Otázka

Napadení darovací smlouvy třetí osobou


Položit otázku
Otázka

Rodiče darovali mé sestře a její druhému Mazel RD s tím, že jejich doopatrujú nebo zajistí adekvátní náhradní bydlení. Před čtyřmi roku sestra zemřela a její 2. manžel zůstal bydlet v RD. Po sestře zůstaly 3 děti, 2 z prvního manželství a 1 z druhého. Po její smrti každý z nich zdědil nějaké procento, takže vlastníky jsou všichni čtyři. Rodiče se z RD odstěhovali (nesnesli, že si sestřin muž začal vodit do domu přítelkyni) sestřiny 2 manžel začal v domě "roztahovat", sestřiným dětem z 1.manželstva omezuje pohyb po RD, tím, že zamyká společné prostory, vulgární se k jím zpráva, narušuje vzájemné soužití a mně znemožnil vstup do garáže, které jsem majitelkou, přesto, že v darovací smlouvě je věcné břemeno, že musí zpřístupnit každodobému majiteli garáže přechod přes pozemek, který patří RD. Moji rodiče o celé situaci mají vědomost, ale vzhledem k tomu, že mají věk, více než 70. let a otec je po mozkové příhodě, nechtějí se už pouštět do sporů se "svým zetěm". Nezajistil rodičům přiměřené bydlení (zajistila ho druhá sestra) a mně znemožnil vstup do garáže. Mohu tuto darovací smlouvu napadnout i já, protože si myslím, že není dodrženo věcné břemeno jako podmínky darovací smlouvy?

Odpověď

Dobrý den, pokud dárci stále žijí, nelze napadnout darovací smlouvu třetími osobami. Mohli by to udělat jen dárci a to pouze ze zákonných důvodů. Po smrti dárce mají dědicové právo darovací smlouvu napadnout. Vidím tam možnost napadnout ji iz důvodu kombinace darovací smlouvy s věcným břemenem a to v závislosti na způsobu formulace smlouvy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné napadnout darovací smlouvu v tomto případě: jeden rodinný příslušník, který nemá rodinu kromě svého bratra a, který byl v té době výlučný vlastník nemovitosti po svých rodičích, je alkoholik s mnoha diagnózami a žil ve špatných sociálních podmínkách. Jeho bratr se s ním přestal stýkat právě kvůli problémům s alkoholem. Začala k němu chodit jistá paní, nosívala mu alkohol a byl tam očividný záměr získat nemovitost, co se jí i darovací smlouvou podařilo. Dá se s tím něco dělat?


06.11.2023
Odpověď

Dobrý den,



na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:



Pro darovací smlouvu platí poměrně stručné ustanovení občanského zákoníku - ust. § 628 a násl. (Citujeme):



"§ 628:

(1) Darovací smlouvou dárce něco bezplatně přenechává nebo slibuje obdarovanému a ten dar nebo slib přijímá.

(2) Darovací smlouva musí být písemná, je-li předmětem daru nemovitost au movité věci, nedojde-li k odevzdání a převzetí věci při darování.

(3) Neplatná je darovací smlouva, podle níž má být plněno až po dárcově smrti.

§ 629: Dárce je povinen při nabídce daru upozornit na vady, o kterých ví. Pokud má věc vady, na které dárce neupozornil, je obdarovaný oprávněn věc vrátit.

§ 630:

Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. "



Pro darovací smlouvu jako právní úkon platí i obecná ustanovení o právních úkonech. Podle ust. § 37 občanského zákoníku platí, že "P RÁVNÍ úkon musí být učiněn svobodně a vážně, určitě a srozumitelně; jinak je neplatný; i ust. § 39a / občanského zákoníku (citujeme):

"Neplatný je právní úkon učiněn fyzickou osobou nepodnikatelem, při kterém někdo zneužije tíseň, nezkušenost, rozumovou vyspělost, rozrušení, důvěřivost, lehkomyslnost, finanční závislost nebo neschopnost plnit závazky druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit nebo poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je vzhledem na vzájemné plnění v hrubém nepoměru. "



Doporučujeme kontaktovat advokáta, aby prozkoumal darovací smlouvu, jakož i okolnosti za kterých byla uzavřena a hlavně zda bratrovi zůstalo alespoň prozatím právo užívání nemovitosti.



Aktuální stav nemovitosti zjistěte na stránce www.katasterportal.sk.



Pro podání návrhu na soud o neplatnost darovací smlouvy doporučujeme dárci, aby kontaktoval advokáta, který současně zváží i podání trestního oznámení.












Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, přeji,
Rodiče mi darovali pozemek v roce 2012 v době, kdy jsem byla vdaná. Před dvěma týdny nás soud na můj podnět rozvedl a exmanžel se nechce dohodnout na majetkovém vyrovnání, navíc chce napadnout předmětnou darovací smlouvu, protože má pocit, že mu z pozemku patří polovina. Jakou ma šanci na úspěch soudní cestou? Děkuji pěkně za odpověď.

07.06.2020
Odpověď

Dobrý den,
Vám darovaný pozemek rodiči jako dárci nespadá do bezpodielivého spoluvlastnictví manželů a proto není ani předmětem vypořádání BSM. Žaloba, kterou by podal manžel, se nemůže opírat o jeho pocit, že mu patří polovina pozemku. Manžel nebyl účastníkem darovací smlouvy.


Váš bývalý manžel nemá právní nárok na předmětný pozemek, což vyplývá z ust. § 143 Obč. zákoníku:


"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "


Druhou otázkou je, zda na předmětném pozemku se nachází např. RD, který jste postavili během trvání manželství. Pak pokud by RD v rámci vypořádání BSM připadl např. Vám, problém je vyřešen. Pokud by připadl RD manželovi, bude nutné vyřešit i právní vztah k pozemku (nájemní smlouva, prodej pozemku).


Na vypořádání BSM doporučujeme kontaktovat advokáta.


Ve věci vypořádání máte několik možností:


1. / Dohoda o vypořádání BSM


2. / Podání k soudu - žaloba o vypořádání BSM, kterou můžete podat ve lhůtě do 3 let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství,


3./Ak byste se nedohodli na vypořádání BSM, ani byste nepodali návrh na vypořádání BSM c Estou soudu, následně platí ust. § 149 odst. 4 Obč.zákonníka:



"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže bezpodílové spoluvlastnictví manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "


Na vypořádání BSM doporučujeme kontaktovat advokáta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
07.06.2020
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se dá napadnout darovací smlouva. Byli jsme manželé 24 let a bydleli jsme v RD mých svokrovcov. Chtěli jsme tam zůstat bydlet tak se vyplatila manželova sestra (na co jsme si brali hypotéku a předělal se dům). Nyní jsme rozvedení a já se až teď dozvěděla, že dům mu byl darován a já nemám na nic nárok. Hypotéka se stále platí. Dá se něco dělat? Děkuji.

22.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud byly svokrovci způsobilí k právním úkonům, je velmi malá šance, že by se úspěšně dala napadnout platnost darovací smlouvy. Pokud se však peníze z úvěru (společného) použili na rekonstrukci jeho domu (výlučný majetek) lze v rámci vypořádání BSM žádat, aby nahradil investovanou částku do jeho majetku. Pokud se totiž ze společného majetku investují peníze do výlučného majetku jednoho z manželů, má tento manžel povinnost vrátit tyto peníze do BSM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
22.11.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace