Otázka

Kdo může dědit


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, můj strýc (bratr mé maminky) a jeho manželka tragicky zemřeli. Jediní pozůstalí jsou pouze strrýce dvě sestry a bratr. Je mi jasné, že dědit budou strejdovi sourozenci, ale otázka zní. Máme nárok na dědictví já se sestrou, když naše mamtka (sestra zesnulého strýce) je už po smrti? Na internetu to z článků vyplývá, ale nevidím v tom logiku. 

17.05.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud strýc s jeho manželkou nezanechali pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě zákonné dědické posloupnosti. 

Pokud skutečně nejsou naživu žádní předchozí dědicové dle zákonných dědických tříd - viz. ust. §1635 a násl. Občanského zákoníku, přistupují na řadu sourozenci zůstavitele (vynechávám nyní jeho ženu).

§ 1637

Třetí třída dědiců

(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

Dle výše uvedeného skutečně platí, že pokud nedědí některý ze sourozenců zůstavitele, připadne dědictví jejich dětem. 

Komentářová literatura pro vysvětlení ´´logiky´´ uvádí následující:

Nedědí-li sourozenec, znamená to, že: - nepřežil zůstavitele nebo zemřel současně se zůstavitelem (§ 1479 věta druhá), - odmítl dědictví (§ 1486), - je dědicky nezpůsobilý (§ 1481, § 1483), - zřekl se dědického práva (jeho děti dědí jen tehdy, když zřeknuvší se předek dohodl se zůstavitelem, že zřeknutí se dědického práva proti nim nepůsobí [§ 1484 odst. 1]), - pokud o něm zůstavitel prohlásil stejným způsobem, jakým se pořizuje závěť, že pozůstalost nenabude [§ 1649 odst. 2]).

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace