Dobrý den, pokud zemře majitelka ideální poloviny rodinného domu, která jediná dům obývala a na niž byly psané energie, jak je to s dluhem za energie? Jde to za dědici nebo i za ostatními spolumajiteli? Je to jinak s částí dluhu vzniklou před úmrtím a po smrti? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
Obecně, pokud dojde k úmrtí osoby, na kterou byla napsána smlouva na odběr energií (elektřina/plyn) v domácnosti existují obvykle dvě možnosti řešení. Zaprvé, přepsání smlouvy na jiného zákazníka. Pokud existuje jiná osoba, která převezme odpovědnost za odběr energií v dané nemovitosti, je možné přepsat smlouvu na tuto novou osobu. Tento proces obvykle vyžaduje kontaktování dodavatele energií a vyřízení příslušných dokumentů. Následně ještě dodavatel energií zašle poslední vyúčtování včetně případných přeplatků či nedoplatků po zemřelé osobě a to dědicům, kteří doloží úmrtí list původního zákazníka a další nezbytné dokumenty, jako je například čestné prohlášení nebo plná moc. Přepis po zemřelém je možno provést na základě úmrtního listu, není potřeba čekat na výsledek dědického řízení.
Další možností je také plné ukončení smlouvy za situace, že není žádná další osoba, která by převzala odpovědnost za odběr energií v dané nemovitosti, je možné smlouvu úplně ukončit. Tento proces zahrnuje kontaktování dodavatele energií a požádání o zrušení smlouvy.
Je důležité kontaktovat příslušného dodavatele energií co nejdříve po úmrtí osoby a informovat je o situaci, aby bylo možné přijmout potřebná opatření a vyřešit situaci smlouvy na odběr energií v nemovitosti.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu