Otázka

Pojistná událost smrt pojištěného a pojistné plnění


Položit otázku
Otázka

Příbuzný si uzavřel pohřební pojištění a uvedl mě jako oprávněnou osobu, které vzniká právo na pojistné plnění v případě pojistné události. Chtěl bych se zeptat, zda pojistné plnění oprávněné osobě je součástí dědického řízení. Díky.


Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku uvádíme následující odpověď:





1. / Základní úprava problematiky je obsažena v ust. §§ 788 a násl. Obč. zákoníku (citujeme):

"§ 788: Pojistnou smlouvou se pojistitel zavazuje poskytnout ve sjednaném rozsahu plnění, nastane-li nahodilá událost ve smlouvě blíže označená a fyzická nebo právnická osoba, která s pojistitelem pojistnou smlouvu uzavřela, je povinna platit pojistné.



§ 816: Z pojištění osob má pojištěný právo, aby mu byla vyplacena dohodnutá částka nebo aby mu byl placen dohodnutý důchod, anebo aby mu bylo poskytnuto plnění ve výši určené podle pojistných podmínek, pokud u něj nastane pojistná událost.



§ 817

(1) Jestliže je dohodnuto, že pojistnou událostí je s MRT pojištěného, může ten, kdo pojistnou smlouvu s pojistitelem uzavřel, určit osobu, které má pojistnou událostí vzniknout právo na plnění, a to jménem nebo vztahem k pojištěnému. Až do vzniku pojistné události může určení osoby změnit; pokud není ten, kdo smlouvu uzavřel, sám pojištěným, může tak učinit jen se souhlasem pojištěného. Změna určení osoby je účinná doručením oznámení pojistiteli.

(2) Pokud není oprávněná osoba v době pojistné události určena nebo nenabude právo na plnění, nabývají toto právo manžel pojištěného, a není-li ho, děti pojištěného.

(3) Není-li osob uvedených v odstavci 2, nabývají toto právo rodiče pojištěného, a pokud jich, osoby, které žily s pojištěným po dobu nejméně jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a které z toho důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na pojištěného; pokud není ani těchto osob, nabývají tohoto práva dědici pojištěného.



§ 818

Pokud vznikne právo na plnění několika osobám a pokud nejsou podíly určeny, má každý z nich právo na stejný díl. "





2. / Pohřební pojištění kde pojistnou událostí je smrt pojištěného, v pojistné smlouvě je pojištěný oprávněn určit osobu, které v případě, že nastane pojistná udalosť- smrt - bude vyplaceno pojistné plnění. Oprávněnou osobu může pojištěný určit jménem nebo vztahem k osobě pojištěného.



V případě, že by pojištěný neurčil oprávněnou osobu, pak oprávněnými osobami na přijetí pojištěného plnění se stávají osoby podle pořadí uvedeného v ustanovení v § 817 Obč. zákoníku a to v pořadí manžel pojištěného, není-li ho, pak děti pojištěného, pokud není ani těchto osob pak rodiče pojištěného atd. (Viz výše § 817 Obč. Zákoníku).



V tomto ustanovení § 817 Obč. zákoníku se nikde nemluví o dědici, neboť jím dědic jako osoba oprávněná k pojištěny plnění podle pojistné smlouvy kde pojistnou událostí je smrt pojištěného, ani nemusí být, neboť pojištěný může oprávněnou osobu na pojistné plnění určit dle svého uvážení a nemusí jím být dědic. Jsme názoru, což je také logické, že i z uvedeného důvodu proto pojistné plnění kde pojistnou událostí je smrt pojištěného není předmětem dědického řízení. Pro dědické řízení a dědiců platí ust. § 460 a násl. Obč. zákoníku - dědění podle dědických skupin, dědění na základě závěti nebo kombinace předmětných způsobů dědění.



V praxi jsme se setkali i se spory v tomto směru. Citujeme z rozs. OS Bratislava I., spis. zn. : 11C / 166/2011:

"V daném případě pro případ smrti pojištěného, sám pojištěný určil osobu oprávněnou k plnění, a to svou manželku. Uvedené se však podle soudu vztahuje výlučně na případy, kdy pojistnou událostí byla smrt pojištěného, nikoli však na jiné případy pojistných událostí, pro které bylo uzavřené životní pojištění (např. pro případ úrazu, hospitalizace a pod., kdy toto plnění spadá výlučně pojištěnému případně po jeho smrti jeho dědicům). § 817 tedy předpokládá určení oprávněné osoby na vyplacení pojistného plnění, avšak jen pro případ, že pojistnou událostí byla smrt pojištěného. "



KSBB / 17Co / 1343/2014 9. 12. 2015:

".... NS SR řešil otázku, zda je možné plnění z pojistné smlouvy pro případ smrti, kde pojistnou událostí byla smrt zůstavitele, zahrnout do majetku zůstavitele. Podle právní věty tohoto rozhodnutí plnění z pojistné smlouvy patřící už přímo osobě z pojistné smlouvy oprávněné do dědictví po zůstaviteli nepatří.





3. / Obchodní podmínky pojišťovny určují jak je třeba postupovat v konkrétních případech pojistných událostí, co všechno je třeba pojišťovně nahlásit, jaké doklady předložit. Pojišťovna požaduje úmrtní list nebo oznámení o úmrtí, pojišťovna si vyhrazuje právo prošetřit nahlášenou událost. Pojistné plnění je splatné do 15 dnů ode dne, kdy pojišťovna skončila šetření nutné k zjištění rozsahu její povinnosti plnit. V případě vzniku nejasností je ten, komu by mělo vzniknout právo na plnění, povinen dokázat, že došlo k pojistné události a že je osobou oprávněnou na pojistné plnění.





4. / Navíc uvádíme, že v ust. § 9 zákona o dani z příjmů jsou uvedeny příjmy, které jsou od daně osvobozeny, mimo jiné zde patří i plnění z pojištění osob kromě plnění z pojištění pro případ dožití určitého věku nebo penzijního spoření podle zvláštního předpisu. Tj Vámi přijaté pojistné plnění je osvobozeno od daně z příjmů.



©


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Nezaplatil jsem havarijní pojištění, protože je to jediný možný způsob zbavení se nevýhodné smlouvy. Stala se menší událost s autem. Budou nebo nebudou krátit plnění případně vymáhat nějaké peníze na doplacení jiné než poměrné částky, kterou vypočítají později při výpovědi z jejich strany pro neplacení. Děkuji.


19.03.2021
Odpověď

Dobrý den.



To, že jste nezaplatili pojistné, ještě neznamená, že pojistná smlouva zanikla. Pojistná smlouva zaniká až odstoupením od pojistné smlouvy ze strany pojišťovny, která může od pojistné smlouvy odstoupit pouze v souladu se zákonem.



Z důvodu toho, že pojišťovna Vám od pojistné smlouvy ještě neukončila, pojistná smlouva je platná a máte nárok na pojistné plnění z důvodu vzniku pojistné události. V pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny jsou uvedeny případy krácení pojistného plnění, proto je třeba si je nastudovat. Bez ohledu na to, zda pojišťovna bude nebo nebude krátit pojistné plnění, pojišťovna bude případně vypočítané pojistné plnění započítávat na vámi nevyřízené pojistné.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, 22. 7. 2019 jsem podala žádost o plnění pojištění úvěrů v pojišťovně, do dnešního dne, mě nijak nevyrozumeli, což je s mými plněními. A já jsem jen telefonicky vyzvány dnes 23. 8. 2019, proč si nic neptají doplňující nebo třeba ještě ne co, co potřebují, aby se mi nějak vyjádřili. Mám informaci, že mají na zpracování 30 dny, je to pracovních 30 dny? Nebo kalendářních? Víte mi poradit? Zatím hezký večer přeji a předem děkuji za odpověď.


24.08.2021
Odpověď

Dobrý den, podle ust. § 797 odst. 3 Obč. zákoníku platí, že "plnění je splatné do patnácti dnů, jakmile pojistitel skončil šetření nutné k zjištění rozsahu povinnosti pojistitele plnit. Vyšetření musí být provedeno bez zbytečného odkladu; pokud se nemůže skončit do jednoho měsíce po tom, kdy se pojistitel o pojistné události dozvěděl , je pojistitel povinen poskytnout pojištěnému na požádání přiměřenou zálohu. "



Ve smyslu ust. § 122 Obč. zákoníku se je jedná o lhůtu, která se počítá podle kalendářních dnů.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den.

Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně dědění, jestli i pojistky a životní pojištění jdou do dědického řízení, zda jejich mame kontaktovat my nebo to dělá notář. Na některých pojistkách nejsou určeny jména dědiců a na některých jsou 3 jména dědiců, ale jeden dědic před třemi lety zemřel a nikdo to nepřepíše ve smlouvě. Víte nám prosím Vás poradit jak mame dále postupovat?

Děkujeme.


23.03.2020
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme, že platí ust. 816 a násl. Obč. zákoníku následovně:

"§ 816

Z pojištění osob má pojištěný právo, aby mu byla vyplacena dohodnutá částka nebo aby mu byl placen dohodnutý důchod, anebo aby mu bylo poskytnuto plnění ve výši určené podle pojistných podmínek, pokud u něj nastane pojistná událost.

§ 817

(1) Jestliže je dohodnuto, že pojistnou událostí je smrt pojištěného, může ten, kdo pojistnou smlouvu s pojistitelem uzavřel, určit osobu, které má pojistnou událostí vzniknout právo na plnění, a to jménem nebo vztahem k pojištěnému. Až do vzniku pojistné události může určení osoby změnit; pokud není ten, kdo smlouvu uzavřel, sám pojištěným, může tak učinit jen se souhlasem pojištěného. Změna určení osoby je účinná doručením oznámení pojistiteli.

(2) Pokud není oprávněná osoba v době pojistné události určena nebo nenabude právo na plnění, nabývají toto právo manžel pojištěného, a není-li ho, děti pojištěného.

(3) Není-li osob uvedených v odstavci 2, nabývají toto právo rodiče pojištěného, a pokud jich, osoby, které žily s pojištěným po dobu nejméně jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a které z toho důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na pojištěného; pokud není ani těchto osob, nabývají tohoto práva dědici pojištěného.

§ 818: Jestliže vznikne právo na plnění několika osobám a pokud nejsou podíly určeny, má každý z nich právo na stejný díl. "





Z uvedených zák. ustanovení vyplývá, že Obč. zákoník přímo určuje komu patří pojistné plnění pro případ smrti pojištěného. Je to tak z důvodu, že předmětem dědění v dědic. řízení jsou majetek a dluhy zůstavitele, avšak pokud bylo sjednáno pojištění pro případ smrti pojištěného, pojistnou událostí, kterou je v tomto případ smrt pojištěného práva z pojištění nabývají ze zákona osoby uvedené v pojistné smlouvě popřípadě osoby uvedené v cit. ust. § 817 Obč. zákoníku.



Pokud v pojistné smlouvě není určena žádná osoba případně tato osoba nenabude právo naplnění / např. zemřela /, pak právo na plnění má manželka pojištěného, pokud její není, děti pojištěného (§ 817 odst. 2 obč. zákoníku). Pokud těchto osob není (manželka, děti) platí ust. § 817 odst. 3 Obč. zákoníku.



Z uvedeného vyplývá, že je třeba kontaktovat přímo pojišťovnu.

Obchodní podmínky pojišťovny určují jak je třeba postupovat v konkrétních případech pojistných událostí, co všechno je třeba pojišťovně nahlásit, jaké doklady předložit. Pojišťovna požaduje úmrtní list nebo oznámení o úmrtí, pojišťovna si vyhrazuje právo prošetřit nahlášenou událost. Pojistné plnění je splatné do 15 dnů ode dne, kdy pojišťovna skončila šetření nutné k zjištění rozsahu její povinnosti plnit. V případě vzniku nejasností je ten, komu by mělo vzniknout právo na plnění, povinen dokázat, že došlo k pojistné události a že je osobou oprávněnou na pojistné plnění.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
23.03.2020
Podotázka

Dobrý den,
prosím Vás, chtěla bych poprosit o radu: manžel mi zemřel v říjnu 2020, měl životní pojištění, kterou jsme platili měsíčně 25 eur, k tomu máme hypot. úvěr který byl pojištěn, k 14. 10 kdy manžel zemřel, jsme bance pozastavili úvěr, protože jsme vše vydokladovali pojišťovně, aby mohla pojišťovna vyplatit úvěr v bance. Včera 15. 01. 2021 mi přišlo na účet z Kooperativa finančních. částka a napsáno bylo, že výplata plnění. Nerozumím tomu, proto se chci zeptat, to je manželova pojistka? Nebo vyplacení k úvěru.
Děkuji za cenné rady.
S úctou.

18.01.2021
Odpověď

Dobrý den,
pojištění hypotečního úvěru je téměř vždy nastaveno tak, že vyplacení pojistné částky je vinkulováno přímo na hypoteční účet. Tzn. že když dojde k pojistné události, nejčastěji pojišťovna vyplatí pojistnou částku přímo bance.


Pokud Vám tedy přišli peníze na účet, zřejmě to budou peníze ze životní pojistky. O tom, co Vám přišlo na účet (resp. Plnění ze které pojistky) Vám přijde od pojišťovny poštou oznámení o pojistném plnění. Pokud Vám to nebude zřejmé ani z tohoto oznámení, doporučuji Vám následně kontaktovat Vaši banku, abyste měli ověřeno, že peníze byly vyplaceny i jim.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
18.01.2021

Trápi vás "Pojistná událost smrt pojištěného a pojistné plnění" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace