčíslení při oznámení úmrtí klienta. Jak máme nyní postupovat, abychom se vyhnuli opětovným poplatkům, protože my jsme chybu neudělali? Děkuji.

07.10.2020
Odpověď

Dobrý den,
ve věci je třeba podat návrh podle ust. § 211 Civil. mimosporového pořádku:


"(1) Jestliže se objeví po právní moci usnesení, kterým se řízení o dědictví skončilo, další zůstavitelův majetek, popřípadě i dluh, soud na návrh provede o tomto majetku dodatečné řízení o dědictví. Pokud se objeví pouze dluh zůstavitele, dodatečné řízení o dědictví se neprovede. "


Tj ve věci musíte podat návrh na dodatečné řízení o dědictví na přísl. soud / místo posledního trval. bydliště dědečka v době úmrtí /.


Neznáme okolnosti, zda notář napsal dožádání do bank, zda zůstavitel měl u nich vedeny účty a jejich zůstatek. Pokud konkrétní banka odepsala, že účet v bance je, ale neuvedla tento spořicí účet, resp. uvedla, že žádný účet na jméno zůstavitele nevede, jsme názoru, že chybu udělala banka. Následně po skončení dědic. řízení byste mohli žádat od banky úhradu přísl. poplatků, které Vám v souvislosti s dodatečným řízením o dědictví vzniknou.


Jestliže notář nedal dožádání do bank, nepředpokládáme, že budete úspěšný v tom směru, že by tyto poplatky měl uhradit notář.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
08.10.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace