Otázka

V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, manžel zdědil dům. Spolu si ho předěláváme. Máme dvě dospělé děti, které nemají zájem nám s ničím pomáhat. Vím, že teď nemám žádné právo na manželovy dědictví, ale chci se zeptat, zda v případě manželově smrti mám dědický nárok na polovinu jeho majetku já a polovinu děti nebo jen děti já nic? Pokud bych já neměla nárok na dědictví, manžel zvažuje sepsat závěť, že v případě jeho smrti by všechno zůstalo mně. Je to možné, aby takto vyloučil z dědictví naše děti? Za vaši odpoved vopred dakujem.


Odpověď

Dobrý den, po smrti Vašeho manžela se v rámci dědického řízení nejprve vypořádá BSM, tzn. že určí co patří z BSM Vám a co jemu (tato část bude tvořit zůstavitelův majetek). Zůstavitelův majetek se v rámci dědického řízení určí souhrnem majetku, který měl zůstavitel ve svém výlučném vlastnictví a majetku, který připadl jemu v rámci BSM. Tento souhrn majetku následně budete dědit Vy s dětmi. V rámci první zákonné skupiny dědí dědici rovným podílem, tzn. že pokud máte dvě děti, budete všichni dědit v podílu 1/3 (každý bude mít podíl 1/3). V případě, že by Váš manžel sepsal závěť o tom, že celý jeho majetek máte nabýt Vy, Vaše děti by mohly napadnout jeho platnost. Ve smyslu občanského zákoníku jde totiž o tzv. Neopomenutelnou dědiců (potomci zůstavitele). Pokud jde o nezletilé děti, musí se jim dostat alespoň tolik, kolik činí jejich zákonný dědický podíl. Pokud jde o zletilé děti, musí se jim dostat alespoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich zákonného podílu (ustanovení § 479 občanského zákoníku). Tzn., Že pokud Váš manžel zcela vyloučí Vaše děti z dědění závětí, mohou napadnout platnost závěti podle výše uvedeného z důvodu, že jim patří zákonem přiznána část z dědického podílu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

dobry den.chcel bych se zeptat když mi umřel otec, který Měl byt a otec byl rozvedeny s naší mámou od 1995. byt nabyl tak, ze Spolecny byt s naší mámou se vyměnil za ten, ve kterém bydlí a rozdíl cize doplatek vyplatil mámě. byl vlastníkem bytu on sam od 1997. v roce 2010 se oženil druhou ženou, která nepřispěla na byt. nemel nic společného kromě dluhů, co platim já se setrou. otec jí přepsal půl bytu, který jsem odkoupil is dlužno a naklady na pohřeb. vzala všechno zlato, elektroniku, na kterou zřejmě na celu němého nárok. moje otazka je, zda má nárok vesnici druhu polivicu bytu se mnou a setrou cize 1/3 nebo ne. kdy byl byt nabytý v minulosti jen otcem a ne spolu. na lv jsem já a otec 1/2 a 1/2. jak to je v tomto případě bsm. dakukem za odpoved.

29.12.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud byl Váš otec v době smrti oddaných, pak se dědí v první dědické skupině a dedíte Vy a manželka rovným dilemata. Není přitom Rozhodující, jak byl byt v minulosti nabývání. Jeho manželka zdědil tedy 1/6 z bytu (tj 1/3 z 1/2).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás, manžel je vlastníkem nemovitosti, kterou nabyl ještě před naším sňatkem. Spolu máme 2 děti, ale on má další 2 ještě z prvního manželství. Jak je to s děděním v případě úmrtí manžela? Měla bych nárok na dědění, pokud nemovitost nabyl před sňatkem? Pokud hospodaříme s financemi každý zvlášť, byl by v případném úmrtí v dědickém řízení i můj účet v bance? Děkuji za odpověď.


18.09.2023
Odpověď

Dobrý den, v případě úmrtí Vašeho manžela zároveň zaniká manželství, a tedy i společné jmění manželů (BSM). Z toho důvodu se musí jako první v dědickém řízení vypořádat BSM. Váš účet může být v této části dědického řízení předmětem vypořádání BSM, pokud jste si během trvání manželství vytvořili úspory, tyto úspory totiž patří do BSM. Jelikož Váš manžel nabyl nemovitost před uzavřením manželství, tato nepatří do BSM a bude jako celek patřit do dědického řízení. Po vypořádání BSM (když notář ustálí, který majetek z BSM patří jemu, a tedy do dědického řízení) notář přistoupí k projednání dědictví. Jako pozůstalá manželka budete dědit s jeho dětmi stejným podílem. Pokud se v rámci dědického řízení nedohodnete jinak, každé jeho dítě, i Vy, zdědíte na majetku patřícího do dědického řízení 1/5.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, řada bych se zeptal: S exmanželkou jsme se rozvedli před půlrokem a máme v BSM rodinný dům. Ona v domě již dlouhodobě nežije, ani nemá zájem v něm žít, nemá zájem o finančně vypořádání BSM. Jediné co chce, je, aby se jí polovička domu převedla na naše dítě, které je zletilé av domě bydlí. Je to takto možné uvést do dohody o vypořádání BSM? Děkuji za odpověď.


08.06.2023
Odpověď



Dobrý den,



na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:



I. / Podle ust. § 149 Obč. zákoníku platí:



"(1) Jestliže zanikne bezpodílové spoluvlastnictví, provede se vypořádání podle zásad uvedených v § 150 .



(2) Jestliže dojde k vypořádání dohodou, jsou manželé povinni vydat si na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali.



(3) Jestliže se vypořádání neprovede dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.





(4) Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže bezpodílové spoluvlastnictví manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu , v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.



(5) Jestliže se po vypořádání společného jmění manželů rozhodnutím soudu nebo dohodou objeví majetek, který nebyl zahrnut v rámci vypořádání, platí pro něj domněnka uvedená v odstavci 4. "



§ 149a: Pokud se dohody mezi manžely podle ustanovení § 14 3 a 149 týkají nemovitostí, musí mít písemnou formu a nabývají účinnosti vkladem do katastru. "





II./
Tolik stručně Obč. zákoník.



V současnosti situaci je možné řešit následovně:

1. / Pokud byste i teď převedli darovací smlouvou 1/2 domu na Vaši dceru a to bez písemné dohody o vypořádání BSM, v katastru nemovitostí byste nadále figurovali jako bezpodieloví spoluvlastníci, pouze podíl na domě patřící do BSM z důvodu převodu části této nemovitosti by se zmenšil a tedy Vaše bývalá manželka by nadále byla vedena na listu vlastnictví, jakož i Vy jako její bývalý manžel. Takže tato forma v podstatě nic neřeší pro celkové vypořádání BSM.

2. / Řešením pro Vás je sepsání jednoduché dohody o vypořádání BSM, rodinného domu, kterou předložíte na katastrální obor na vklad, kde bude zapsáno podílové spoluvlastnictví k nemovitosti Vás jako bývalých manželů. Následně sepíšete smlouvu o převodu vlastnictví podílu Vaší bývalé manželky na dceru. Dcera nemůže být účastníkem této dohody o vypořádání BSM, jelikož není bezpodílové spoluvlastníkem nemovitosti.



3. / Možností je nechat uplynout čas tří let a ze zákona dojde k vypořádání podle ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku / viz výše /.



4. / Řešením pro Vaši bývalou manželku je i to, že by na uvedené úkony zmocnila advokáta, který sepíše dohodu o vypořádání BSM, tak darovací smlouvy, vše včetně podání na katastrální obor.



5. / Na závěr uvádíme, že dohoda o vypořádání BSM se může týkat pouze některých věci, citujeme z rozs. NS SR sp. zn. : 4 Cdo 147/2011:



"Je třeba respektovat vůli stran, které jsou ochotné uzavřít dohodu týkající se i vypořádání jednotlivých věcí resp. Části majetku patřícího do bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Proto dohoda o vypořádání společného jmění manželů, která se netýká celého majetku, který byl ve společném jmění, ne je neplatná. "



Zákon ani soudní praxe tedy nevylučují, aby část BSM byla vypořádána dohodou a část cestou soudu. V samotné dohodě o vypořádání BSM - rodinného domu - ve Vašem případě nelze v dohodě uvést, že vzdáváte práva na vypořádání ostatního majetku patřícího do BSM cestou soudu.





Doporučujeme kontaktovat advokáta.








Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den chtěl by se vědět ci mam dědických nárok na byt, když otec daroval byt darovací smlouvou sestře ještě před jeho smrtí. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, ne, narok nemate, protože v case smrti ten byt uz nevlastnil.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý večer, chci se zeptat, s manželem jsme se rozvedli v r. 2015 majetkově jsme se vypořádali, z manželství máme dvě zletilé děti, ale teď nastala situace, že býv. manžel se chce oženit s novém ženou. Zajímalo by mě, jestli jeho nová manželka bude mít nárok na majetek, který získal před uzavřením tohoto manželství v případě jeho úmrtí - zda bude i ona dědička. A ještě jednu otázku: a jak by to bylo kdyby polovinu domu nebo celý dům přepsal na ni.


Odpověď

Dobrý den. Jedním ze zákonných dědiců zůstavitele je i jeho manžel. Manžel zůstavitele dědí buď v první nebo v druhé dědické skupině (porovnej § 473 a § 474 občanského zákoníku). Z uvedeného vyplývá, že nová manželka Vašeho bývalého manžela po něm může dědit. Pokud by část majetku převedl na novou manželku, tento majetek by už nebyl po jeho smrti předmětem dědictví, protože by už nebyl jeho vlastníkem.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat můj otec je velmi zadlužený a ma i exekutor, kterého si dluhy strhne. Je jich tolik že je ani nebude vědět vyplatit. Majetek žádný nema jen nejaky pozemek po rodičů a prarodičů protože to nebylo prededene, tak jich je na to více. My děti s nim neudržuje kontakt. Je na tom zdravotně prý špatně a může se stát že tu už dlouho nebude. Mozem se vzdát dědictví abych nesplácené za něj vsechny jeho dluhy? Nebo jak mam postupovat? dakujem.

Odpověď

Dobrý den, ve Vasem pripade bude stačit, když na výzvu notář uvedete, že nechcete přijmout dědictví (ze se ho vzdává).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. V článku na internetu jsem se dočetl, že nesmí být v darovací smlouvě uvedene, že byt byl darován za protislužbu jako za doopatrovanie.Tym, že je smlouva neplatný. Dále do dnešního dne mi nebylo oznámeno termin dědictví. Jak bych to zjistil nebo kde bych se měl informovat. Dakujem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den, darování za protislužby není darován. Třeba ale rozlišovat jako je smlouva formulována.


Smlouva se posuzuje podle obsahu, ne podle nazvu.


Na sudu, kde měl naposledy zůstavitel byslisko se dozvíte, ktery notar projednává dědictví. Kontaktujte následně notáře.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer. Z prvního manželství mám 2 dospělé, vdané dcery. Po rozvodu jsem si koupila ještě s příjmením bývalého manžela byt do kterého se po čase nastěhoval můj druhý manžel. Žijeme spolu více než 20 let a jsme bezdětní. Manžel už nemá rodiče jen jednoho bratra, prodali rodičovský byt a peníze si rozdělili rovným dílem. Manžel si uložil peníze na nový účet jen na své jméno. Mám nárok na peníze, které zdědil manžel za prodej rodičovského bytu? A kdo má nárok na můj byt po případné mé smrti. Děkuji za odpověď.


Odpověď

Dobrý den. Po Vaší smrti budou ze zákona dědit v první dědické skupině Vaše dvě dcery a Vás současný manžel. Pokud jde o byt, který zdědil Váš současný manžel s jeho bratrem a který prodali, je třeba uvést, že prostředky získané z prodeje zděděného bytu jsou jeho výlučným majetkem (tzn. Nepatří do Vašeho společného jmění manželů).


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jednu velmi neobvyklou otázku. Oba moji rodiče zemřeli, když jsem měl 5 let av té době jsem byl umístěn v dětském domově. Zůstal po nich byt, se kterým někdo nějak nakládal. Já jsem vlastně neopomenutelný dědic, protože jsem je jediné dítě. No byl jsem v té době v dětském domově a měl jsem 5 let. Dnes mám 21 let byl jsem adoptovaný. Mám nějaký nárok na byt, který by mi měl pravém patřit? Děkuji za odpověď.


24.02.2021
Odpověď

Dobrý den,



adoptovaných (osvojením) všechny právní vztahy vůči biologické rodině a nároky z nich vyplývající Vašim zanikají. Důležitá je tedy otázka, kdy jste byli adoptovaný. Pokud jste byli adoptovaný až po smrti rodičů, pak jste měli právní nárok na tento byt, protože dědictví se nabývá momentem smrti zůstavitele (zůstavitelův). Ve Vašem případě by v úvahu přicházela možnost podání žaloby na určení vlastnického práva, ale předtím Vám doporučuji navštívit advokáta osobně a probrat Vaši věc podrobněji.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás, kdo dědí po 1. Manželce mého otce, která zemřela v roce 1931? Měli tři děti. Otec se znovu oženil, zase měl 3 děti. Zemřel v roce 1965. Druhá manželka - moje máma zemřela v roce 2007. Otec měl spolu 6 děti, 3 s první manželkou, 3 s druhou. Nyní jsme našli nově objevené dědictví po 1. Manželce mého otce. Prosím Vás, dědí první tři děti nebo všechny 6. Děkuji za odpověď.


28.03.2021
Odpověď

Dobrý den.





Vycházeje z ustanovení § 503 nyní platného občanského zákoníku, při dědění se má použít právo platné v době smrti zůstavitele. Z důvodu toho, že 1.manželka Vašeho otce zemřela v roce 1931, tj před účinností zákona č. 141/1950 Sb. bude se v dědickém řízení rozhodovat vždy podle práva platného před 1. lednem 1951.



Dědické právo platné na Slovensku před účinností občanského zákoníku č. 141/1950 Sb. vycházelo z Dočasných soudních pravidlech navržených judexkuriální konferencí z roku 1861. Na základě článku 9 Dočasných pravidel judexkuriální konference z roku 1861, pokud není závěti, přicházejí v úvahu dědicové v tomto pořadí:



V první řadě dědí zákonité děti zůstavitele, a pokud by některé z nich nežilo a zanechá potomky, tito pak dědí podíl, který by na takového dědice připadl, čili v prvním pokolení dědí každý stejným poměrem av ostatních rodech se dědí to, co na takového dědice připadá (např. zemře syn zůstavitele, na jehož připadá 1/4 a má 4 děti, pak tyto dědí každý po 1/16 z celku).



Z uvedených důvodů budou nově objevený majetek dědit jen 3 děti, které měla 1.manželka s Vaším otcem. Podívejte se na osvědčení o dědictví, které bylo vydáno v době smrti 1.manželky s Vaším otcem, tam budou uveden i dědicové a tito dědicové budou stejný i nyní, protože při dědění se má použít právo platné v době smrti zůstavitele bez ohledu na to, kdy se bude dědické řízení jednat.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás, pokud mě zůstavitel, po kterém se dědí např. 3 děti a jedno zemře, dědí jeho částku stejným dílem jeho např. 2 děti. Jaký doklad třeba přiložit k návrhu na projednání nově objeveného dědictví, že dědí vnuci, kteří budou mít 1/6? Děkuji za odpověď.


30.03.2021
Odpověď

Dobrý den.



V případě, že zákonný dědic nežije a zanechá potomky, tak tito potomci zdědí jeho podílu stejným dílem, přesně tak jak píšete.



Pokud jde o návrh na projednání nově objeveného dědictví, tak v tomto návrhu Vy jako navrhovatel zdůvodněte proč ho podáváte ak tomuto návrhu Vy předkládáte pouze doklad (např. List vlastnictví apod.) O tom, že jde o majetek zůstavitele, který nebyl v původním dědickém řízení projednán. To kdo budou dědit, zda jeden z dědiců nežije a za něj budou dědit jeho děti, řeší již soudem určený notář, proto Vy v návrhu neuvádíte nic o dědicích.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Manžel zdědil byt po mámě ještě před našim manželstvím. Má půjčky ne mnou a já mám jednu půjčku. Toto měl každý sám ještě před manželstvím. Manžel chce nyní sloučit všechny půjčky a vzít si ještě něco. S prvního vztahu má dceru. Jak máme postupovat, abych i já byla chráněna. Pokud by zemřel, kdo bude dědit jeho byt? Nejsem chamtivá ale chci se vyvarovat, aby pak nezůstaly dluhy na mně. Děkuji.


05.06.2021
Odpověď

Dobrý den, zajistěte si to tak, abyste tím, že manžel sloučí půjčky, získali například podíl na jeho nemovitosti. Abyste nešli do rizika.



Pokud se nechcete podílet na jeho půjčkách a nechcete je ani slučovat, pak si zrušte BSM (společné jmění manželů), pak si můžete hospodařit každý sám bez ohrožení majetku toho druhého.



Po manželovi (z jeho osobního majetku) budou dědit jeho děti a Vy jako manželka, každý rovným dílem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, zemřel mi manžel. Spolu máme 1 dceru, která je tělesně postižená a před 10. lety jsme ji museli zbavit svéprávnosti, pro její psychicky stav po úmrtí našeho pejska. Odmítala léčbu, stav se jí zhoršoval, proto nám bylo doporučeno zbavení svéprávnosti. Manžel měl z 1. manželství syna, jehož já osobně neznám, nenaštevoval nás a nekontaktoval se ani s manželem. S manželem jsme roku 1998 odkoupili byt do osobního vlastnictví. Dědické řízení jsme zatím neměli, ale bude dědit ze zákona i jeho syn. Já, kromě 2 pokojový bytu nemám žádné finanční prostředky na vyplacení dědictví. Prosím, jak v tomto případě postupovat. Mám 59 let, vydělávám 420 EUR v čistém, půjčka nepřipadá v úvahu. Děkuji za odpověď.


08.07.2021
Odpověď

Dobrý den, v dědickém řízení bude dědit svůj podílí v dědickém řízení získá 1/6 majetku zůstavitele (Vašeho manžela).



Stanete se tak podílovými spoluvlastníky.



Po skončení dědického řízení bude žádat určitě vypořádání majetku. Pokud budete mít tehdy vyšší věk a nebudete mít peníze na vyplacení, můžete žádat soud o to, aby spoluvlastnictví nezrušil a nevypořádal. Nebude to jednoduché, proto si zvolte advokáta k zastupování, pokud by Vás zažaloval.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Prosím Vás o odpověď: Můj manžel má syna z prvního manželství. Jeho bývala manželka se po rozvodu podruhé vydala a změnila synovi příjmení po druhém manželovi. Její druhý manžel si ho však neosvojil. Chtěla bych vědět, zda v případě smrti mého manžela (čili biologického otce) může jeho syn, který nemá jeho příjmení, dědit náš společně nabytý majetek. My máme spolu dvě dospělé děti. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.


16.04.2023
Odpověď

Dobrý den. Vycházejíc ze skutečnosti, že Váš manžel je biologickým otcem syna, který sice nemá jeho příjmení, ale k jeho osvojení nedošlo, mám za to, že dědit po Vašem manželovi bude i tento syn. V rámci dědění by tedy po něm přicházely v úvahu dědicové, kterými jsou Vaše dvě děti, dítě z jeho předchozího vztahu a Vy, jako manželka. Všichni byste měli dědit rovným dílem.



V rámci dědického řízení dojde k vypořádání Vašeho společného majetku patřícího do společného jmění manželů a ta část majetku, která by patřila Vašemu manželovi (zůstaviteli), bude předmětem dědění.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Koupili jsme nemovitost během manželství. Nemáme předmanželskou smlouvu. Můj manžel chce, aby po jeho smrti nemovitost patřila pouze mně. Napsal závěť. Bude ten závěť platný? Neboť nám řekli, že ne. Děkuji.


17.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

při zodpovězení otázky je třeba vycházet z ust. Občanského zákoníku.





V otázce uvádíte, že nemovitost byla nabytá během trvání manželství a manžel sepsal závěť s tím, že chce, aby v případě úmrtí jste se stali jedinou držitelem nemovitosti.





V otázce neuvádíte, zda máte děti. Je to důležité z tohoto hlediska, že podle ust. § 473 Obč. zákoníku platí, že v případě úmrtí manžela v první dědické skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. Pokud nedědí některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.



V dědickém řízení se nejprve vypořádá Vaše BSM, tj nabudete jednu polovinu nemovitosti titulem vypořádání společného jmění a ostatek v podílu stejném Vy a Vaše děti. Samozřejmě je možná i dědění nemovitosti na základě dohody dědiců.



Závěť pokud splňuje podmínky zákona bude platný, neplatný by byl jen v části, kdyby došlo k tomu, že nedědí by na základě závěti nezletilý potomek nebo plnoletý potomek v rozsahu, který jim zajišťuje Obč. zákoník.



Ze zákona při dědění platí, že nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků.



Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklé darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2 = vnoučata zůstavitele, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědiců předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, pokud k tomu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn.










Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

V září 2018 nám zemřel otec. Matka nám zemřela už v 2001. Rozvedli se v 1975 roce. Zůstali jsme tři sourozenci. Otec se ale stihl ještě oženit, manželství mu vydrželo cca 3 roky. Otázka: bude dědit po otci i jeho druhá manželka a její dvě děti, které měla s jejím prvním manželem? Jaké bude její postavení v rámci dědického řízení, protože se otec rozvedl podruhé ještě během života? Biologickými dětmi otce jsme jen my tři. Děkuji za pomoc.


05.01.2021
Odpověď

Dobrý den,



podle ust. Obč. zákoníku dědicem po Vašem otci jsou jen jeho vlastní případně osvojené děti / nepíšete v otázce, zda děti své druhé manželky Váš otec osvojil nebo ne /, nebo jinak: pokud si děti své druhé manželky neosvojil, nejsou dědici po Vašem otci.



Bývalá manželka Vašeho otce není dědicem po Vašem otci; bývalá manželka bude účastníkem dědického řízení pouze v rámci vypořádání jejich zaniklého společného jmění pokud mezi Vašim otcem a jeho bývalou manželkou nedošlo k vypořádání jejich BSM a ke dni smrti otce neprošly tři roky od zániku BSM rozvodem, případně se ani nezačalo řízení u soudu o vypořádání zaniklého BSM.



Rozhodující je tedy datum rozvodu.



Z Vaší strany jako dědiců doporučujeme zjistit jak měli vypořádáno BSM, tedy zda Váš otec se nestal podílovým spoluvlastníkem nemovitosti po zániku BSM z druhého manželství.



V otázce neuvádíte, kdy došlo k rozvodu Vašeho otce s jeho druhou manželkou.



Zde platí ještě ust. § 196 Civil. mimosporového pořádku:



"Pokud zaniklo společné jmění manželů života zůstavitele, vypořádá se podle § 195 , pokud toto spoluvlastnictví nebylo ke dni smrti zůstavitele vypořádáno a pokud se o jeho vypořádání nezačalo za života zůstavitele řízení u soudu na základě žaloby."




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, manžel nabyl darem od svých rodičů dům ještě během svého prvního manželství. Vlastníkem nemovitost je jen on. S první manželkou něco na domě předělali. Po rozvodu vyplatil svou exmanželku z BSM. Z tohoto manželství ma 1 dospělé dítě. Spolu mame dvě nezletilé děti. Vzali jsme si společnou půjčku a investovaly do rekonstrukci domu. V případě smrti manžela dědíme jeho tři děti a já rovným dílem? Nebo se nejprve vypořádá BSM tedy co jsme už jako manželé do domu spolu investovali a zbylá část je předmětem dědění? Děkuji za odpověď.


27.05.2021
Odpověď

Dobrý den,



pokud manžel nezanechá závěť, ve kterém by všechno vzkázal jen dětem, tak se pak dědí podle zákona a Vy máte nárok na stejný podíl, jako děti avšak, při projednávání dědictví se nejprve vypořádává BSM. Pokud dům nebyl společným majetek, pak můžete zohlednit pouze to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výlučný majetek. Jinak řečeno, v dědickém řízení se nejprve vypořádá BSM a následně, to, co zůstane bude dědit. Při vypořádání BSM můžete vznést nárok na vrácení poloviny toho, co se z BSM vynaloženo na tento dům (samozřejmě mimo jiné).


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý, prosím poraďte mi kdo mě nárok na dědictví. Máma zemřela v roce 1973 byli jsme 3 malé děti nic jsme tehdy po mámě nemají přebírat. Otec se znovu oženil a manželé byli spolu 30let společně děti neměly pouze jednoho syna z jejího prvního manželství, otec zemřel nyní v lednu a jeho žena mě prý nárok na jednu čtvrtinu z jeho majetku. Děkuji.


04.06.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,



pokud nezanechal závěť, potom se postupuje podle zákona. V takovém případě, pokud měl manželku a 3 děti, byť z předchozího manželství bude se dědit tím, že nejdříve se vypořádá BSM, kde manželka dostane polovinu majetku a zbytek půjde do dědictví. Tento zbytek se rozdělí na 1/4 mezi manželku a děti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně dědictví. S manželem mame nezletilého syna a manžel mě další dvě zletilé děti z předchozího manželství. Jdeme se stěhovat do mého rodného města, kde se chystáme kupovat byt. Jelikož na byt mi jdou ve velké míře přispívat moje sestra a otec a manžel se rozhodl obnovit si živnost a začít podnikat, rozhodla jsem se, že požádám o zrušení BSM a byt bude jen v mém vlastnictví, s čím manžel samozřejmě souhlasí. Moje otázka je, kdo by tento byt dědil v případě mé a kdo v případě manželově smrti. Děkuji.


05.06.2021
Odpověď

Dobrý den,



V případě, že by došlo ke zrušení BSM a byt by byl ve vašem výlučném vlastnictví, mohl být předmětem dědění pouze v případě vaší, ne manželově smrti. Pokud byste během života nezanechali platný závěť, v úvahu by přicházelo dědění podle zákona.



V rámci první dědické skupiny by vašimi dědici byli váš manžel s vaším nezletilým synem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat. Zemřel nám otec, se sourozenci jsme dědictví nechali přepsat na mámu, že si to rozdělíme až po její smrti. Jenže ona si našla přítele a mají se v plánu oddat. Bude mít nárok v případě její smrti nový manžel na dědický podíl? Dá se to nějak ošetřit? Jak by se postupovalo v případě, že by byl v závěti matkou určený poměr podílů.

Děkuji.


11.09.2021
Odpověď

Dobrý den,



v případě oddáni vaší mámy s přítelem, nebude mít její nový manžel nárok na majetek, který vaše máma získala děděním před manželstvím. Nový manžel nebude mít nárok na majetek, který matka nabyla před manželstvím, a tedy i na ten, který získala v dědickém řízení. Nemusíte to nijak ošetřit. Vy a vaši sourozenci jste neopomenutelnými dědici, a tedy dedíte podle zákona. Pokud byste se přece chtěly ujistit, že své podíly po smrti matky obdržíte samozřejmě může vaše máma sepsat závěť.



Závěť (testament) je právní úkon, ve kterém zůstavitel ustanoví dědice (vás a sourozenců), popřípadě určí jejich podíly nebo věcná práva, která jim mají připadnout. Vaše matka v závěti však nesmí zapomenout, že může disponovat jen se svým majetkem, nemůže v poslední vůli zapomenout na tzv. Neopomenutelnou dědiců, kterými jsou její děti a vnuci. Také nemůže dědicům na základě závěti přikázat, jak má s dědictvím naložit.



Základní podmínkou, aby majetek patřil do společného jmění manželů je, aby byl nabytý během manželství az prostředků spadajících do společného jmění manželů. Pokud by dědictví vaše máma získala i již během manželství, takový majetek by patřil do jejího výlučného vlastnictví a nebyl v BSM, stejně tak jako tomu je při pořízení majetku před manželstvím. Po smrti vaší mami se bude před vypořádáním dědictví nejprve vypořádává BSM. Tzn. že se musí rozhodnout, co z BSM patřilo zesnulému manželovi, co pozůstalému manželovi. Následně všechen majetek, který patřil zesnulému manželovi (vaší mame) se vypořádá ve dědickém řízeních. Nárok na dědický podíl, pokud matka neudělá závěť na děti, bude mít i její nový manžel.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. S manželkou jsme se vzali v roce 2017. V roce 2015 jsme si koupili byt, který je psán jen na mě. Manželka mě 3 zletilé děti z předchozího manželství. Spolu mame 5 letou dceru. Chci se zeptat, jak se bude dělit byt v případě mé smrti. Zda zůstane manželce a dětem, ne například mé matce. Děkuji. BSM jsme neměli.


27.03.2020
Odpověď

Dobrý den přeji,



pokud nezanecháte závěť, kterým odkážete např. vše dceři a manželce, tak se bude děti podle zákona, kde bude dědit manželka a dcera, každá rovným dílem. Nevím, jak myslíte, že jste BSM neměli, ale standardně, pokud zanikne BSM smrtí manžela, tak se vypořádává v rámci dědického řízení. Nejdříve manželka dostane polovinu z BSM a druhá polovic "půjde" do dědictví, kde se vypořádá mezi manželku a dceru. Po Vás však manželčiny děti nebudou dědit. Jedině, pokud by byly osvojené, nebo pokud byste je určili v závěti. Vaše matka nebude dědit, pokud bude dědit, alespoň Vaše dcera.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
27.03.2020
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych Vás Poros odpověď na mou otázku. V roce 2010 můj manžel dal udělat závěť, kde vydědil svou dceru s prvního manželství, manžel zemřel 19. 1. 2020. Jeho dcera neměla vůbec zájem se kontaktovat s mým manželem, manžel ji viděl, když měla 18 let, nyní ta jeho dcera mě 51 let tak, že se neviděli 33 let ani nevíme nic o ní. Bude závěť právoplatná jak ji nechal manžel sepsat celý majetek byl psaný na jeho jméno, v závěť je sepsána ve prospěch mě jako manželky a našich společných třech děti.

děkuji za odpověď R.


14.04.2020
Odpověď

Dobrý den,

podle ust. § 469a / Obč. zákoníku pro vydědění platí:

"(1) Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže

a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo jiných závažných případech,

b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,

c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,

d) trvale vede nezřízený život.

(2) Pokud to zůstavitel v listině o vydědění výslovně určí, vztahují se důsledky vydědění i na osoby uvedené v § 473 odst. 2.

(3) O náležitostech listiny o vydědění ao jejím zrušení platí obdobně ustanovení § 476 a 480; v listině však musí být uveden důvod vydědění. "



Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že pokud Váš manžel sepsal závěť v roce 2010 a svou dceru vydědil, důvod vydědění jednak musel uvést v listině o vydědění a tento důvod musel i reálně existovat. Nestačí však uvést důvod vydědění citací zákonného ustanovení, současně uvádíme, že pouhá skutečnost neprejavovania zájmu o zůstavitele nezakládá důvod vydědění.





Jako příklad výkladu uvedeného zák. ustanovení citujeme z rozsudku KS Trnava, sp. zn. : TT / 10Co / 21/2017 ze dne 23. 1. 201 8:

"Zejména, zda potomkovi v projevování opravdového zájmu o zůstavitele nebránily objektivní okolnosti, případně zda ze strany potomka nejde o nezaviněné neprojeveného takového kvalifikovaného zájmu. Tento důvod vydědění totiž vyžaduje, aby neprejavovanie opravdového zájmu bylo potomkům zaviněné, nestačí jen samotná existence takového stavu. zájem, který by potomek projevovat měl o zůstavitele třeba posuzovat s přihlédnutím k okolnostem konkrétního případu. Jestliže je, že potomek trvale neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem důsledkem, že zůstavitel neprojevuje zájem o potomka, nelze bez dalšího uzavřít, že by neprejavovanie tohoto zájmu potomkům mohlo být důvodem k jeho vydědění. o neprejavovanie opravdového zájmu o zůstavitele ve smyslu tohoto ustanovení se nejedná v případě, že nezájem potomka byl ve značné míře vyvolaný samotným zůstavitelem (viz např. rozsudek nejvyššího soudu České republiky sp. zn. 1 Cdo 173 / 96). "





Tj: Pokud by dcera Vašeho manžela podala žalobu na neplatnost závěti a soud by určil, že vydědění je neplatné ve smyslu zákona bude mít nárok na částku podle § 479 Obč. zákoník a:

"Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatný, pokud nedošlo k vydědění uvedených potomků . "


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
14.04.2020
Podotázka

Dobrý den. Manžel zdědil rodičovský dům ještě před naším sňatkem. Z předchozího manželství má 3 děti a já mám 1 dceru z předchozího vztahu. Kdo bude dědit v případě úmrtí manžela? Bude i moje dcera? Předem děkuji.

01.09.2020
Odpověď

Dobrý den,


z otázky plyne, že RD není ve společném jmění.


V případě úmrtí manžela, pokud nedojde ke změně právního stavu ohledně nemovitosti - RD, dědici budou jeho vlastní děti z předchozího manželství a Vy jako manželka, všichni v podílu 1/4 k celku.


Aby i Vaše dcera byla dědicem po Vašem manželovi, možností z jeho strany je sepsat závěť, případně převést podíl na RD na Vaši dceru již nyní za života, případně i na Vás. Možností tedy je, aby RD vypořádal již za života, a následně RD nebude předmětem dědění, protože ke dni úmrtí manžel nebude jeho vlastníkem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
01.09.2020
Podotázka

Dobrý den.
Příteli darovali rodiče byt. Ma jedno nemanželské dítě, které s ním nežije ani se nesetkávají. S přítelem se chceme vzít, ale děti spolu mít nebudeme. V případě jeho smrti budu mít nárok na zdědění bytu? A v případě mé smrti bude mít jeho dítě nárok dědit majetek, který jsem já nabyla před manželstvím a během manželství?

12.11.2020
Odpověď

Dobrý den,



po tom, jak se s přítelem seberete bude mít v první dědické skupině kromě dítěte i Vás, jako manželku. Vy a dítě tedy budete dědit v případě jeho smrti majetek poměru 50:50. Na to, aby dítě nemají přebírat vůbec, muselo by být vyděděné nebo by muselo být dědickém nezpůsobilé. Ani samotný závěť by nestačil, protože dítě patří mezi okruh tzv. Neopomenutelnou dědiců.



Na druhé straně v případě Vaší smrti dítě dědit nebude. K Vašemu majetku by se dostalo jen tak, že byste zemřeli dříve, než přítel (budoucí manžel) a on by Váš majetek zdědil a pak po jeho smrti by jej zdědilo zase jeho dítě.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
12.11.2020

Trápi vás "V případě úmrtí manžela mám nárok dědit?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci pomoci poradit jsme 3 sestry, kterým nedávno zemřela maminka. Otázka je takto položená. Máme nevlastního otce. Naše máma za svého života koupila dům as ním i ho předělali. Na maminku byl přepsán celý dům s pozemkem ale před tím než maminka zemřela tak přepsala vše na jejího muže a on nám stále tvrdí, že na část majetku po ní nemáme nárok ani nic dědit všechno nechala jemu je to možné, že nemáme na nic nárok, když dům přepsala na něj i zlato co po ní zbylo. On nechce ani vydat majetkové věci nám dát po mamince Děkuji za radu.

23.11.2020
Odpověď

Dobrý den,



pokud jde o dům s pozemkem, pokud tento platně převedla Vaše máma ještě během svého života na svého manžela, tak tyto majetkové hodnoty nebudou předmětem dědění. V době smrti totiž nepatřily zůstavitelka - Vaše mámě.



Naopak pokud jde o jiný předměty, které ke dni své smrti vlastnila, tak pokud jste nebyli vyděděné nebo pokud nejste dědická nezpůsobilé, tak tyto ostatní předměty by měl být řádně projednány v dědickém řízení. Dokonce není možné, aby Vás máma jako zůstavitele zcela vyloučila z dědění závětí. Jako potomci (dcery) patříte do okruhu neopomenutelným dědiců, takže ani samotné zřízení závěti nestačí na to, abyste nebyli povolané dědit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
23.11.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace