Otázka

Dědictví bytu v osobním vlastnictví


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, rodiče vlastní byt v osobním vlastnictví a jsou 2 oprávnění dědicové - já jejich syn a jejich vnuk, protože druhý syn je již po smrti. Další zákonní dědicové nejsou. Lze uzavřít nějakou dohodu či závěť, že já přijmu závazek se o rodiče až do jejich smrti postarat s tím, že byt pak zdědím já a vnuk by dostal nějakou částku v penězích, třeba 100 tis. Kč?

08.04.2024
Odpověď

Dobrý den, první možností je institut darování nemovitosti Vám, co by synovi rodičů, kdy v darovací smlouvě by bylo možné stanovit věcné břemeno dožití pro rodiče, případně i další podmínky. 
Za trvání života mohou vlastníci určitého majetku si s tímto majetkem nakládat dle jejich libovůle, a to bez ohledu na to, kolik mají či nemají potomků. 

Druhou možností je, aby rodiče sepsali u notáře závěť, kdy bude třeba, aby byly splněny podmínky pro nepominutelné dědice- potomky zesnulých. 

Občanský zákoník stanoví v ust. § 1642:
Nepominutelný dědic

§ 1642

Nepominutelnému dědici náleží z pozůstalosti povinný díl.§ 1643(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.Tedy, nepominutelnými dědici jsou pouze potomci zůstavitele, případně jejich děti. Vždy musí nepominutelným dědicům zbýt z dědictví alespoň jejich zákonný dědický podíl. 

Co se týče povinného dílu, uvádím následující:

§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

Pokud tedy vyplacení finančního obnosu bude odpovídat alespoň výše uvedenému množství zákonného dědického podílu, je toto také možností. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace